آرش میراسماعیلی دارنده چهار مدال جهانی گفت: باعث افتخارم است که در زادگاه خودم و در یکی از معدود مصاحبه‎هایی که به صورت حضوری در دفتر رسانه‎ای حضور پیدا کرده‎ام، به اینجا آمده‎ام. او در این گفت‎وگو پاسخگوی پرسش‎های مختلفی بود که در ادامه آمده است.

در مدتی که به فدراسیون آمده‎اید، شرایط جودوی کشور را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

حدود سه سال است که در فدراسیون حضور دارم و فراز و نشیب‎های زیادی در این مدت داشته‎ایم و البته قبل از ما نیز این فراز و نشیب‎ها وجود داشت. بعد از سپری شدن یک دوره طلایی در جودوی کشورمان که مدال‎های بین‎المللی زیادی کسب شد، توقعات مردم بالا رفت اما متاسفانه آن دوران دیگر تکرار نشد. بنده آن دوران را دهه طلایی قلمداد می‎کنم که مدال‎های خوبی کسب کردیم.

 

چرا آن دوران تکرار نشد؟

عوامل زیادی داشت از جمله نبود استعدادیابی، یکسان نکردن آموزش در کشور، نبود پشتوانه‎سازی در بین ورزشکارها و مربی‎ها و تغییر زیاد قوانین!

 

چرا تغییر قوانین باید به جودوی ایران ضربه بزند؟

بعد از المپیک 2008 پکن و با تغییر قوانین، جودو در کشورمان خیلی لطمه خورد، چون ما جودوی اصیل و سنتی کار می‎کردیم و بعد از تغییر قوانین خودمان را به روز نکرده‎ایم. فدراسیون جهانی جودو برای کسب سهمیه المپیک ماراتن نفس‎گیر تدوین کرده که حدود دو سال به طول می‎انجامد و دائم کشورهای مختلف در کوران پیکارها هستند و فدراسیون ما با توجه به بودجه اندکی که دارد، نتوانسته خودش را با این شرایط وفق بدهد.

 

به نظر می‎رسد همدلی بین اهالی جودو وجود ندارد درست است؟

حاشیه‎های جودو زیاد است و واقعیتش همدلی بین اهالی این رشته وجو ندارد که همین ضربه سنگینی به جودو ایران وارد کرده است. در فضایی که حاشیه زیاد دارد اگر ناکامی وجود داشته باشد خیلی به چشم می‎آید ولی موفقیت‎ها زیاد دیده نمی‎شود و کار کردن در این فضا خیلی سخت است و باید دست به دست هم بدهیم و از این فضا بیرون بیاییم.

 

چه چیزهایی برای برون رفت از وضعیت کنونی جودو نیاز است؟

پشتوانه مناسب مالی، آموزش، استعدادیابی، امکانات مناسب و... از الزامات ما برای به‎روز شدن است. کارهای پایه‎ای خوبی در این سه سال انجام گرفته که در کمتر رشته‎ای شاهد آن هستیم؛ لیگ منطقه‎ای نونهالان با حضور 58 تیم برگزار می‎شود، لیگ آینده‎سازان یکی از برنامه‎های خوب ماست که سال گذشته با حضور 24 تیم برگزار شد. در المپیک نانجینگ رامین صفویه برای اولین بار طلا کسب کرد و برنز جهانی نونهالان را نیز به دست آوردیم و بالغ بر 10 مدال آسیایی در رده نوجوانان کسب کردیم اما وقتی فضا منفی است این موفقیت‎ها دیده نمی‎شود و ناکامی بزرگسالان خیلی به چشم می‎آید.

 

از نتایج بزرگسالان راضی هستید؟

چند سال است که بزرگسالان با کمبود نیروهای نخبه مواجه است و علت آن عقب‎ماندگی جودوی ایران است و باید در این رده پوست‎اندازی شود و به نوجوانان و جوانان فرصت داده بدهیم تا ضمن کسب تجربه، نیازهای ما را رفع کنند. دو مربی کره شمالی حدود هشت ماه در ایران حضور دارند که سعی کرده‎ایم روی تیم‎های پایه کار کنند و در مواقع استراحت به استان‎ها می‎روند.

 

با توجه به حضور مربی‎های کره‎ای برای مربی‎های ایرانی برنامه آموزشی دارید؟

مربیان جوان کشور که زیر 35 سال هستند را گرد هم آورده‎ایم و در چند مرحله زیر نظر مربیان کره‎ای دوره آموزشی برگزار کرده‎ایم تا پشتوانه خوبی برای تیم‎های ملی باشند و به طور متناوب از آنان در اردوی تیم‎های ملی بهره می‎گیریم. باید اذعان کنیم در رده سنی بزرگسالان نتوانسته‎ایم انتظارات را برآورده کنیم و اگر بزرگترین مربیان دنیا را بیاوریم و ورزشکار نخبه نداشته باشیم، فایده‎ای ندارد.

 

سطح قرارداد جودوکارها در لیگ برتر خوب است؟

رشته‎هایی مثل جودو توان مالی ضعیفی دارند و قبل از حضور ما در فدراسیون، قراردادهای لیگ بین 5 تا 10 میلیون تومان بود که الان افزایش خوبی داشته و قرارداد بچه‎ها بین 25 تا 35 میلیون تومان است.

 

سقوط هواپیما تیم جودوی نوجوانان در سال 88 به این رشته ضربه جبران‎ناپذیری زد.

بدون شک در آن اتفاق که 10 جووکار نوجوان و دو مربی را از دست دادیم، جودو کشور را مختل کرد. در حال حاضر نیز شاگردهایی از آقایان بهرامی و محدث به تیم‎های ملی راه می‎یابند و این مربی‎های ارزشمند را در آن حادثه از دست دادیم. جودوکارهای نوجوانی نیز که در آن پرواز حضور داشتند و جان خودشان را از دست دادند از بهترین‎های کشور بودند و شک نکنید اگر الان حضور داشتند می‎توانستند در میادین بین‎المللی افتخار کسب کنند. سقوط هواپیما در آن زمان سبب شد که خیلی از خانواده‎ها اجازه ندهند که فرزندانشان به سمت جودو بیایند و تا چند مدت ما استرس داشتیم که مبادا در پروازها برای بچه‎ها اتفاقی بیفتد. در چند سال گذشته، جودو دوران خوبی نداشت و این اتفاقات همه به آن ضربه زد، با این حال پتانسیل خوبی در رده‎های پایه داریم و در المپیک نوجوانان(نانجینگ) فقط تکواندو و جودو طلا کسب کردند.

 

چرا مربیان ایرانی به‎روز نیستند؟

جامعه و مسئولان فقط به دنبال نتیجه هستند و نتیجه‎گرا شده‎اند. در طول تاریخ 60، 70 ساله که جودو وارد ایران شده، تنها پنج مدال جهانی کسب شده که چهارتا را بنده گرفته‎ام. با احترامی که برای مربی‎های ایرانی قائلم اما دنبال این نیستند که به‎روز شوند و یکی از بزرگترین معضلات در تیم‎های ملی این است که بیشترین وقت صرف آموزش فنون ابتدایی به جای تمرین می‎شود. طرز فکر بنده برای جودوی ایران تنهاست، دوست دارم عقایدم را اجرا کنم اما پذیرش آنها برای خیلی‎ها سخت است.

 

اگر به سال سال پیش برگردی نایب رئیس فدراسیون و مدیر تیم‎های ملی می‎شوی؟

شرایط بسیار سخت است و دوست داشتم تحول عظیمی به وجود بیاورم اما محدودیت‎هایی وجود دارد که من را از دیدگاه و تفکراتم محروم کرد. در خیلی جاها باید برخلاف تفکرات حرفه‎ای‎ام عمل کنم و چاره‎ای جز تحمل و ساختن و سوختن ندارم. زمان ما هم این کمبودها وجود داشت اما فعل خواستن را صرف می‎کردیم. ورزشکار تیم ملی الان "شرطی" شده و باید خواهش کنی تا به تمرین تیم ملی بیاید. زمان ما اردو تعطیل می‎شد به خانه نمی‎رفتیم و در خوابگاه می‎ماندیم و به تمرین می‎پراختیم اما الان باید ورزشکار را به زور به اردو بیاوریم.

 

مشکل شما با رئیس فدراسیون در مورد سرمربی تیم ملی حل شد؟

این‎گونه مسائل در رشته‎های ورزشی عادی است و همیشه اختلاف‎نظر وجود دارد. بنده و آقای رستگار دوست هستیم و هیچ مشکلی نداریم و هدف ما پیشرفت جودو است.

 

خوشبختانه تصادف شما به خیر گذشت.

شب شنبه هفته گذشته بر اثر خواب‎آلودگی هنگامی که از خرم‎آباد به سمت تهران می‎آمدم در اتوبان تهران- قم به گاردریل برخورد کردم که خوشبختانه آسیب جسمی به خودم و خانواده‎ام وارد نشد و فقط از لحاظ روحی روانی تا چند روز شرایط خوبی نداشتیم.

 

حرف پایانی؟

تشکر می‎کنم از رسانه‎هایی که بدون حب و بغض شرایط جودوی کشور را رصد می‎کنند و امیدوارم جودوی ایران بار دیگر به دوران طلایی‎اش بازگردد.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
جودوی ایران در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد و در رده‎ی سنی بزرگسالان ناکامی‎های پشت سرهم رخ می‎دهد، آرش میراسماعیلی نیز با تایید این وضعیت نابسامان می‌گوید که در خیلی از موارد مجبور است بر خلاف تفکر حرفه‌ای‌اش عمل کند، بسوزد و بسازد.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
29%
 
متوسط
14%
 
ضعیف
56%