فرهنگ و ورزش دو مقوله ای مهم جامعه به شمار می روند که همواره ارتباط مستقیمی با هم داشتند. ورزش ایران در سالهای اخیر مشکلات فرهنگی فراوانی داشته است که باعث شده است تا ورزش دوستان به خصوص فوتبالی ها از حضور در ورزشگاه ها دلسرد شوند.

 

 

 

به همین دلیل تصمیم گرفتیم با وحید هاشمیان یکی ازخوش اخلاق ترین چهره های فوتبال کشورمان که سالها در فوتبال آلمان حضور داشته است در مورد تاثیر فرهنگ در ورزش صحبت کنیم. مصاحبه ای که نکات فراوانی در آن وجود دارد و رخ دادن مسائل مطرح شده توسط مهاجم پیشین بایرن مونیخ در فوتبال ایران شاید سالها زمان ببرد. ماحصل گفتگوی خواندنی هاشمیان با سایت شخصی اش در مورد فرهنگ و ورزش را در زیر می توانید بخوانید.

 

 

تعریف شما از فرهنگ حاکم بر ورزش ایران چیست؟

فرهنگ ما در ورزش جدای از جامعه نیست. ورزشی های ما که به شکل حرفه ای کار می کنند فرهنگ خود را از جامعه می گیرند. توقع این که آنها جدای از فرهنگی که در جامعه حاکم است داشته باشند خیلی منطقی نیست.

 

 

این تعریف در سطح بین المللی چگونه است؟

در ورزشی که در سطح بین المللی در جریان است برخی قانون های نانوشته وجود دارند که ورزشکاران را به اصولی اخلاقی دعوت می کند. مثلا بازیکنان فوتبال تحت عنوان بازی جوانمردانه در موقع مصدومیت بازیکن حریف توپ را به بیرون می زنند تا فرصت معالجه او هرچه سریعتر به وجود آید. علاوه بر این داور با استفاده از کارت زرد و قرمز بازیکنان خاطی را جریمه می کند تا قانون نوشته شده به اجرا درآید. چنین است که ما در سطح بین المللی شاهد اجرای درست قانون هستیم. اگر در ایران در این زمینه مشکلاتی هست تنها به دلیل اجرای سلیقه ای قانون است! وقتی قانون و اجرا یکی شد همه به آن احترام می گذارند. می دانند که اگر غیر از این عمل انجام دهند با جریمه لازم روبرو می شوند.

 

 

ورزشکاران در این خصوص چه مسئولیتی دارند؟

در درجه اول وظیفه هر کس است تا در مورد اجرای قانون جدی باشد. متاسفانه برخی از افراد تابع قانون نیستند. کسی که در این باره اخلاق قانون گرایانه نداشته باشد نمی تواند درون میدان ورزش قانون گرا باشد. مشکل دیگر ما این است که ما توقع داریم که ورزشکاری که بیرون از میدان مسابقه قانون گرا نیست را درون میدان ورزش الگوی قانون گرایی معرفی کنیم. از او می خواهیم که نقش یک الگوی اخلاقی را بازی کند. چنین چیزی محال است. ما قبل از آن که از ورزشکار بخواهیم تا الگوی اخلاقی باشد باید او را اخلاق گرا کنیم. در بسیاری از موارد من دیده ام که فشارهای ناشی از این کار با وجود علاقه مندی ورزشکاران به بازی در این نقش منجر به ضد کارکرد شده است. مگر کار ساده ای است کسی خودش نباشد؟

 

در ایران قدرت قهرمان سازی ما به شدت قوی است. ولی با همان قدرت که قهرمان می سازیم او را خراب می کنیم!به کسی که در اوج است هزاران هزار توجه ویژه می شود. به او کلی بها می دهیم ولی در یک لحظه او را از عرش به فرش می کوبیم

 

این درست نیست که ما ورزشکار را مجبور کنیم تا ظاهر سازی کند. ورزشکار ملزم است تا در خصوص رفتار خود در مجامع مختلف رفتار مناسب داشته باشد. این را حتی ما در قرار دادهای حرفه ای فوتبال به اشکال مختلف مشاهده می کنیم. این موارد شکل ساده ای دارند و هرگز ورزشکار را به سویی که در آن ظاهر سازی هدف باشد رهنمون نمی سازد.

 

 

عده ای تخریب قهرمانان ملی در ایران را امری رایج می دانند شما چه فکر می کنید؟

در ایران قدرت قهرمان سازی ما به شدت قوی است. ولی با همان قدرت که قهرمان می سازیم او را خراب می کنیم!به کسی که در اوج است هزاران هزار توجه ویژه می شود. به او کلی بها می دهیم ولی در یک لحظه او را از عرش به فرش می کوبیم. نه این که در سایر کشورها چنین اتفاقی رخ نمی دهد اما به نظرم ضریب آن به شدت کمتر از ماست. ما باید یاد بگیرم به کسانی که لیاقت دارند فرصت بدهیم. شانس بدهیم. شایسته سالاری گمشده ورزش ماست. در آلمان لازم نیست کسی برای مربیگری حتما بازیکن معروفی بوده باشد. به عبارتی شرط کافی این نیست. اما در ایران اگر کسی برای مربیگری آمد اگر بازیکن مطرحی نبوده باشد زیر شدیدترین فشارها قرار می گیرد.

 

 

بازیکنان برجسته دنیا چگونه بر مشکلات پیش آمده در زمین فوتبال غلبه می کنند؟

برای این که فردی موفق در ورزش و یا هر موضوع دیگر باشید باید مراحل رشد را پله پله طی کنید. این گونه است که آبدیده می شوید. دیگر هر اتفاقی شما را از خود بی خود نمی کند. این اتفاق در خصوص بازیکنان بزرگ فوتبال جهان رخ داده است. فوتبالیست حرفه ای بسیاری از موارد از جمله مسایل فنی فوتبال را آموزش می بیند. مسایلی از جمله برخورد با داور،مربی، مدیر، تماشاگر، رسانه ها و... اما ببینید در ایران شرایط چگونه است. یک بازیکن ناگهان با دستمزد عجیب سر از یک باشگاه بزرگ سر در می آورد. مورد توجه رسانه و تماشاگران قرار می گیرد و با تبلیغات کاذب روبرو می شود. همان که در ابتدا گفتم. با سرعت و قدرت هرچه تمام تر او را بالا می بریم. با کوچکترین اتفاقی این بازیکن را از اوج به زیر می کشیم و این یک فاجعه است.

 

 

 

ما بحثی تحت عنوان پیشکسوت در ورزش و فوتبال داریم. چنین موردی در کشوری مثل آلمان چگونه ارزیابی می شود؟

ما با وجود این که به شکل دائمی از پیشکسوتان صحبت می کنیم اما تعریف درستی از این آدم ها نداریم. چه کسی پیشکسوت است؟ اصل کلی این است که احترام به بزرگتر واجب است. کسانی هم که قبل از ما در باشگاه فعال بوده اند باید مورد احترام باشند. آنها بودند که زحمت کشیدند تا این باشگاه رونق بگیرد و ماندگار شود. نباید این زحمات فراموش شود . البته این یک معادله دو طرفه است. پیشکسوت هم باید جایگاه خود را بداند. او اگر چه معتقد است باید به او احترام گذاشته شود اما باید بداند توقع بیش از اندازه هم خوب نیست. همه افرادی که در یک باشگاه فعالیت کرده اند امکان گرفتن پست در این باشگاه را ندارند. این امر شدنی نیست.

 

تازه بعد از دنیای بازیکنی ما دنیای جدیدی را پیش رو می بینیم که در آن باید بر اساس لیاقت ها دارای پست ومقام شویم. یک فوتبالیست خوب معلوم نیست که حتما مربی، مدیر و یا حتی سرپرست خوبی خواهد شد. این عنوان ها شایستگی هایی خاص خود را لازم دارد. متاسفانه ما در ایران چنین " سیستمی" نداریم. اکثر قدیمی های تیم ادعای سهم دارند و وقتی به این سهم نمی رسند همه چیز را به هم می ریزند. به طور مثال در تیم دورتموند یورگن کلوب که ناشناس بود از خود شایستگی نشان داد و اکنون بسیار مطرح است. یواخیم لو هم در تیم ملی فوتبال همین طورمطرح شده است. آنها با بروز شایستگی مورد حمایت همه جانبه قرار گرفتند. جوانی و ناشناس بودن عاملی برای کوبیدن این دو نبود.اما آیا ما چنین فرصتی به چنین کسانی می دهیم؟

 

 

فوتبال ما بیش از ده سال پیش شکل حرفه ای به خود گرفت(البته در ظاهر) این شکل حرفه ای با آنچه شما در آلمان دیده اید چه تفاوتی دارد؟

فوتبال ما به شکل غیر اصولی حرفه ای شد. ما آماتور بودیم که ناگهان آرم حرفه ای به لیگ خود زدیم. تیم های ما هنوز هم ابزار حرفه ای در اختیار ندارند. ما فقط اسم عوض کردیم. باشگاه های فوتبال در شکل حرفه ای سرمایه تولید می کنند. کدام باشگاه ما چنین قدرتی دارد؟ کدامیک توانایی ساماندهی یک بنگاه اقتصادی را دارند؟ کدامشان توانایی در آمدسازی را دارند؟ ساختن یک ورزشگاه و چند زمین تمرین از عهده کدام باشگاه ما بر می آید؟ تاسف می خورم وقتی می شنوم که هر 16 تیم لیگ برتری ما همه بدهکار هستند.

 

آیا این است فوتبال حرفه ای؟ باشگاهداری ملزوماتی دارد. مثلا دو باشگاه آلمانی آخن و دویسبورگ چون توانایی لازم را نداشتند به دسته پایین ترنزول کردند تا شرایط لازم را فراهم کنند. تازه این دو باشگاه دارای ورزشگاه و زمین اختصاصی هم بودند. متاسفانه در ایران باشگاه های ما قرارداد کاذب می بندند. بعد از آن توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند و تازه مشکلات آغاز می شود. این که فوتبالیست ها در همه دنیا حقوق زیادی می گیرند شکی نیست. اما این دستمزد ها حسابشده است. فوتبالیست چون عمر بازی اش کم است باید به گونه ای حقوق بگیرد که آینده اش تامین باشد. اما رقم قرادادها باید با توانایی باشگاه هماهنگ باشد و شکل دروغین نداشته باشد.

 

ورزش و به ویژه فوتبال سالهاست مشکل جدی به نام ازدیاد رسانه ها را به همراه دارند. این تعداد رسانه راهی جز پرداختن به حاشیه برای فروش بیشتر را ندارند. این است که خبر دروغ و جنجالی خریدار دارد. متاسفانه برخورد لازم هم با خاطیان نمی شود. این است که حتی رسانه های سالم ضربه می خورند . آنها یا تعطیل می شوند و یا در سایه قرار می گیرند. نظر من این است که باید تعداد رسانه های ورزشی ما کمتر شود و در کنار آن ما این کار را تخصصی کنیم

 

برخی کارشناسان نوع پرداخت حقوق بازیکنان فوتبال را مشکلی بزرگتر از مقدار آن می دانند. بازیکنان یا پول خود را در ابتدا می گیرندو بازی در می آورند و یا تا آخر فصل در بیم و امید دریافت حقوق هستند. این چه تاثیری بر کار فوتبال دارد؟

نوع پرداخت حقوق هم در ایران مشکلی جدی است. در فوتبال حرفه ای ما انواع پرداخت حقوق را شاهد هستیم. همه این موارد هم درقرارداد بازیکن گنجانده می شود. مثلا در انگلیس حقوق ها هفتگی است.در آلمان ما حقوق را ماهیانه می گیریم. بسته به نوع قرارداد هر بازیکن دریافتی مختلف دارد. بازیکنان قراردادی خاص دارند. مثلا قرارداد او از 300 هزار تا 500 هزار یورو در نواسان است. 300 هزار یورو دستمزد ثابت اوست و بابت موفقیت های فردی و تیمی و عملکرد مناسبش تا 200 هزار یورو می تواند افزایش درآمد داشته باشد. گاهی حتی یک دقیقه بازی تاثیر مستقیم در درآمد او دارد. این امر باعث می شود تا بازیکنان برای درآمد بیشتر انگیزه و تلاش فراوانی داشته باشند.

 

 

نظرتان در خصوص پرخاشگری بزرگان فوتبال به هم و تاثیر آن در جامعه فوتبال چیست؟

پرخاشگری بزرگان فوتبال ایران به هم را من مصرف غذای فاسد تعبیر می کنم. وقتی غذای فاسد را مصرف کنیم هم به خود لطمه زده ایم و هم دیگران را به دردسر می اندازیم. متاسفانه این اتفاقی است که طی سالهای اخیر رایج شده ومن نمی توانم تاسف خودم از اتفاق را پنهان کنم.

