ستاره سابق تیم ‌ملی برزیل و جهان برای نامزد شدن ریاست فیفا به دنبال حمایت پنج فدراسیون است تا به چهار نامزد دیگر بپیوندد. میشل پلاتینی محروم، شاهزاده اردنی علی بن حسین، دیوید نخیف و ژروم شامپاین به همراه شیخ سلمان الخلیفه به طور رسمی نامزدی‌شان را برای ریاست فیفا اعلام کردند. زیکو می‌تواند آخرین نفری باشد که برای کسب این عنوان با دیگر رقبا می‌جنگد.

نشریه مارکا گفت‌وگویی مفصل با «پله سفید» انجام داده که در زیر آورده شده است.

 

*اطمینان دارید زمانی که از فو‌تبا‌ل صحبت می‌کنید، واژه شگفتی وجود ندارد؟

آن واژه در حال‌ حاضر غیر فعال شده است. تصور کنید که به زودی یا دیرتر برای دنیا همه چیز آشکار می‌شود چون خیلی اتفاق‌های کثیف در دنیای فو‌تبا‌ل و در راس آن، فیفا رخ داده است. در آستانه انتخابات تاریخی، جدی و ضروری هستیم.

 

*آمریکا برای به پایان رساندن رسوایی در فیفا وارد عمل شده است. اروپا و آمریکای جنوبی به چه کاری مشغول هستند. فکرشان در جای دیگری مشغول است؟

آمریکا برای کسب میزبانی جا‌م جها‌نی 2022 برابر قطر شکست خورد. قطر کشوری است که فرهنگ فو‌تبا‌ل در آن وجود ندارد و نتایج درخشانی در فو‌تبا‌ل کسب نکرده است. هیچ توجیهی برای برگزاری جا‌م جها‌نی در این کشور وجود ندارد. تاریخ و برنامه بازی‌ها به دلیل گرمای این کشور تغییر کرده است. فعالیت‌های آمریکا در این زمینه مهم و ضروری است و مثالی است برای همه جهان.

 

*از جانب یک هو‌اد‌ا‌ر فو‌تبا‌ل این همه اتفاق‌ را چگونه می‌بینید؟

هنوز هم یک هو‌اد‌ا‌ر فو‌تبا‌ل هستم و اتفاقات اخیر را نوعی خیانت می‌دانم. زندگی‌ام را وقف فو‌تبا‌ل کردم و به عنوان مربی در هند مشغول به کار هستم. در کمپین‌های انتخاباتی حضور ندارم و پول‌هایم را صرف تبلیغات نخواهم کرد. یکی از مسئولیت‌های رییس بعدی فیفا، ساماندهی شرایط بد کنونی فیفا است. سازمانی که همه چیزش را از دست داده است و باید همه کثیفی‌ها را پاک کند. این کار، بدون حمایت دیگران از جمله رسانه‌ها، داوران، مربیان، بازیکنان قدیمی و هو‌اد‌ا‌ران از همه مهم‌تر‌ اسپانسر‌ها امکان پذیر نیست.

 

*راس فیفا فاسد شده است. دیگر بخش‌ها در چه وضعیتی قرار دارند؟

راس فیفا همان چیزی است که می‌توانیم ببینیم. از رسوایی و فساد دیگر بخش‌ها آگاهی نداریم. در حال‌ حاضر باید بدنه این سازمان را از این شرایط نجات دهیم کسانی که راس فیفا را تشکیل داده‌اند، باید مجازات شوند. مجازات سنگین. این جمع، این مافیا باید محروم شوند و از فو‌تبا‌ل کنار بروند.

 

*توماس کیستنر نویسنده «مافیای فیفا» تاکید کرد که تنها از پنج درصد رسوایی‌ها آگاه هستیم . شما هم بر این باور هستید؟

بله. افراد زیادی در این سازمان وجود دارند که در رسوایی کنونی فیفا نقش دارند. باید افراد فیفا را ساماندهی کرد و کسانی که سرطان فو‌تبا‌ل شده‌اند را حذف کرد.

 

*فو‌تبا‌ل در دست چه کسی است؟

سپ بلاتر. در 40 سال حضور او در فیفا توافقات، تغییرات و بیشترین تصمیمات گرفته شده است. برای همین، در آخرین انتخابات دوباره رای آورد. یک مشکل وجود دارد. بلاتر فکر می‌کند مالک فو‌تبا‌ل جهان است و کسی نمی‌تواند جایگزین او شود و غیر قابل باور است که امروز کمیته‌ اخلاق فیفا رییس کنونی‌اش را محروم کرده است.

 

*فکر می کنید زیکو با وجود شرایط بد فیفا، فرد مناسبی برای ریاست این سازمان است؟

افرادی که نامزد شده‌اند، مظنون نیستند و از حمایت برخی از فدراسیون‌ها برخوردارند. تنها چیزی که مرا با دیگران مجزا می‌کند این است که تنها فرد بیرون از این سازمان هستم. فیفا به یک انسان صادق نیاز دارد که تنها تعهدش به جهان فو‌تبا‌ل است. ایده‌های نو داشته باشد. فضایی به بازیکنان، مربیان، داوران، مطبوعات، هو‌اد‌ا‌ران و تمام کسانی که برای بهتر شدن شرایط فو‌تبا‌ل تلاش می‌کنند اختصاص می‌دهم.

 

*برنامه‌های شما چیست؟

نمی‌توان زمانی که فقط احتمال کاندید شدن وجود دارد، از برنامه‌هایم با جزئیات و به طور کامل صحبت کنم. هدف من این است که سازمان به صورت دموکراسی در بیاید و تصمیمات مهم فیفا به طور شفاف برای فو‌تبا‌ل دوستان منعکس شود. اجازه نمی‌دهم تصمیمات در اتاق‌های هتل‌ها و پشت درهای بسته صورت بپذیرد. رییس جدید فیفا باید چهره کنونی فیفا را پاک کند.

 

*شما از از میشل پلاتینی به عنوان رییس یوفا حمایت کرده‌اید. آیا پس از محرومیت او همچنان از او حمایت می کنید؟

تمام اتفاقاتی که برای پلاتینی افتاد، یک سقوط نبوده بلکه غمی بزرگ است. به عنوان یک فو‌تبا‌لیست، خیلی به او نزدیک بودم و به عنوان یک مربی، تجربیات خوبی به لطف پیشرفت‌های فو‌تبا‌ل که با انجام فعالیت‌های مهم او در راس یوفا داشته‌ام. احتمال دارد پلاتینی از وضعیتی که آن را احاطه کرده است، رهایی یابد و بی‌گناه شناخته شود. دوست دارم در آینده با او همکار شوم و از ایده‌هایش استفاده کنم.

 

*آیا برای رسیدن به ریاست فیفا دست به هر کاری می‌زنید؟

به هیچ وجه. در فکر ریاست فیفا نبودم اما با افشای رسوایی‌های اخیر به طور جدی می‌خواهم با آن مبارزه کنم و می‌خواهم ارزش‌هایم را حفظ کنم. فو‌تبا‌ل هیچ وقت در وضعیت خیلی بدی قرار نگرفته است. تغییر آن یک انتخاب نیست بلکه اجباری است برای همه.

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha