مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاشهای صورت گرفته در مورد فرهنگ سازی در عرصه دفاع مقدس، بر این اعتقاد است كه در این عرصه هنوز جا برای كار است.
 
در ادامه گفتگوی نیمروز با وی را خواهیم خواند:
 
آیا به نظر شما ما در عرصه فرهنگ سازی برای دفاع مقدس موفق عمل كرده ایم؟
 
بدون شك ایران نسبت  به بسیاری از كشورهای جنگ زده دیگر در بازتولید ارزشهای جنگ در دوران پس از جنگ تلاش چشمگیرتری داشته است. ما تلاشهای فراوانی در ژانرهای مختلف و در عرصه های مختلف برای انتقال ارزشهای دفاع مقدس به نسل بعد انجام داده ایم كه همین تلاشها هم به نوعی ضامن ثبات نظام جمهوری اسلامی است. با این وجود این عرصه جا برای كار دارد و باید توجه بیشتری به آن داشته باشیم.
 
به نظر شما كارهای فرهنگی صورت گرفته در عرصه دفاع مقدس توانسته با نسل جوان بعد از جنگ نیز كه از نزدیك جنگ را ندیده اند ارتباط برقرار كند؟
 
نه اینكه كار در این زمینه انجام نشده ولی با توجه به ماهیت قدسی دفاع و ارزشهای معنوی در طول جنگ تحمیلی ما نتوانسته ایم آن طور كه باید حق مطلب را ادا كنیم. ما كارهای فراوان خوبی در این زمینه انجام داده ایم، ما در كشورمان كم كتاب داریم كه مثلا به چاپ 150 برسد ولی چاپ كتاب "خاكهای نرم كوشك" چاپ 150 هم داشت، یا بسیاری كتابهایی دیگر كه بین چاپ 100 یا 200 هستند، اینها هم نشان دهنده موفقیت های بزرگ در این عرصه هستند. اما آیا ما توانسته ایم به نسبت جمعیت كشور كتابهایی از این دست را به چاپ 1 میلیون و 2 میلیون برسانیم. با توجه به امكانات و پتانسیل یك كشور 70 میلیونی و نسل جوان ظهور كرده در آن ما باید تلاشهای جدی تری در این عرصه صورت بدهیم.
 
به نظر شما آیا ما توانسته ایم متناسب با ابزارهای مورد علاقه این نسل مثلا در فضای مجازی این ارزشها را بازتولید كنیم؟
 
البته باز باید اشاره كرد كه ما دستاوردهای فراوانی هم در این عرصه داشته ایم. ما چندین سایت خبری و به روز درباره شهدا و آثار دفاع مقدس داریم كه میزان بازدیدكننده های فراوانی همه روزه دارند و مطابقه با سلیقه این نسل تا حدودی سعی كرده ایم محصولات فرهنگی ارائه كنیم. خیلی از هنرمندان دفاع مقدس و یا خانواده های آنها و یا هنرمندان مشغول در عرصه هنری مختلف نظیر ادبیات، تئاتر، هنرهای تجسمی، معماری، شهر سازی، شعر و سایر ژانرها نیز تلاشهای چشم گیری در این زمینه داشته اند.
 
شما اسمی از سینما نبردید آیا به نظر شما سینما در عرصه دفاع مقدس توانسته نقش مناسبی داشته باشد؟
 
در عرصه سینمایی كه ما خیلی ضعیف كار كرده ایم. به جز چند فیلم خوب وچند كاگردان با دغدغه و با تعهد ما محصولی دیگری در این عرصه نداشته ایم. حتی سینما در بسیاری جاها دست به تحریف دفاع مقدس زده و این پیامدهای صحیصی برای فرهنگ سازی در عرصه دفاع ندارد. بسیاری از فیلمهای ساخته شده مخصوصا در چند سال اخیر دفاع مقدس را بر عكس جلوه داده اند. نه تنها نتواسته اند ارزشها ولی دفاع مقدس را بازتولید كنند بلكه به گونه ای آنها را به ابتذال كشیده و به تمسخر گرفته اند. در بسیاری از این آثار برای پر فروش بودن ارزشها دفاع مقدس را سبك شمرده اند.
 
با استفاده از تاكتیهای سینمایی برای فروش سعی كرده اند مسائلی مانند جذابیت هاس جنسی بازیگران و عشقهای زمینی را برای انتشار ارزشهای دفاع مقدس استفاده كنند. ما نسبت به این مسائل مسئولیم، ما در دفاع مقدس به هیچ وجه با این جریانات روبه رو نبودیم و ماهیت قدسی دفاع و ارزشهای والای دینی را باید به بدنه اجتماعی منتقل كنیم، ما نسبته به شهدا، ایثارگران و نظام اسلامی و تمام كسانی كه با جان خود از وجب به وجب این خاك دفاع كردند مسئولیم. 
 
 
منبع: فرهنگ نیوز
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
رحماندوست: در عرصه سینمایی كه ما خیلی ضعیف كار كرده ایم. به جز چند فیلم خوب وچند كاگردان با دغدغه و با تعهد ما محصولی دیگری در این عرصه نداشته ایم. حتی سینما در بسیاری جاها دست به تحریف دفاع مقدس زده و این پیامدهای صحیصی برای فرهنگ سازی در عرصه دفاع ندارد.
 
نقش سلبریتی ها رادر انتخابات وتاثیربراذهان عمومی چه میزان میباشد
صددرصد
16%
 
بالای پنجاه درصد
38%
 
پایین پنجاه درصد
18%
 
تاثیری ندارد
26%