رئیس فدراسیون بوکس با حضور در خبرگزاری ما در زمینه های مختلفی اظهار نظر کرد. برنامه ویژه برای المپیک ریو، تغییر رویه فدراسیون، حضور روزبهانی در بوکس حرفه‌ای و مشکلات تلویزیون با بوکس از جمله مواردی بودند که ناطق‌نوری درباره آنها سخن گفت.

 

گفت‌وگوی گروه ورزشی با رئیس فدراسیون بوکس را در ادامه می‌خوانید:

 

در سالهای اخیر انتقادات زیادی نسبت به نتیجه گیری بوکس وجود داشته است. البته نتایج اینچئون کمی بهتر از گذشته بود. چه برنامه ای برای آینده دارید؟

 

ناطق‌نوری: بوکس ایران همیشه در هر مسابقه ای که رفته مدال گرفته است حتی اگر یک برنز باشد. ما در هیچ دوره ای از بازیهای آسیایی دست خالی نبودیم و آخرین دوره آن هم به بازیهای آسیایی اینچئون برمی گردد که ما عملکرد خوی داشتیم و از 6 نفری که اعزام کردیم سه مدال گرفتیم. حتی اگر ناداوری وجود نداشت رنگ مدالهای ما می توانست خیلی بهتر باشد. در این دوره که به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شدم چشم‌انداز دیگری را ترسیم کرده‌ام و روی نوجوانان و جوانان تمرکز داریم.

 

هم اکنون اعضای تیم ملی نوجوانان در اردو هستند و خودشان را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در ازبکستان آماده می کنند. هدایت این تیم بر عهده عبدالرضا انصاری و غلامرضا کریمی است که از مربیان خوب و باسابقه بوکس ایران هستند. بوکس جزو هفت رشته مدال آور ورزش ایران است.

 

از تیم ملی بزرگسالان و سرمربی اوکراینی این تیم چه خبر؟

 

 

ناطق نوری: همانطور که می دانید در اوکراین جنگ است و به ورزش این کشور زیاد توجه نمی شود. ما هم از این فرصت استفاده کردیم و رایزنی هایی را برای به خدمت گرفتن یکی از مربیان تیم ملی آنها انجام دادیم. خدا را شکر همه مسائل حل شده و این مربی هفته گذشته به ایران آمد. موقعیت خوبی است تا از تجربیات این مربی اوکراینی به خوبی استفاده کنیم. اوکراین در سطح جهانی یک تیم کاملا شناخته شده است. ضمن اینکه اردوی تیم ملی بزرگسالان آغاز و مسابقات انتخابی برگزار شد تا بهترین ها به اردو راه پیدا کنند.

 

با توجه به بودجه فدراسیون، آیا بحث های مالی آوردن این مربی خارجی به ایران حل شده است؟

 

ناطق نوری: بله. بحث مالی آوردن این مربی با ‌همکاری خوب کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان حل شده است. مسئولان محترم ورزش نگاه خوبی به بوکس دارند.

 

چرا تاکید دارید که نگاه خوبی به بوکس وجود دارد چون شما قبلا همیشه از کمبود بودجه انتقاد می کردید؟

 

ناطق نوری: ما در این سالها همیشه در زمان اختصاص بودجه ها سختی زیادی می کشیدیم چرا که بودجه اندکی داشتیم و این اعتبارات حتی کفاف اعزامهای برون مرزی را نمی‌داد چه برسد به بقیه کارها مانند پرداخت حقوق کارمندان، کادر فنی تیم ملی، توجه به تیم های پایه، هیاتهای استانی و غیره.

 

خدا را شکر تحولی در درون وزارت ورزش به وجود آمده و افرادی که در حوزه فدراسیونها هستند آگاهی خوبی نسبت به رشته ها دارند. ما امسال برخلاف سال‌های قبل برای اختصاص بودجه کمتر چانه زدیم و توجه خوبی به رشته مدال آور بوکس داشتند.

 

یکی از عناصر کسب موفقیت برای رشته های ورزشی داشتن کمپ و خوابگاه ویژه است که بوکس در این زمینه ضعف دارد و غیر از سالن بوکس مجموعه شیرودی که برای آن هم اجاره می پردازید سالنی در اختیار ندارید. آیا برنامه ای برای ساخت خانه بوکس در تهران دارید؟

 

ناطق نوری: ما در قسمت غربی مجموعه ورزشی آزادی خانه بوکس در حال ساخت داریم. مراحل اولیه و سفت کاری این ساختمان انجام شده و اکنون مرحله ظریف کاری آن را پیش رو داریم. تکمیل این پروژه حدود سه تا چهار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که اگر به سرانجام برسد تحولی در بوکس ایران به وجود می آید. برای تکمیل این پروژه حتی با آقای رییس جمهور صحبت کردم و قول داد که انجام شود. در صحبت با آقای نوبخت، معاون رئیس جمهور هم این مساله را گفتم و راهکارهایی را هم ارائه کردم که امیدوارم این مشکل حل شود.

 

راهنمایی من این بود که از یک درصد بودجه سازمان‌ها و ارگانها برای ورزش بخشی را به فدراسیون بوکس و تکمیل این پروژه اختصاص دهند.

 

کارشناسان معتقدند که برخی ملی پوشان ایران تمام شده اند و باید نفرات جدیدی جایگزین آنها شوند. آیا این مطلب را قبول دارید؟

 

 

ناطق نوری: بله این مطلب را قبول دارم و برای رفع این مشکل هم به تیم های پایه خودمان توجه ویژه‌ای داریم. به طور مثال علی مظاهری، کاپیتان با سابقه تیم ملی می‌تواند مربی خوبی شود. می‌توانیم از وجود افرادی مثل او در کادر فنی استفاده کنیم. وقتی سن افراد بالا می رود طبیعی است که بدنشان کم می آورد و آن کاری که باید را نمی توانند انجام دهند. وقتی بدن کم آورد شجاعت و میزان ریسک کم و استرس بیشتر می شود.

 

آیا زمان پوست اندازی در تیم ملی فرا نرسیده است؟

 

ناطق نوری: پیر شدن تیم را قبول دارم. ما هم این دید را قبول داریم و به همین خاطر 52 نفر از سراسر کشور را برای حضور در این مرحله از رقابتهای انتخابی دعوت کردیم. هر بوکسوری که مدعی پوشیدن پیراهن تیم ملی بود در این رقابتها حضور داشت تا دیگر هیچ بهانه ای نباشد. می‌توانیم از بین این بوکسورها 20 نفر را گزینش کنیم و از بین این 20 نفر هم 10 نفر را به مسابقه های برون مرزی اعزام کنیم.

 

آیا با رفتن بزرگان و قدیمی ترها، تیم ملی به یکباره خالی نمی شود و ضربه نمی خوریم؟

 

ناطق نوری: بوکس ایران پشتوانه خوبی دارد اما باید شناسایی شوند و به همین خاطر هیچ کس را از حضور در انتخابی ها منع نکردیم. عمر بوکس قهرمانی 32 یا 33 سال است. البته می توانند بعد از این زمان هم ادامه دهند اما شاید دیگر آن بوکسور قدرتمند قبلی نباشند. مطمئن باشید ما هرگز امثال علی مظاهری را کنار نمی‌گذاریم چون آنها باید در تیم باشند و به جوان‌تر ها کمک کند یا اینکه در تیم ملی بزرگسالان حریف تمرینی باشند.

 

با این شرایطی که شما می گویید علی مظاهری باید فکری برای خداحافظی از تیم ملی کند و شاید حتی در تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان در قطر نباشد؟

 

ناطق نوری: این احتمال وجود دارد و ممکن است برای اعزام به مسابقات قهرمانی جهان نباشد. البته کمیته فنی باید در این زمینه نظر بدهد. نفراتی هستند که رقبای قوی برای این نفرات باشند.

 

یکی از انتقاداتی که در این سالها به فدراسیون می شود این است که بیشتر اعضای فدراسیون پا به سن گذاشته هستند و شاید برخی افکار آنها با شرایط امروز متناسب نباشد. با این شرایط آیا جوان سازی اعضای فدراسیون را مد نظر ندارید؟

 

ناطق نوری: در تمام طول زمان زندگی‌ام آموخته‌ام جلوی کسی را نگیرم. برای این دوره از انتخابات ریاست فدراسیون هم قصد نداشتم بیایم اما دیدم کسی جلو نیامد و به همین خاطر خودم دوباره جلو آمدم. همان موقع هم گفتم هر کس فکر می‌کند می‌تواند کار کند بیاید. آمدم تا خدای ناکرده ملی پوشان رها نشوند. ما جوان سازی را شروع کرده ایم. آوردن روح الله حسینی بوکسور سابق تیم ملی که دکترای تربیت بدنی دارد و اکنون در بحث اجرا نایب رئیس و مدیر تیم های ملی است، بخشی از این جوان سازی است. رضا قاسمی قهرمان سابق خودمان را آوردیم و رییس کمیته آموزش شد. دانشمند فرد را برای پست دبیری آوردیم که همه اینها جوان هستند پس می بینید که جوان سازی را شروع کرده ایم و به آنها بها می دهیم. در همین سفر آخرمان به قزاقستان که اجلاس آسیا بود روح الله حسینی را به آنجا بردیم تا با نمایندگان بقیه کشورها آشنا شود. این شروع کار است و امیدواریم در آینده آنقدر شناخته شود که بیاید و جای مرا بگیرد. من در این کشور در پست های مختلف سال‌ها مدیریت کردم و می خواهم تجاربم را به بقیه انتقال دهم.

 

 

شما سالهای سال نماینده مجلس بودید و اکنون هم مشاور وزیر نفت هستید و پست های دیگری هم دارید. آیا از این پست ها نمی توانید برای پیشرفت بهتر بوکس استفاده کنید تا شرایط این رشته بهتر شود؟

 

ناطق نوری: همین که بوکس اکنون پابرجاست به خاطر تلاش های من و چند نفر دیگر از دوستان است. نمی خواهم آن خاطرات قدیمی را دوباره بازگو کنم که شرایط بوکس چطور بود و به کجا رسیده. فقط همین را بگویم که یقین بدانید برای بوکس خیلی هزینه کرده ام اما تا وقتی این رشته از تلویزیون پخش نشود شرایط بهتر نمی شود.

 


 

موضوع پخش تلویزیونی این رشته مگر حل نشده است؟ اکنون که برخی مبارزات را نشان می دهند. آیا با تغییر مدیریت در رسانه ملی شرایط پخش این رشته نمی تواند بهتر شود؟

ناطق نوری: با آمدن آقای سرافراز شاید شرایط فرق کند اما اکنون هم بوکس زیاد پخش نمی شود و فقط چندین مبارزه از آن را پخش می کنند. این رشته در گذشته روی نظر شخصی یک نفر که فکر کرد بوکس خطرناک است از تلویزیون پخش نشد و بعد از آن هم هرچقدر ما تلاش کردیم نتیجه نداد و این رشته در تلویزیون تحریم شده است. سوال من از مسئولان رسانه ملی این است اگر بوکس رشته خطرناکی است چرا ووشو را که خیلی خشن تر از بوکس است پخش می کنند و ما را پخش نمی کنند. ووشو که انواع خشونت را در خود دارد، چرا پخش تلویزیونی برای آنها هیچ اشکالی ندارد؟ اگر بوکس هم پخش تلویزیونی داشته باشد می تواند اسپانسر بگیرد و شرایط خیلی فرق خواهد کرد.

 

باید سراغ آقای سرافراز برویم ببینیم چه می شود. من هر چقدر هم شناخته شده باشم مگر چقدر می توانم از خودم مایه بگذارم و تلاش کنم. وقتی نمی‌خواهند پخش شود چه می شود کرد.

 

برنامه‌ریزی درازمدت شما چیست و با کسب چه مقامی راضی می شوید؟

 

ناطق نوری: قهرمانی آسیا من را راضی می کند و با تمام توان جلو می رویم و همه تمهیدات را اندیشیده‌ایم. تمرینات را تعطیل نکرده‌ایم.

 

شما نزدیک 28 سال است که رئیس فدراسیون هستید و مدتی نایب رئیس آسیا بودید ولی اکنون فقط یک ایرانی در فدراسیون جهانی عضو است و آن هم خود شما هستید که عضو کمیته جوانان هستید. آیا برنامه ای برای کسب کرسی های بیشتر ندارید؟

 

ناطق نوری: در لوزان سوئیس اجلاس جهانی برگزار شد و من به عنوان یکی از پنج عضو کمیته جوانان جهان انتخاب شدم. مناسبات کشورها در آسیا فرق می کند .به طور مثال در همین انتخابات اخیر در آسیا برای نایب رییسی آسیا ثبت نام کردم ولی کار عجیبی کردند تا من رای نیاورم. معمولا برای انتخابات اول اسامی را می‌نویسند اما این بار کار جدیدی کردند. آنها از پست گرفتن ایرانی ها خیلی می‌ترسند. قبل از اینکه انتخابات شروع شود رییس قزاقستانی کنفدراسیون‌ آسیا از کاندیدای قطری حمایت کرد و خود آن فرد قطری هم گفت فدراسیونها هر چقدر کمک بخواهند کمک می‌کند. شکل انتخابات عجیب بود! با این شرایط مشخص است چه کسی انتخاب می شود. من به این شیوه انتخابات اعتراض و جلسه را ترک کردم.

 

آیا نماینده فدراسیون جهانی در این جلسه حضور داشت و آیا شما به این شکل عجیب رای گیری به فدراسیون جهانی اعتراضی کردید؟

 

ناطق نوری: به فدراسیون جهانی شکایت کردیم ولی در این جلسه همان رئیس قزاقستانی کنفدراسیون آسیا نماینده فدراسیون جهانی بود، پس به چه کسی می شد اعتراض کرد!

 

آیا نمی شود پست های جهانی بگیرید و آیا برنامه ای برای این کار دارید؟

 

ناطق نوری: گرفتن پست‌های جهانی بستگی به پول خرج کردن دارد. چون در سفرها باید خرج کرد و هدیه داد.

 

برنامه شما برای حضور موفق بوکس در بازیهای المپیک 2016 ریو چیست و فکر می کنید بتوانید چند سهمیه بگیرید؟

 

ناطق نوری: تلاش می کنیم از تعداد سهمیه های قبلی در دوره قبل المپیک کمتر نباشد که اگر اینطور باشد آبروی آدم می‌رود. دوره قبل چهار سهمیه داشتیم که امیدواریم در این دوره بیشتر شود.

 

دیدگاه وزارت ورزش و جوانان به بوکس بعد از بازیهای آسیایی اینچئون بهتر شده است؟

 

ناطق نوری: بله. خدا را شکر راضی هستند. ما در اینچئون 6 نماینده داشتیم و سه مدال گرفتیم و بعد از بازیها گفتیم که چرا نگذاشتید 10 نفر را اعزام کنیم تا شاید شرایط بهتر باشد.

 

مسئولان ورزش اعلام کرده اند به هر ورزشکاری که سهمیه المپیک ریو را کسب کند مبلغ 10 میلیون تومان می دهند، آیا این مبلغ مناسب است؟ شما هم این مبلغ را می پردازید؟

 

ناطق نوری: فدراسیون بوکس از مدتها قبل این مبلغ را به بوکسورهایی که سهمیه المپیک می گرفتند می پرداخت. ما این مبالغ را همان لحظه ورود به ایران به آنها می دادیم. هم اکنون هم احسان روزبهانی گفته که این مبلغ را به من نداده اند. درست است این مبلغ را نداده ایم ولی می پردازیم. به او گفته ایم که صبر کن تا تمام سهمیه های بوکس مشخص شود و بعد از آن در یک مراسم و یکجا به همه نفراتی که سهمیه گرفته اند این پول را می دهیم.

 

احسان روزبهانی مدتی است که از فدراسیون و رسیدگی ها انتقاد می کند؟ آیا این انتقادات وارد است؟

 

ناطق نوری: احسان روزبهانی از همین سهمیه المپیک ریو که کسب کرد 200 میلیون تومان درآمد داشت. فقط نزدیک 20 هزار دلار از پاداش او را من در سفرم به سوئیس برایش آوردم. شانس آورد که دیسک کمر من در لوزان عود کرد و مجبور شدم روی ویلچر بنشینم به همین خاطر در فرودگاه زیاد من را بازرسی نکردند و توانستم این پولها را بیاورم. هر فرد می تواند فقط 10 هزار دلار با خود بیاورد اما ما بیشتر آوردیم. تازه این مبلغ که ما آوردیم غیر از مبالغی است که به خود احسان روزبهانی در پایان هر مسابقه اش می دادند. گویا او فراموش کرده که فدراسیون روی او سرمایه‌گذاری کرد تا به اینجا برسد و بتواند در مسابقات شرکت کند. مبلغ 56 هزار دلار هم که بعد از قهرمانی اش به او پاداش دادند. نمی دانم چرا بوکسورها می‌گویند پول نمی‌دهند؟

 


 

آیا نداشتن کلاه میزان آسیب دیدگی در بوکس را افزایش داده است؟

 

ناطق نوری: اصلا اینطور نیست و حتی به جذابیت آن افزوده است! وقتی کلاه نداشته باشند سعی می کنند دستشان را بالا بگیرند تا مشت حریف کمتر به چانه آنها اصابت کند.

 

خانواده‌ها و به ویژه خانواده های شهری تمایل کمتری دارند فرزندانشان به سمت بوکس بروند، آیا برنامه خاصی دارید تا این فرهنگ سازی بیشتر شود و نوجوانان بیشتری را به این رشته جذب کنید؟

 

ناطق نوری: در وهله اول باید بگویم که بوکس از بسیاری از رشته های ورزشی دیگر مثل فوتبال، سوارکاری، شنا، راگبی و غیره کم خطرتر است. بوکس در رده نوزدهم رشته های خطرناک است. در مورد جذب نوجوانان به این رشته هم تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که بگوییم بچه‌های کنجکاو و فعال خود را تحویل دهید و ما بعد از سه ماه بچه‌هایی منظم و خوب را تحویل می‌دهیم.

 

مشکل نداشتن شغل در بسیاری از رشته ها وجود دارد اما این معضل در بوکس شکل دیگری دارد و بوکسورهای ملی پوشی را داریم که در شغل های شریف میوه فروشی، آبمیوه گیری، راننده تاکسی، نگهبانی و غیره مشغول هستند. آیا برنامه ای برای ساماندهی مشکلات این ملی پوشان دارید؟

 

ناطق نوری: بازهم می گویم فدراسیون بنگاه شغل یابی نیست. پس در این میان وظیفه دولت و وزارتخانه ها چه می شود. در کشورهای دیگر به ورزشکاران ملی پوش خود حقوق می‌دهند و آنها حتی در دوران بازنشستگی هم پول می گیرند.

 

شما چرا به آن ملی پوشانی که برایشان شغل فراهم کردیم اشاره نمی کنید؟ محمدعاشری، همایون امیری، مرتضی سپهوند تنها بخش کوچکی از این نفرات هستند که به هر شکل ممکن و با شرایط و مدارکی که داشتند توانستیم در یک ارگانی آنها را مشغول کنیم.

 

کمی از سوالات ورزشی خارج شویم و به بخش سیاسی وارد شویم. شما چندین دوره نماینده مجلس بودید و دوره قبل رای نیاوردید. آیا قصد دارید دوباره کاندیدا شوید؟

 

ناطق نوری: با توجه به رای آوردن دو فوریت استانی شدن انتخابات مجلس ، اگر این شکل انتخابات برگزار شود باید بگویم قطعا من در استان اول می شوم و اگر اینطور نشود دستم را قطع می کنم.(با خنده)

 

البته شرایط سنی 75 سال برای شرکت در انتخابات کار را خراب می کند مگر آنکه این شرایط سنی را هم بردارند.( باخنده)/ایسنا

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
احمد ناطق نوری بعد از 26 سال ریاست بر فدراسیون بوکس می‌گوید که برنامه‌های ویژه‌ای دارد و می‌خواهد در این دوره از ریاستش کارهای بزرگی انجام دهد.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
31%
 
متوسط
15%
 
ضعیف
53%