اتحادیه اروپا انتخابات روز سه شنبه را که با پیروزی بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، همراه شد «غیرقانونی» توصیف کرد.
 

 

این اتحادیه در بیانیه‌ای گفت: «بر اساس قانون انتخاباتی معیوب یک سری الزامات تعیین هویت اعمال شد که به موجب آن بیشتر سوری‌هایی که در مناطق تحت کنترل مخالفان زندگی می‌کنند، نتوانستند رای بدهند». 

 

وزارت خارجه سوریه می‌گوید بیانیه اتحادیه اروپا به منزله نقض قوانین بین الملل و مداخله در امور داخلی این کشور محسوب می‌شود. 

 

دمشق می‌گوید موضع اروپا بر خلاف اصول اساسی دموکراسی و احترام به حقوق مردم برای انتخاب رهبرانشان است. 

 

جمعا ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در مناطق تحت کنترل دولت سوریه به پای صندوق‌های رای رفتند. 

 


 

بیانیه اتحادیه اروپا بعد از آن منتشر شد که اسد ۸۸ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری کسب کرد. دیوان عالی قانون اساسی سوریه نیز اعلام کرد بیش از ۷۳ درصدِ ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند. 

 

در پی اعلام پیروزی اسد، مردم سوریه در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمدند تا پیروزی وی را جشن بگیرند. 

 

هیات‌هایی از کشورهای مختلف شامل ایران، روسیه، فیلیپین، بولیوی، ونزوئلا، تاجیکستان، زیمبابوه و اوگاندا بر انتخابات ریاست جمهوری سوریه نظارت داشتند. 

 

در این مورد رادنی مارتین، یکی از کارکنان سابق کنگره امریکا در مصاحبه ای در خصوص انتخابات سوریه و برخورد کشور های غربی با آن به سوالاتی پاسخ داد که حائز اهمیت است:

 

- حضور بسیار خوب مردم در این انتخابات نشان از اهمیت آن دارد ولی با این وجود شاهد محکومیت‌های پیوسته از سوی پایتخت‌های غربی هستیم؟

 

مارتین: این امر تعهد مردم سوریه به کشور خود را اثبات می‌کند که به رغم جنگ داخلی ایجاد شده توسط غرب در فرایند رای گیری دولت خود شرکت کردند. 

 

یک سخنگوی دولت امریکا که من او را نمی‌شناسم اعلام کرد این انتخابات یک نمایش است اما تمام اظهارات وی متناسب با نظام سیاسی امریکاست که اساسا شرکت شهروندان امریکایی در فرایندهای دموکراتیک را سرکوب می‌کند. 

 

پس چیزی که در اینجا یک نمایش محض است همین نظام سیاسی امریکاست. 

 

- آقای مارتین، این انتخابات برگزار شد و موفقیت آمیز نیز بود و همانطور که گفتم محکومیت‌ها از سوی پایتخت‌های غربی ادامه دارد. این به چه معناست؟ 
 

 

به نظر شما غرب اجازه خواهد داد این فرایند در سوریه اتفاق بیافتد یا اینکه آنها به حمایت خود از شورشی‌ها و تروریست‌های مخالف دولت سوریه ادامه خواهند داد؟ 

 

مارتین: غرب در پی برگزاری انتخاباتی بود که بتواند برای آن نامزدهایی دست نشانده برگزیند، همانند کاری که آنها (غرب) پیشتر در افغانستان و عراق کردند. 

 

از این رو واضح است که آنها به محکوم کردن این انتخابات ادامه خواهند داد و آنها به حمایت دولتی از تروریسم و ارتکاب به عملیات تروریستی علیه مردم سوریه ادامه خواهند داد. 

 

این جنگ داخلی علیه مردم سوریه به پا شده است و در نتیجه این جنگ که توسط غرب به راه انداخته شده، غیر نظامیان سوریه متحمل رنج و مصیبت می‌شوند.


در همین زمینه گوردن داف روز شنبه (۱۷ خرداد، ۷ ژوئن) در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت: «ایالات متحده امریکا به وضوح در حال حمایت از سازمان‌های تروریستی است، سازمان‌هایی که نه تنها تهدیدی برای سوریه هستند بلکه برای منافع امریکا در سراسر خاورمیانه نیز تهدید محسوب می‌شوند و در نهایت یک خطر تروریستی جدی برای تمام اروپا خواهند شد». 


 

این تحلیل‌گر گفت چنین سیاستی منافع بلند مدت امریکا را به خطر خواهد انداخت. 

 

داف پیروزی اخیر بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه را «مایه شرمساری اسرائیل و امریکا» توصیف کرد و گفت «واشنگتن حاضر به پذیرش این واقعیت نیست که انتخاباتی عادلانه و مردمی در سوریه برگزار شد و مردم سوریه کسی را انتخاب کردند که ... باور دارند قادر است به یک راه حل صلح آمیز دست پیدا کند.» 

 

کشور سوریه از مارس ۲۰۱۱ عرصه خشونت‌های مرگباری است. گفته می‌شود بیش از ۱۶۰ هزار نفر در جریان خشونت‌ها در این کشور کشته و میلیون‌ها تن نیز آواره شده‌اند. 

 

بر اساس گزارش‌ها، قدرت‌های غربی و متحدان آنها در منطقه – بویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه – از شبه نظامیان حاضر در سوریه حمایت می‌کنند. /سیاست ما

 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
اتحادیه اروپا انتخابات روز سه شنبه را که با پیروزی بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، همراه شد «غیرقانونی» توصیف کرد.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
44%