سفیر سابق ایران در عراق با بیان اینکه نمی توان نسبت به پدیده های تروریستی بی تقاوت بود، گفت: آمریکا می خواهد خلافت اسلامی داعش را از سرزمین جدا و در کل منطقه توسعه دهد و حتی در قفقاز و مسکو.
 
مهر: اهمیت غرب آسیا از لحاظ سیاسی و اقتصادی در معادلات جهانی و استفاده جنگنده های روسیه برای بمباران مواضع تروریست های تکفیری و داعش در سوریه با استفاده از پایگاه همدان که به منظور سوخت گیری صورت گرفت؛ برداشته شدن گام های اولیه ایجاد مثلث ایران، روسیه و ترکیه برای مقابله با تروریسم؛ دیپلماسی اقتصادی و اقدامات مشکوک برخی از گروه های تروریستی در غرب کشور ما را بر آن داشت تا با «حسن کاظمی قمی» کارشناس ارشد مسائل منطقه و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در عراق و افغانستان به گفت و گو بپردازیم.
 
کاظمی قمی در سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹ نخستین سفیر ایران در عراق بعد از سقوط حکومت بعث بوده است، سالهایی که همزمان بوده با اشغال عراق از سوی آمریکایی ها و همین حضور مستقیم و مواجه بی واسطه با اقدامات آمریکایی ها شناخت ویژه ای را به او داده تا فعالیت ها و رویکردهای ایالات متحده در سایر کشورها را هم به دقت رصد و ارزیابی کند.
 
وی که پیش از این هم مسئولیت سفارت کشورمان در افغانستان را بر عهده داشته است، می گوید: امروز منطقه غرب آسیا صحنه تحولات سیاسی و ژئوپولتیک است و مسائل منطقه به صورت انتزاعی نیست، پدیده تروریست داعش سیال است و مرز و جغرافیایی ندارد، نظام سلطه حتی در تلاش است تا برای امنیت بیشتر رژیم صهیونیستی بی ثباتی را به قفقاز و مسکو هم بکشاند.
 
تحلیل شما از شرایط کنونی منطقه غرب آسیا با توجه به اتحاد روسیه و ایران برای مقابله با پدیده تروریستی  تکفیری داعش و استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان صورت گرفته، چیست؟
 
امروز صحنه منطقه حساس غرب آسیا صحنه تحولات  سیاسی و ژئوپولتیک است و این تحولات در حقیقت آثارش را در عرصه های اقتصادی، امنیتی و مهندسی منطقه بر جا گذاشته است.
 
این تحولات در حقیقت تقابل دو جبهه در برابر هم می باشد، نخست؛ نظام سلطه استکبار با محوریت آمریکا و کشورهای مرتجع عربی و دیگری جبهه مقاومت است که با داشتن شاخصه های جمهوری اسلامی در مقابل استکبار قرار گیرد.
 
پیش بینی می شود برای سال های متمادی شاهد بحران های امنیتی و ژئوپولتیک در غرب آسیا باشیم. جنگ نیابتی که جایگزین لشکرکشی نظامی آمریکا در منطقه شده است ناکام مانده و امروز نه شرایط و نه امکانات به آمریکا اجازه می دهد که وارد جنگ شود
 
آنچه امروز دیده می شود نتایج این دو جبهه است که برآیند این تحولات شرایط منطقه را تنگ تر می کند و شرایط روز به روز پیچیده تر می شود، پیش بینی می شود برای سال های متمادی شاهد بحران های امنیتی و ژئوپولتیک در غرب آسیا باشیم.
 
غرب آسیا به دلیل اهمیت اقتصادی و سیاست های جهانی دارای اهمیت است و در موضوع جهاد اسلامی در منطقه غرب آسیا که فلسطین را در بردارد مهم می باشد.
 
آمریکا در حالی به عراق لشکرکشی کرد و به دنبال شکل دهی خاورمیانه ای جدید است که با راه انداختن جنگ های نیابتی تلاش می کند تا پایداری و امنیت را برای رژیم اشغالگر قدس به ارمغان آورد.
 
اگر در فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری بر موضوع فلسطین و خطر رژیم قدس تاکید می شود برای این است که تا زمانی که رژیم صهونیستی وجود دارد این مشکلات منطقه ای هم هست.
 
حل مشکل منطقه در گرو نابودی و نبودن رژیم جعلی و نامشروع صهیونیست هاست که پایه های آن استعماری و نژادپرستانه است، پیدایش جریانات تروریستی مانند داعش با بهره گیری از زمینه های داخلی و طراحی خارجی است.
 
جنگ نیابتی که جایگزین لشکرکشی نظامی آمریکا در منطقه شده است ناکام مانده و امروز شرایط و امکانات به آمریکا اجازه نمی دهد که وارد جنگ شود، امروز گروه تروریستی تکفیری داعش  با محوریت عربستان و اهداف آمریکا در منطقه دنبال می شود.
 
آیا آمریکا در حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین به اهداف و سیاست هایش دست نیافته که امروز به دنبال جنگ نیابتی در منطقه است؟
 
آمریکا در حمله نظامی به عراق شاید صدام را نابود کرد ولی پیروز نشد، آمریکا در عراق ناکامی صددرصد دارد. آمریکا پس از سقوط حزب بعث به دنبال نظام سیاسی آمریکایی بود؛ آیا موفق شد؟ نه همچنان آمریکا به دنبال ساختار دفاعی امنیتی آمریکایی در عراق بود و تلاش کرد تمام تجهیزات نظامی آمریکایی باشد اما در این باره هم موفق نشد و یا اینکه تلاش کرد تا ارتش ملی در عراق ایجاد کند (حشد الوطنی) یا مجالس الصحوات یا همان شورای بیداری را تحمیل کرد ولی موفق نبود. آمریکا در عراق فضولی می کند ولی نتوانسته عراق را مدیریت کند.
 
اگر آمریکا در عراق به اهداف طراحی شده اش دست پیدا می کرد آنرا در سایر کشورهای منطقه هم دنبال می کرد.
 
با این تحلیلی که عنوان کردید که دیگر کشورهای منطقه همچون عربستان مقصدی برای اشغالگری آمریکا بوده چرا در حال حاضر عربستان با آمریکا روابط تنگاتنگ و نزدیکی دارد؟
 
عربستان دارای یک لابی قوی در آمریکاست و با اصلاح برخی از امور سیاسی در ریاض به آمریکا نشان داد که همواره با آمریکا هستند، مثلا امام جماعات را تغییر داد و برخی از آیات قرآن را که بوی جهاد می داد حذف کرد تا به آمریکا اطمینان دهد که تابع محض آنهاست.
 
چرا سعودی ها به دنبال ایجاد ناامنی در عراق هستند؟
 
اساسا عربستان یک نظام سیاسی که دارای دموکراسی در منطقه باشد را نمی خواهد و به بهانه عمق استراتژیک ایران این کشور را ناامن کردند. نباید فراموش کرد که دموکراسی و حقوق بشر در عربستان وجود ندارد و از این رو است که عربستان وجود کشوری با داشتن دموکراسی در منطقه را خطرناک می داند.
 
مراجع دینی با حمایت ایران نگذاشتند طرح خبیثانه آمریکا و قانون اساسی که برای عراق نوشته بود در این کشور شکل گیرد. آمریکا با این ناکامی در عراق همچنان به دنبال شرارت در منطقه است و تلاش می کند تا با بهره گیری از دیگر شیوه ها همچون جنگ های نیابتی و حمایت از تروریست های تکفیری، منطقه را ناامن کند.
 
رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال شرارت ها و ناامنی هایی که تروریست ها در منطقه ایجاد کردند، چیست؟
 
رویکرد ایران کاملا روشن و مشخص است، جمهوری اسلامی ایران با هر گونه اشغالگری مخالف است و در حمایت از محرومین و مردمی که مورد تجاوز نظامی تروریست ها قرار می گیرند مواضع روشن گرفته است و این با منافع ملی ما همخوانی دارد.
 
ایران از مقاومت مردم یمن دفاع می کند و با دولت عراق همکاری می کند و همکاری هایش با اسد را توسعه می بخشد چراکه این خواسته دولت های مشروع و خواست ملت‌هایی است که مورد تجاوز قرار گرفتند.
 
از زمانی که حرکت ها و مخالفت های مردمی در سوریه شروع شد جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که خواسته مردم باید محقق شود و مشروعیت نظام ها را از مردم می دانیم حتی در حمله عراق به کویت که با دخالت آمریکا همراه شد ایران رسما اعلام کرد که با این شیوه اشغالگری مخالف است چراکه این امر با برنامه های سازمان ملل همخوانی نداشت و دارای مشروعیت مردمی نبود. و از این رو است که جمهوری اسلامی نمی تواند از منظر اخلاقی و نسبت به منافع ملی خود در خصوص این  اشغالگری ها و کشتار مردم بی گناه بی تفاوت باشد.
 
پس با این توصیف می توان استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان برای نابودی تروریست های داعش را در راستای منافع ملی و حمایت از مردم بی دفاع منطقه دانست؟
 
امروز مسائل منطقه دیگر به صورت انتزاعی نیست و پدیده ای مثل آتش جنگ در این نقطه از آسیا حادث شده و نمی توان بی تفاوت بود.
 
پدیده ای مثل تروریست سیال است و مرز و جغرافیا ندارد و این می تواند از یک نقطه شروع و در دیگر نقاط فراگیر شود. هشدارهای مکرر جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری بیش از این حاکی از این بود که آتش تروریست دامن کشورهای حامی آنها را می‌گیرد. کشورهای عربی و غربی بدانند که با تروریسم نمی شود رفتار دوگانه داشت.
 
ایران از مقاومت مردم یمن دفاع می کند و با دولت عراق همکاری می کند و همکاری هایش با اسد را توسعه می بخشد چراکه این خواسته دولت های مشروع و خواست ملت‌هایی است که مورد تجاوز قرار گرفتند
 
گروه تروریستی داعش سیال است و باید آن را نابود کنیم چراکه یکی از ویژگی هایش جهالت است.
 
نمی شود در پاریس با حمایت شاهزادگان سعودی در حمایت از تروریسم  همایش برگزار کرد و بعد به مقابله با آنها تلاش کرد. فرانسه ای که بودجه خود را از گردشگری به دست می آورد امروزه وضعیت فوق العاده ۳ ماهه اعلام می کند، غربی ها بدانند که تروریسم خوب و بد ندارد و یا اینکه نمی توان تفاوتی برای شهروندان قائل شد و برخی از آنها را درجه ۲ یا ۳ نامید.
 
اما درباره جمهوری اسلامی ایران بگوییم که از ابتدای تولدش با پدیده تروریسم مخالف بوده و با تروریست جنگیده است. از نگاه جمهوری اسلامی تروریسم خوب و بد نیست و با اشغالگری مخالف بوده و برای تامین خواسته های مخالف با نظام ها را بر اساس مقبولیت و مشروعیت می داند.
 
طبیعی است امروزه ناامنی و تروریسم در منشور سازمان ملل جزء وظایف سازمان های بین المللی دنیا برقرار شود و اقدام جمهوری اسلامی ایران در همکاری با روسیه و نابودی گروه تروریستی داعش مطابق منشور سازمان ملل و منافع مردم در منطقه است.
 
اخیرا اعلام شد تروریست ها ۵۰ هدف را در ایران در نظر داشتند تا ناامنی به وجود آورند اقدام جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریست ها دقیقا در راستای برقراری صلح جهانی است.
 
در صحبت های نخستین خود به جنگ های نیابتی و توسعه ناامنی توسط آمریکا و عربستان در غرب آسیا اشاره کردید؛ این جنگ ها و اقدامات تروریستی چه زمانی به پایان می رسد؟
 
آمریکا در سال ۲۰۰۳ به دنبال خاورمیانه جدید بود و مشخصه اصلی آن این بود که امنیت اسرائیل را پایدار کند و برای اینکه بهتر بتواند با نظام جمهوری اسلامی ایران برخورد کند، به عراق حمله کرد، مقامات آمریکایی در بیانات صریح خود اعلام کردند که ایران مقصد بعدی حملات نظامی آمریکا بود و دلایل آن را پایدار کردن امنیت اسرائیل توصیف کردند.
 
اگر این شیوه آمریکا در منطقه عملی می شد و نقشه هایش را تکمیل می کرد آن وقت بود که عنوان می شد، سیاست های آمریکا از این منطقه رقم می خورد؛ چراکه برحوزه های نفتی مسلط می شد و کشورهای قدرتمند اقتصادی منطقه همچون چین و ژاپن و یا اروپا را بهتر مهار می کرد. اما امروز آمریکا نه تنها بر نقشه هایش در منطقه شکست خورد بلکه به دنبال طرح های جدید همچون جنگ نیابتی و اشغال منطقه قفقاز است.
 
تحلیل شما از حملات رژیم صهیونیستی به غزه که اخیرا روی داده و دیگر اینکه حملات ۱۷ ماهه سعودی ها به یمن چیست؟
 
فشار بر ملت ها، ایجاد جنگ و بمباران مناطق مسکونی و مردمی به دلیل وارد کردن فشارهایی است تا ملت ها از ادامه مقاومت دست بردارند.
 
اگر چه سعودی ها با ما مشکلاتی دارند ولی حرکات و رفتار آنها در قالب طرحی است که آمریکا در منطقه دارد
 
سعودی ها با بمباران مدارس، بیمارستان ها و مردم تلاش می کند تا چهره انصارالله از مقبولیت بیفتد؛ و با بی ثبات ساختن یمن، گروه تروریستی داعش آنجا مستقر شوند. یا در غزه رژیم صهیونیستی تلاش می کند تا با بمباران مناطق مردمی و مسکونی، مقاومت مردم را ضعیف کند.
 
آمریکا در تلاش است تا این سناریوها در یمن ادامه یابد و خلافت اسلامی داعش را از سرزمین جدا و در کل منطقه توسعه دهد و حتی در قفقاز و مسکو.
 
چرا آمریکا به دنبال ناامن کردن منطقه قفقاز است؟
 
قفقاز یک منطقه حیاتی و امنیتی برای روسیه است و آمریکا برای مهار روسیه این موضوع را دنبال می کند، ایجاد سپر موشکی در اروپا و دخالت در اوکراین از این دست برنامه ها است که آمریکا در این منطقه اجرا کرده است.
 
زمانی که از روسیه می پرسند چرا وارد معرکه سوریه شده است؛ می گوید: نمی خواهم با داعش در مسکو بجنگیم.
 
افغانستان، پاکستان، لیبی، سین کیانگ چین از دیگر مناطقی است که آمریکا تلاش می کند بی ثباتی را در آنها مستقر سازد.
 
امروز آمریکا نه تنها بر نقشه هایش در منطقه شکست خورد بلکه به دنبال طرح های جدید همچون جنگ نیابتی و اشغال منطقه قفقاز است
 
کودتای ترکیه نشان داد که غربی ها اگر می توانستند با این کودتا، روابط ایران- ترکیه را مخدوش می کردند و جریانی همراه با تکفیری و صهیونیستی در این کشور راه می انداختند.
 
مسئله دیگر موضوع تجزیه کشورها است که می توان حمایت آمریکا از اکراد ترکیه را در این چارچوب دانست که داعش نقش محوری این اهداف را برعهده گرفته است؛ حتی کودتای ترکیه نشان داد که غربی ها اگر می توانستند با این کودتا، روابط ایران- ترکیه را مخدوش کردند و جریانی همراه با تکفیری و صهیونیستی در این کشور راه می انداختند.
 
شواهد نشان می دهد که دو ماه است نقش جدیدی به سعودی ها داده شده و ملک سلمان پادشاه این کشور حضوری در عرصه سیاسی ریاض ندارد و دیگر اینکه خبری از امیر امارات نیست و شیخ محمدبن زایدآل مکتوم نقش جدید را بر عهده دارد، این حوادث نشان می دهد این طراحی ها به گونه ای است که سعودی ها می خواهند با جبهه مقاومت روبرو شوند و این همان جنگ نیابتی است که آمریکا به دنبال آن است.
 
دیدگاه شما نسبت به خروش میلیونی مردم یمن در حمایت از جبهه مقاومت انصارالله که در رسانه های منطقه با انعکاس زیادی همراه بود، چیست؟
 
کشور یمن اکنون ۱۷ ماه در محاصره اقتصادی و تجاوز نظامی و تروریستی سعودی ها است و خروش میلیونی مردم یمن نشان می دهد که بمباران بیمارستان ها، مدارس و زیرساخت های یمن که توسط سعودی ها صورت می گیرد نه تنها انزجار عمومی را در بر داشته بلکه حمایت های مردمی از جنبش های مقاومت بیشتر شده است که آن را در این تصاویر که تیتر روزنامه ها شده است، می بینیم.
 
عربستان سعودی روزانه ۲۵۰ میلیون دلار سعودی برای حمله به یمن هزینه می کند. و ۱۷ ماه این کشور را در محاصره اقتصادی قرار داده است اما مشاهده می کنیم که جامعه جهانی سکوت  کرده است و جبهه کفر کمک های اطلاعاتی، سیاسی و نظامی به متخاصمان سعودی می کند.
 
اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند ما راهی نداریم جز مقاومت به این معنی نیست که ایران می خواهد لجاجت کند، بلکه مسیر پیشرفت، اقتدار و افتخار ملت ها مقاومت است و به همین خاطر پیش بینی من از مسیری که در آینده منطقه است این می باشد که بی ثباتی، گسترش ناامنی و درگیرکردن کشورها به عرصه نظامی گری است و آمریکایی ها این حرکات را دارند می کنند که به نوعی جمهوری اسلامی را درگیر قدرت نظامی کنند و این را می توان در حرکت های شیطنت آمیز منطقه دید. ما مواظب این تغییرات هستیم و طبیعتا می توانیم از مقاومت یک ارزیابی داشته باشیم. مقاومتی که در ایران، عراق، سوریه، یمن، لبنان نشان داد حقیقتا این است که موضع آمریکا تضعیف شده، اما شرارت آمریکا کمتر نشده و بیشتر هم شده است. دیگر اینکه جبهه مقاومت در حال قوی تر شدن است. ما شاهد رویش جبهه مقاومت هستیم اما خباثت و شیطنت دشمن در حال گسترش است.
 
امروز همکاری عراق، سوریه، ایران، روسیه، آسیای میانه و قفقاز و یا شانگهای چین در حال قوی تر شدن است و حتی چینی ها به صراحت می گویند از مردم سوریه و افغانستان حمایت های لازم را خواهیم داشت.
 
امروز به دلیل خطر تروریسم و خطر منطقه ای و جهانی که دارد به وجود می آید، ائتلاف های همکاری در مقابله با تروریسم در حال شکل گیری است.
 
امروز همکاری عراق، سوریه، ایران روسیه، آسیای میانه و قفقاز و یا شانگهای چین در حال قوی تر شدن است و حتی چینی ها به صراحت می گویند از مردم سوریه و افغانستان حمایتهای لازم را خواهیم داشتبخشی از تروریسم از داخل چین است که مورد حمایت سعودی ها و آمریکایی ها است پس می توان گفت در دل این بحران ها می توان فرصت هایی ایجاد کرد و یکی از پیامدهای تجاوزی که به سوریه شده و تروریست ها مورد حمایت آمریکا قرار گرفته در مقابل جبهه مقاومت که ۵ سال مقاومت می کند، من در دل این بحران فرصتی می بینم که ارتش جهان اسلام با هدف نابود کردن رژیم قدس شکل می گیرد. در سوریه چنین ارتشی شکل گرفته، فاطمیون، صدریون، زینبیون و ... که روز به روز بیشتر و زیادتر می شوند.
 
یعنی در جهان اسلام موضوع فلسطین موضوع مهمی است وگروههای مقاومت در سوریه جمع شدند چرا که دمشق خط مقدم مبارزه با صهیونیست‌ها است و این را کارشناسی عنوان کردم.
 
امام خمینی (ره) هم با بیان اینکه اسرائیل غده سرطانی است و تا زمانی که از بین نرود مشکلات منطقه حل نخواهد شد در این خصوص سخن گفته پس می توان عنوان داشت که حل مشکلات منطقه در گرو نابودی این غده سرطانی است، شکل گیری اسرائیل قبل از جمهوری اسلامی است و استعمار آن را برای مقابله با اسلام شکل داد. برخی از منتقدین جمهوری اسلامی که می گویند اگر جمهوری اسلامی دست در لانه زنبور نکند کسی کشور را تحریم نمی کند، اینها موضوعاتی است که با واقعیت همخوانی ندارد. استعمار اسرائیل را درست کرد برای اینکه به منطقه نفتی و اقتصادی منطقه تسلط داشته باشد و جنگ علیه کشور ما در راستای همین اهداف استکبار در حمایت از این غده سرطانی بر علیه ما شکل گرفت.
 
راهبرد کلی آمریکا حفظ ساختار تحریم های اقتصادی است. اظهارات دولتمردان ما این را نشان می دهد که آمریکا نمی گذارد ساختارهای تحریم برچیده شود، نه اینکه ساختار را حفظ بلکه آن را تشدید می کند.
 
اما سیاست هایی که آمریکا در پسابرجام در پیش گرفته را می توان این گونه عنوان کرد:
 
۱: راهبرد مقابله با قدرت بازدارندگی دفاعی جمهوری اسلامی ایران، آمریکا برخلاف برجام موضوع موشک را مطرح می کند و می خواهد قدرت بازدارندگی ما را کاهش دهد. یک بخشی از اقتدار ملی ما قدرت دفاعی کشور است.
 
۲: راهبرد کلی آمریکا حفظ ساختار تحریم های اقتصادی است. اظهارات دولتمردان ما این را نشان می دهد که آمریکا نمی گذارد ساختارهای تحریم برچیده شود، نه اینکه ساختار را حفظ بلکه آن را تشدید می کند.
 
۳: آمریکا در تلاش است تا جلوی قدرت نفوذ و ساختار جمهوری اسلامی را در منطقه بگیرد و از این رو است که هر روز مشکلات جدیدی خلق می کند.
 
اگر چه سعودی ها با ما مشکلاتی دارند ولی حرکات و رفتار آنها در قالب طرحی است که آمریکا در منطقه دارد.
 
۴: موضوع داخلی کشور، امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و مدیریتی از اولویت های دخالت آمریکا در کشور است. اگر توانستند انقلاب مخملی شکل دهند و یا اقدامات تروریستی در ایران را حمایت کنند و در حوزه فرهنگی و سیاسی به دنبال تغییر ذائقه مردم هستند.
 
مثلاً اجرای برجام در ایران را بر جامعه القاء کردند و اولویت را در اقتصاد گذاشتند و از آنجا که دغدغه جامعه با اقتصاد است، دولت رشد ۸ درصدی اقتصادی را عنوان کرد و برجام با سرمایه گذار خارجی را برای رونق مناسب دانست و این موضوع ها در زمان انتخابات بیشتر نمایان شد و موضوع تفاهم هسته ای با آمریکا بیشتر خودش را نشان داد و اینگونه ذائقه جامعه را تغییر داده اند.
 
و یا با ایجاد شکاف در جهان اسلام، تلاش می کنند اختلافات بیشتر باشد. جمهوری اسلامی حمایت از جبهه مقاومت را در پیگیری و حمایت منطقه ای و همکاری می داند و در حوزه های دیگر هم ورود می کند. ما در کشور نباید به برجام نگاه کنیم. برجام یک سیاست بود. چقدر موفق شد یا نشد بحث دیگر است، باید دو کار انجام داد.
 
آنچه که رفتار دشمن نسبت به برجام نشان می دهد را به طور واقعی منعکس کنید. اگر آمریکا برجام را انجام نمی دهد بگوئیم اجرا نمی کند و آن را توجیه نکنیم. اگر حقایق را مردم بدانند به دولت کمک و حمایت می کنند.
 
این که کاخ سفید می خواهد ولی کنگره نه، این ها بازی است و باید به طور واقعی به ملت بگوئیم، تحریم ها یک پکیجی است که اگر کل آن عملیاتی شود، تحریم ها رفع نمی شود اما اقدامی که از همه اینها مهمتر است پیاده کردن اقتصاد مقاومتی زیر تحریم و یا برجام نیست و اگر آن را عمل کنیم فشار دشمن بی نتیجه است.
 
رفتار سعودی ها با جمهوری اسلامی در چارچوب جبهه دشمن می دانم هر چند آل سعود با جمهوری اسلامی دشمنی دارد و با ابزار پول و ایدئولوژی و حمایت بیگانه به دنبال رهبری جهان اسلام می رود و امروز هیچ کس این رهبری را باور ندارد و امروز آل سعود در جهان اسلام پایگاهی ندارد و اندیشمندان و نخبگان اروپایی می گویند آل سعود پشت تروریست است.
 
اگر آمریکا برجام را انجام نمی دهد بگوئیم اجرا نمی کند و آن را توجیه نکنیم. اگر حقایق را مردم بدانند به دولت کمک و حمایت می کنند
 
عربستان در حمایت از جبهه کفر از غرب حمایت می کند و در عرصه سیاسی خیانت به مردم یمن کردند.
 
آمریکائی ها بی میل نیستند تا یک خط نظامی در منطقه ایجاد کنند و این زمزمه های محمد بن سلمان در عربستان نشان از این خبرها دارد.
 
سیاست خارجی ایران ایجاد ثبات و حل اختلافات کشورها بوده، اینکه ایران برای مقابله با تروریسم همکاری منطقه ای را شکل می دهد و تسهیلاتی ارائه داده یک امری طبیعی است.
 
سیاست خارجی ایران ایجاد ثبات و حل اختلافات کشورها بوده، اینکه ایران برای مقابله با تروریسم همکاری منطقه ای را شکل می دهد و تسهیلاتی ارائه داده یک امری طبیعی است.
 
واکنش هایی که در قبال همکاری ایران و روسیه می بینیم نشان از این دارد که آنها از نابودی تروریسم ناراحتند.
 
اما سخن پایانی:
 
موضوع اقتصاد مقاومتی که می تواند حلال مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی باشد از نظر من مورد اهمیت است و رسانه های جمعی می توانند با قرار دادن شاخصه های آن این اقتصاد را محور مقالات و پژوهش های خود قرار دهند. حمایت از تولید داخل تا مبارزه با قاچاق کالا، صادرات به کشورهای همسایه و دیپلماسی اقتصادی می تواند محورهای رسانه در حمایت از اقتصاد مقاومتی باشد.
 
دولت محترم می بایست سیاست اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک ماموریت در این ۳ سال در دستور کار خود قرار می داد و در زمان گفتمان هسته ای، سیاست اقتصاد مقاومتی را هم دنبال می کرد، نباید فراموش کرد وزارت خارجه آمریکا سازمانی را برای مقابله با اقتصاد ایران پیش بینی کرده است، باید اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک اصل در دستور کار قرار می دادیم، چه تحریم برداشته شود یا برداشته شود.
 
اقتصاد مقاومتی برای کشور ما می تواند یک فرصت باشد که از شرایط تحریم به وجود آمده ما که در تولید تجهیزات دفاعی حرف اول را در منطقه می زنیم باید تلاش کنیم تا در عرصه اقتصادی هم این اتفاق روی دهد.
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
سفیر سابق ایران در عراق با بیان اینکه نمی توان نسبت به پدیده های تروریستی بی تقاوت بود، گفت: آمریکا می خواهد خلافت اسلامی داعش را از سرزمین جدا و در کل منطقه توسعه دهد و حتی در قفقاز و مسکو.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
36%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
49%