علی مجدآرا در خصوص آخرین وضعیت ورزش همگانی در کشور ، میزان گرایش آحاد جامعه به سمت ورزش همگانی، اقدامات انجام شده در این حوزه، اقدامات وزارت ورزش و جوانان و تعامل فدراسیون با این وزارتخانه و همچنین مشکلات و موانع ورزش همگانی، گفت و گو کرد که مشروح آن را می خوانید :

 

 

* وضعیت ورزش همگانی در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

- مقام معظم رهبری سال گذشته در دیدار با ورزشکاران فرمودند "ورزش به صورت همگانی امروز از گذشته بهتر شده است." این در حالی است که ایشان همواره در دیدارهای مختلف به مسئولان توصیه کردند نگاه جدی به توسعه ورزش همگانی داشته باشند و بارها نارضایتی خود را اعلام کرده بودند، اما این بار از وضعیت موجود ابراز رضایت داشتند که این نشان از تغییرات مثبت در ورزش همگانی و تاثیر اقدامات انجام شده است. ایشان همچنین بر نقش کلیدی توسعه ورزش همگانی در حل بسیاری از معضلات اجتماعی تاکید کردند و نقش پر رنگ فدراسیون ورزش‌های همگانی در این باره را یادآور شدند.

 

* چه اقداماتی در جهت گرایش هر چه بیشتر مردم به سمت انجام فعالیت‌های ورزشی منظم در دستور کار خود قرار داده‌اید؟

 

- امسال را سال آموزش در ورزش همگانی اعلام کردیم و روسای هیات‌ها ملزم شدند که در زمینه آموزش بیشترین فعالیت را داشته باشند. تا پایان سال یکهزار و پانصد کلاس آموزشی را در سراسر کشور و در جهت سوق دادن هر چه بیشتر آحاد مردم به سمت انجام فعالیت‌های ورزشی منظم برگزار خواهیم کرد که این میزان در کشور و فدراسیون‌های ورزشی مختلف بی‌نظیر است. همچنین کلاس‌های زیادی در زمینه مربیگری و داوری نیز برگزار خواهد شد. ضمن این که از ابتدای سال دو کلاس بین‌المللی در زمینه مدیریت ورزشی با حضور مسئولان فدراسیون جهانی ورزش‌های همگانی (تافیسا) برگزار شد. در پیلاتس، باشگاه‌های سلامت و ... نیز آموزشهایی را به مرحله اجرا در آوردیم و در آینده نیز خواهیم داشت.

 

 

* آیا در حال حاضر آمار دقیقی از این که مردم ورزش همگانی را در سبد روزانه خود به صورت منظم قرار داده‌اند وجود دارد یا خیر؟

 

- با توجه به وجود سند توسعه ورزش همگانی برای سال 1404، خو‌شبختا‌نه در شش ماهه ابتدایی امسال با اقدامات انجام شده از برنامه‌های سالیانه نیز جلوتر هستیم. بر اساس سند توسعه 50 درصد مردم در سال 1404 در ورزش همگانی فعال خواهند بود. در سال جاری از کلیه استان‌ها بر اساس معیارها و شاخص‌های جهانی آمار شرکت کنندگان در فعالیت‌های ورزشی را اخذ کردیم که نشان می‌دهد 21 درصد مردم به صورت منظم به انجام فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند.

 

* از چه روش‌هایی برای صحت و سقم هر چه بیشتر این آمار استفاده کردید؟

 

- زمانی در حدود دو سال با همکاری مرکز آمار و متخصصان دانشگاهی و نخبگان ورزشی روشی را آماده کردیم و شاخص‌ها و معیارهای جهانی در این خصوص را نیز جمع‌آوری کردیم که این کار تاکنون انجام نشده بود. به عنوان مثال فرم‌های مختلف با توجه به ورزش‌های گوناگون را در خانواده‌ها، دانشگاه‌ها ، ادارات ، پارک‌ها و بسیاری از اماکن عمومی توزیع کردیم تا به برخی آمار دست یابیم. اهمیت در این بود که بدانیم شاخص‌های ارزیابی شرکت در ورزش همگانی به چه صورتی است. البته برای گرفتن آمار دقیق با باشگاه‌های ورزشی نیز همکاری نزدیکی داشتیم تا تعداد نفرات شرکت کننده در فعالیت‌های باشگاه‌هایی مانند بدنسازی، ایروبیک و ... را استخراج کنیم.

