اظهارات اقتصادی یک پزشک | گفتگو با حسینعلی شهریاری

بازدید : 3,145
۱۳۹۱ يکشنبه ۲۰ اسفند

 

دکتر حسینعلی شهریاری با بیان اینکه برخی اختلاف سلیقه ها میان نمایندگان مجلس و دولت بر سر مسایل اقتصادی وجود دارد گفت: مجلسی ها معتقدند دولت قانون را اجرا نمی کند و همین مساله با نهایت تاسف به عمده ترین مشکل میان دو قوه منجر شده است، البته دولت هم تاکید دارد که در حال اجرای قانون است..
 
شهریاری پیرامون جلسات فشرده شبانه ای که میان دولت و مجلس برگزار شد،  بیان داشت: در همین جلسات هم به دوستان گفتیم که درباره هدفمندی یارانه ها مجلس قائل به این نکته است که دولت عین قانون را اجرا نکرده است و دولت نیز نظر دیگری دارد و به همین جهت این جلسات تاکنون به نتیجه درخوری نرسیده است..
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس با ابراز نگرانی جدی از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در شرایط نامناسب اقتصادی فعلی جامعه ادامه داد: باتوجه به شوکهای مختلفی همچون شوک بازار طلا، شوک بازار ارز و... برداشت ما این است که اگر مرحله دوم هدفمندی در شرایط فعلی اجرایی شود شوکهای جدیدی به جامعه وارد می شود که این مساله به اقشار کم درآمد و سطح پایین جامعه از لحاظ اقتصادی در شهرها فشارهای زیادی وارد می کند که شاید دیگر برای آنها قابل تحمل هم نباشد.
 
شهریاری در پاسخ به خبر کمک به خانوارها در پایان سال و نحوه اجرای آن پاسخ داد: این مساله در جلسه ای که نمایندگان دولت محضر رهبر معظم انقلاب حضور داشتند، ایشان فرمودند که برای آخر سال فکری به حال مردم نمایید. این کمک هم فقط یک نوبت انجام خواهد شد و آن همه به توصیه رهبری معظم بود.
 
دکتر حسینعلی شهریاری با بیان نظر مقام معظم رهبری پیرامون هدفمندی یارانه ها افزود: نظر ایشان این بوده است که با تفاهم میان دولت و مجلس به راه میانه ای برسیم که برای رسیدن به این راه میانه باید تعاریف مختلفی را ارایه نماییم. نرخ تورم تا پایان سال احتمالا به 30 درصد خواهد رسید، همینک هم بازار ارز مجددا ملتهب شده و وضعیت دلار و سکه باز هم به هم ریخته است.
 
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چرا مجلس برای کنترل التهابات گاه و بیگاه بازار ارز ، قانون خاصی تصویب نکرده است، گفت: برای این مساله جلساتی میان مجلس و دولت وجود داشته است اما برخی مسایل برای نمایندگان شفاف نیست و گفته های دولت با نظریات نمایندگان همخوانی ندارد.
 
شهریاری با شفاف نمودن این ابهامات ادامه داد: نمایندگان مجلس براساس برخی شواهد فکر می کنند که دولت بخشی از دلارها را در بازار آزاد با قیمت بالاتر از ارز مرجع به فروش رسانده است اما دولت با قاطعیت می گوید در 6 ماهه نخست سال براساس نرخ ارز مرجع 1226 تومان دلارهایش را فروخته است.
 
شهریاری علت اصلی التهابات جدید بازار ارز و سکه را تحریم های جدید و همچنین اخبار نادرست و مصاحبه های غیرصحیح برخی پیرامون مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و نیز عدم نظارت بر بازار دانست و برای اثبات گفته خود به وضعیت اخیر بازار خودرو اشاره نمود که در برخی مواقع بین 2 تا 3 برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
 
 
شهریاری با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو افزود: باتوجه به این مساله، معتقدیم باید رییس جمهوری جدید بر سر کار بیاید و برای اجرای هدفمندی، او نظرات اجرایی خود را مطرح نماید. اگر ما در حال حاضر این قانون را تصویب کنیم، دولت بعدی در آغاز به کارش احتمال دارد با چالش روبرو شود و این خوب نیست.
 
شهریاری البته متذکر شد باتوجه به قانونی بودن طرح هدفمندی یارانه ها، هر دولتی که برسر کار آید ملزم است آن را اجرا کند و مجلس نیز با دولت بعدی راههای منطقی پیش بینی خواهد کرد و بر نحوه ی اجرای قانون نیز نظارت جدی خواهد داشت.
 
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه این گفتگو  پیش بینی خود را از وضعیت اقتصادی کشور برای سال آینده اینگونه اعلام نمود: اگر تدبیر اساسی اندیشیده نشود، هماهنگی منسجمی میان دولت و مجلس به وجود نیاید و فرمایش حضرت آقا پیرامون بحث اقتصادی مقاومتی به معنای واقعی تحقق پیدا نکند، بنده برای وضعیت اقتصادی سال آینده احساس نگرانی می کنم.
 
 
(صراط)
 
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha