مقصر کیست؟ | گفتکو با آقایان توکلی و پورابراهیمی

بازدید : 2,932
۱۳۹۲ يکشنبه ۸ ارديبهشت

پیرامون افزایش قیمت کالاها و تورم افسار گسیخته در کشور حرف و حدیث بسیار زیادی وجود دارد و تحلیل های متفاوتی از این مسئله ارائه می گردد که برخی سوء مدیریت و برخی دیگر تحریم ها و یا عوامل دیگر را دخیل می دانند.

 

هرچند این مسائلی که در بالا مطرح شد به نوبه خود در افزایش تورم سهیم هستند اما در سال ۱۳۹۰ اتفاقی افتاد که همواره این اتفاق از نظر کارشناسان و تحلیل گران و حتی مسئولان تعمدا و یا سهوا به دور مانده است. 


در سال ۹۰ توسط وزارت بازرگانی وقت مقرر شد که قیمت گذاری کالاها و خدمات توسط اتحادیه ها و اصناف صورت گیرد و این وزارت خانه در تعیین قیمت کالا و خدمات چندان دخالتی نداشته باشد. 

از زمان اجرای این تصمیم و بویژه در سال ۱۳۹۱ شاهد رشد افسار گسیخته قیمت ها و خدمات در کشور بودیم و هستیم در عین حال همواره مسئولان شورای اصناف اعلام کرده اند که نقشی در افزایش قیمت ها ندارند که برای نمونه اسفند ماه گذشته "نوده فراهانی" رئیس شورای اصناف اعلام کرد که اصناف در افزایش قیمت ها و یا قیمت گذاری ها نقشی ندارند و تحریم ها را مسئول تورم اعلام کرد. 

پیرامون تأثیر این تصمیم در افزایش تورم نظرات دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شدیم. 

سیاست های نامناسب اقتصادی و تحریم ها 
 

"احمد توکلی" عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پیرامون این مسئله گفت: من معتقد نیستم که واگذاری تعیین قیمت کالا و خدمات به اصناف عامل تعیین کننده ای در افزایش تورم باشد و عامل تعیین کننده سیاست های کلان و نامناسب اقتصادی و تحریم ها است و سوء مدیریت و فساد نقش مهمی در این زمینه دارد. 

تأثیر ۲۰ درصدی 
 

دکتر "پورابراهیمی" نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره می گوید: تورم دو جنبه دارد یکی مدیرت بازار و دیگری شاخص های اقتصادی. تورم از مدیریت بازار حداکثر ۲۰ درصد تأثیر پذیر است و ۸۰ درصد از تورم ناشی از شاخص های اقتصادی است مثلا ارز از ۱۰۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان می رسد و در کنار آن قیمت کالا از ۱۰۰ تومان به ۲۰۰تومان افزایش می یابد بنابراین رابطه این دو کاملا مشخص است. 

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اما یک وقت سوء مدیریتی در بازار وجود دارد که برخی از کالاها مثلا قیمت آن ۲۰۰ تومان است در یک جایی ۲۱۰ تومان و در جایی دیگر ۲۲۰ تومان فروخته می شود این را نمی توان ریشه مسائل تورمی دانست مسئله تورم در ایران ساختاری است و ارتباطی با بازار ندارد. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: در بازار می تواند سوء تدبیر وجود داشته باشد و هم اینکه می تواند حسن تدبیر وجود داشته باشد حسن تدبیرش این است که برنامه ریزی شود تا قیمت ها شفاف گردد و همه قیمت ها یکسان باشد و کالاها احتکار نشود اما اینکه شما یک دفعه شاخص اقتصادی و ارزش پول ملی را به یک سوم در اقتصاد تقلیل می دهید بعد چطور باید به اصناف گفته شود که شما قیمت ها را افزایش ندهید و این اصلا منطقی نیست. 

دکتر پورابراهیمی افزود: من صحبتم این است که موضوع بحث واگذاری تعیین قیمت کالا و خدمات به اصناف حداکثر می تواند ۲۰ درصد اثر گذار باشد و ۸۰ درصد شاخص های اقتصادی است که اثر گذار است. 

حال این سوال پیش می آید با وجود آنکه ارزش پول ملی فقط به یک سوم تقلیل یافته است، اما می بینیم که قیمت برخی از کالاها و خدمات در بازار حتی ۵ برابر و یا ۶ برابر شده اند و یا اتفاقی که اکنون پیرامون تعیین قیمت خودرو در جریان است، پس ناشی از چیست؟

منبع: سیاست ما

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 2
وحید  | ۱۳۹۲ شنبه ۴ آبان
0
1
پاسخ
برخلاف علی آقا من احساس میکنم باید آحاد ملت و حکومت و سیاسیون به انتخاب مردم احترام بگذارند.
بی دلیل نیست که ما در کشور انتخابات برگزار می کنیم. همانطور که در سال 84 انتخابات برگزار کردیم و احمدی نژاد آمد و همه نشستیم ببینیم چه میکند. اما در سال 88 وقتی دیدیم که کارهایِ چهار سالِ قبلِ او افتضاح بوده است سعی کردیم مانع شویم که چهار سالِ دیگر مملکت را به قهقرا بکشاند. اما به هر دلیل موفق نشدیم.
حالا که در سال 92 مردم اعتدال را انتخاب کردند تا به امید خدا معتدلانه به سمت اصلاحِ امور برویم. باید به نظر و عقیده دولتی که از رای مردم بیرون آمده است احترام بگذاریم و اجازه دهیم اموراتِ کشور را ظرف مدت حدود یک سال رونق ببخشد. سالِ 92 که فقط صرف ماله کشیدن خواهد شد. البته این دولت پارا فراتر گذاشته و علاوه بر شفاف سازی و اصلاحاتِ گسترده سعی دارد تحریم ها برداشته شود، ارتباط ها به قبل از 84 برگردد و دنیا با ایران دوستی سابق را بیابد. اما از نظر بودجه بندی و اقتصادی اثرات تفکر واقعی و اندیشمندی واقعی را می توان در سال 93 دید. به امید خدا
captcha
ali  | ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۳ ارديبهشت
1
1
پاسخ
به نظر من اگر همه احاد مردم و ملت با هم تعامل سازنده ای داشته باشند اثر تحریمها شاید بتوان گفت که به سمت صفر میل خواهد کرد.که متاسفانه زمینه برای تحقق این مهم وجود ندارد یا خیلی نا محسوس است
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
پیرامون افزایش قیمت کالاها و تورم افسار گسیخته در کشور حرف و حدیث بسیار زیادی وجود دارد و تحلیل های متفاوتی از این مسئله ارائه می گردد که برخی سوء مدیریت و برخی دیگر تحریم ها و یا عوامل دیگر را دخیل می دانند.
 
آیا رئیس جمهور بدون تحول نظام بانکی متوانددر اقتصاد تاثیر گذار باشد؟
بله
11%
 
خیر
88%