مددکاری اجتماعی در ایران متکی بر روش فردی می باشد در صورتی که مددکار اجتماعی تاثیر گذار که جامعه را باورکند مددکار اجتماعی نیاز محور است نه مشکل محور.
 
 
سيد حسن موسوي چلك رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: 
افرادی که در رشته مددکاری اجتماعی فعالیت می کنند برای اینکه بتوانند در جامعه رشد کنند و ایفای نقش نمایند بايد به  چنه نکته مهم حائز اهمیت توجه نمايند .
 
سيد حسن موسوي چلك افزود : اول اینکه سازمان هایی که مددکاران اجتماعی را جذب می کنند چقدر به این شغل شریف باور دارند ، پس اگر مددکاری اجتماعی را به معنای واقعی باور کنند ، مددکار جایگاه بهتری خواهد داشت.
 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بيان اينكه متاسفانه  گستره بهره مندی مردم و جامعه از خدمات مددکاری اجتماعی خیلی زیاد نیست تصريح كرد : 
به عنوان مثال دانشگاه علوم بهزیستی مدت دو سال است که دانشجوي  دکتری مددکاری اجتماعی را می پذیرد و این در حالی است که هنوز کارشناسی ارشد در این رشته افزایش نیافته است. یعنی اگرقرار باشد خدمات مددکاری اجتماعی در دسترس مردم قرار گیرد باید دانشگاهها راتوسعه دهیم .ضمن اينكه  متاسفانه وقتی اساتید ما بازنشسته می شوند جایگزین بسیار کمی برايشان  داریم .
 
موسوی چلک در ادامه گفت  : آیا میزان تاٌلیفات ما به اندازه قدمت 55ساله فعالیت آکادمیک مددکاری اجتماعی در ایران است؟متاسفانه خیریعنی کتاب ها را یا از روی هم نوشتند یا ترجمه کردند.و این است که ما در مقایسه با جامعه شناسی و روان شناسی هنوز عقب تر هستیم.و هنوز داریم کتاب ها و قوانین قبلی را آموزش می دهیم.پس باید نظام آموزشی ما تغییر داده شود.
 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: بحث بعدی اینکه به طور عمده مددکاری اجتماعی در ایران متکی بر روش فردی می باشد در صورتی که مددکار اجتماعی تاثیر گذار که جامعه را باورکند مددکار اجتماعی نیاز محور است نه مشکل محور. به همین دلیل ما همیشه مشکل محور بوده ایم یعنی انتظار دارند مشکلی که برای مددجو اتفاق می افتد توسط مددکار حل گردد این جا است که باز توانی مددجوصورت نمی گیرد، و دیگر اینکه افراد و همچنین مدیرانی که در حوزه مددکار اجتماعی فعالیت دارند مددکار نیستند .
 
موسوی با تاكيد بر ضرورت همکاری مددکاران با یکدیگر گفت:
ما مددکاران نیاز به تعامل داریم و مددکاران باید متحد و همسو باشند . همچنین باید بیش از بیش تلاش کنیم جایگاه حرفه اي مان را بشناسیم تا بتوانیم حقمان را بگیریم زیرا مددکاران اجتماعی واقعا مظلوم هستند و بخشی از آن به این برمی گردد که در حوزه های اجتماعی ضعیف هستیم که باعث چالش بین مددکار اجتماعی و امور اجتماعی می شود.
 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان كرد :البته در این چند سال اخیر مددکاران در سازمان های مختلف مانند شهرداری و صنایع و ....حضور فعال داشته اند و این بدان معنا است که ما پیشرفت داشته ایم.
 
موسوی در ادامه افزود:  54سال طول کشید که به اینجا رسیدیم پس علی رغم اینکه ما جایگاه مان را به دست نیاوردیم اما کمی جلو رفتیم  ومددکاران نباید توقع داشته باشند دیگران برای ما فرش قرمز پهن کنند  .بلكه خودشان نیز باید دست به کار شوند و این مهم با اتحاد یکدیگر صورت می گیرد پس باید دست یگدیگر را بگیریم نه پای یکدیگر را.
 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: مددکاران ما واقع بین باشند زیرا شرایط جامعه برای بیشتر افرادی که در حوزه های مختلف کار میکنند یکسان است. به طور مثال بیشتر پزشکان عمومی ما در حرفه خودشان نیستند ویا بیکار هستند.پس باید دوستان منتقد‏ ‏ شرایط جامعه و ساختار جامعه را بشناسند.
 
موسوی در پایان تصريح كرد: ما فرصت مشارکت در بخش های غیر دولتی را داریم که خیلی از رشته های دیگرنمی توانند داشته باشند.زیرا جامعه کنونی نیازش به مددکاری بیشتر شده است. و ایجاد اورژانس اجتماعی (خدمات پایگاه اجتماعی) این موضوع را ثابت می کند.
 
 
منبع: شفا آنلاین
 
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 2
افسانه عباسزاده  | ۱۳۹۳ چهارشنبه ۴ تير
0
0
پاسخ
با سلام خدمت همه دوستان و همکاران زحمت کش مددکار با نظر اقای موسوی موافق هستم اما متاسفانه بدون مصاحبه افرادی بدون علاقه وارد این رشته می شوند .این افراد بعدها در شرایط کار اجباری قرار می گیرند و چون کار ما روحیه و انگیزه می خواهد این باعث خواهد شد .این رشته با وجود سختی کار و تلاش عده معدودی مددکار با تجربه و زحمت کش همچنان مظلوم واقع شود و در نتیجه این تعداد اندک از مددکاران کارا که متحد هم نیستند کار ی هم اگر به پیش ببرند بسیار کند خواهد بود.
captcha
صالح بالدیsaleh baledi  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲ مرداد
0
1
پاسخ
با سلام خدمت آقای مددکار اجتماعی علمایی بنده تقاضای کار در خود انجمن براتی کار افتخاری دارم 09390408447
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
مددکاری اجتماعی در ایران متکی بر روش فردی می باشد در صورتی که مددکار اجتماعی تاثیر گذار که جامعه را باورکند مددکار اجتماعی نیاز محور است نه مشکل محور.
 
الویت رئیس جمهور منخب1400درحل آسیبهای اجتماعی باید کدامیک از موارد زیر باشد؟
بیکاری
45%
 
بی خانمانی
5%
 
فقر
31%
 
ازدواج
16%