 

 

و نقش رسانه ها در فرهنگ سازی در جامعه ورزش چه اندازه است؟

ورزش و به ویژه فوتبال سالهاست مشکل جدی به نام ازدیاد رسانه ها را به همراه دارند. این تعداد رسانه راهی جز پرداختن به حاشیه برای فروش بیشتر را ندارند. این است که خبر دروغ و جنجالی خریدار دارد. متاسفانه برخورد لازم هم با خاطیان نمی شود. این است که حتی رسانه های سالم ضربه می خورند . آنها یا تعطیل می شوند و یا در سایه قرار می گیرند. نظر من این است که باید تعداد رسانه های ورزشی ما کمتر شود و در کنار آن ما این کار را تخصصی کنیم. کسی می تواند در خصوص زندگی افراد اظهار نظر کند که در این باره تخصص لازم را داشته باشد و مرزها را بشناسد. بداند که نوشته او تا چه اندازه ثمربخش است و موجب بهبود کار می شود. رسانه های ما باید در بخش محتوا جدی تر باشند و حاشیه را همه چیز فرض نکنند./ تبیان

 

 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
بدون شک ورزش و فرهنگ در جوامع امروزی دارای کارکردهای اجتماعی فراوانی است و باید در حوزه پژوهش های ورزشی ، اجتماعی و فرهنگی توجه ویژه ای به آن کرد.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
34%
 
متوسط
16%
 
ضعیف
49%
 
ظریف: گفت‌وگو با ترامپ مفید نخواهد بود
ظریف: گفت‌وگو با ترامپ مفید نخواهد بود
بازدید : ٢٧
شب‌بیداری چند ساله برای برافراشته شدن پرچم ایران در فضا
شب‌بیداری چند ساله برای برافراشته شدن پرچم ایران در فضا
بازدید : ٤٢
بلومبرگ: چگونه اروپا می‌تواند نقل و انتقال پول با ایران را حفظ کند/ نفوذ اروپا بر سوئیفت بیشتر از آمریکاست
بلومبرگ: چگونه اروپا می‌تواند نقل و انتقال پول با ایران را حفظ کند/ نفوذ اروپا بر سوئیفت بیشتر از آم...
بازدید : ١١٤
استعفای ناگهانی واریورانتا؛ مقدمه فضاسازی تازه علیه ایران؟
استعفای ناگهانی واریورانتا؛ مقدمه فضاسازی تازه علیه ایران؟
بازدید : ١٥٨
محمد رحمانیان: برخی مدیران کمر به قتل تئاتر در ایران بسته‌اند
محمد رحمانیان: برخی مدیران کمر به قتل تئاتر در ایران بسته‌اند
بازدید : ٢٣٧
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو: دنیا ایران را در نانو به رسمیت شناخت
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو: دنیا ایران را در نانو به رسمیت شناخت
بازدید : ٣٤٠
مسئول عقیدتی سیاسی حشدالشعبی مطرح کرد: آثار مستقیم اربعین در گسترش ارتباط ایران و عراق
مسئول عقیدتی سیاسی حشدالشعبی مطرح کرد: آثار مستقیم اربعین در گسترش ارتباط ایران و عراق
بازدید : ٣٥٩
گفتگو دیدنی و شنیدنی با ساسان انصاری | نود
٢٤:٣٢
گفتگو دیدنی و شنیدنی با ساسان انصاری | نود
بازدید : ٧٨١
وحید هاشمیان: گواردیولا برخورد گرمی با من داشت/ در آلمان مربیان با پارتی انتخاب نمی‌شوند
وحید هاشمیان: گواردیولا برخورد گرمی با من داشت/ در آلمان مربیان با پارتی انتخاب نمی‌شوند
بازدید : ٢٩١٥
ایران می‌تواند دست به کارهای غیرعادی بزند! | گفتگو با وحید هاشمیان
ایران می‌تواند دست به کارهای غیرعادی بزند! | گفتگو با وحید هاشمیان
بازدید : ٢٥٧١
کی‌روش فکر می‌کند فوتبال ایران حرفه‌ای است | گفتگو با وحید هاشمیان
کی‌روش فکر می‌کند فوتبال ایران حرفه‌ای است | گفتگو با وحید هاشمیان
بازدید : ١٨٣٤
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو