دیدار عماریون با رهبر انقلاب | گفتگو با وحید جلیلی

بازدید : 5,834
۱۳۹۱ پنج شنبه ۲۴ اسفند

 

وحید جلیلی، مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و مسئول شورای سیاستگذاری سومین جشنواره مردمی فیلم عمار است. با او به مناسبت دیدار جمعی از مسئولان و دست اندرکاران جشنواره مردمی فیلم عمار با رهبر معظم انقلاب به گفتوگو نشستیم. جلیلی از پیام این دیدار، از دغدغه‎‎های فرهنگی رهبری و از آینده جشنواره عمار گفت.

بهنظر شما دیدار حضرت آقا با بچه‎‎های عمار درحالیکه شاید در برخی رسانه‎‎ها به این‎‎ها ظلم شد، چه پیامی میتوانست داشته باشد؟

پیامِ دیدار بهنظرم حرف جدیدی نیست. آقا همیشه برای هنر در شاخه‎‎های مختلفش، موضوعیت قائل بوده و تأکید داشتهاند که هنر باید همواره یکی از اولویت‎‎های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی باشد. رهبری وقتی با ماجرای جشنواره عمار مواجه شدند، احتمالا رگه‎‎ها و نشانه‎‎هایی از راهبردهای درستِ فرهنگی را در این جشنواره دیدند. از طرفی دیگر شاید تلقی ایشان این بوده است که چنین جریان‎‎هایی نیازمند حمایت جدی، بهخصوص معنوی هستند.

 

ایشان بهعلت فرهنگیبودن و موضوعیت قائلبودن برای فرهنگ و هنر، وقتی با چنین حرکتی، به تعبیر ایشان در جلسه، «حرکت مبارک» مواجه شدند، بهعنوان یک کارشناسِ فرهنگی از یک طرف و بهعنوان ولی جامعه اسلامی از طرف دیگر، مناسب دیدند که به درخواستِ دستاندرکاران جشنواره عمار، چنین تجاوبی بکنند و تقاضای آنان را بپذیرند. ایشان این جلسهرا برای تشویق و انگیزهدهی بیشتر به نیروهایی که در این جریان فعال بودند، پذیرفتند


این برگزاری دیدار رهبری با دستاندرکاران جشنواره عمار، دُرست پس از جشنواره فجر چه معنایی میتواند داشته باشد؟

این جلسه به فجر ربطی ندارد. ما خیلی پیش از این برای این دیدار تقاضا داده بودیم. بعد از اختتامیه جشنواره، گزارشی خدمت ایشان فرستادیم و تقاضای دیدار کردیم. این داستان به طول انجامید تا شرایطش ایجاد شود و هیچ دنبال برنامهریزی خاص برای زمان جلسه نبودیم. لذا هیچ معنای اینچنینی ندارد.

آیا قرار است جشنواره عمار تنه به تنه فجر بزند و برای خودش در فضای سینمایی کشور جایی باز کند یا قرار است فجررا در مسیر انقلاب قرار دهد؟

ما به این چیزها فکر نمیکنیم و نوع بچه‎‎هایی هم که در عمار فعالیت میکنند، نوع پارادایم ذهنیشان متفاوت از چیزی است که شما گفتید. اساسا جنس هدفگذاری ما اینگونه نیست. ما دیدیم در کشور فیلمسازان انقلابی و متعهد بسیاری وجود دارند که جایی برای دیدهشدنشان نیست. بستری فراهم شد به نام جشنواره مردمی فیلم عمار، البته با یک آسیبشناسی دقیق و مفصل از مجموعه سینمایی ایران. خوشبختانه در طول سه دورهای که انجام شد، آن جریان واقعی که در سینمای کشور وجود داشت، اما ظهور نداشت و جلوی ظهورش گرفته میشد، ظاهر شد.

 

جشنواره عمار مجرا و روزنهای شد برای آنکه آن جریانی که وجود دارد، ظهور هم پیدا کند. بقیهاش بستگی به این دارد که خود این جریان واقعی چقدر در سال‎‎های آتی رشد پیدا کند. جشنواره عمار نیز برنامهای برای این زمینه دارد. یعنی ما برنامهای را بنا به همت و توان خودمان باید تدارک ببینیم تا جشنواره رشد پیدا کند.

 

ولی امیدواری ما بیشتر به خود این واقعیت است که بخشیاز آن در جشنواره عمار ظهور پیدا میکند. به اندازه بود، باید نمود! ما دنبال این نیستیم که نمودمان خیلی بیشتر از بودمان باشد. به اعتقاد ما امروز مشکل سینمای انقلاب این است که بودش جلوتر از نمودش است. نمودش خیلی پایینتر از بودش است. نباید بیاییم یک نمود اغراقشده و به ویترین تبدیلشده ارائه دهیم.

همانطور که میدانید جریان سینمایی دنیا با سینمای داستانی بیشتر محشور است و علقه دارد، آیا عمار بنا ندارد وارد این حوزه شود؟ با توجه به نیاز‎‎های تخصصی و مالی این حوزه، چطور میخواهید به این سو قدم بردارید؟

البته باید نکتهای را بگویم. سینمای مستند هم نیاز به تخصص دارد. ما در دو جشنواره اخیر، بخش پربینندهای هم داشتیم که بخش انیمیشن ما بود. انیمیشن هم سینمای داستانی است. در این چند دوره، انیمیشن‎‎هایی که بچهمسلمان‎‎های ما ساختند نیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

 

اما اینکه برای سینمای داستانی چه برنامهای داریم، اولا قرار نیست استقبالی را که از سینمای مستند شده است دستکم بگیریم؛ بهطور مثال در همین اکران اخیرمان - که الان دیگر تعداد اکرانهایمان به 950 نقطه رسیده است - مشاهده کردیم که چقدر سینمای مستند مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت مثال روستای معزآباد فارس را عرض میکنم فیلم در مسجدی در حال اکران بود که دستگاه ایراد پیدا کرد. مردم آنقدر شوق داشتند که ادامه مستند را ببینند.

 

وقتی اکرانکننده گفت دستگاهمان اشکال دارد، 2 میلیون تومان پول جمع کردند تا بروند تجهیزاتشان را نوسازی کنند و فیلم را نمایش دهند. معلوم میشود سینمای مستند ظرفیت‎‎های مغفولی دارد که اگر به آن اعتنا شود، چه بسا در برخی حوزه‎‎ها به اندازه سینمای داستانی بتواند مخاطب داشته باشد. اما سینمای داستانی هم قاعدتا باید بهمرور رشد کند. البته ما این رشد را از جشنواره اول به دوم و دوم به سوم دیدیم؛ هرچند شتاب رشدش به اندازه مستند نبوده است. امیدواریم در سال‎‎های آتی بهطور طبیعی این اتفاق بیفتد.

 

منبع: جهان نیوز

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
علی  | ۱۳۹۲ دوشنبه ۵ اسفند
0
0
پاسخ
خدا این دو برادر سعید و وحید رو حفظشون کنه
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
وحید جلیلی، مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و مسئول شورای سیاست‎گذاری سومین جشنواره مردمی فیلم عمار است. با او به مناسبت دیدار جمعی از مسئولان و دست اندرکاران جشنواره مردمی فیلم عمار با رهبر معظم انقلاب، به گفت‎وگو نشستیم. جلیلی از پیامِ این دیدار، از دغدغه‎‎های فرهنگی رهبری و از آینده جشنواره عمار گفت.
 
نقش سلبریتی ها رادر انتخابات وتاثیربراذهان عمومی چه میزان میباشد
صددرصد
14%
 
بالای پنجاه درصد
38%
 
پایین پنجاه درصد
14%
 
تاثیری ندارد
32%