 

* طبق شاخص‌ها و معیارهای شما چه مدت زمان ورزش کردن نیاز است تا افراد جزو آمار ورزشی ها قرار بگیرند؟

 

- هر فردی از آحاد جامعه که در هر زمان و مکان بتواند بدون محدودیت ورزش کند، جزو آمار محسوب می‌شود. افرادی که حداقل هفته‌ای سه روز و در هر نوبت بین 15 تا 20 دقیقه‌ ورزش کنند جزو آمار محسوب می‌شوند. بر این اساس تعداد شرکت کنندگان در فعالیت‌های ورزشی شش سال پیش بین 6.5 تا 7 درصد بوده که در حال حاضر این میزان به 21 درصد رسیده است.

 

* در خصوص اختصاص 10 درصد از بودجه تمامی فدراسیون‌های ورزشی به کمیته‌ همگانی این فدراسیون‌ها در جهت رشت و توسعه ورزش همگانی در کشور که با تلاش معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان صورت گرفت، توضیح دهید؟

 

- در زمان سعیدلو به فدراسیون‌ها ابلاغ کردیم که همه آنها کمیته‌ همگانی داشته باشند که خو‌شبختا‌نه در حال حاضر دکتر شعبانی بهار این تشکیلات را نهادینه کرده و در اقدامی بسیار خوب و ارزشمند 10 درصد از بودجه فدراسیون‌ها به کمیته‌ همگانی آنها اختصاص یافت. فدراسیون ورزش‌های همگانی نیز با تمام فدراسیون‌ها تفاهمنامه امضا کرد که با کمیته‌ همگانی آنها در جهت رشد ورزش همگانی برنامه‌ریزی و اقدام کنیم که جلسات خوبی تاکنون نیز در این باره برگزار ‌کرده‌ایم.

 

* در حال حاضر بودجه فدراسیون ورزش‌های همگانی چقدر است و مبلغ این 10 درصد به چه میزانی است؟

 

- بودجه فدراسیون ورزش‌های همگانی یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان برای یک سال است که مورد تصویب قرار گرفته و جا دارد از دکتر گودرزی و دکتر شعبانی بهار به خاطر توجه به توسعه ورزش همگانی تشکر کنم. 10 درصد بودجه اختصاص یافته فدراسیون‌ها به ورزش همگانی نیز رقمی در حدود یازده میلیارد تومان می‌شود که این مبلغ توسط معاونت توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان در جهت رشد و توسعه ورزش همگانی در کشور هزینه خواهد شد که اقدام بسیار مثبت و خوبی است و در آینده فواید بسیاری برای سلامتی و نشاط آحاد جامعه خواهد داشت.

 

* چه راهکارهای قانونی اندیشیده شده تا فدراسیون‌ها 10 درصد بودجه خود را به طور کامل در اختیار کمیته‌ همگانی خود قرار دهند؟

 

- در حوزه معاونت همگانی به طور کامل این موضوع رصد خواهد شد و نحوه عملکرد فدراسیون‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مشخص شود آیا این مبلغ به طور کامل در جهت رشد ورزش همگانی هزینه شده یا خیر؟ در این خصوص نیز توسط وزارت ورزش و جوانان تفاهمنامه امضا شده و راهکارهای قانونی آن اندیشیده شده است.

 

* آیا به همکاری همه جانبه فدراسیون‌ها با توجه به وجود مشکلات مالی متعدد خوش بین هستید یا خیر؟

 

- فدراسیون‌ها ملزم شده‌اند که توجه ویژه‌ای به توسعه ورزش همگانی در کشور داشته باشند. ورزش همگانی مدیریت همگانی را می طلبد. تمام فدراسیون‌ها با توجه به شرح وظایفشان باید همه اقشار را تحت آموزش قرار دهند. نهادهایی مانند شهرداریها، نیروهای مسلح، آموزش و پرورش، و دانشگاه‌ها نیز نقش تعیین کننده‌ای در توسعه ورزش همگانی و رشد سلامت در جامعه دارند. همه مسئولان سیاسی، ورزشی و به طور کلی همه مردم در توجه به ورزش همگانی مسئولند.

 

 

* چه انتظاراتی از دولت در این باره وجود دارد؟

 

- دولت مجری سلامت، نشاط و شادابی مردم است که تمامی این مسائل از جمله تدبیر و امید در سایه ورزش همگانی محقق می‌شود. از دولت انتظار داریم ورزش صبحگاهی را در ادارات و وزارتخانه‌ها اجباری کند. اگر شادی، نشاط و حوصله انجام کار را در کارکنان ادارات می‌خواهیم باید بخشنامه ای توسط دولت ابلاغ شود که حداقل هفته‌ای سه روز در ادارات مختلف ورزش کارکنان اجباری باشد و امکانات انجام این کار نیز مهیا شود. همیشه نمی‌توان با توصیه افراد را به سمت ورزش سوق داد.

 

ما توجه ویژه‌ای به ورزش کارمندان در نهادهای مختلف داریم و برای کلیه نهادها مانند نیروهای مسلح، آموزش و پرورش ، کارگران و ... سی دی‌های آموزشی را تهیه ‌کرده‌ایم و برای کلیه استان‌ها ارسال کردیم که در آنها ورزش به صورت علمی و با توجه به شرایط جسمانی در سنین مختلف آموزش داده شده است.

 

* در حال حاضر تعامل میان فدراسیون ورزش‌های همگانی و وزارت ورزش و جوانان چگونه است؟

 

- خو‌شبختا‌نه وزارت ورزش و جوانان با حضور دکتر گودرزی در زمینه توجه به ورزش همگانی از فدراسیون هم جلو زده است و وزیر ورزش همواره از اهمیت ورزش همگانی صحبت کرده و در عمل نیز به این امر کمک کرده است. با توجه به تشکیل معاونت همگانی در این وزارتخانه اهمیت به این حوزه بیشتر خودش را نشان داد و در مجموع همکاری و تعامل خوبی با معاونت توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان داریم. فدراسیون ورزش‌های همگانی دارای 60 کمیته‌ و انجمن است و یکی از پر کارترین فدراسیون‌ها محسوب می‌شود. به همین منظور این فدراسیون تقریبا خودش را به مرز خودکفایی رسانده و به کلیه هیات‌های استانی نیز در سال گذشته و جاری از طرق مختلف با درآمدهای حاصل از برگزاری انواع کلاس‌های آموزشی و ... کمک‌های قابل توجهی کرده است.

 

* با توجه به انتقادها نسبت به سیاست شما در برگزاری همایش‌های پیاده روی و جذب مردم با استفاده از جوایزی مانند خودرو، آیا کماکان به این روش ادامه می‌دهید؟

 

معتقدیم اختصاص جوایز نقش تعیین کننده‌ای در ترغیب مردم به ورزش و توسعه ورزش همگانی داشته است و آمارها این امر را نشان می‌دهد. ما حتی از وزارتخانه‌ها و نهادها نیز می‌خواهیم همایش های پیاده روی را در بین کارکنان و خانواده‌هایشان با اختصاص جوایز رونق دهند چرا که این امر می‌تواند اتحاد، همبستگی، نشاط و سلامتی را برای آنها به ارمغان بیاورد و آنها را به سمت انجام ورزش ترغیب کند.

 

* و صحبت پایانی؟

 

- وزرا، مدیران و کلیه مسئولان منتظر ابلاغ بخشنامه برای توجه به ورزش نباشند، بلکه این امر بسیار مهم را جدی گرفته و ورزش را در ابتدا از خودشان آغاز و کارکنانشان را نیز به انجام آن تشویق و حتی اجبار کنند و امکانات ورزشی برای انجام فعالیت‌های ورزشی را برای کارکنان و خانواده‌هایشان تدارک ببینند و برنامه‌های شاد و مفرح ورزشی را برای آنان اجرایی کنند. ما در هفته‌ دولت نمایشگاهی را در ورزشگاه شهید شیرودی برگزار کردیم و سه کلاس رایگان ورزش همگانی نیز برای کارمندان دولت در سراسر کشور به همراه مسابقات مختلف برگزار کردیم و مسابقات مختلف برگزار کردیم. مسابقات کشوری کارکنان دولت نیز در چهار رشته ورزشی در هفته‌ تربیت بدنی برگزار خواهد شد. جا دارد در پایان از تمامی دلسوزان حوزه ورزش همگانی تشکر و قدرانی کنم./ایسنا

 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی به تشریح وضعیت ورزش همگانی و اقدامات انجام شده پرداخت و خواستار اجباری شدن ورزش در کلیه ادارات و سازمان‌ها شد. او همچنین اعلام کرد در حال حاضر 21 درصد مردم به صورت منظم ورزش می‌کنند.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
32%
 
متوسط
16%
 
ضعیف
50%