به نقل از هالیوود ریپورتر، مور در آخرین صحبت‌ها درباره هواپیماهای بدون‌سرنشین گفت: اوباما اشتباه می‌کند، باید این کارها را متوقف کند و دیگر نباید وارد کشورهای دیگر شود. باید از کشتن مردم دست بردارد.


مایکل مور در مورد عملکرد کنونی اوباما نظرهای مختلفی دارد. مور که برنده جایزه اسکار و فعال سیاسی است، روز سه‌شنبه در نیویورک بود تا جایزه فیلم غیرداستانی سینما آی را به عماد بورنات و گای دیویدی برای فیلمشان با عنوان "5 دوربین شکسته" بدهد. این فیلم به داخل دهکده‌ای فلسطینی می‌رود که بعد از تجاوز نیروهای اسراییلی به کرانه باختری، رو به نابودی گذاشت و این موضوعی است که برای این فیلمساز صریح‌الهجه بسیار اهمیت دارد.

مور که فیلم‌هایش با موضوع‌هایی مانند کمبود بودجه، کنترل قانون حمل اسلحه، جنگ عراق و تامین سلامت ساخته شده است و همیشه مورد بحث‌های سیاسی واقع شده‌اند، در این مصاحبه‌اش که بورنات و دیویدی در کنارش بودند، حرف‌های زیادی برای زدن داشت.

* شما که برای فیلم "بولینگ کلمباین" اسکار هم برده‌اید، علاقه زیادی به کنترل اسلحه دارید. فکر می‌کنید کارهای اوباما و سیاستمدارهای دیگر مفید بوده‌اند؟

مایکل مور: 
بهترین جواب از سوی مردم آمریکا داده شده است. چون مردم دیگر تحمل ندارند. مردم دیگر از این قضیه پیروی نمی‌کنند و این چیز خوبی است.

* انتظار دارید آن‌ها قانونی درباره منع حمل اسلحه تصویب کنند؟

- مسلما آن‌ها چیزی که من می‌خواهم را تصویب نمی‌کنند. اما منظور من در فیلم "بولینگ کلمبیاین" فقط تصویب قانون‌های جدید نبود. ما یک مشکل داریم. در کشورهای دیگر هم قانون‌هایی درباره حمل اسلحه دارند اما بخشی از عملکرد آن‌ها به این دلیل است که آن‌ها انسان‌های متفاوتی هستند.

کانادایی‌ها هنوز هم اسلحه دارند، 12 میلیون خانوار در کانادا وجود دارد با هفت میلیون اسلحه، اما با این حال آن‌ها حدود 150 مورد در سال به یکدیگر شلیک می‌کنند. آن هم در ملتی که 34 میلیون نفر جمعیت دارد و بچه‌هایشان هم همان بازی‌های کامپیوتری و همان فیلم‌های خشن را تماشا می‌کنند. از این منظر وضع کانادایی‌ها از ما بهتر نیست. پس چرا مثل ما همدیگر را نمی‌کشند؟

* نظرتان در مورد ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به حریم هوایی کشورهای دیگر، چیست؟

- اشتباه است. اوباما اشتباه می‌کند که با هواپیماهای بدون سرنشین‌ به حریم کشورهای دیگر می‌رود. او دیگر نباید وارد کشورهای مردم شود، نباید مردم دیگر کشورها را بکشد. فکر می‌کنید پایان این قضیه چطور می‌شود؟ در پایان همه این‌ رفتارها ما به عنوان آمریکا چه جایگاهی در جهان خواهیم داشت؟ تمام دنیا از ما متنفر خواهد شد.

* و نظرتان در مورد حمل اسلحه چیست؟

تفاوت بین ما و کانادایی‌ها و هر جای دیگری این است که آن‌ها با درک از مسئله "ما" بودن بزرگ می‌شوند، که ما روی یکدیگر تاثیر می‌گذاریم، ما در جامعه و شهرمان. کاری که من می‌کنم روی شما تاثیر می‌گذارد، کاری که شما می‌کنید روی من تاثیر می‌گذارد. اما در این کشور، همه چیز درباره من، من، من، من است. مثل این است که همه می‌گویند، "هی، تو نگران خودت باش... من چیزی که می‌خواستم را گرفتم، تو برو مال خودت را بگیر."

* حالا این تفکر چطور تغییر می‌کند؟

- اوه خدا. با دارو (می‌خندد). فکر کنم آدم‌هایی مثل من باید بیشتر درست رفتار کنیم تا انسان‌های بیشتری هم از این رفتار پیروی کنند و این کارها را بکنند، تا شاید تغییر کنیم، شاید مردم بهتری بشویم. چون فکر می‌کنم در ذات‌مان ما هم آدم‌های خوبی هستیم، اما شدیدا از راه به‌در شده‌ایم و در مسیر اشتباه هستیم و این مسئله در آینده به نفعمان تمام نمی‌شود. فقط باید تاریخ را بخوانیم تا این مسئله را بفهمیم.

 

آمریکا بارها تلاش کرده است که با ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به حریم کشورمان دست به جاسوسی بزند که در چند سال اخیر چندین مورد از هواپیماهای آمریکایی معروف به پهپاد توسط نیروهای ایرانی شکار شده‌اند.

 

منبع: خبرگزاری مهر

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مایکل مور فیلمساز مشهور آمریکایی در گفتگویی انتقادی از ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به حریم هوایی دیگر کشورها توسط دولت اوباما انتقاد کرد.
 
نقش سلبریتی ها رادر انتخابات وتاثیربراذهان عمومی چه میزان میباشد
صددرصد
16%
 
بالای پنجاه درصد
37%
 
پایین پنجاه درصد
10%
 
تاثیری ندارد
35%