مناظره دکترجمشید پژویان و دکترداود دانش جعفری با موضوع «اقتصاد غیرنفتی» عصر چند روز پیش در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.آنچه پیش روی شماست، خلاصه ای مفید و اقتصادی از این مناظره است.

 

پژويان در اين مناظره باتأکيد بر اينکه اقتصاد يک علم مثبت است، گفت: علم اقتصاد نظريه‌هاي دارد که به نتيجه رسيده است بنابراين نمي توان بدون ارائه نظريه در مورد آن به بحث نشست و آنرا در امور کشور به کار بست.
 
وي گفت: همه مي‌دانند اقتصاد ما سال‌ها است که نفتي است اما چرا نمي‌توانيم آن را از وابستگي به نفت خارج کنيم در صورتي که سهم ماليات در بودجه دولت حدود 20 درصد است و اين فاصله زيادي از ميانگين جهاني و سند جشم انداز دارد.
 
رئيس شوراي رقابت گفت: ما ساختار مالياتي اشتباهي را از ابتدا ترسيم کرده‌ايم که هيچ گاه با اصلاحات ساختاري مواجه نشده و همين ساختار اشتباه سبب شده است هم اکنون فشار مالياتي بيش‌از حدي را به توليد وارد شود، اين سياست‌گذاري‌ها بايد با تغييرات مواجه شود البته توسط کساني که متخصص امور مالياتي هستند.
 
دانش‌جعفري نيز در ادامه اين مناظره گفت: يکي از مشکلات اقتصاد ما وجود فضاي کسب و کار نا مطمئن است، در حالي که فضاي کسب و کار بايد فضاي مناسبي باشد تا شرکت‌هاي حقيقي و حقوقي بتوانند از کسب و کار خود منفعتي ببرند و در کنار آن هم دولت ماليات بيشتري به دست آورد و در نهايت وابستگي به درآمدهاي نفتي کاهش يابد.
 
وي گفت:  حال سوال اين است که چگونه مي‌توان کسب و کار را رونق داد تا درآمد مالياتي دولت نيز افزايش يابد.
 
دانش جعفري: به عنوان نمونه اقتصاد ترکيه در سال 1990 تا 2000 تورم بسيار بالايي را تجربه کرد و دولت ناچار بود استقراض از بانک مرکزي را افزايش دهد که اين خود باعث افزايش بيش از بيش تورم شد از سويي ديگر دولت نيز ناچار بود براي جبران تورم پول بيشتري از بانک مرکزي بگيرد.
 
دانش جعفري گفت: اما دولت ترکيه با کاهش هزينه‌هاي خود توانست تورم را کاهش دهد، با کاهش تورم توليد نيز رونق گرفت و در کنار آن منافع حاصل از ماليات دريافتي از جامعه نيز براي دولت افزايش يافت. کاهش حقوق و دستمزد مهم‌ترين راه کنترل و کاهش هزينه‌هاي دولت ترکيه بود.
 
وي افزود: ما نيز ناچاريم براي کاهش وابستگي به نفت هزينه‌هاي دولت را کاهش دهيم حال به هر روشي که مقدور است.
 
وزير سابق اقتصاد در ارتباط با سياست هاي که در دوران مسئوليت خود در وزارت اقتصاد اتخاذ کرده بود گفت:  ما در آن دوران شاهد افزايش تورم بوديم اما نکته اساسي آن است که دليل تورم در آن سال‌ها چه بود؟
 
دانش جعفري گفت:  نگاهي که در دولت وجود داشت اتخاذ سياست‌هاي انبساطي بود که در آن دولت بانک‌ها را مجبور به پرداخت تسهيلات بيش از منابع آن بانک مي کرد حتي در آن زمان بانک‌هاي که بيشتر از منابع خود تسهيلات پرداخت کرده بودند مورد تشويق قرار گرفتند که من با آن مخالف بودم.
 
وي گفت: اتخاذ تصميم‌ها اينچنيني و سياست‌هاي انبساطي دولت سبب جدايي من از کابينه شد.
 
در ادامه دکتر پژويان در مورد هدفمندي يارانه‌ها گفت:  من از 20 سال پيش نسبت به نوع يارانه‌ها و نوع کالاهاي يارانه‌اي اعتراض داشتم و براي اصلاح ساختار توليد مقالاتي ارائه دادم اما متأسفانه توجه خاصي به اين موضوع نشد.
 
وي گفت: بيش از سه دهه است که توليد ما به سمت توليد ناکارآمد مي‌رود زيرا تکنولوژي نوسازي و پيشرفته نمي‌شود. ما نيازمند تکنولوژي جديد هستيم تا زماني که خود به آن برسيم ولي هم‌اکنون ما نياز داريم اين تکنولوژي را وارد کنيم که متأسفانه اين تکنولوژي ها همه در اروپا و امريکا است
 
پژويان افزود:  براي اينکه ما هزينه‌ها را کم کنيم بايد به سمت اقتصاد بسته برويم چرا که در چند سال گذشته اقتصاد ايران به شدت به سمت واردات پيش رفته است که بايد کاهش يابد و به سمت توليد داخلي پيش برويم.
 
رئيس شوراي رقابت در ارتباط با اينکه گفته مي‌شود شما تئورسين طرح هدفمندي‌ هستيد گفت: من در اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها هيچ نقشي نداشته‌ام و در هيچ جلسه‌اي از طرف دولت نيز شرکت نکرده‌ام.
 
در ادامه دکتر دانش‌جعفري گفت:  خلاصه طرح هدفمندي اين بود که اگر ما اصلاحي در نوع مصرف خود انجام دهيم مي‌توانيم هزينه‌ها را کاهش دهيم و نوع هزينه‌ها نيز بهتر وهدفمندتر خواهد بود.
 
وي افزود: مشکلي نيز در توليد وجود دارد و آن اينکه کسي انگيزه توليد ندارد چرا که هزينه‌هاي توليد زياد است. 
 
دکتر جعفری گفت:  در نهايت در طرح هدفمندي به اين نتيجه رسيدند که شکاف قيمتي بين قيمت واقعي و قيمت يارانه اي را از بين ببرند و در مقابل بخشي از يارانه‌ها را نقدا به مردم برگردانند تا بتوانند هزينه‌هاي ناشي از افزايش قيمت‌ها را جبران کنند و بخشي ديگر نيز به توليد و دستگاه‌هاي دولتي برسد اما هنگامي که طرح هدفمندي اجرا شد همه منابع حاصل از آن به بخش خانوارها اختصاص داده شد در حالي که قرار بود به سه بخش دستگا‌ه‌هاي دولتي، توليد کنندگان و خانوارها اختصاص يابد.
 
پژويان نيز در ارتباط با طرح هدفمندي گفت: هدفمندي يارانه‌ها اگرچه به نحو صحيحي اجرا نشد اما موفقيت‌هاي بسيار در پي داشت کاهش قاچاق سوخت، کاهش مصرف انرژي، اصلاح الگوي مصرف و....
 
وي گفت:  من همچنان مدافع طرح هدفمندي يارانه‌ها هستم حتي به‌عنوان نمونه با بررسي کارشناسي به اين نتيجه‌رسيده ايم که 50 درصد روستاييان وضع درآمد بهتري پيدا کرده‌اند.
 
رئيس شوراي رقابت در مورد ارتباطش با دولت گفت: من هيچ ارتباطي با دولت ندارم وتنها رئيس شوراي رقابت هستم که آن هم يک شوراي فرابخشي است.
 
وي در پاسخ يکي از دانشجويان در ارتباط با اينکه اولويت با تقدم سياسي است يا تقدم اقتصادي؛ گفت: چين به عنوان يک اقتصاد در حال توسعه نمونه‌اي خوب از توسعه اقتصادي و يا سياسي است، اين کشور توسعه اقتصادي دارد اما توسعه سياسي در اين کشور به وجود نيامده است با اين حال مي بينيم که سطح رفاه و زندگي و رضايتمندي در اين کشور افزايش يافته است. پس توسعه اقتصادي مقدم بر سياسي است.
 
رئيس شوراي رقابت در ارتباط با خصوصي سازي و واگذاري‌ها گفت: اصل 44 قانون اساسي مي‌گويد که مديريت بخش خصوصي بايد جايگزين مديريت دولتي شود چرا که در مديريت بخش خصوصي حداکثر شدن سود هدف است اما مديرت دولتي حداکثر کننده هزينه‌ها است.
 
وي گفت:  در حال حاضر در کشور يک مديريتي به وجود آمده است که نه دولتي است نه خصوصي و اين مدير همواره گوش به فرمان وزير مربوطه است و به خاطر جلب رضايت آن وزير ممکن است هر کاري انجام دهد به همين دليل حداکثر کننده هزينه است.
 
پژويان در پايان گفت: شوراي رقابت که اجازه واگذاري‌ها را داده است بايد سهام‌ها و واگذاري‌ها را که انجام شده است لغو کند و به بخش خصوصي واقعي تحويل دهد.
 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
احد چمنی  | ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۹ تير
0
0
پاسخ
سلام جناب آقای دانش جعفری نمیدونم این نوشته رو خود تون میبینید یا نه بنده از آزادگان شهر تبریز و شاید یاد تون باشه از دوستان بهروز پورشریرفی در مورد مشکلات مسکن آزادگان خدمت شما رسیده بودیم . خیلی وقت بود میخواستم عرض ادب کنم راهی برای این کار نمیدونستم امروز این راه به دهنم رسید . و این هم شماره تلفن حقیر 09141153727 احد چمنی ان شاالله که شناخته باشین و این ایمیل مال خود جناب عالی باشه با آرزوی موفقییت
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مناظره دکترجمشید پژویان و دکترداود دانش جعفری با موضوع «اقتصاد غیرنفتی» عصر چند روز پیش در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.
 
آیا رئیس جمهور بدون تحول نظام بانکی متوانددر اقتصاد تاثیر گذار باشد؟
بله
11%
 
خیر
88%
 
صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند
صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند
بازدید : ٢٣٣
۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند+اسامی
۱۰ خریدار بزرگ سکه چه کسانی هستند+اسامی
بازدید : ٣٠٦
انگیزه‌‌ دعوت‌‌ها از دولت جهت شفاف‌سازی با مردم؛ یکسان یا متفاوت؟
انگیزه‌‌ دعوت‌‌ها از دولت جهت شفاف‌سازی با مردم؛ یکسان یا متفاوت؟
بازدید : ٢٧٢
فعالیت اقتصادی برای مسئولان «سَم» است!! | داوود دانش جعفری در برنامه شناسنامه
٠١:١٢:٣٨
فعالیت اقتصادی برای مسئولان «سَم» است!! | داوود دانش جعفری در برنامه شناسنامه
بازدید : ٤١٢٩
از سنگینی بار هزینه‌های درمان بر دوش مردم تا بودجه تکه پاره نظام سلامت | در برنامه مناظره
٠٢:١١:٠٩
از سنگینی بار هزینه‌های درمان بر دوش مردم تا بودجه تکه پاره نظام سلامت | در برنامه مناظره
بازدید : ٣٧٨١
حجم کار در برج میلاد اندازه یک وزارتخانه است | گفتگو با مدیر عامل برج میلاد فرزاد هوشیار
حجم کار در برج میلاد اندازه یک وزارتخانه است | گفتگو با مدیر عامل برج میلاد فرزاد هوشیار
بازدید : ٣٣٢٩
با خاطرات خوش خدمت مقدس سربازی! | برنامه ماه عسل شب سیزدهم ماه رمضان
١٣:٠١
با خاطرات خوش خدمت مقدس سربازی! | برنامه ماه عسل شب سیزدهم ماه رمضان
بازدید : ٧١٢٩
نظریه جمع در مردم سالاری دینی | گفتگو با دکتر سید محمدرضا مرندی
١٤:٣٠
نظریه جمع در مردم سالاری دینی | گفتگو با دکتر سید محمدرضا مرندی
بازدید : ٧٨٣٨
باید محکم به تولید بچسبیم | آقای سید محمد غرضی اولین نفر در اولین مناظره انتخاباتی
١١:٥١
باید محکم به تولید بچسبیم | آقای سید محمد غرضی اولین نفر در اولین مناظره انتخاباتی
بازدید : ٥٦٣٠
پرداخت یارانه ها به صورت بیمه تامین اجتماعی | گفتگو با نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری آقای سعیدی کیا
١٤:٥٤
پرداخت یارانه ها به صورت بیمه تامین اجتماعی | گفتگو با نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری آقای سعیدی کیا
بازدید : ٧٢٦٢
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو