مهدی تاج، رییس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران در گفت‌وگوی تفصیلی در ارتباط با روند برگزاری مسابقات لیگ برتر، تمایز لیگ چهاردهم با لیگ‌های قبلی، تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با تمدید قانون رعایت سقف بودجه و برخورد با تیم های متخلف فصل قبل، حق پخش تلویزیونی و عدم پرداختی‌ها از سوی سازمان صدا و سیما، موضوع تبلیغات محیطی و شائبه‌های پیش آمده در ارتباط با آن، توضیحات خود را ارائه کرد که در ادامه آن را می‌خوانید.

 

 

* درباره روند برگزاری مسابقات لیگ چهاردهم و تمایز‌های اساسی آن با لیگ‌های قبلی توضیح می دهید؟

مطمئنا در این دوره وضعیت بهتری نسبت به دوره‌های قبلی برگزاری مسابقات لیگ برتر داشتیم . جوانگرایی شاخصه اصلی لیگ چهاردهم بود. علاوه بر این ایجاد نظم و انضباط لیگ از دیگر ویژگی های لیگ گذشته بود. بازی‌ها درست در زمان اعلام شده و بدون هیچ گونه تاخیری برگزار شد.

میزان گل‌های زده شده در لیگ چهاردهم به میزان فوق‌العاده‌ای افزایش یافته است که در آماری به زودی آن را اعلام خواهیم کرد. علاوه بر این کارت‌های زرد و قرمز در فصل چهاردهم لیگ برتر کاهش یافته است که این نشان دهنده کاهش میزان خشونت است. تعداد 265 بازیکن در لیگ چهاردهم رقمی کمتر از 200 میلیون تومان دریافت کرده‌اند که غالبا این بازیکنان، بازیکنان جوان لیگ بوده اند و به میزان زیادی در کاهش رقم قراردادهای لیگ تاثیر گذاشتند.

 

* در ارتباط با تغییر سقف قرارداد بازیکنان به سقف بودجه برای تیم ، برخورد با تیم‌های متخلف و نیز ادامه قانون رعایت سقف بودجه برای تیم‌ها در فصل آینده چه تصمیمی گرفته شده است؟

دیگر به هیچ وجه سقف قرارداد نخواهیم داشت چرا که این موضوع خلاف قوانین فیفا است و AFC نیز از ما این مساله را قبول نکرده است.

این که بگوییم سقف بودجه تماما رعایت شده است و هیچ باشگاهی تخلف نکرده است، این گونه نیست. باید راستی آزمایی‌ها را در این رابطه هم‌چنان ادامه دهیم و اگر در ارتباط با برخورد با این مساله بگوییم که هیچ برخوردی نخواهیم کرد منطقی نیست.

هنوز هیات رییسه فدراسیون فو‌تبا‌ل در مورد این مساله برای فصل قبل ورود نکرده است. ابتدا باید جلسه‌ای در این رابطه برگزار و در این رابطه تصمیم گیری کنیم. این که ببینیم آیا قرار است رعایت سقف بودجه برای فصل بعد هم‌چنان ادامه یابد یا خیر.

 

* قانون سقف بودجه چه نقاط مثبت و منفی را با خود به همراه داشت؟

این موضوع با نقاط مثبت و منفی همراه بود. نقطه مثبت این بود که ما باید با توجه به میزان درآمد لیگ هزینه‌ها را به کف می‌رساندیم، چرا که درآمدهای ما حداقلی است. حتی حق پخش نیز که بزرگ‌ترین منبع درآمدی ماست از آن محروم هستیم. زمانی که درآمدها پایین باشد باید هزینه‌ها را نیز کاهش دهیم. در کشورهای توسعه یافته فو‌تبا‌لی می بینیم که سقفی در این رابطه وجود ندارد. این اتفاق باید روزی در کشور ما بیفتد، اما با توجه به این که عموم درآمدها در لیگ ما دولتی است، باید به این سمت حرکت کنیم.

در باره نقاط ضعف تعیین سقف بودجه برای باشگاه‌ها نیز باید بگویم که برخی از باشگاه‌ها این مساله را رعایت نکرده اند. هر چند اکثر باشگاه‌ها سقف را رعایت کرده‌اند و به قانون احترام گذاشته‌اند. باید بدانیم که هر باشگاهی بر اساس درآمدها هزینه کند.

 

* با توجه به کاهش چشمگیر تماشاگران در لیگ چهاردهم چه برنامه‌ای برای فصل آینده آماده شده است؟

کاهش تماشاگران لیگ از آفت‌هایی بود که در فصل قبل با لیگ برتر همراه بود. هر چند در هفته‌های پایانی به آمار لیگ سیزدهم نزدیک شدیم. هر زمانی که پر‌سپولیس و استقلال قوی بسته شوند میزان تماشاگران لیگ نیز افزایش می‌یابد. عمدتا وضعیت تماشاگران در لیگ برتر فو‌تبا‌ل ما ارتباط مستقیمی با شرایط پر‌سپولیس و استقلال دارد.

 

* درباره ادامه طرح‌ بلیت الکترونیکی در سال آینده چه تصمیمی گرفته‌اید؟

باید بر روی طرح الکترونیکی کار کنیم. واقعیت این است که استقبال از این موضوع کم بوده است و مردم علاقه کمی نسبت به این مساله نشان دادند، اما باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا با توجه به آن طرح الکترونیکی را با قوت دنبال کنیم و تماشاگران ما با روی آوردن به این مساله از چنین شرایطی که برای آنها فراهم شده است نهایت استفاده را ببرند.

 

* مساله حق پخش تلویزیونی و عدم پرداختی‌های صدا و سیما به سازمان لیگ و فو‌تبا‌ل ایران به کجا رسید؟

ما 22.5 میلیارد تومان قرارداد امضا شده با سازمان صدا و سیما داریم که میزان بدهی آنها به ما نیز همین رقم است. آنها قرار بود تحت عنوان کمک به فو‌تبا‌ل این رقم را به ما کمک کنند که این مساله اتفاق نیفتاده است.

امسال به دنبال مسیر جدیدی هستیم تا از این طریق با همکاری سازمان لیگ برتر فو‌تبا‌ل ایران، صدا و سیما و وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فو‌تبا‌ل با توجه به بندی که شورای عالی امنیت ملی نیز آن را تایید کرده است، شرکتی ایجاد شود که از عواید تبلیغات محیطی و تبلیغاتی که مربوط به سازمان صدا و سیما است استفاده کنند.

 

* مساله تبلیغات محیطی و مسائل پیش آمده در‌ رابطه با آن به کجا رسید و آیا قرارداد دو ساله خود را با شرکت اسپانسر تبلیغات محیطی ر‌قابت‌های لیگ برتر ادامه می دهید؟

این اسپانسر با ما قراردادی دو ساله داشته است و سال آینده نیز تبلیغات محیطی توسط آنها انجام می‌شود. کمیته‌ای سه نفره در‌ رابطه با بررسی وضعیت قرارداد اسپانسر و نیز میزان پرداختی‌های آنها در سازمان لیگ شکل گرفته است که با توجه به بازی‌هایی که در لیگ گذشته پخش نشده و یا ارقامی که باید از قرارداد کسر شود، میزان پرداختی‌ها باید مدنظر قرار گیرد./ایسنا

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
رییس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران می‌گوید برخی از باشگاه‌ها در فصل گذشته سقف بودجه را رعایت نکردند. وی همچنین معتقد است که کاهش چشمگیر تماشاگران لیگ برتر از آفت‌های لیگ چهاردهم بوده است.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
6%
 
متوسط
31%
 
ضعیف
62%
 
تاج: تفسیر دوستان از مصوبه AFC، قلدری است|پشتیبانی از کی‌روش به نفع کشور است
تاج: تفسیر دوستان از مصوبه AFC، قلدری است|پشتیبانی از کی‌روش به نفع کشور است
بازدید : ٢٢٢
مهدوی‌کیا: نمی‌خواهم به فوتبال ایران برگردم
مهدوی‌کیا: نمی‌خواهم به فوتبال ایران برگردم
بازدید : ٢٠٥
تاج: موافق برگزاری میهمانی قبل از دربی نبودم|فدراسیون فوتبال توصیه ای برای تساوی دربی ندارد|گفتگوی ویژه خبری
٤٤:٣٩
تاج: موافق برگزاری میهمانی قبل از دربی نبودم|فدراسیون فوتبال توصیه ای برای تساوی دربی ندارد|گفتگوی و...
بازدید : ٣١١
فغانی و منصوری؛ اگر می‌توانستیم فوتبالیست می‌شدیم!|داوری عشق نیست، جنون است
فغانی و منصوری؛ اگر می‌توانستیم فوتبالیست می‌شدیم!|داوری عشق نیست، جنون است
بازدید : ١٥٢
مرتضی تبریزی مهمان نود فردوسی پور
٢٤:٢٨
مرتضی تبریزی مهمان نود فردوسی پور
بازدید : ٣٨٩
گفتگوی فردوسی پور با مهدی تاج درباره اختلافات اخیر کی روش و برانکو|نود
٢٨:١٠
گفتگوی فردوسی پور با مهدی تاج درباره اختلافات اخیر کی روش و برانکو|نود
بازدید : ٤١٢
نوشاد عالمیان نابغه تنیس روی میز ایران: پینگ‌پنگ‌باز نمی‌شدم، سمت فوتبال می‌رفتم
نوشاد عالمیان نابغه تنیس روی میز ایران: پینگ‌پنگ‌باز نمی‌شدم، سمت فوتبال می‌رفتم
بازدید : ١٩٤
کارشکنی گوام برای تیم ملی فوتبال ایران! | حميد استيلي و ميرشاد ماجدي در تيتر امشب
٤١:٣٧
کارشکنی گوام برای تیم ملی فوتبال ایران! | حميد استيلي و ميرشاد ماجدي در تيتر امشب
بازدید : ٨٤٣
پیراهن ایران را می‌پوشم و برابر آرژانتین می‌ایستم/ برزیلی‌ها نسبت به آبادان هیجان‌زده هستند! | سفیر کشور برزیل
پیراهن ایران را می‌پوشم و برابر آرژانتین می‌ایستم/ برزیلی‌ها نسبت به آبادان هیجان‌زده هستند! | سفیر ...
بازدید : ٢١١٥
شهنازی: پول فوتبال را برنداشتیم/ به فدراسیون وزنه‌برداری توصیه‌های لازم را کرده‌ایم
شهنازی: پول فوتبال را برنداشتیم/ به فدراسیون وزنه‌برداری توصیه‌های لازم را کرده‌ایم
بازدید : ١٦٧٠
مناظره دهم نرخ سود بانکی را نشانه گرفت | برنامه مناظره 26 مهر ماه
١٩:٥٣
مناظره دهم نرخ سود بانکی را نشانه گرفت | برنامه مناظره 26 مهر ماه
بازدید : ٥٤٤٧
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو