پورابراهیمی: رفتار بورس احساسی است

بازدید : 2,846
۱۳۹۲ سه شنبه ۲۴ دي

محمدرضا پورابراهیمی، در مورد کاهش بی‌سابقه شاخص بورس تهران در روز گذشته که از آن به عنوان سقوط زمستانی بورس یاد شده است، گفت: عوامل مختلف داخلی و خارجی در این کاهش چشمگیر شاخص بورس دخیل است اما لازم است این موضوع را مد نظر داشته باشیم که بورس ما برخلاف اکثر بازارهای بورس در دنیا که واکنش‌های منطقی به مسائل نشان می‌دهند، هیجانی عمل می‌کند.

 

پورابراهیمی در تشریح عوامل درونی تأثیرگذار بر کاهش شاخص بورس در روزهای گذشته، گفت: یکی ازعوامل بسیار مؤثر این است که در بودجه سال آینده هنوز ارقام اثرگذار در رابطه با شرکت‌های حاضر دربورس مثل صنایع فولاد و ذوب آهن مشخص نشده است. در سال‌های گذشته هم شاهد این بودیم که هم زمان با بررسی بودجه حجم خرید و فروش‌ها در تالار شیشه‌ای کاهش پیدا می‌کرد و با تصویب بودجه اندکی افزایش خرید و فروش رخ می‌داد.

 

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی ادامه داد: همچنین در روزهای اخیر مسأله اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در دستور کار مقامات اقتصادی قرار گرفته است. قرار است پنجشنبه آینده جلسه‌ مشترک دولت و مجلس در مورد راهکارهای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برگزار شود. در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها هم همزمان با مطرح شدن چنین بحث‌هایی شاخص بورس کاهش پیدا کرد.

 

وی در تشریح سومین علت داخلی مربوط به کاهش شاخص بورس تهران گفت: در چند ماه گذشته با توجه به سررسید موعد ارزیابی دارایی‌های شرکت‌ها شاهد افزایش‌هایی در شاخص بورس تهران بودیم. حالا با پایان ارزیابی دارایی شرکت‌ها شاخص کاهش خواهد یافت و حتی احتمال منفی شدن آن هم می‌رود.

 

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه کاهش شاخص بورس با توجه به همه عوامل جاری و همچنین کاهش ارزش پول ملی قابل پیش‌بینی بوده است، در مورد عوامل بیرونی مؤثر بر افت شاخص بورس تهران در روزهای گذشته گفت: متأسفانه در مورد مذاکرات ژنو خوش‌بینی بیش از اندازه رخ داد. در حالی که توقع فعالان بازار بورس بسیار بیشتر از این‌ها بود، هیچ تضمینی از طرف خارجی‌ها مطرح نشد حالا با کاهش تب و تاب توافق ژنو بازار با این واقعیت روبرو می‌شود که هنوز اتفاقی نیفتاده است.

 

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه رفتار بازار بورس تهران تا حدود زیادی واکنشی و متأثر از فضای روانی است، گفت: در دنیا بازارهای بورس منطقی عمل می‌کنند اما در ایران متأسفانه هیجان بر بسیاری از رفتارها سایه انداخته است. رفتار هیجانی بازار بورس تهران باعث می‌شود که کسانی که به دنبال کارکوتاه مدت در بورس هستند دچار ضرر و زیان شوند.

 

وی در پایان با مثبت ارزیابی کردن روند سال‌های اخیر بورس تهران، گفت: در مجموع بازار سرمایه به سمت عقلانی شدن پیش می‌رود./ایسنا

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به کاهش 2.7 درصدی شاخص بورس تهران گفت: متأسفانه بورس ما هیجانی عمل می‌کند.
 
بنظر شما تغییر سیستم اقتصادی دولت و حذف افرادی مثل دکتر طیب نیا به چه میزان به تحقق وعده های اقتصادی دولت کمک کرد؟
زیاد
13%
 
متوسط
8%
 
کم
78%