رییس شورای عالی استان ها گفت: شهید مصطفی چمران هشت روز بعد از پیروزی انقلاب به ایران آمد و امام (ره) از وی خواستند در ایران بماند و سپاه پاسداران را ساماندهی کند.

 

«مهدی چمران» برادر شهید چمران در برنامه تلویزیونی «شناسنامه» به بیان خاطرات خود از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت شهید چمران به ایران پرداخت.

 

وی گفت: شهید مصطفی چمران هشت روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با یک گروه لبنانی 92 نفره به ایران بازگشت که در بین آنها رییس وقت پارلمان لبنان و نبیه بری رییس فعلی پارلمان لبنان نیز حضور داشتند.

شناسنامه /  مهدی چمران: امام(ره) از شهید چمران خواست در ایران بماند


عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: در این جمع 92 نفره عده ای از رزمندگان امل که اکنون از بزرگان حزب الله لبنان هستند نیز حضور داشتند که با حضرت امام (ره) دیدار کردند و سفری هم به اماکن زیارتی چون مشهد و قم داشتند.


 

چمران ادامه داد: حضرت امام خمینی در دیداری که با شهید چمران برخی از اعضای این گروه لبنانی داشت، از چمران خواست تا در ایران بماند و گفته بودند که اگر انقلاب ایران پیروز شود، وضعیت لبنان هم درست می شود.

 

مهدی چمران اظهار داشت: حضرت امام از شهید چمران خواست تا سپاه پاسداران را شکل دهد زیرا در آن زمان تنها فردی بود که در این زمینه تجربه عملی داشت و حرکه المحرومین را در لبنان شکل داده بود و در مقابل اسرائیلی ها ایستادگی کرده بود.

 

وی یادآور شد: برای تشکیل سپاه پاسداران هیات اولیه ای تشکیل شد که یک نفر از دولت، هاشمی رفسنجانی، مرحوم لاهوتی و تعدادی دیگر که فکر می کنم از کسانی که در سپاه مسوولیت داشته و دارند در آن عضویت داشتند.
 


چمران ادامه داد: دوستان شورای هماهنگی مایوس بودند و دنبال چهره ای می گشتند که شناخته شده باشد و رای بیاورد لذا من و عباس شیبانی سر لیست شورای شهر دوم شدیم و همه باهم به شورای شهر راه یافتیم.احمدی نژاد از موفقیت در انتخابات مایوس بود


 

رییس شورای عالی استان ها در پاسخ به این سوال که برخی می گویندباهنر برخی فدایی و برخی هم می گویند احمدی نژاد طراح ائتلاف آبادگران بود گفت: این شورای هناهنگی از موفقیت در انتخابات مایوس بود، کسی که مایوس بود احمدی نژاد بود. خود او را مسوول این کار کردند و او از افراد دعوت کرد ولی اسم آبادگران را خود ما انتخاب کردیم.

 

وی اضافه کرد: امید زیادی داشتم که در انتخابات شورای شهر رای می اورم اما فکر نمی کردم همه لیست رای بیاورد و پیروزی در انتخابات مجلس هفتم بخاطر اشنایی مردم با این ائتلاف بود.

شناسنامه /  مهدی چمران: امام(ره) از شهید چمران خواست در ایران بماند

هیچ گاه جزو مشاوران احمدی نژاد نبودم


 

چمران در پاسخ به این سوال که در انتخابات 84 از یاران نزدیک احمدی نژاد بودید اما بعد کم کم از دایره مشاوران او هم خارج شدید، گفت: من هیچ گاه جزو مشاوران وی نبودم چون طبق قانون، عضو شورا نمی تواند مشاور ریس جمهوری باشد.

 

رییس شورای عالی استان ها افزود: فکر می کردم اگر کاری کردم در راه رضای الهی و خدمت به مردم بود و حتی تا حد معاون اولی هم پیش رفت اما من گفتم به صلاح نیست و فرصت اینکه در دو جا باشم نبود،اگر هم رفت و آمدی بود برای حل مشکلات مردم بود.

 

چمران در پاسخ به این سوال که هنوز به اندازه روز اول با احمدی نژاد رفیق هستید ،گفت: اجازه دهید این بماند.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مهندس مهدی چمران ، رییس شورای شورای عالی استانها مهمان برنامه شناسنامه 12 اردیبهشت بود و به بیان دیدگاه های خود پرداخت.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
15%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
42%