آقایان روان بخش و محجوب برای یک مناظره به دانشگاه علوم قرآنی دعوت شده بودند. موضوع این مناظره " مجلس کارآمد و نماینده کارآمد" بود در تبلیغات این مناظره آمده بود مناظره داغ آقایان روان بخش و محجوب که با استقبال دانشجویان مواجه شده بود. در این مناظره ابتدا آقای محجوب سخنانی ایراد کرد و سپس آقای روان بخش به نقد مطالب ایشان پرداخت. مناظره ای خواندنی است که توجه شما خوانندگان را به آن جلب می کنیم.
 
محجوب:
 
همه ما را به انتخابات پرنشاط دعوت کردند بنابراين بايد کوشش کنيم خنده‌ها را به لب‌ها نزديک کنيم از اين طريق بتوانيم دعوت انجام بدهيم با اخم و تخم و دعوا و کشاکش اينا خوبه مثلا بنويسند مناظره داغ حالا ممکنه جلب توجه بکنه اما آن چه که خداوند از ما مطالبه مي‌‌کنه آن چه که پيامبر گرامي اسلام به آن متمسک بود همين نشاط بود لحظه‌اي نشاط از او دور نمي‌‌شد من بنابراين مدد مي‌‌گيرم از خداوندي که اساس و محور نشاط است انشاءا... بتوانيم يک جلسه پرنشاط در حوزه انتخابات داشته باشيم آنچه که خواسته شده راجع به کارآمدي، من ناچارم تاريخي راجع به مجلس بگویم. خوب شما انتظار داريد يکي که صاحب مجلس بوده حداقل براي ما بگوید مجلس در ايران در همين بهارستان که مجلس ما الان هست تاريخش همون جاست اولين بار در ايران مجلس فکر مي‌‌کنم زمان ميرزا حسين خان سپهسالار تشکيل شد ميرزا حسين خان تنظيمات چي بود سفير ايران در استامبول بود در دربار عثماني و وقتي آمد به دعوت ناصرالدين شاه صدراعظم شد بعد از آن قضاياي مشهور ميرزا آقا خان نوري و وزير اميرکبير که پيش آمد او آمد يک دارالشوراي کبري درست کرد دارالشوراي کبري مجلس برگزيدگان بود آقاي امام جمعه مثلا تهران بود شاهزادگان بودند وزرا بودند کساني که شاه معرفي کرده بود 60 نفر در ايران بودند يه پشتي مي‌‌گذاشتن و در اونجا تکيه می دادند بعدها هم در ساختمان خورشيد تشکيل مي‌‌شد توي خود شمس العماره اين تقريبا وجود داشت يعني البته خود ايل قاجار هم يک مجلس ايلاتي داشت که حاکم بود اون موقع داشت اما اين درواقع جاي اون مجلس ايلاتي جريان قاجار و ايل قاجار بود.
 
بنابراين وقتي مشروطيت پيش آمد بعد از قضيه و داستان تنباکو خواسته مهم مردم اين بود که ما يک دارالشوراي اسلامي مي‌‌خواهيم خانه شوراي اسلامي مي‌‌خواهيم در مقابل چي دارالشوراي کبري که مجلس اعيان بود بنابراین مجلسي خواستند به اصطلاح امروزي بقال و چقال توش بنشينند مجلس برگزيدگان مجلس اشراف مجلس باسوادها اينا مورد تاييد نبود مجلس مردم اختلاف ما اختلاف شخص من با اين موضوعي که الان در مجلس مرتب مطرح مي‌‌کنند و مجلس ششم شروع شده ول کنم نيستند مي‌‌ترسم در مجلس نهم بگن نماینده ها باید دکترا و فوق دکترا داشته باشند. به نظر من دور از موضوعه کساني که اين را محکوم نمي‌‌کنند موضع نمي‌‌گيرند يعني يک مجلس برگزيده مي‌‌خواهند مجلسي که بيش‌تر يک مجلس افلاطونيه همين سناي روم همين مجلسي که امروز مجلس لردها مي‌‌گویند.
 
در انگلستان در امريکا مي‌‌گویند سنا، اين راو مطالبه مي‌‌کنند چون مجلس برگزيدگان خواهد شد چون اگر بنا باشد فقط قشر خاصي حق انتخاب شدن داشته باشند در مجلس سنا يک تيپ خاص حق انتخاب شدن دارند همه حق انتخاب شدن ندارند در مجلس عوام همه انتخاب مي‌‌شوند مجلس شوراي اسلامي مجلس دارالشوراي اسلامي بعد اونجوري تبديلش کردند مجلس شوراي ملي. همه اين ها براي اين تشکيل شده بود. وقتي مجلس اول تشکيل شد عکس ها نگاه کنيم روحانيت درواقع در صدر اين مجلس نشسته هم افکار و آرا مختلف هم دارند يعني از شيخ عبدا... بهبهاني بگير تا سيد محمد طباطبايي تا شخصيت‌هاي مختلف تا مرحوم شيخ فضل ا... که نماينده آيات و علماي نجف هستند که حالا اونا در واقع اون شوراي پنج نفره‌اي که بحث‌هاي زيادي راجع بهش هست و گفت‌وگوهاي خاص خودشو داره اونچه که در مشروطيت هم نقش داشته نقش علماست من نکته اولم اينه که مجلس کارآمد قاعدتاً از مجلس اول مردم که خوش خودجوش در دوره مشروطيت تشکيل شد نمي‌‌تواند دور باشه بايستي روحانيت جلوه گاه اصلي اين موضوع باشه نکته‌اي عرض کنم چون با مقام محترم روحاني ما دعوت به مناظره فرموديد و مناظره آساني در واقع نيست چون من به صاحت مقدس روحانيت احترام زيادي قائلم در تمام عمرم احترام زيادي قائل هستم امام هم يه موقع در کتاب‌هاي درسي مذمت کردند شيخ عبدا... بهبهاني را، امام هم فوري اعتراض کردند به اين مطلب يعني ما وقتي راجع به تاريخ راجع به گذشته حرف مي‌‌زنيم همه روحانيون با هر تيپي برداشتي از نظر ما محترمند بنابراين من همه کساني که در ايران مسؤوليت داشتند از هر مقام روحاني از بعد مشروطيت تا مدرس تا آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني تا عرض کنم حضور شما تمام مقامات روحاني احترام براشون قائلم تا شخصي به نام آقاي روانبخش که اين‌جا نشستند اميدواريم که کارآمدي مجلس بر اين بنا بشود.
 
روانبخش
 
بسم ا... الرحمن الرحيم
سلام عرض مي‌‌کنم خدمت يکايک شما دانشجويان، خواهران و برادران گرامي و از اين‌که اين جلسه انتخاباتي به يک معنا در جهت تبیين مواضع گروه‌ها و افراد برگزار کرده‌ايد تشکر مي‌‌کنيم از برادر عزيز و گرانقدرمان جناب آقاي محجوب هم متشکريم که در اين نشست حضور پيدا کرده‌اند انشاءا... اين جلسه خوبي باشد و يک فضاي خوب و صميمي و دوستانه مطالبي که داريم براي همديگر بگوييم محيط هم محيط دانشگاه است دانشجويان عزيز از اين مباحثي که ما داريم انشاءا... استفاده ببرند همان طوري که آقاي محجوب فرمودند خوب ايشان مي‌‌فرمايند شما يک روحاني هستيد، درسته بالاخره من يک روحاني هستم و صاحب قلم و  ايشان هم البته جايگاه بالايي دارند چند دور نماينده محترم مجلس هستند درست است که نماينده جامعه کارگري هستند که ما يکايک کارگران را دستشان مي‌‌بوسيم ولي خوب به هر صورت حضوري در چند دوره در مجلس از مجلس پنجم تاکنون ظرفيت بالايي به انسان مي‌‌دهد و اميدواريم در اين جلسه بتوانيم انشاءا... با صحبت‌هاي همديگر با بحث‌هايي که داريم انشاءا... مسايلي را روشن کنيم البته ما خيلي دوست داريم تئوريسين‌های اصلاح طلب  بياييند بنشينيم با همديگر بحث کنيم منتها خوب نمي‌‌آيند چه کارکنيم.
 
البته چند روز قبل در دانشگاه علامه با آقاي دکتر کواکبيان مناظره  خوبي داشتیم، ايشان استاد علوم سياسي هستند دکتراي علوم سياسي دارند. در گذشته هم با بعضي از شخصيت‌هاي آنان مثل آقاي تاج زاده و زیبا کلام و... مناظره هایی داشته ايم اما این روزها وقتي نمي‌‌آيند چه کار کنيم. نکته‌اي که خطاب به آقای محجوب عرض می کنم اين است که شما از جهتي خودتان را اصلاح طلب نمي‌‌دانيد متمايل به اصلاح طلبان مي‌‌دانيد، همين اندازه حيثيت و آبروي اصلاح طلبان حفظ مي‌‌شود. ديروز آقاي خاتمي يک نکته‌اي گفته بود که جالب بود گفته بود که من پيش بيني مي‌‌کنم که انتخابات با مشارکت 55 % رقم بخورد بنابراین به اعضاي مجمع روحانيون که سکوت کرده بودند مجمع بايد بيانيه بدهد و مردم را دعوت به مشارکت کند تا ما بازنده اين رقابت نشويم اون تحريمي که آقايون داشتند بعد از نشستي که با آمريکايي‌ها در بگرام داشتند گفتند که در مجموع در اين انتخابات بايد تلاش کنيم که رقابت کاهش پيدا کند چون جمهوري اسلامي در شرايط منطقه‌اي جديد که بيداري اسلامي رقم خورده جايگاه ويژه‌اي در منطقه پيدا کرده است، اگر از مشارکت بالايي برخوردار بشود جمهوري اسلامي را ديگر نمي‌‌شود تحمل کرد بايد کاري کرد که مشارکت عمومي پايين بیاید. يک علامت سوالی روی جمهوری اسلامی بگذاريم.
 
قبل از نشست بگرام آقايان خاتمي و رفسنجاني زمينه براي انتخاباتی پرشور فراهم کرده بودند قرار بود آقاي عارف هم در لیست تهران به عنوان سر لیست معرفی بشود. بعضي از وزراي دولت های خاتمي و رفسنجاني آماده شده بودند ليست قويي در تهران و شهرستان‌ها بدهند اما بعد از آن نشست بگرام حالا به تعبيري بخواهيم بگوييم آمريکا بهشان گفت شرکت نکنيد تا انتخابات سرد برگزار شود وقتي که جبهه مردم سالاري ورود پيدا کرد ، من از آقاي کواکبيان تشکر کردم جبهه مردم سالاري ايشان تشکيل داده بودند چندين حزب و گروه که از اين احزاب اصلاح طلب هستند و آقاي فومني که جبهه اصلاح طلب‌ مردمي راه انداخته برای این بود که آبروي اصلاح طلب‌ها را بخرند که آبروي اصلاح طلب‌ها نرود بالاخره ما در انتخابات شرکت کرديم البته براي آن سران جريان، متفکرين آن جريان؛ مجمع روحانيون و اصلاح طلبان اصلي يک ضربه اساسي خواهد بود که مردم انتخابات دشمن شکن داشته باشند که به آن‌ها بگويند که کساني که دستشان در دست دشمن است مردم ايران با آن‌ها دل خوشي ندارند. مردم نشان خواهند داد همواره دشمن را می شناسند و آمريکا هم دشمن درجه يک می دانند.
 
کواکبیان :
 
عرض کنم که خنده بر هردرد بي درمان دواست حتي بر آن‌هايي که نظر مخالف دارند مي‌‌گويند که يک کسي، يک کسي را ديد و با اصرار گفت تو ژاپني هستي گفت نيستم گفت نه تو ژاپني هستي گف خب هستم گفت اگر ژاپني هستي چرا چشمات اين جوري نيست؟ من نه مدافع آقاي خاتمي هستم همه شما و کساني که هم فکر شما هستند مي‌‌گفتند چرا اين‌ها، اين‌ها چون نمي‌‌خواستند مشارکت کنند اين طور هستند خب آمدند ديگر خوش آمدند و فکر مي‌‌کنم آن که خدمتتون عرض کردم حضرت آيت‌ا... بهبهاني در صدر مشروطيت حرف‌هايي هنوز هست پشت سرش بود ولي اين حرف‌ها رو وقتي تلويزيون مطرح کرد امام بر آشفت و گفت روحانيت يک تيکه است يکپارچه است من ناکارآمدي انتخابات ناکارآمدي انحراف  ناکارآمدي نهضت‌هاي صد ساله اخير را به استناد نوشته‌هاي مرحوم شهيد مطهري به استناد شهيد بهشتي که من خو دم سالها در شوراي مرکزي حزب و جاهاي در خدمت ايشان بودم آقاي رفسنجاني و مقام معظم رهبري که سال ها در حزب جمهوري اسلامي در خدمتشان بوديم.
 
برداشت ما اين است که روحانيت يک گروه يکپارچه است يکيشان مي‌‌تواند خاتمي باشد و يکيشان مثل آقاي روانبخش باشد در واقع اگر از اين روابط بخواهيد بتراشيد شيخ عبدا... در بست نشيني سفارت انگليس همه مي‌‌دانند امام اين را مذمت کردند گفتند زشت است نگوييد بنابراين من عرضم اين است که ما همه را خوب نگاه کنيم درواقع عامه مردم اين طور مطالعه مي‌‌کنند قطعا فاصله هست بين بعضي نظرات، ممکن است فرمايش ايشان صحيح‌تر هم باشد اما برداشت ما اين است که کارآمدي انقلاب اولش وحدت و اتحاد و يکپارچگي روحانيت است حالا ممکن است نظرات مختلفي باشد ديگر بدتر از اين نمي‌‌شود که سفارت انگليس تاريخ دارد سند نوشته بودند ولي امام اجازه نداد اين حد که در تاريخ مشخص است اسناد هم هست.
 
بنابراین من عرضم اين است که اين خط قرمز ماست روحانيت ما وقتي ائمه را تصوير مي‌‌کنيم مي‌‌گوييم يک نوري بيانداز که تصوير نشود اين‌جا خط قرمز ماست چون کارآمدي ما مخدوش مي‌‌شود چون مردم راه را گم مي‌‌کنند من نه روحاني هستم نه اهل نصيحت هستم عرض ما اين است که چه کسي اطلاع دارد جلسه‌اي که در بگرام گرفته آغاز شده نشده ما که در مجلس نشستيم دستگاه‌هاي اطلاعاتي ما هيچ اطلاعاتي پخش نکردند اگر بدهند هم بايستي تفحص کرد هرکسي در کشور در هر موقعيتي هرچيزي که بتواند امنيت ملي ما را خدشه دار کند فرقي نمي‌‌کند بايد از طريق مرجع قانوني باهاش برخورد بشود من اعتقادم در اين جلسه اين است که مقامات روحاني را بروند تو اتاق‌ها باهم بحث کنند باورشان داشتيم حرف‌هاي تو اتاق را نياورند تو خيابان توي اتاق همديگر را تارک و تقي ا... ندانند باهم صريح باشند اين‌جا به مردم که مي‌‌رسند فراموش کنند از هم چه ديده‌اند عرضم اين است که اينگونه امور هم منتهي مي‌‌شود به هرحال تخريب است مقام معظم رهبري هم در صدر انتخابات همه ما را مذمت کردند من در عمر نمايندگي‌ام کوشيده‌ام يک نفر را هم تخريب نکنم يک نطق پيدا نمي‌‌کنيد که در مورد کسي چيزي داده باشم من عرض کردم چون ما براي پيشبرد کارگري به همه نيازمنديم و من عذرخواهي مي‌‌کنم نکاتي را مطرح مي‌‌کنم درس پس مي‌‌دهم.
 
روان بخش:
 
نکاتي را که برادر عزيزمان فرمودند براي خود ايشان هم لازم است برخي نکات مطرح شود و بدانند يکي از نکاتي که مقام معظم رهبري براي نماينده کارآمد در مجلس کارآمد مي‌‌فرمايند براي نماينده آگاهي سياسي، جرات و جسارت در برخورد، آگاهي از مسايل کشور و جهان لازم است لکن رکن اصلي تدين است اطلاعات سياسي نماينده بايد بالا  باشد بايد از مسايل کشور و جهان اسلام آگاهي داشته باشد اين که ما نمي‌‌دانيم در بگرام چه گذشت براي يک نماينده مجلس جالب نيست بالاخره اين اخباري است که اطلاعات آن در رسانه‌ها هم آمد خود اصلاح طلبان هم اين خبر را تکذيب نکردند آن‌ها در آن جا حضور پيدا کردند آمريکايي‌ها هم آمدند دستورالعمل‌هايي دادند دستورالعمل که صادر شد شما خودتان ديديد که بحث تحريم را مطرح کردند کساني که آماده شده بودند کشيدند عقب و ديگر ورود پيدا نکردند اما مطلبي که آقاي محجوب فرمودند من واقعا دليل بر اين مي‌‌دانم که ايشان حسن فاعليشان خوب است در اين که ايشان به روحانيت ارادت دارند بحثي نيست خوب هم هست که انسان نسبت به روحانيت علاقه داشته باشد من تقدير مي‌‌کنم ولي برادر عزيز من! توجه داشته باشيد اين‌که بگوييم هرکس روحاني است ما روحاني را يکپارچه مي‌‌بينيم نشانه اين است که باید آگاهي و بصيرت را بالاتر برد.
 
به خاطر اين‌که ما در طول تاريخ از  این گونه بی بصیرتی ها آسيب دیديم مثلا برخی بودند که  علي عليه السلام را کنار طلحه و زبير مي‌‌گذاشتند و مي‌‌گفتنند آن‌ها يار پيغمبرند اين هم يار پيغمبر است عمار را کنار ابوموسي اشعري مي‌‌گذاشتند مي‌‌گفتند ابوموسي يار پيغمبر است عمار هم هست اين بي بصيرتي باعث شد که اميرالمومنين خانه نشين بشود بعدش هم جنگ صفين و جنگ نهروان و آن مسايل اتفاق بيفتد. بايد بصيرت را بالا برد مقا م معظم رهبري که دائما دارند روي نقش بصيرت تاکيد مي‌‌کنند براي همين است اگر مردم ما در انتخابات 88 هم همين جوري نگاه مي‌‌کردند و بين مقام معظم رهبري و آقاي هاشمي رفسنجاني تفکيکي قائل نمي‌‌شدند بين آقاي خاتمي و هاشمي و کديور و اين‌ها که در جريان مقابل بودند فرق نمی گذاشتند و  مي‌‌گفتند خوب مقام معظم رهبري هم روحاني است آن‌ها هم روحاني‌اند اتفاقاً کشور هم آسيب مي‌‌ديد .
 
مردم آن جا درست فکر کردند آقا در بحث فتنه به  مسجد ضرار مثال زدند و فرمودند که اين‌ها با مدل مسجد ضرار مي‌‌آيند ميدان، اگر يادتان باشد روز 30 تير در خيابان انقلاب آن جمعيتي که روز شنبه بعد از نماز جمعه رهبری در 29 خرداد به خيابان آمدند در جلوي جمعيت تعدادی روحاني حضور داشتند با گفتن  ا... اکبر و با حضور روحانيون در جلوي جمعيت با همين مدل مسجد ضراری  مي‌‌خواستند نظام جمهوري اسلامي را از پاي در بياورند، بايد تشخيص داد. حال شما به گذشته تاريخ مراجعه مي‌‌کنيد حکم قتل امام حسين عليه السلام را  چه کسي داد شريح قاضي، قاضي اميرالمومنين بود يا اين‌که شيخ فضل ا... نوري را چه کسي حکم قتلش را داد شيخ ابراهيم زنجاني، شيخ ابراهيم زنجاني آخوندي بود عمامه هم داشت منتها یک فراماسون بود. الان هم وضعيت همين است آقاي هاشمي رفسنجاني معمم است آقاي خاتمي معمم است کديور معمم است فاضل ميبدي معمم است و ده‌ها نفر ديگر نیز لباس روحانیت دارند.آیا صرف لباس روحانيت انسان را بيمه مي‌‌کند؟ آقاي کروبي رئيس فتنه است ديگر قبول داريد که در راس فتنه است معمم است و امام براي اين که ما اشتباه نکنيم يک خط مشی تعيين کردند فرمودند که پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملکت تان آسيبي نرسد صرف يک لباس اگر مي‌‌خواستيم نگاه کنيم که مملکت از بين رفته بود من اصرار دارم که به اين نکته توجه کنيد و اگر تاکنون توجه نمي‌‌کرديد توجه ويژه‌اي داشته باشيد تا خداي نکرده آسيبي نبينيد البته نکته آخر بحث تخريب است که ما بنای بر تخريب نداريم در اين جا بحث مي‌‌کنيم که ديدگاه‌هاي همديگر روشن بشود در جهت روشن شدن مواضع گروه‌ها و افراد تا مردمی که مي‌‌خواهند راي بدهند با بصيرت بهتري بتوانند راي بدهند.
 
محجوب:
 
تشکر مي‌‌کنم از اين‌که اطلاعات مختلفي را عرضه فرمودید حتما کسي که بيوگرافي زندگي من را خوانده باشد مي‌‌داند که تخصص من تاريخ است من آدم سياسي نيستم رشته‌ام تاريخ است من با اين لباس آمده‌ام مجلس تاريخ را هم بعد از انقلاب خوانده‌ام بنابراين خواستار کساني هستم که در اين حريم زندگي مي‌‌کنند اينطور نيست که از مطالب سياسي بي اطلاع باشم از جناب عالي سند خواستم سند در تاريخ تعريف دارد سند بايد دقيق باشد اين که در بگرام يک نفري آمده اين که نمي‌‌شود که من هم مي‌‌گويم آن يک نفر شما بوديد اگر صرف ادعا باشد مدعي بايد بينه بياورد من عرض کردم سندي نديدم در مجلس هم براي ما که اطلاعات سياسي مي‌‌نويسند چيزي ننوشتند اين‌که در تاريخ يک کسي بيايد ادعا بکند از اين ادعاها پر است معاويه کانون اين ادعاها بوده ابوهريره براي همين کار بوده اصلا دستگاه اموي کارش درست کردن ادعا بوده است ما روي سند حرف مي‌‌زنيم هرکسي سندي دارد ما روي آن بحث مي‌‌کنيم هرکس هم سند خواند آن سند را بايد بالا پايين کرد ممکن است منبع سند CIA باشد آن قصدش به هم ريختن ماست آن که دوست ما نيست .
 
نکته ديگر که بايد عرض کنم همان مثالي که عرض کردم اگر ما بخواهيم امروز براساس حرف‌هايي که ايشان راجع به آقاي هاشمي رفسنجاني زدند قضاوت کنيم بايد بگوييم اعدام شيخ فضل ا... کار درستي بوده است چون آن موقع شيخ ابراهيم زنجاني مشاهير آن موقع بود شيخ ابراهيم زنجاني را به اين خاطر آوردند که اين مو لاي درزش نمي‌‌رود دولت حاکميت با او رفيق بوده است و هرچه شيخ فضل ا... مي‌‌گفت آقا درست است که من آن مطالب را گفته‌ام اما طرفدار استبداد نبودند مي‌‌گفتند نه آقا تو طرفدار استبدادي مثل اين که الان زوري مي‌‌خواهد بپذيرند که من اين بودم من که مشکل ندارم اين باشم يا اون هرچه باشم صراحتا حرفم را مي‌‌زنم الان هم در مقام دفاع از کسي ننشسته‌ام اين‌جا ما عرضمان اين است که برويد بگوييد آقاي خاتمي من وقت مي‌‌خواهم اين مشکل از شماست اين مسايل را بگوييد بزنيد بيرون اين را نکشيد به جامعه از اين کشيدن‌ها به جامعه اين بساط به وجود آمد مشروطه را اين جوري شکستند چوب مي‌‌شکنند اول شما را مي‌‌شکنند شما ديگري را و ديگري ما مي‌‌گوييم روحانيت اساس مشروطيت است ترديد ندارم هرچه در ايران خوبي بوده است اين را مرحوم دکتر شريعتي نوشته است پاي يک قرارداد استعماري را يک روحاني امضا نکرده است در دفاع از روحانيت اين را گفته است يعني چي؟ يعني او نمي‌‌دانسته است شيخ عبدا... داخل سفارت رفته است نمي‌‌دانسته آن هم بوده است بخشي از مسأله بوده است وظايف روحاني را بدانيم وظيفه يک روحاني متفاوت است با وظيفه من که يک نماينده هستم.
 
بله اگر نماينده روحاني بود چطور؟ بنابراين عرض من اين است از نظر من آقاي هاشمي تاريخ اين انقلاب است حال فرض کن به زعم بنده يا هر شخصيت محترم ديگري اشتباهي کرده است برويد ظن تان را مطرح کنيد ايشان مقام رسمي کشور ماست اگر هم به اشاره مقام معظم رهبري چيزی فرمودند ما بايد پيام را به خودمان بگيريم انگليسي‌ها يکي از نقشه هايشان همين بوده است تفرقه بيانداز و حکومت کن و کوشش مي‌‌کردند بهترين محمل‌ها را استفاده کنند وقتي ما کنکاش مي‌‌کنيم بعضي قضايا را تعجب مي‌‌کنيم چرا بعضي‌ها بعضي اتفاقات را دنبال مي‌‌کنند اگر ندانند بايد آگاهشان کرد آگاه باشيد همديگر را تضعيف نکنيد برخي اشتباهاتي کردند همه فرزندان اين انقلابند برويم سراغش و از اشتباه درش آوريم ما از نوع خودش به خودش ورود پيدا کنيم امروز مشهور است همه اگر به آقاي هاشمي رفسنجاني بد بگويند خوب مي‌‌شوند. خوب اگر شما موقع شيخ فضل ا... بوديد حتما کف مي‌‌زديد موقع به دارآويختن شيخ فضل ا... اين که طريقه تاديب نيست اگر کسي امروز صبر و پشتکار نشان داد و کمک کرد که ظنش را عوض کند تاريخ عوض مي‌‌شود ولي اگر همه همت کنيم همديگر را تضعيف کنيم چيزي نخواهد ماند والا دعوت قرآن اين که به يک ريسمان چنگ بزنيم همه اين‌ها زير سوال خواهد رفت ما قطعا يک نقاط حساس داريم حتما بايستي قيام به حق کنيم طرف حق را بگيريم.
 
روانبخش:
 
از این که حضرت عالي که کت و شلواري هستيد و از روحانيت دفاع مي‌‌کنيد خيلي تشکر مي‌‌کنيم ولي عرض مي‌‌کنم هرکس لباس تنش است قابل دفاع نيست خود امام فرمودند لذا تعبير روحاني نما را امام به کار بردند مرحوم آقاي بروجردي يک نفري بهشان گفتند يک آخوندي دزدي کرده است فرمودند او از ما هم دزدي کرده است گفتند بياوريدش لباس روحانیت را ازش بگيرم. ما قبول داريم بعضي‌ها لباس روحانيت را دزديده اند بايد ازشون گرفت يا ابتدا سالم بودند بعد ناسالم شدند بايد ازشون گرفت تا مردم با لباس روحانيت فريب نخوردند خود امام فرمودند خون دلي که اين پدر پيرتان از روحاني نماها خورد از هیچ قشری نخورد. من خواهش مي‌‌کنم نگاهتان را اصلاح کنيد البته تلاش مي‌‌شود سالم سازي شود اما اين را مردم هم متوجه شده‌اند و اين نشانه بصيرت بالاي مردم است که براساس معيارها افراد را مي‌‌سنجند نه براساس يک لباس. راجع به اون قضيه ژاپني هم باید به  شمابگویم اولش گفتيد من اصلاح طلب نيستم ولي توي اين 5 و 6 دقيقه دایما  از آقایان هاشمي رفسنجاني و خاتمي و افراد اصلاح طلب حمايت مي‌‌کنيد بالاخره بنده خدا که مي‌‌گفت ژاپنيه همچين بي سند هم نبوده يک علامتي وجود داشته که مي‌‌گفته! در اين چند دقيقه شما مرتب از جريان اصلاحات دفاع مي‌‌کنيد ولي مي‌‌گوييد اصلاح طلب نيستم.
 
نکته بعد اين‌که شما بحث را برديد روی آقاي هاشمي و... بيش‌تر مي‌‌خواهيد از ايشان دفاع کنيد البته بنده خودم در دو دوره ریاست جمهوری پنجم و ششم به آقاي هاشمي راي داده بودم ولي عمده نقدهايي که به ايشان وارد کرديم از سال 83 به بعد بود که مواضعش را شفاف کرد. وقتي مواضع شفاف‌تر شد اولين نقدهای ما هم نسبت به وی در هفته نامه پرتوي سخن چاپ شد. وی رسما اعلام کرد مشروعيت ولايت فقيه الهي نيست من تعجب مي‌‌کنم که هنوز کساني هستند که مي‌‌گويند مشروعيت ولايت فقيه به خداست! در جلسه ديگر گفت مشروعيت ولايت فقيه زميني است. گفتيم آقا اين حرف‌هايي که شما مي‌‌زنيد نه با مباني اسلامي مي‌‌خواند و نه با مباني امام نه ساير فقها ، ولي فقيه مشروعيتش از جانب خداست و امام نيز مي‌‌فرمود ولايت فقيه استمرار ولايت انبياست.  ولی فقیه را گرچه خبرگان رهبري که نماينده مردم هستند شناسايي مي‌‌کنند اما مشروعيتش از جانب خداوند است و به نصب عام منصوب امام زمان است از همان جا مباحث شروع شد البته برخي هم در بحث دانشگاه آزاد و مباحث مالی وارد شدند ولي خوب ما بيش‌تر به مباحث فکري مي‌‌پرداختيم.
 
اما بحث سند که مي‌‌فرماييد ما کسي نداشتيم که در بگرام عکسي بگيرد بياورد که چه کساني نشسته بودند مثل پريشب که برخي از اصلاح طلبان مثل مهاجراني و نوري زاده رفته بودند خدمت ملک عبدا... براي دست بوسي و مبلغي هم دريافت کردند و آمدند خوب اين‌ها سندش را تلویزيون نشان داد( همين آقاي مهاجراني که چشم و چراغ آقاي خاتمي بود و به هنگام تحصن بزرگ علمای قم که وی مي‌‌خواست استعفا بدهد همين آقاي خاتمي گفتند که اگر آقاي مهاجراني استعفا بدهد من هم استعفا مي‌‌دهم) اما در بگرام کسي نبود عکس بگيرد انشاء الله به زودي بچه‌هاي اطلاعات اگر عکسي گرفته باشند مي‌‌آورند و نشان مي‌‌دهند اما وقتي منابع اطلاعاتي خبر مي‌‌دهند در رسانه‌ها هم پخش مي‌‌شود پاسخي هم از سوي اصلاح طلبان داده نمي‌‌شود معنایش تایید این خبر است. اولين خبرمربوط به این موضوع را هفته نامه  9 دي منتشر کرد و بعد دیگر رسانه ها آن را درج کردند، از طرف اصلاح طلبان نیز هيچ تکذيبي صورت نگرفت. همه می دانیم و قرائن نیز نشان مي‌‌داد که همه اين‌ها براي انتخابات آماده شده‌بودند ولی پس از نشست بگرام که امريکايي‌ها گفتند تحريم ، اين‌جا هم تحريم کردند. بنابراين اين هم قرائن و اسنادش. اگر کسي بگويد من ازدواج نکردم ولي بچه‌اش هم همراهش است اين خودش سند است ديگر نمي‌‌خواهد بقيه اسناد را هم جمع کنيم و بياوريم.
 
 درباره آقاي هاشمي که مي‌‌فرماييد تاريخ انقلاب است بله تاريخ است شخصيتي است که از اول انقلاب بوده الان هم است هنوز هم در حاکميت است الان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام است رئيس هيئت امنای دانشگاه آزاد است هنوز هم حاضر نيست به حکم شوراي عالي انقلاب فرهنگي که رئيس دانشگاه آزاد را تعيين کردند گردن بنهد و آن را امضا کند به خاطر اين‌که حق خودش مي‌‌داند که قانون را زير پا بگذارد. همچنان بر حضور جاسبي در آن مقام تاکيد مي‌‌کند. با نگاه دقيق‌تر افراد با دو نگاه کشور را اداره مي‌‌کنند تفکر بعضي‌ها مدل غربي است. ولی در تفکر حضرت آقا، مدل اسلامي ايراني پيشرفت است. ما باید خودمان مدل داشته باشيم نه این که از غرب بگیریم. آقاي خاتمي مي‌‌گويد تنها راه پيشرفت از غرب مي‌‌گذرد ما اگر بخواهيم پيشرفت کنيم حتما بايد هم خرد غربي را بپذيريم و هم منش متناسب با آن را، يعني همان حرف تقي زاده که از نوک سر تا نوک پا بايد غربي شد تا به پيشرفت رسيد.
 
اين يک نظريه است. حزب کارگزاران هم که آقاي هاشمي پدر معنوي آن‌ هستند همين نگاه را داشت سخن گوي آن‌ها آقاي مرعشي رسمااعلام کرد حزب ما يک حزب ليبرال مسلمان است هم ليبرالیسم را قبول داريم هم اسلام را! ما در آن مناظره که در کرمان با ایشان داشتيم به ايشان گفتيم شترگاو پلنگ که نمي‌‌شود، ليبراليسم که با اسلام اصلا نمي‌‌خواند ليبراليسم اصلا يک نوع آزادي سياسي قائل است آزادي فردي قائل است هيچ محدوديتي براي آزادي قائل نيست در اسلام اين بحث‌ها وجود ندارد محور ليبراليسم انسان است که با مکتب اومانيسم گره مي‌‌خورد ولي محور اسلام ا... است و براساس خواست ا... همه چیز شکل می گیرد. و لذا نگاه‌ افرادی مثل آقاي هاشمي  که دولت اصلاحات را تاييد مي‌‌کند با این تعبیر که دولت آقاي خاتمي زاييده دولت من است آقاي شمس الواعظين هم می گفت دوم خرداد از رحم دولت توسعه گرای هاشمی به وجود آمده است خودشان هم اعتراف دارند. آقاي هاشمي هم در 84  در بيانيه 8 ماده‌اي قبل از  ثبت نام، دولت خودش و آقاي خاتمي را با هم يکي کرد و گفت من براي ادامه جريان دولت‌هاي 16 ساله‌ام آمده‌ام و بحث دموکراسي اقتصادي مطرح کرد و بعد از آن گفت انشاءا... بعد از دموکراسي اقتصادي دموکراسي سياسي محقق خواهد شد دموکراسي اقتصادي همان ليبراليسم اقتصادي است دموکراسي سياسي هم که نداريم بعدا محقق مي‌‌شود!
 
برخلاف نظر حضرت آقا که مي‌‌فرمايند مردم سالاري ديني و امام (ره) مردم سالاري ديني که ايشان فرمودند اين يک نمونه آشکاري است که ما داريم منتها آن‌ها مي‌‌گويند ما نداريم و بعدا خواهيم داشت و به دموکراسي سياسي خواهيم رسيد. دموکراسي سياسي هم همان ليبراليسم سياسي است که ايشان دنبالش هست بنابراين نگاه، پيشرفت منهاي عدالت را می سازد. که جريان اسلام شهر را درست مي‌‌کند پيشرفت منهاي عدالت که آشوب کوي طلاب مشهد را درست مي‌‌کند پيشرفت منهاي عدالت ماجراي قزوين را درست مي‌‌کند که با باتوم بروند مردم را سرکوب کنند ولي حضرت آقا در همان زمان می فرمودند پيشرفت باید همراه با عدالت باشد که نگاه اسلامي است. اين دو نگاه باعث شده که اين دوخط بروند جلو و امروز جريان ليبراليستي و تفکر ليبراليستي در کشور به زمين بخورد و مردم از آن روي گردان شوند ولي آن که مردم امروز دنبالش هستند الگوي اسلامي پيشرفت است که خود مقام معظم رهبري پرچم دار آن است و نگاه مردم و اقبال مردم در انتخابات در همين زمينه روشن مشاهده مي‌‌شود.
 
محجوب:
 
مايلم بيش‌تر صحبت کنند چون اين مباحث نياز به کشاف دارد مسايل فلسفي را در مباحث سياسي و تاريخي وارد کردن کار آساني است اما اين اشکال که اين بحث کاملا ذهني است حق داريم ذهن را قاضي بشناسيم در تاريخ سند مطرح است مشکل آقاي روانبخش در محاسبه هايشان ديده‌ام اين است که براساس ظنيات بحث مي‌‌کنند اتکاي ظني در علوم ظني و فلسفي قابل اتکااند. عقل و درايت در علوم نظري قابل اتکا است تاريخ علمي است که در آن سند ملاک است اين‌ها در مورد تاريخ گذشته است اما اگر در مورد آينده بخواهيم صحبت کنيم من با ايشان موافقم من اصلا با متد بحث ايشان مشکل دارم ايشان فکر کرده‌اند من از اشخاص دفاع مي‌‌کنم اين اشخاص از نظر من محترمند احترام بالايي دارند من اطلاع دارم در نزد مقام معظم رهبري هم احترام بالايي دارند.
 
بنابراين اطلاع، اصل نظر را رد مي‌‌کنم من مرجعم ايشان نيستند مرجعم مقام معظم رهبري هستند هرموقع ايشان بفرمايند آقای هاشمی مورد احترام نيستند ما مي‌‌گوييم مورد احترام نيستند. بنابراين بازگشت به گذشته‌ها و دور زدن در آن براساس پي ريزي مطالبي که سند ندارد يک چيزي را ظاهرا مستند کرده‌اند و متصل کردند به يک سري عقايد سياسي، اين‌ها اصلا ليبراليسم تو کجاي ما نقش دارد کي اين‌جا ليبرال است ليبرال چه معني دارد ليبرال مفهوم خودش را دارد من در اين جا جز دو سه تا آدم که از جبهه ملي آمده‌اند ليبرال نديده‌ام که راجع بهش حرف بزنم ليبرال يک مصداق کاملا واضحي دارد هرکسي چماقي برداشت و يکي را متهم کرد ما آن را گرفته ايم ول نمي‌‌کنيم آن اولي اشتباه کرد شما چرا اين اشتباه را دنبال مي‌‌کنيد ليبراليسم تعريف دارد اصلا اگر کسي ادعاي سکولاریسم نکرد ديگر نمي‌‌تواند ليبرال باشد جناب عالي مي‌‌دانيد حدود اسلامي به شهادتين جاري است ابوسفيان با شهادتينش در شب حمله به مکه همين که شهادتين را گفت مسلمانان شمشير را کنار گذاشتند خالدبن وليد در آن جنگي که در يمن کرد و آن شخص را کشت متهم به اين که او شهادتين را گفته است همه آمدند پيش ابابکر و اعتراض کردند و در صدر معترضين مولاي ما بود بنابراين عرض ما اين است وقتي راجع به تاريخ حرف مي‌‌زنيم بايد مستند حرف بزنيم يعني مستند ،اگر گفتيم ليبرال ليبرال سکولار است اگر کسي سکولار نبود ديگر نمي‌‌تواند ليبرال باشد. اگر کسي ادعاي ديني کرد ديگر سکولار نيست ديگر سکولار وقتي نشد ليبرال هم نمي‌‌شود. بنابراين من براساس ظنياتم مي‌‌گويم همه ليبرالند.
 
عکسش را هم مي‌‌گويم شما با عکسش چه مي‌‌کنيد علت اين که استفاده نمي کنم چون ظنيات را قبول ندارم من باورم اين بوده من همه مسؤولين دولتي را از قبل تا امروز دلسوز مي‌‌دانم چه آقاي احمدي نژاد چه قبلي‌ها. اين برداشت من است در برداشت آقاي روانبخش همه متهمند حتي آقاي احمدي نژاد اين که نمي‌‌شود کشور اداره شود يه جايي باشيم همه را انگشت اتهام بزنيم که اين آقا پايش را کج گذاشت معلوم نيست خواب بوده بابا آدم است اينجوري که شما مي‌‌گوييد بايد کساني از بهشت بيايند روي زمين راه بروند بايد اول ببينيم خودمان اين شکلي هستيم از اين شانه خاکي به آن شانه خاکي بيفتيم اين‌جا بحث دفاع نيست بحث تصريح است ما حق نداريم به اين‌که کسي که گفت من مسلمانم شمشير زبان و شمشير دستمان را برداريم نبرد بکنيم اگر اينجوري باشد ما شعار وحدت اسلامي مي‌‌دهيم با چهار تا خودمان نتوانيم وحدت درست کنيم شما چه دعوتي از عالم اسلام مي‌‌کنيد شما مشکلتان را با خودتان حل کنيد بعد بياييد ما را دعوت به وحدت بکنيد اين اصول و کليات که من اول گفتم امام نامه نوشتند و اعتراض کردند که چرا شيخ عبدا... را اينجوري نوشتيد در کتاب چيز به اين خاطر بود نه اين‌که امام نمي‌‌دانستند از همه ما آگاه‌تر بودند به تاريخ مشروطه به اين خاطر که حدود را رعايت مي‌‌کردند من عرضم اين است ما حدود را به مراقبت بخوانيم بگوييم که آقاي هاشمي رفسنجاني که بيش‌تر مصداق ارزش‌هاي ماست به ارزش‌هاي ما حمله نکنيد آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور ماست اگر به آقاي رئيس جمهور انتقاد کنيد عيبي ندارد به آقاي هاشمي رفسنجاني انتقاد کنيد عيبي ندارد انتقاد کنيد تو مجلس ما هم همين طور رفتار مي‌‌کنيم مي‌‌گوييم اين آقا دلسوز است حالا يه کسي يه چيزي گفته ما با يک نگاه وحدت گرايانه اين که مي‌‌شود يک نگاه سوپر کثرت گرايانه ما مي‌‌گوييم اين چه جور توهين مگر از تويش اين قدر کثرت در مي‌آيد.
 
اسلام دين توحيد است روحانيت مروج توحيد است جدايي نبايد باشد اين همه پيغمبر در مورد افرادي که مي‌‌ديد مي‌‌شناخت رويش را برمي گردانند به رويش نمي‌‌آورد حتي حکمي صادر مي‌‌شد مماشات مي‌‌کرد مسايل مختلف هريک از آن‌ها سند دارد که سيره نبوي چه بوده به اين زودي برنمي آشفتند وارد حدود نمي‌‌شدند آنقدر فن حضور و ظهورشان قوي است که ما نمي‌‌توانيم درک کنيم ايشان بهتر مي‌‌دانند که در نهروان وقتي علي با خوارج نشست آخر خوارج بلند شدند شمشير دست گرفتند که علي تا بقيه ما را کافر نکرده بلند شويد برويم زبان آنان زبان استدلال بود با دشمني که شمشير به دست مي‌‌ گرفته اين گونه رفتار مي‌‌کردند چون مي‌‌خواستند دور نکنند. اصل توحيد بود. بنابراين آن‌چه امروز فرا مي خوانيم آن نيست. همه اشخاص‌اند همه محترم همه. هم طرف انتقاد اما ما از چه زاويه‌اي نگاه کنيم در يک مقطعي اتفاقي افتاد اتفاقات پشت هم مي‌‌افتد بعد از اين اتفاقات، تاريخ براساس اسناد قضاوت خواهد کرد از اشخاص هم قضاوت خواهند کرد ما موعظه گر قضاوت خودمان نشويم.
 
روي اسنادي که رسيدگي نکرديم يا توان رسيدگي‌اش را نداريم من مي‌‌گويم اگر اين طور پيش برويم مسلماني باقي نمي‌‌ماند يکجا از آقاي احمدي نژاد مذمت فرمودند يک جا تاييد فرمودند اين که ما مرتب پاندولي حرکت کنيم جواب نمي‌‌دهد اگر فردا نظرمان راجع به آقاي رفسنجاني عوض شد چه بايد بگوييم؟ اگر راجع به آقاي احمدي نژاد نظرمان عوض شد خواستيم بگوييم سردار دلير اسلام چه بايد بگوييم؟ پدر من که يک آدم عامي بود مرا چنين نصيحت مي‌‌کرد از يکي اينقدر بد بگو که اگر خواستي تعريف کني جا براي تعريف کردن داشته باشي و اگر خواستي تعريف کني آن قدر تعريف کن که اگر خواستي ازش بد بگويي جا براي بد گفتن داشته باشي من مي‌‌گويم برادر عزيز!  شما انتقاد داريد حقتان است مي‌‌توانيد مطرح کنيد من هنوز قانع نشدم که راجع به روحانيت حق داريم همه جا سفره دلمان را باز کنيم جناب عالي به اجتهاد خودتان عمل مي‌‌کنيد، صاحب اختياريد من نمي‌‌کنم. عرضم اين است همه محترمند آقاي مهدوي کني اسمش را در ليست ننوشته است حال بايد برايش تاريخ باز کرد امام در مجلس سوم فرمودند که اين مجلس مجلس پابرهنه ها بايد باشد، معلوم بود دو جناح و درگيري‌ها خوب حالا ما بگوييم منظور امام اين بود نه خير، اين‌ها همان چيزي است که ايشان مي‌‌خواهند نقدشان کنند من گزيده شده‌ام در اثر اين شيوه مباحث توسط همان‌هايي که ايشان مي‌‌خواهند نقدشان کنند مي‌‌خواهند ايرادشان را بگيرند اين ايراد‌ها را ما علمي شان کنيم. لطفا لازم نيست که بگوييم اين از زمين و آسمانش وابسته است، ايراد دارد. ايدئولوژيش هم خراب است سياستش هم خراب است همه چي‌اش خراب است. بعد جالب ميگه آقا پس چه طور اين دو سه سال تحمل مي‌‌فرماييد؟چطور اين همه سال مجلس اداره کرديد؟
 
روانبخش: برادرمن! باز هم از حسن ظن شما تشکر مي‌‌کنم. ببينيد اين که حضرتعالي مي‌‌فرماييد شهادتين کافي است باز بدتر شد ما مي‌‌گفتيم صرف لباس روحانيت کافي نيست الان مي‌‌گوييد شهادتين کافي است.
 
محجوب: پيغمبر گفتند ما که نمي‌‌گوييم پيغمبر حتي خانه ابوسفيان را امن اعلام کردند
 
روانبخش: معاويه هم شهادتين گفت چرا معاويه با او جنگيد؟ عمروعاص هم مي‌‌گفت اشهد ان لا اله الا الله و همه شان مي‌‌گفتند خود يزيد هم شهادتين را مي‌‌گفت اصلا صبح عاشورا عمرسعد و لشکرش نماز صبح را به جماعت خواندند و در تعقيب نمازشان امام حسين ع را کشتند!  تعقيب نماز عمرسعد کشتن امام حسين ع بود. ظهر عاشورا هم نماز خواندند غروب هم رفتند در مساجد کوفه نماز خواندند. اتفاقا بعدا هم روزه گرفتند به شکرانه کشتن امام حسين ع. آيا صرف اين که شهادتين گفتند دليل بر اين است که آن ها مسلمانند و با امام حسین و عاشوراییان یکی هستند و باید به همه آن ها احترام بگذاریم؟! اين بصيرتي که مي‌‌گويند لازم است دقيقا براي همين است که راه را اشتباه نرویم. بله ممکن است در يک عرصه اي مثل فتح مکه وقتی کسی شهادتين را گفت حضرت بفرمایند جانش درامان باشد براي اين که الان مي‌‌خواهيم يک فسادي را بخوابانيم ولي واقعش اين است که حقیقت ایمان این شخصبا ایمان عمار یکی است؟ مگر خود پيغمبر ص دستور ندادند که مسجد ضرار را خراب کنند؟ مسجد ساخته بودند تا چه کار کنند ؟ فوتبال کنند؟ مي خواستند در مسجد نماز بخوانند منتها نمازي بخوانند که ريشه نماز را بزنند.
 
پيامبر ص آيات مسجد ضرار که نازل شد دستور دادند به حضرت عمار که با آقاي وحشي که جواني بود بروند و آن مسجد را خراب کنند. مسجد را خراب کردند و تبديل کردند به سايت زباله مدينه. آيا پيغمبر خدا نمي‌‌دانست که اين بندگان خدا شهادتين را گفته‌اند؟. در جنگ جمل آن‌ها که مقابل امير المومنين ايستادند شهادتين نمي‌‌گفتند؟ جمله‌اي بود که مقام معظم رهبري هم نقل فرمودند شب عمليات جنگ جمل جواني با امير المومنين قدم مي‌‌زدند صداي گريه و مناجات از طرف مقابل شنيده مي‌‌شد اين جوان گفت ‌اي کاش من مويي از بدن اين شخص بودم که اين قدر دارد قشنگ مناجات مي‌‌کند امير المومنين چيزي نفرمودند فردا که جنگ شروع شد و پايان گرفت و کشته‌ها روي زمين بودند حضرت آمدند در ميان کشتگان می گشتند. حضرت شخصی را که به رو افتاده بود برگرداندند فرمودند او را مي شناسي؟ گفت: نه فرمودند اين همان است که دیشب آرزو مي کردي مويي از بدن او باشي. در صفين هم همين طور بود خوارج هم همين طور بود خوارج کساني بودند که حافظ قرآن بودند پيشاني هايشان جاي سجده داشت اميرالمومنين 4000 نفر از آن ها را گردن زد. اين‌ها کافر،  يهودی و مسیحی نبودند. مسلماناني بودند که خروج کرده بودند. بصيرت که مي‌‌گويند لازم است این است.
 
مشکل امروز  ما نیز همين است. اين که آقا مي‌‌فرمايند شخص نماینده بايد آگاهي سياسي داشته باشد همين است. وقتي به نماینده ای مي‌‌گوييم چرا شما فتنه را محکوم نکرديد؟مي گويند يک کدورتي بود آن يکي مثل خانم جلودار زاده مي‌‌گويد سوء تفاهمي بود. آقاي قالي باف مي‌‌گويد کدورتي بود حاضر نيستند کلمه فتنه را به زبان جاري کنند که فتنه بود. بالاخره آقاي رفسنجاني که حضرتعالي که اين قدر از ايشان دفاع مي‌‌فرماييد نامه سرگشاده 19خرداد را چه کسي نوشت؟ اگر واقعا آقاي هاشمي حرفي داشت براي آقا بگويد نمي‌‌توانست حضورا بگويد؟ تو اتاق بروند با هم صحبت کنند؟ ايشان که ادعا مي‌‌کنند نزديکترين فرد به آقا من هستم هروقت از شبانه روز بخواهم با آقا ديدار کنم در سال 89 هم گفتند من مي‌‌توانم بروم ديدار کنم. خب نامه سرگشاده مي‌‌خواست؟ اين نامه سرگشاده رمز فتنه بودکه اگرتسليم حرف من نشوي در کف خيابان‌ها چه‌ها مي کنم خب آقا زاده هایش کجا بودند؟ در تمام اين جلسات فتنه، مهدي هاشمي بوده، الان مهدي هاشمي کجاست؟ الان در لندن است. اگر مجرم نيست چرا بر نمي‌‌گردد؟ چرا ايشان مثل آيت‌ا... خزعلي رسما از چنین پسری تبری نمی جوید؟ مثل آيت‌ا... جنتي، آيت‌ا... جنتي قبل از انقلاب يک پسري داشت ايشان از خانه انداختش بيرون بعدش هم که در خانه‌هاي تيمي کشته شد يک بار کلمه حسين من بر زبانش جاري نشد آيت‌ا... محمدي گيلاني خودشان حکم اعدام دو تا پسرش را را صادر کرد. يک بار شده که آقاي هاشمي از پسرش تبري بجويد؟ فائزه يک بار رفته ساندويچ بخورد يک بار رفته روسري بخرد خانم آقاي هاشمي نیز رسما فرمان حمله را صادر کرد که یارانشان بریزند در خیابان.
 
شما راجع به ایشان طوری صحبت مي‌‌کنيد که گويا هيچ اتفاقي نيفتاده است.  اين اسنادش که همه موجوداست تلويزيون هم پخش کرده است ما که بي سند حرف نمي‌‌زنيم اين همه اسناد هم آورده ایم اين کتاب مجلس ششم را آورده ایم در اين کتاب بسیاری از اسناد موجود است. منتها يک مقدار بايد دقت کرد کلاه سرمان نرود. يک نفري آمد خدمت يکي از علما گفت آقا فلان دزدي ديشب نصف شب آمد خانه ما اثاث ما را برد، آن عالم خيلي سليم النفس بود مثل حضرتعالي، گفت ساعت چند آمده بود؟ گفت ساعت3  بامداد آن عالم گفت پس نماز شبش را کي خوانده بود؟ فکر مي‌‌کرد که دزد هم نماز شب مي‌‌خواند. بنده خدا! اين طور نيست که با کساني که در عرصه‌هاي سياسي کشور حضور پيدا مي‌‌کنند سليم النفس باشند و ما بگوييم ان شاء ا... همه آدم‌هاي خوبي باشند اتفاقا در اسلام همیشه از سوي همين‌ها ماضربه خورده ايم. باز هم راجع به سند بگویم؟ اصلاح طلبان صدر تا ذيل شان اسناد ند کجايند اين‌ها؟ الان بعضي هايشان در امريکایند، محسن سازگارا الان کجاست؟ شيرين عبادي الان کجاست؟ مهاجراني و نوري زاد کجايند؟آن خانمي که در تلويزيون رسما کشف حجاب کرد کجاست؟صدها نفرشون الان آن طرفند.
 
در محافل ضد انقلاب سخنراني مي‌‌کنند حالا اگر ما مي‌‌گوييم که در بگرام اين‌ها جمع شدند شما می گویید سند؟ آقا شما عکسش را گرفتيد؟ اين هم به زودي عکسش مي‌آيد بيرون. معلوم مي‌‌شود راجع به آدم‌هايي صحبت نمي‌‌کنيم که آدم‌هاي زاهد و پاک و خالصي بودند متدين‌هايي که در عمرشان اشتباه اندکي کردند حالا بگوييم نه آقا انشائ الله چیزی نبوده است. مثل پولي که مي‌‌گفتند درفتنه 88 گرفته‌اند و انکار مي‌‌کردند آخر خودشان آمدند در دادگاه اعتراف کردند که هم از ملک عبدا... گرفته اند و هم از پادشاه قطر و  هم از غربي‌ها. يک وقتي آيت‌ا... مصباح گفتند چمدان های دلار  از غرب برای این ها می آید، صدها مقاله عليه‌ایشان نوشتند حتی به دادگاه شکایت می بردند بعد خودشان به همان چمدان دلار اعتراف کردند.
 
اما راجع به آقاي احمدي نژاد هم که فرموديد بله شيوه مان همين است چون مبنا داريم بر اساس مبنا کار مي‌‌کنيم هر کس در خط امام و ولايت باشد بر اساس ارزش‌هاي اسلامي کار بکند مريدش هم هستيم مخلصش هم هستيم اما هر مقداري که فاصله بگيرد همان مقدار ازش فاصله مي‌‌گيريم ما نوکر بادمجان نيستيم بنده خدا گفت بادمجان خوبه؟ گفتش خوبه دوباره گفت بده گفت بد است گفت الان گفتم خوبه و گفتي خوبه.گفت من نوکر بادمجان که نيستم نوکر شما هستم حالا ما نوکر بادمجان نيستيم نوکر اسلاميم اگر واقعا کسي در خط اسلام بود مخلصش هستیم، هر مقداري که فاصله بگيرد همان مقدار ازش فاصله مي‌‌گيريم و اين را افتخار خودمان مي‌‌دانيم.
 
محجوب:
 
تشکر مي‌‌کنم که مطالب را توضيح فرموديد اما نکته‌اي که بايد عرض کنم شما بهتر مي‌‌دانيد که ما اصطلاحي داريم که خوشم نمياد از اين اصطلاح استفاده کنم که ما براي اين‌که مطلبي را اثبات کنيم مناسب نيست که همه چيز را به هم نزديک کنيم همه چيز را کنار هم قرار بدهيم من دوباره عرضم را تکرار ميکنم که جنس هر قضيه‌اي موضوعي مساله‌اي از جنس خودش است اما آن چه که در مورد تاريخ اسلام فرموديد حضرت علي همواره در هر جنگي حاضر شد ايشان سيره شان اين بود که مباحثه مي‌‌کردند مذاکره مي‌‌کردند دعوت مي‌‌کردند مثل انبيا هيچ گاه ديده نشد با اين که شخص اول اسلام است دست به شمشير ببرد در جنگ جمل معلوم است جمع شدند در همين باغي که ممکن است بعضي‌ها ايراد باشد در جمل جمع شدند آيا زبير چرا جنگ را ترک کرد؟مگر نه اين‌که مشهور شد که علي، زبير رفت بعد ممکن است طلحه را هم ببرد و به عايشه گفت کي بود اول تير جنگ را انداخت؟ علي بود؟ يا اول حضرت علي را کشتند و بعد تير باران گرفتند؟ در جنگ با معاويه هم همين است در جنگ با خوارج هم همين است ما حرف مان اين است که ما پيرو مجموعه‌اي هستيم که به اين ساده گي‌ها از کوره به در نمي‌‌رود کسي را متهم نمي‌‌کند معاويه شبانه روز نشسته متهم مي‌‌کند چرا در سپاه علي اين اتفاق مي‌‌افتد که در واقع کسي را که نزديک معاويه است عملا طرف خطاب قرار مي‌‌دهند؟چون که علي شيوه‌اش بدگويي و رجز خواني نيست ما به اين اصول، اعراب زده نيستيم ساده لوح نيستيم اما ما به زحمت اين انقلاب را از کف آمريکايي‌ها گرفتيم ساده نگرفتيم که ساده برويم تقديمشان کنيم.
 
بنابراين هر کسي گفته من در هر لحظه‌اي مي‌‌آيم دستش را مي بوسم اگر علي بود همين بود شيوه‌اش نمي‌‌گفت اين پدر سوخته در خارج فلان جا اين حرف را زد برويم بگيريمش و زنداني‌اش کنيم. گفته ديگه مگر تو نهروان نشنيديد که چند نفر ماندند جز با زبان گويا و استدلال کسي را تعقيب کرد علي؟ اتفاقا اگر به تاريخ اسلام برگرديد و مستند کنيد جاي اين گفته‌ها نمي‌‌ماند. اگر شما مي‌‌فرماييد مسجد ضرار را آن فرمان خدا بود خداوند فرمان داد پيامبر هم عمل کرد و الا پيامبر سيره‌اش با همين ابي سفيان همين است؟ سيره پيامبر تحمل اين آدم است تا آخر مگر پيامبر او را کشت يا زنداني‌اش کرد؟ بنابر اين عرض من اين است مدارا چون سيره نبوي و علي است از شما مطالبه مي‌‌کنيم شما پيشتاز ما هستيد ازتون مطالبه مي‌‌کنيم اگر هم حرف‌هايي زديم ازش بوي جسارت مي‌ آيد عذر خواهي مي‌‌کنيم عرض ما اين است که اگر ما اين قدر ريز و جزئي‌اش کنيم ما همه را مي‌‌ريزيم. آقا بنده در انتخابات به آقاي احمدي نژاد راي ندادم عيب ندارد ولي آقاي احمدي نژاد از روز 23 خرداد رييس جمهور بوده تا روز آخر هم رييس جمهور ماست بايد او را احترام کنيم انتقاد هم داريم مي‌‌کنيم خب در کسوت نمايندگي و الا من بروم خدمتشان باهاشون رفاقت مي‌‌کنم جاي ديگر هم اگر کسي حرفي غير حق بزند بنده مي‌‌گويم نخير بي انصافي است نگو.
 
همه مي‌‌دانند بر اساس مباني اعتقادي بهش اعتقاد دارم ما عرض مان اين است که ريزبيني خطرناک است آدم را به راديکاليزم مي‌‌کشد تو علم سياست تو مباحث سياسي اگر جنابعالي مي‌‌خواهيد راديکالي باشيد عيب نداره بقيه را هم مي‌‌شود راجع بهشون حرف زد يعني از صدر و ذيل و منتها اليه چپ و راست صحبت مي‌‌کنيد هيچ کس را شما نمي‌‌گذاريد مي‌‌گوييد آقاي قالي باف اين طور، آقاي لاريجاني آن طور آن چند نفر هم که مي‌‌مانند آقاي احمدي نژاد اين طور، آقاي هاشمي آن طور، آقاي خاتمي آن طور ، آن که مي‌‌ماند جز مقام معظم رهبري که خوشبختانه هنوز نقد نکرديد چه کسي مي‌‌ماند که ما برويم خدمت او که آقا شما بياييد با اين سوابق اجرايي عمل کن. من هم در فرمايشات شما يک راديکاليزم احساس مي‌‌کنم مرتب همه را نقد مي‌‌فرماييد همه قابل نقد نيستند شما درست مي‌‌فرماييد شما روح حساسي داريد نکته بين و نکته سنج هستيد از اين حيث شما ر ا تقبيح نمي‌‌کنيم به هر حال خيلي از اين خطا‌ها را با اين سلاح مي‌‌توان جلويش را گرفت. ما سر مکان‌هاي طرح حرف مي‌‌زنيم سر موقعيت‌ها حرف مي‌‌زنيم به حدي که وحدت ما نشکند تا حدي که تشيع و شيعه تضعيف نشود.
 
انقلاب و جمهوري اسلامي تضعيف نشود بفرماييد ما احساس مي‌‌کنيم اگر اين جور حذفي حرکت کنيم همه را اين جور راديکالي به جريان اسلام نگاه کنيم آن موقع جريان اسلامي از هم خواهد پاشيد مثلا يک عده دچار اشتباه شدند دچار هر عنواني شدند اين آيا زبان عربي نصيحت اين‌ها است؟ فراخواني اين‌ها است؟ در دوره امام حسن چه شد خوارج به او شمشير زدند مگر ائمه ي ما نمي‌‌دانستند که اين اتفاق مي‌‌افتد؟ براي اين‌که شيوه حجت را عوض نکنند اجازه مي‌‌دادند خوارج در آن اردو باشند باهاشون حجت را تمام کنند. اگر بگوييم امام نمي‌‌دانستند منکر خيلي حرف‌ها بايد بشويم اگر هم بگوييم که مي‌‌دانستند که مي‌‌دانستند بايد يگوييم اين توش چه حکمتي بود؟ معاويه وقتي پيام مي‌‌دهد که اين‌ها را چنين و چنان کن مي‌‌فرمايند من قصد جنگ با اهل قبله ندارم من نفي نمي‌‌کنم حرف‌هاي شما را شما که فرموديد اين‌ها هم هست توي مستندات هست. الان سر مستندات بحث نمي‌‌کنيم من مي‌‌گويم زاويه بر داشت شما زاويه استفاده شما از اين مطالب کمي تصحيح بفرماييد...
 
روانبخش:
 
تشکر مي‌‌کنم ببينيد آقاي محجوب باز من مي‌‌رسم به آن جمله‌اي که مقام معظم رهبري مي‌‌فرمايند که براي يک نماينده آگاهي سياسي لازم است اگر آگاهي سياسي نداشته باشد ممکن است يک جوري فکر بکند که نتيجه‌اش اين بشود که الان ايشان داريم از بياناتشان استفاده مي‌‌کنيم. بعضي از مسايل را راجع به تاريخ اسلام فرموديد خب تاريخ اسلام نياز به اين دارد که واقعا دوستان بيش‌تر مطالعه کنند. اگر امير المومنين علي ع دست به شمشير نبردند چون جايگاه حضرت جايگاه هدايت گري است اگر دست به شمشير مي‌‌برند براي هدايت گري است هردويش برای هدایت گری است. بله مشي ائمه ما اين بوده است که جنگ هم که مي‌‌خواست آغاز بشود اتمام حجت مي‌‌فرمايند مي‌‌خواستند اين بنده‌هاي خدا هدايت بشوند. امام حسين عليه السلام روز عاشورا بازهم آمدند صحبت کردند. ولی عده ای هوهو کردند نگذاشتند صدای حضرت به مردم برسد.
 
ولي حضرت صحبت کردند براي اين‌که اين‌ها هدايت بشوند. معناي اين جمله اين بود که صرف گفتن شهادتين دليل بر اين نمي‌‌شود که آن طرف آدم خوبي است خوب يزيد و معاويه و شمر و همه اين‌ها شهادتين را مي‌‌گفتند در جنگ جمل شورش کرده بودند برعليه حکومت اميرالمومنين لشگر کشيدند رفتند بصره براي سرکوبي آن‌ها وقتي هم رفتند براي سرکوبي البته چند بار نصيحتشان کردند موعظه کردند که دست از اين کارهايتان برداريد براي اين‌که مردمي که دور اين‌ها قرار گرفته بودند و فريب خورده بودند برگردند. کاري که مقام معظم رهبري در فتنه 88 کردند از همین سنخ بود، ايشان آمدند در خطبه‌هاي نماز جمعه، آن مردمي که فريب ميرحسين موسوي و کروبي و فتنه گران را خورده بودند آن‌ها را هوشيار کردند . در نتیجه مردم بیدار شدند و آخرش يک مشت اراذل ماندند که ملاحظه کرديد مسجد را آتش زدند و کارهاي ديگر کردند روز عاشورا آن حرکت را کردند 9 دي هم آمد دفنشان کرد و رفت. نقش هدايت يعني اين. در نهروان آن‌هايي که آمدند در مقابل اميرالمومنين ايستادند شعار ان الحکم الالله مي‌‌دادند مي‌‌گفتند هرچي خدا گفته ما حرف علي را قبول نداريم نصيحتشان کردند عده‌اي برگشتند عده‌اي از شمشير گذراندند در حالي که ان الحکم الالله بر زبانشان جاری بود.  مي‌‌گویم به صرف اين‌که زبان طرف ا... است شهادتين مي‌‌گويد لباس روحانيت تنش است نبايد فريب خورد. بحث ما اين است. نکته دیگر این که  فرمان پيامبر خدا فرمان غير خدانیست. خود خداي تبارک و تعالي مي‌‌فرمايد: هرچه پيامبر مي‌‌فرمايد وحي الهي است پيامبر که از خودش چيزي نمي‌‌گويد خدا در قرآن مي‌‌گويد اگر پيامبر بخواهد از خودش کاري بکند رگ گردنش را مي‌‌زنم.
 
همه گرفتاري های ما اين بوده است که اين کلاه‌ها به سرمان رفته است. شما فکر مي‌‌کنيد شهيد رجايي را چگونه کشتند شهيد بهشتي را چه کساني کشتند حادثه 72 تن توسط چه کساني اتفاق افتاد؟ همان کسي که در حزب جمهوري اسلامي مي‌‌ايستاد پشت سرش هم نماز مي‌‌خواندند ظاهرالصلاح بود همون آقاي کشميري پيش آقاي رجايي و باهنر ، عزيز هم بود اما رفت بمب گذاشت آن‌ها هم شهيد شدند اما شهادتين را مي‌‌گفت اما بحث اين‌که حضرت عالي حالا مي‌‌گویید اين انقلاب ساده به دست نيامده به همين دليل مي‌‌گویم چون ساده به دست نيامده نبايد سادگي کنيم که انقلاب را از دست بدهيم، توسط افراد ظاهرالصلاحي که افعي هستند که ظاهرشان خيلي زيباست اما واقعشان عامل دشمن هستند مگر کم شناختيم از اين‌ها از اول انقلاب تاکنون که بازهم فريب بخوريم؟ به صرف اين‌که طرف بيايد شهادتين بگويد و نماز بخواند و براي ما سجاده‌اي آب بکشد بگوييم آقا شما بيا بشو همه کاره و به او اعتماد کنیم. اما نکته آخر اين‌که مي‌‌فرماييد نقد همه مي‌‌کنيم ببينيد حالا باز بحثي هم راجع به خوارج در اردوگاه امام حسن عليه السلام يا اميرالمومنين مي‌‌کنيم نبرد تاريخي است که بايد داشته باشيم نقد که شعار آقاي خاتمي بوده منتهي اصلاحات مي‌‌گفتند نقد بکنيد زنده باد مخالف من اما موقعي که نقد خودشان را مي‌‌کرديم دادشان درمي آمد اولين نقدي که شد با بدترين برخورد با آيت‌ا... مصباح برخورد کردند که تو چرا اصلا خطبه نماز جمعه قبلش صحبت مي‌‌کنيد خشونت‌طلب بهشون مي‌‌گفتند تئوريسين خشونت بهشون مي‌‌گفتند صدها اتهام به ایشان مي‌‌زندند که چرا نقد علمي مي‌‌کند. تخود آقاي خاتمي در دانشگاه وقتی دانشجویی او را نقد کرد گفت بیاندازيدش بيرون! موقع خودش که رسيد وضعيت شان اين بود اما ما هم نقد مي‌‌کنيم و هم نقد می پذیریم. خود آقا فرمودند نقد بکنيد و نقد پويا و بانشاط به قول شما نقد درست مستند. همه نقدهاي ما مستند است.
 
اگر ما مي‌‌گوييم آقاي لاريجاني فلان، آقاي مثلا قاليباف فلان، اين‌ها خوب نقد مي‌‌کنيم نمي‌‌گوييم که اين آقا ديگر به درد هيچ کاري نمي‌‌خورد در اين مملکت. بحث ما در خود اردوگاه اصولگرايان که بحث مي‌‌کنيم حالا خارج از بحث شما آنجا مي‌‌گوييم آقا ايشان در بحث اصولگرايي ضعف دارد بنابراين بحث ما اين است که در اين جايگاه بصيرت دهي نمي‌‌تواند قرار بگيرد اما معنايش اين نيست که اين از چارچوب نظام خارج است البته کساني که فتنه کردند برعليه نظام در کودتاي سبز شرکت کردند خود مقام معظم رهبري فرمودند که اين‌ها از چارچوب نظام خارج‌اند آن‌ها تکليفشان روشن است. اما آن‌ها که ساکت فتنه بودند وظيفه خودشان را انجام ندادند در حد همين ساکت فتنه ما نقدشان مي‌‌کنيم نقد که مانعي ندارد. اگر نقد نمي‌‌کرديم خود مقام معظم رهبري که شخصيتي است برجسته‌ترين شخصيت انقلاب و امروز در جهان است بعد از آقا امام زمان عليه السلام پاک‌ترين چهره‌اي که مي‌‌شناسيم مدير و مدبر‌ترين شخصيتي که مي‌‌شناسيم خودشان جلسه مي‌‌گذارند دانشجويان مي‌‌آيند آنجا مي‌‌نشينند اساتيد، نخبگان مي‌‌گويند بياييد نظام را نقد کنيد حرف بزنيد حرف هايشان را يادداشت مي‌‌کنند نه اين که بگویند رهبري را در تلویزيون نميشود نقد کرد خود آقا جلسه مي‌‌گذارند منتهي نقد قانون مند نه نقد کوچه بازاري که هرچه از دهنشان درآمد نوشته بشود. آخرين نکته‌اي که عرض مي‌‌کنم شما گفتيد اگر کسي سکولار نبود ليبرال نيست ما حرفمون همينه که همين جريان اصلاحات همه شان سکولار‌ند سرتاسر حرف هايشان همين است که دوره اسلام اين که احکام اسلام همه‌اش قابل اجرا باشد گذشته است احکام حکومتي احکام زنان احکام اقتصادي احکام حقوقي اسلام حدود اسلام قابل اجرا نيست و اين حرف‌ها پراست اسنادش که در اين‌جا موجود است اين‌ها همه سکولار هستند و چون سکولارند به ليبرال نزديک ترند.
 
 آخرين نکته‌اي که من بگويم اين که برادر من آقاي محجوب حالا از بحث اصلي هم فاصله گرفتيم شما در مجلس ششم خودتان چقدر فعال بوديد اين ناکارآمدي مجلس ششم است که در اين‌جا همه شان مي‌‌گويند مجلس ششم اصلا فعاليت اقتصادي نداشت فعاليت سياسي نداشت هيچ طرحي نداشت هيچ برنامه‌اي نداشت قانوني به درد مردم نخورد اين مجلس چهارسال براي مردم حضرت عالي هم بوديد در مجلس بعدي هم بوديد اسنادي که اين‌جا موجود است از مجلس ششم توي مجلس شما سه سال بيش‌تر نبوديد حالا 25 جلسه غيبت داريد تاخير داريد خوب يک نماينده‌اي که بخواهد نماينده مردم شود و توي مردم برود از طرف مردم فعاليت بکند خوب يا بايد برود کارخانه کار بکند يا برود مجلس فعاليت بکند من مي‌‌گويم کرسي مجلس را کسي بايد در اختيار بگيرد که واقعا وقت بگذارد هم در قانون‌گذاري هم در نظارت بر مردم اگر بنا نيست کسي وقت بگذارد خانم جلودارزاده الان اسنادش اين‌جا موجود است اين خانم نه يک کلمه حرف زده نه يک کلمه تذکر داده همه ستون‌هاي اين خاليه خوب اين خانم مي‌‌خواهد برود مجلس، مجلس جايي نیست که برويم آنجا بنشينيم يک حقوقي بگيريم يا بايد فعال باشد با نشاط باشد تلاش بکند براي کارگرها براي مردم حالا مثلا اين نماينده کارگر نيست يعني اين‌که آنجا هيچ طرحي ندارد هيچ برنامه‌اي ندارد هيچ کاري بلد نيست بکند خوب اين واقعا چه کار مي‌‌خواهد بکند بايد صندلي‌هاي مجلس را بی جهت اشغال نکنيم و در اختيار ديگراني قرار بدهيم که انشاءا... بيايند فعاليت بکنند تا مجلس باب جمهوري اسلامي شکل بگيرد.
 
پایان مناظره
 
در پایان به برخی پرسش های دانشجویان که به صورت تریبون آزاد مطرح شد پاسخ داده شد.
 
سوال اول از آقای روان بخش
حاج آقا ابتداي بحث و اواسطش داشتيد تخريب مي‌‌کرديد اواخرش مي‌‌گفتيد نه و در رابطه با افرادي که خيلي راحت مي‌‌گوييد هيچ کاري بلد نيستند حالا در رابطه با اين برنامه‌هايي که حالا خودتان مي‌‌خواهيد چه کار بکنيد هم هيچ صحبتي نکرديد و خيلي راحت هم فرموديد که اين آدم‌ها قبلا خوب بودند بعد حالا افعي‌اند از کجا مي‌‌دانيد اين اتفاق براي شما حضرات نيفتد؟
 
روان بخش:
در جلسه دانشگاهي که نشسته ايم مي‌‌خواهيم ارزيابي بکنيم گروه‌هاي مختلف را، انتخابات مجلس بسیار مهم است شما مي‌‌خواهيد زن بگيريد کلي تحقيق مي‌‌کنيد يک دختري مي‌‌خواهد شوهر کند کلي تحقيق مي‌‌کند مي‌‌خواهيم اختيارات مان را بدهيم دست عده اي بروند در مجلس از طرف ما تصميم بگيرند ما بايد آن ها را بشناسيم نقد به معناي تخريب نيست ما هم دنبال تخريب نيستيم اما اين‌که ازکجا اين قضيه بر ما اتفاق نيفتد اگر کسي ادعا کرد که من مصون از خطا هستم غير از معصوم اگر کسي چنین ادعايي کرد اين خودش آغاز انحراف است ما هم چنین ادعايي نداريم لذا شب و روز باید مواظب باشیم. چون خود شيطان هم گفته همه را گول مي‌‌زنم و لذا دایما به خدا التماس مي‌‌کنيم که خدايا کمکمان کن اگر احيانا بنده هم يک روزي همين طور شدم با من هم همين طوري برخورد کنيد. اگر چنين چيزي اتفاق افتاد من و ديگري ندارد جريان راست باشد طرف يا جريان چپ باشد، اصولگرا باشد يا غير اصولگرا، الان 32 تا نماينده مجلس رد صلاحيت شده اند خيلي هاشان هم در ليست اصولگرايان بوده اند.
 
خوب بگویيم اين در ليست اصولگرایان  بوده، اين آقا آقاي خوبي است و...این نمی شود. ما يکي از چيزهايي که دنبالش هستيم اين است يک طرحي بگذاريم که نمايندگي مجلس موروثي نشود الان نماينده‌هايي هستند که از همان دوره اول مجلس هستند به درد هيچ کاري هم نمي‌‌خوردند قانوني نوشته بشود که حضرت عالي هم که پول نداري در منطقه‌اي ريشه ندوانده‌اي شما هم بتوانيد بياييد در انتخابات شرکت کنيد يک نماينده مجلس وقتي 5 دوره 4 دوره نماينده مجلس شد در حوزه انتخابیه خودش ريشه مي‌‌دواند و عده اي از دانشجويان يا يکي مثل من نمي‌‌تواند با دو ريال پول رقابت کنيم. همه دوره اين مي آيد بالا ، بايد يک طرحي نوشته شود که يک نماينده دو دوره متوالی بيش‌تر نتواند نماينده شود دو دوره متوالي، سه دوره غيرمتوالي مثل رياست جمهوري که دو دوره دارد مجلس هم دوره  داشته باشد. خوب چرا هميشه ميدان در اختيار عده خاصي باشد در يک منطقه خاصي هرکاری دلشان بخواهد بکنند. اين کنترل و نظارت را که آقا فرمودند در مجلس نظر آقا تامین نشد اگر واقعا کنترل و نظارت درست بود 32 تا نماينده رد صلاحيت نمي‌‌شدند. واقعا بايد يک نظارت خود مجلس بر خودش داشته باشد که اين نماينده واقعا دارد چه کار مي‌‌کند. يک نماينده بايد وظيفه قانون گذاري و نظارت دهي‌اش را کاملا انجام بدهد والا اگر انجام ندهد آن نماينده صالح نيست بايد معرفي‌اش کنند که ديگر به او راي ندهند.
 
سوال دانشجوی دیگر از محجوب
 ايشون خيلي بحث سند کردند آن چه که چشم مردم مي‌‌بيند بايد قبول کنندیانه؟ فعالیت بچه‌هاي هاشمي را مي‌‌شود انکار کرد؟ آیا خانم فائزه سردمدار نبود؟
 
من اين حرف‌ها رو که مي‌‌زنم به عنوان يک بسيجي کاملا گمنام که دوست ندارم بدونند من کي‌ام ولي من بودم تو اون حوادث، ما مي‌‌رفتيم مي‌‌ديديمشان به عنوان سران فتنه يکي از دوستان اشاره کردند گفتند که تو آسمان ستاره‌هاي زيادي‌اند ولي فقط يه ستاره هست که مسير را نشان مي‌‌دهد آن هم ما اگر بخواهيم تغيير کنيم بايد ببينيم حضرت آقا چه کار مي‌‌کنند ما نمي‌‌توانيم بگوييم که آقاي فلاني انتقادي بهش نشود مگر مي‌‌شود انتقادي نکرد مگر مي‌‌شود آدمي باشد که همه کارهايش درست است وقتي انتقادي نمي‌‌شود نتيجه‌اش مي‌‌شود مجلس ششم که آن دولت بودند سرکار که اين اتفاق‌ها افتاد. مجلس ششم که از توش شهرام جزائري آمد بيرون که تعداد زيادي از نمايندگان مجلس را خريده بود داشت به کجاها مي‌‌رسيد.
 
دانشجوی سوم خطاب به آقای محجوب
چون آقازاده تون رو مي‌‌شناسم می گویم چه دليلي دارد آقازاده تون با تيم همراهشون تشريف بيارند در مناظره بنشینند و پارازیت بیاندازند. اين‌جا دانشکده علوم قرآني است تعداد دانشجويان هم همه شناخته شده‌اند اين آقايي که خنده هايش منظور دارد من نمي‌‌دانم چه جوري است شما با تيم به مناظره دعوت شده ايد؟!
 
دانشجوی چهارم خطاب به آقای محجوب
مگر حضرت آقا چندين بار نگفتند مرزبندي کنند چرا آقای هاشمی يک بار نمي‌‌گويد ما با آقاي موسوي نيستيم چرا بچه‌هاي خودش را هيچي نمي‌‌گويند؟ مي‌‌گويند مهدي رفته انگلستان درس بخواند. اين‌ها نشان دهنده چيست؟ اگر يک همچين نصيحت‌هايي به مردم داده نشود نتيجه‌اش چه مي‌‌شود نتيجه اش اين مي‌‌شود که مردم به کساني راي مي‌‌دهند که مي آيند در مجلس ببينيد نمايندگان ما چه جوري‌اند من کسي را مي‌‌شناسم از همشهري‌هاي خيلي دورمان است خانواده شهيد است 4 تا شهيد دادند ولي دقيقا مي‌‌گويد ما بايد با آمريکا رابطه داشته باشيم ولي متاسفانه چيه مردم نگاه مي‌‌کنند مي گویند آقا خانواده شهيد است 4 تا شهيد داده بهش هم هرسال راي مي‌‌دهند. بصيرت يعني ما بشينيم خط و مرزهایمان را مشخص کنيم. شما از يک طرف مي‌‌گویيد ما اصلاح طلب نيستيم از يک طرف کاملا داريد از آقاي هاشمي دفاع مي‌‌کنيد مگر مي‌‌شود آدم مرزبندي نکند مشخص نکند مسيرش چيست. بعد وظيفه مجلس چيست به نظر شما وظيفه مجلس انتقاد نيست يعني مجلس نبايد انتقاد بکند ببينيد آقاي احمدي نژاد هم اشتباهي کند بايد انتقاد بشود ازش. الان من حاج آقا گله گي‌اي هم از اصولگرايان داريم بعضي‌ها به اسم اصولگرا آمدند در مجلس آقاي مطهري مردم به اسم راي مي‌‌دهند که متاسفانه اين اشتباه نشود دوباره کسي به اسم راي ندهد به اشخاص راي ندهند .
 
محجوب:
اگر کسي همراه من است حتما بايد به عنوان مهمان سکوت را رعايت کند اگر کسي به عنوان همراه من آمده يا همراه ايشان آمده تفاوت نمي‌‌کند اين‌ها مهمان جلسه‌اند بنابراين اگر کسي اعتراضي کرد از اين ناحيه حق با آقايون است. حق سوال يا حق اعتراض با مهمان نیست. مهمان تماشاچي تلقي مي‌‌شود البته اين که اشکالي ندارد در مجلس هم ما هرروز تماشاچي داريم ولي تماشاچي حق اظهار نظر ندارد. اين درسته که جلسه متعلق به برگزار کنندگان است اما نکته‌اي که فرموديد ببينيد عرض من اين است هيچ کس نگفت که نبايد انتقاد شود بحث فراخواني به وحدت يک امري است شما بايد باور داشته باشيد بتوانيد بعضي ظواهر را از بعضي ظواهر تفکيک بدهيد توحيد يک امري است راجع بهش حرف زدن آسان است عمل به توحيد مشکل است ما الان ضعف در عمل به توحيد مي‌‌بينيم من جسارت مي‌‌کنم اين‌جا جايي است که من خودم را در اين اندازه نمي‌‌بينم که به همه شما که در اين زمينه تحصيل مي‌‌کنيد يا در اين زمينه که استاد هستند در اين زمينه جسارت کنم گاهي لازم مي‌‌شود کسي دعوت بکند من دعوتم به توحيد بود.
 
بحث در مورد نقاط ضعف يا قوت اشخاص نبود بحثم اين بود که ما يک مجلس کارآمد مي‌‌خواهيم با حضور حداکثري روحانيت ببينيد شما عکس‌هاي مجلس اول را بگيريد مجلس آخر هم که ما هستيم عکس‌هاي تعداد روحانيت را بشماريد اين خبر خوبي نيست من به اين تاسف مي‌‌خورم چون هرچه ما از روحانيت دور شديم از اسلام دور شديم از اسلام که دور شديم آن وقت مي‌‌شود فوري از ما سواري گرفت. اين‌ها اعتقادات من است. بنابراين عرض من اين است که ما ضمن اين که تشکر مي‌‌کنيم از اين نوع جلسات دعوت ما اين است يعني الان تعداد کانديداي روحاني ما زياد نيست ما حضور روحانيت را محترم مي‌‌شماريم. در مجلس کم است در مجلس و اين بد است که کم باشد ما حتما نقش شماها را مي‌‌پذيريم. اما آقای روان بخش جناب عالي يک نکته که فرموديد من در مورد کارگرها کوتاهي نکردم اين را همه مجلس می دانند شماهم حتما مي‌‌دانيد آن چه که مصوبات در اين باب بوده دنبال کرديم منتهي حالا ممکن است شما بگوييد در مسايل سياسي شما اظهار نظر نمي‌‌کنيم من قبل از جلسه هم خدمتتان عرض کردم اين هم براي من ناراحت کننده است که اين مطالب را اين جا گفتم و مخاطبم شما شديد.
 
من قصدم اين اين است که در حوزه خودم فعاليت کنم اين جا هم قاعدتا اين است که براي شما پسنديده نباشد در هر صورت ما آخرين کارمان بيمه بيکاري بوده براي جوان‌ها و اصلاح قوانين گذشته در اين مورد که به نظر ما يک ضمانت و حضانت اجتماعي بزرگ است انشاء ا... دو اشکالشان شوراي محترم نگهبان کرده که اشکالشان هم وارد است از نظر ما حل و فصل مي‌‌کنيم و برمي‌گردانيم و حل مي‌‌کنيم راجع به غيبت هم که ايشان فرمودند من يک توضيح کوچکي عرض کنم صد البته من ممکن است که جزء نمايندگان کم غيبت نباشم پرغيبت نيستم متوسط الاحوالم در اين مورد اما چرا من عرض کنم خدمت شما خصوصا چون بيش از همه غيبت کردم در همين مجلس دو هفته پيش ناچار شدم غيبت کنم رفتم به رئيس جلسه گفتم آقا من اين حرف‌ها را تحمل شنيدن ندارم يا بايد اعتراض کنم مجلس شما به هم مي‌‌ريزد يا شما به عنوان رئيس جلسه تذکر بدهيد يا بگذاريد من بروم بيرون گفت شما بفرمائيد ما هم آمديم بيرون براي من غيبت نوشته مي‌‌شود بنابراين حالا عرض مي‌‌کنم ببينيد آقاي رئيس بانک مرکزي داشتند صحبت مي‌‌کردند راجع به چي در جلسه غيرعلني راجع به نرخ ارز به نسبت‌بندي که با اين مباحث آشنا هستند توضيحات ايشان براي ما کافي نبود من عرض کردم جنس توضيحاتم بنابراين عرض من اين است کارگرها مي‌‌آيند اعتراض‌هايي دارند ناچار مي‌‌رويم دم در پاسخ مي‌‌دهيم اين حرف‌ها پيش مي‌آيد.
 
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مناظره داغ آقایان روان بخش و محجوب که با استقبال دانشجویان مواجه شده بود. در این مناظره ابتدا آقای محجوب سخنانی ایراد کرد و سپس آقای روان بخش به نقد مطالب ایشان پرداخت. مناظره ای خواندنی است که توجه شما خوانندگان را به آن جلب می کنیم.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
57%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
15%