گفت‌وگو با قهرمان معروف المپیک‌ها
 
هر تقاضای برای امضاء یا عکس را می پذیرم
 
اوسین بولت: با کمک موسیقی و پلی‌استیشن در دوومیدانی پیشرفت می‌کنم
 
قهرمان معروف دوومیدانی جهان از جاماییکا می‌گوید:برای جلوگیری از استرس و فشارهای تمرینی پرفشار دوومیدانی ورسیدن به پیشرفت، همواره ابتکاراتی به خرج می‌‌دهم. مثلا سعی می کنم موسیقی گوش دهم یا این که پلی استیشن بازی کنم.
 
او می افزاید: با این کار وارد دوران کودکانه می شوم و غرق در شور و شوق ناشی از بازی‌های کامپیوتری می ‌شوم و از فشار روانی کاری، فاصله می‌گیرم.
 
اوسین بولت؛ دونده معروف جاماییکایی دو سرعت و سریع‌ترین انسان جهان است. او رکورددار کنونی و قهرمان دو ۱۰۰ و ۲۰۰ متر جهان به شمار می آید که به همراه هم‌تیمی‌هایش،رکورد دو ۴ در ۱۰۰ متر امدادی دنیا را در اختیار دارد.
 
از طرفی این ورزشکار ۲۶ ساله که علاقه زیادی به ورزش فوتبال دارد، نخستین دونده سرعتی است که شش مدال طلای المپیک کسب کرده و از سال ۱۹۷۷ – که ثبت اتوماتیک زمان دو اجباری شد- تاکنون نخستین دونده ای است به طور همزمان رکورد دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر را دراختیار دارد.
 
بولت نخستین بار رکورد دو ۱۰۰ متر را در ۳۱ ماه مه ۲۰۰۸ در مسابقات جایزه بزرگ ریباک در نیویورک به ۹ ثانیه و ۷۲ صدم ثانیه کاهش داد که دو صدم ثانیه بهتر از رکورد هموطنش آسافا پاول بود.
 
وی در المپیک پکن ضمن شکستن رکورد دنیا و المپیک در سه ماده دو ۱۰۰  و ۲۰۰ متر و ۴ در ۱۰۰ متر امدادی توانست سه مدال طلا کسب کرده و سه رکورد جهانی ثبت کند. این قهرمان در المپیک پکن توانست رکورد دنیا را دوباره بشکند و ۱۰۰ متر را در ۹:۶۹ ثانیه بدود.
 
او  چندماه قبل در  المپیک ۲۰۱۲ لندن نیز  سه مدال طلای خود را در این سه ماده تکرار کرد و ۱۰۰ متر را ظرف ۹ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه طی کرد و رکورد المپیک را شش صدم ثانیه بهبود بخشید.
 
گفت‌وگوی سایت آنتسایگه اتریش را با وی می خوانیم:
 
*آقای بولت! در رقابت‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن خارق‌العاده ظاهر شدید و افتخارات مهمی کسب کردید. پس از آن مسابقات تصور می شد تحت تاثیر هیاهوی بسیاری که پیش آمد، نتوانید افتخارات‌تان را در المپیک لندن تکرار کنید. اما باز چهره شماره یک دوومیدانی شدید.
 
گمان می‌کنم آدمی هستم که آمادگی مواجهه با هیجانات و  هیاهو را دارد.  تا به حال خیلی امتحان کرده‌‌ام و حتی متوجه شدم هر چقدر این هیاهو‌ها بیشتر باشد، خیلی بهتر می توانم از آن گذر کرده و به موفقیت‌های مهم‌تری برسم.
 
*دلیل این امر چیست؟
 
فکر کنم به خاطر روحیه خاصی باشد که دارم.
 
* منظورتان چیست؟
 
من قراردادهای تبلیغاتی زیادی دارم. مجبورم مرتب با اسپانسر‌ها در تماس باشم. شاید در بین دیگر ورزشکاران اگر این شرایط باشد، اسیر مشکل شوند، اما من اینگونه نیستم. از من هر چقدر که برای گرفتن امضا یا عکس درخواست شود، می‌پذیرم. می دانید چرا؟
 
*نه .
 
برای این که سعی می کنم در هر شرایطی از آنچه هست، لذت ببرم. سعی می کنم خودم را با شرایط،  خیلی سریع وفق بدهم و زندگی را ساده بگیرم.
 
*کارهای دیگر هم می کنید؟
 
بله. برای جلوگیری از استرس و فشارهای تمرینی پرفشار دوومیدانی و رسیدن به پیشرفت، همواره ابتکاراتی به خرج می ‌دهم. مثلا سعی می کنم موسیقی گوش دهم یا این که پلی استیشن بازی کنم.
 
*پلی استیشن برای رفع هیجان؟
 
بله. اینطوری وارد دوران کودکانه می شوم و غرق در شور و شوق ناشی از بازی‌های کامپیوتری می ‌شوم و از فشار روانی کاری، فاصله می‌گیرم.
 
*با این توضیحات برای شما حضور در رویدادی جهانی مثل المپیک، فشار روانی در بردارد یا خیر؟
 
من اینگونه پاسخ می دهم که حضور در چنین مسابقاتی لذت بخش است. حال  که صحبت از این موضوع شد، اجازه دهید یک خاطره برایتان تعریف کنم. در مسابقات المپیک پکن، یک شب همراه با موریس اسمیت، هم‌اتاقی‌ام از دهکده بیرون رفتیم و سعی کردیم خیلی جاهای تماشایی شهر را ببینیم. بعد هم به رستوران رفتیم و «فست‌فود» خوردیم. شب که به اردو بازگشتیم،‌دیدم مربی‌ام حسابی ‌عصبانی است. اما وقتی دید ما شاد و با روحیه هستیم، عصبانیتش فروکش کرد. به نظرم وقتی شما هدف کلی را بدانی و برایش سخت تلاش کنی،‌باید طوری در مسیر حرکت خود برنامه ‌ریزی کنی که از آن لذت ببری.
 
*یکی از موضوعاتی که در مورد شما همیشه مطرح بوده، بورسیه‌هایی است که برخی دانشگاه‌های آمریکایی برای شما در زمانی که خیلی کم سن بودید،‌در نظر گرفتند، اما شما آنان را رد کردید؟
 
خب، در این مورد علت خاصی وجود نداشته، جز این که بگویم من جاماییکا،‌کشورم را خیلی دوست داشته و دارم.  من متعلق به این کشور بوده و هستم. همین مساله برای من بسیار لذت بخش است. در آنجا خانواده و دوستانم حاضر هستند و همراه با هموطنانم از من حمایت می کنند. برای من این حمایت بیشترین ارزش را دارد.
 
*اما در جاماییکا شما از همه امکانات رفاهی و تمرینی برخوردار نیستید؟
 
بله. درست است. اما من تحت این شرایط رشد کردم و به اینجا رسیدم که اکنون هستم. کاری به کمبودها ندارم. اما آنچه را هم که برخی رسانه‌ها مطرح می کنند، نمی پذیرم. آنچه آنان مطرح می کنند، بیشتر هیاهو و جنجال است .
 
*در انجام تمرینات چه اصولی  را معمولا  به عنوان سرلوحه کار قرار می دهید؟
 
من به تمرینات قدرتی می‌پردازم. اما با هماهنگی مربیانم، در این زمینه طوری برنامه‌ریزی می کنم که نه تنها از آن لطمه نبینم، بلکه لذت نیز ببرم. 
 
*خودتان فکر می کنید عامل عمده موفقیت‌تان در عرصه دوومیدانی چه بوده؟
 
من فکر می کنم در کشورم یعنی جاماییکا، شور و اشتیاق فراوانی برای دونده شدن در سطحی بالا وجود دارد. قبل از من خیلی از ورزشکاران بنام این رشته از جاماییکا بودند. من هم تحت تاثیر این جو مثبت قرار گرفتم و با شور فراوانی که به ورزش داشتم، توانستم پله به پله پیشرفت کنم و تاجایی پیش بیایم که اکنون هستم.
 
*مربی رقیب‌تان زمانی گفت که در تاریخ، انیشتین، نیوتن،‌ بتهوون بوده اند و اکنون نوبت ظهور بزرگی مثل بولت است. واقعا خودتان را در ردیف بزرگان تاریخ دنیا می بینید؟
 
این مربی که مسئول فنی و آماده سازی آسافا پاول بود، با گفتن آن جمله می خواست بگوید در زمینه علم، موسیقی یا ورزش ، آدم های بزرگی در تاریخ جهان وجود داشته اند. انسان‌های استثنایی که نام‌شان برای جهانیان مطرح شد. شاید چون در عرصه رقابت‌های دوومیدانی به مهم‌ترین افتخارات رسیدم، من هم جزو بزرگان ورزش کنونی باشم.
 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
اوسین بولت: با کمک موسیقی و پلی‌استیشن در دوومیدانی پیشرفت می‌کنم
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
14%
 
ضعیف
58%