من را علی آبادی اخراج کرد،... بیرون کرد! خب ما آدم ورزش هستیم ما شن ته رودخونه هستیم و همیشه با ورزش و کشتی می‌مونیم. یه روز گفتند برو گفتم چشم، حالا هم اگر بگویند بیا باز هم می‌گویم چشم. اما باید...
 
محمد رضا طالقانی؛چهره شاخص کشتی کشور ،که مدتی است مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته ودر صحنه های ورزشی کمتر دیده می شود،هنوز هم عشقش به کشتی را کتمان نمی کند. 
 
چندی پیش فرصتی شد تا با مرد روزهای سخت کشتی ،با چهره مردمی این ورزش پهلوان پرور؛ رییس پیشین فدراسیون کشتی گپ و گفتی در خصوص اوضاع کشتی تهران داشته باشد .
طالقانی که بعد از جریان برکناری اش از فدراسیون کمتر در رسانه ها حاضر به صحبت شده ، در گفتگویی دوستانه پاسخگوی سوالات شد.
 
- آقای طالقانی کجا هستید ؟ چه می کنید؟
 
وا... بعد از اینکه آقای علی آبادی محبت کردند و من را اخراج کردند ، به کارهای شخصی ام می پردازم و در سال سه ماه در خانه خدا خدمت گذار و دعاگوی مردم با عزت ایران هستم.
 
- با کشتی قهر کرده اید؟
 
اصلاَ و ابداَ . چه کسی همچین حرفی زده ؟ من را اخراج کردند !من هم دست بر سینه گذاشتم و رفتم همین. وگرنه جان و قلب من با کشتی است . مگر می شود با کشتی قهر کنم. همین که شما اومدی با من صحبت می کنی یعنی اینکه ارزش کار خوب گم نمی شود دیگه.
 
قبل از انقلاب من را زندان انداختند اون جا هم پیرمردها و جوون ها را تمرین می دادم . من معتاد کشتی ام . اگه کشتی نرم کجا برم؟ کشتی خونه منه.
 
-مثل اینکه با آقای علی آبادی رابطه خوبی ندارید؟
 
نه ! اتفاقاَ دیشب در میان جمعی از اهالی کشتی بودم ، به من گفتند با علی آبادی آشتی کردی؟ گفتم قهر نبودم که آشتی کنم. این شخص آن زمان رییس سازمان تربیت بدنی بود، معاون رییس جمهور بود و بر کار حاکمیت داشت ، خب تصمیمی گرفته شد و من هم تشکر کردم.
 
- آقای طالقانی تهران در لیگ امسال نماینده ندارد فکر نمی کنید چراغ کشتی در تهران کم فروغ شده؟
 
بهتر است بگوییم کشتی تهران مرده است. از 8 سال پیش این سرازیری در کشتی تهران شروع شده و امروز باید به فکر برگزاری مجلس ختم آن باشیم.
 
نمیدانند کشتی تهران نابود شده ؟!، مدیران تهرانی سازمان لیگ و فدراسیون چطور حاضر به برگزاری چنین لیگی شده اند؟ اولاَ که این لیگ برتر نیست. چون باید لیگهای پایه برگزار شود ، تیمها به مرحله حذفی و پلی آف برسند تا شرایط برای برگزاری لیگ برتر مهیا شود. این لیگ یه تورنمنت چند جانبه هست و به نظر من فاقد ارزشهای لازم در کشتی. همین طوری قوانین کشتی به سمتی می رود که جذابیتهای بصری آن کاسته می شود پس برگزاری یک لیگ پویا می تواند کمک کننده باشد. اما متاسفانه می بینیم که برگزاری لیگ هم آنقدر با مشکل مواجه هست که اگر برگزار نمی شد بهتر بود.
 
- به نظر شما کشتی تهران چرا مرده؟
 
خب افرادی بودند که در کشتی تهران چند صباحی آمدند و دیدند نمی توانند،کار را ول کردند و خودشان رفتند. همان آقایانی که بعد از سالها خدمت بدون چشمداشت من، کلی ایراد از شیوه کار من می گرفتند ، الان می گویند ما اشتباه کردیم ، واقعا حوزه بسیار سنگینی است.
 
تیم ملی ای که پنج وزن آن از تهران بود، الان ببینید به چه روزی افتاده... حتی یک تیم نیمه کاره هم نداریم. به نظر من سوال شما در چند بخش پاسخ داده می شود که مهمترینش؛برروی کار آمدن یک مدیر خوب است که به او وقت داده شود و ثبات حضور داشته باشد.
 
تا امروز در کشتی از رفت و آمد ها خیلی ضربه خوردیم ، اگر قرار است فرد جدیدی بیاید، باید روی آن کار کارشناسی شود ، تا مشخص شود به درد آن کار می خورد یا نه .باید مدت زمانی روی آن سرمایه گذاری کرد . همینطوری نمی شود که هرشخصی را رییس هیئت کشتی استان تهران کرد.
 
- هیئت در حال حاضر سخت افزار لازم مثل تشک و سالن و.... را دارد، پس مشکل اصلی چیست؟
 
جانا سخن از زبان ما می گویی. این درخواست سالن هفتم تیر را اولین بار من دادم. همان افرادی که با من مخالفت می کردند بعد از رفتنم از این طرح حمایت کردند. یعنی فقط  گره کور کشتی من بودم!
 
با این سوال خاطره ای جالب برای من یاد آوری شد. در مسابقه ای که مربوط به لیگ باشگاههای تهران بود به خاطر ازدحام جمعیت ، درب سالن را بستند. چون علیرغم اینکه بلیط فروشی هم صورت می گرفت چنان استقبالی می شد که گاهی نظارت بر جمعیت برایمان سخت بود. همان موقع جمعیت زیادی پشت درها شعار می دادند : طالقانی ما کشتی می خواهیم ! من با التماس به نیروی انتظامی درها را باز می کردیم و ده نفر ده نفر به سالن راه می دادیم تا ایستاده و لابه لای جمعیت کشتی را ببینند.
 
حالا الان پس از گذشت ده سال از آن روز ، درهای سالن بازاست ،ولی لیگ نداریم ، تیم تهرانی نداریم ، تماشاگران را برای پر کردن بعضی مسابقات با ترفندهای جدید می آوریم که خب فکر می کنم با زمان من خیلی فرق داشت!
 
- عدم حضور تیم نفت تهران چقدر در این مرگ کشتی نقش داشت؟
 
نه ! قبول ندارم. تیمهای تهرانی دیگری هم داشتیم که می توانستند حضور پیدا کنند ، مگر برای تهران با 12 میلیون جمعیت یک تیم نفت کفایت می کند؟
 
زمانی که من در هیئت کشتی بودم فقط 5 تیم از تهران بودند. اصلا فرصتی نمی کردیم برای حضور تیمهای شهرستانی برنامه ریزی کنیم. 28 تیم در رده نونهالان ، 19 تیم نوجوانان ، 15 تیم هم در رده جوانان لیگ تهران داشتیم ، این مسابقات و ورزشکارانش کجا هستند؟
 
- شما چه فکر می کنید؟
 
من را چند وقتی است بیرون کرده اند ، من خیلی نمی دانم در لایه های مدیریتی کشتی چه می    گذرد. ولی واقعاَ تاسف می خورم. من که رایگان برای کشتی و ورزش کار می کردم ، چرا بیرونم کردند ؟ آن افراد الان چه پاسخی برای کشتی دارند ؟ چرا در اوج موفقیتهایم این کار را با من کردند؟ چرا دنبال بهانه بودند از من ؟ چرا برای سر آبروی
 
ورزشی ام جایزه اعلام کردند؟
 
به علی قسم من برای برگزاری مسابقه پول نداشتم ، صبح زود می رفتم تشک ها را خودم باز می کردم ، رویه تشک را خودم پهن می کردم، بعد از ظهر هم می رفتم دم بیمارستانی در خیابان فردوسی ، گلهای نخاله را بر می داشتم ساقه ها و برگهای خرابش را می چیدم و در گلدان روی میزها می گذاشتم تا جوان کشتی گیر وقتی به سالن می آید لذت ببرد. همه اینها در لیگ کشتی مجانی صورت می گرفت. الان همچین مایه ای را مدیران ندارند. شما آدم عاشقش را پیدا کنید من یقین دارم موفق می شود و کشتی تهران به روزهای قدیم خودش بر می گردد.
 
- با این اوصاف چه کنیم برای روشن کردن چراغ کشتی تهران؟
 
ببینید، سوابق ورزشی من روشنه . وقتی مدیر عامل باشگاه راه آهن شدم گفتم همه امکانات تحت نظر من باید رایگان شود، رفتم فدراسیون گفتم باشگاههای زیر مجموعه من رایگان ،و همینطور در هیئت کشتی استان تهران همه امکانات را رایگان کردم . نه اینکه مثل الان که سالنها را اجاره دادند و درصدی با مربی کار می کنند ، این طورهم به ورزشکار خیانت می شود و هم به مربی .این بخشی از جذب استعداد است . می نشینیم در دفتر پشت میز و از استعداد و کشف نخبه حرف می زنیم! این امکان نداره! استعداد در قشری است که کفش کشتی ندارد ، دوبنده ندارد. چه زمانی از قشر مرفه در جامعه کشتی گیر دیدید؟
 
به نظر من الان باید کشتی را بسط بدهند و نبینیم که یکی یکی باشگاههای کشتی به باشگاه های بدنسازی تبدیل شوند. راه دیگر این است که مناسبات و روابط پولی را از کشتی بردارند تا عاشق کشتی و استعداد خودش را نشان دهد. در آخر هم فکر می کنم استمرار در کشتی و برگزاری مسابقه به پیشرفت آن کمک می کند. ولی در راس آن باید
یک آدم عاشق و کار بلد و مجانی کار کن را پیدا کنیم که من بعید می دونم کسی باشه. چون همچین شخصی دیگه عتیقه محسوب می شود.
 
- الان اگر به شما بگویند برگرد، بر می گردی؟
 
ببین یکبار گفتم ، من رو علی آبادی اخراج کرد،...بیرون کرد! خب ما آدم ورزش هستیم. ما شن ته رودخونه هستیم و همیشه با ورزش و کشتی می مونیم. یه روز گفتند برو گفتم چشم ، حالا هم اگر بگویند بیا باز هم می گویم چشم. اما باید اون افرادی که باعث شدند من بروم (که نصفشان خبرنگار کشتی بودند)؛ یا کسانی که جلوی من به به و چهچه می کردند، باید بگویند چرا کاری کردند که من بروم؟!
 
- بالاخره اعلام آمادگی می کنید؟
 
بله!ولی آقایان بگویند چرا بیرونم کردند که در اوج آمادگی بودم؟ چرا باعث شدند کشتی ما به این جایگاه برسد؟
 
- در پایان صحبت خاصی دارید؟
 
یادگاری من به شما یک خط شعر : ما سوخته داغ شقایق شده ایم ، یک حرف شنیده ایم ، یک اسم شنیده ایم و عاشق شده ایم.
 
عاشق هم زوری کار نمی کند . به اشاره ای امثال ما وسط میدان هستند . ولی باید دلشان بخواهد که من و امثال ما در کشتی کار کنند .چون ما عاشقیم.
 
منبع:خبرگزاری خلیج فارس
 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
ناشناس  | ۱۳۹۱ دوشنبه ۲۱ اسفند
0
0
پاسخ
مدیری که ورزشی نباشد و در راس امور قرار گیرد آخر و عاقبتی بهتر از این هم نخواهد داشت!
در خیلی از ورزش های دیگر که زمانی حرفی برای گفتن داشت همین اشتباه صورت گرفته!امیدواریم مسئولین ورزشی کشور هرچه زودتر به خود آمده تا اوضاع ورزش کشور را بهبود بخشند
captcha