در ابتدای این برنامه دکتر کاشانی، حقوقدان و عضو هیئت علمی دانشگاه درمورد قانون در طول تاریخ گفت: در طول تاریخ قانون حاصل اراده شاه بوده است، مشروعیت از دیدگاههای گوناگون داشته است و اندیشمندان می پذیرفتند که قانون یعنی شاه.
 
کاشانی گفت: این مخصوص ایران نبوده است در کشورهای اروپایی این قاعده تا سه قرن پیش وجود داشته، لویی چهاردهم جمله معروفی دارد و گفته قانون یعنی من. لذا قانون یک پدیده کهن و مبتنی بر اراده شاه بوده است، معنای جدید از هنگامی است که قدرت از شخص شاه به ملت منتقل شد و از این به بعد قانون اراده مردم است.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه عنوان کرد: مشارکت مردم از طریق نمایندگان برگزیده خود انجام شد، کشمکش حق قانونگذاری از شاه به ملت به سادگی انجام نشد، گروه اندکی از اندیشمندان گفتند قانون نباید حاصل اندیشه خلق الساعه شاهان باشد و به مردم تحمیل شود، بلکه باید نمایندگان مردم آن را تصویب کنند، لذا تفکیک قوا پیش آمد و حاصل آن شد که مجلس قانون گذاری می کند و قوه مجریه آن را اجرا می کند.
 
فرزند آیت الله کاشانی در مورد ظرفیتهای قانون اساسی گفت: در تاریخ دو قانون اساسی داریم یکی مشروطیت و دیگری جمهوری اسلامی، بسیاری از اصول قانون اساسی مشروطیت عمل نشد و ضرورت یک تحول بزرگ احساس شد، قانون اساسی جمهوری اسلامی ظرفیتهای فراوانی دارد.
 
دکتر کاشانی اظهار کرد: قانون اساسی تدوین شده تا قدرت را مهار کند، در قانون آمده که رئیس جمهور باید سوگند یاد کند و به این امانت احترام بگذارد، در مورد نمایندگان مجلس سوگند به قانون اساسی وجود دارد، زیرا آنها نیز در معرض خطر قانون شکنی هستند
 
وی درباره برخی موارد که به  قانون اساسی عمل نشده گفت: در قانون اساسی محدودیت شدید مالی برای دولتها ایجاد شده است، سرمایه های کشور وقتی در اختیار دولت است دولت باید با تصویب مجلس این بودجه عمومی را هزینه کند.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به موضوع قانون هدفمندی یارانه ها افزود: در سال 88 رئیس جمهور قانون را امضا کرد و مجلس نیز این قانون را مورد تصویب قرار داد، این مصوبه که مجلس تصویب کرد از ابتدا مشخص بود پیامدهای منفی فراوانی را خواهد داشت و در سال گذشته مجلس مجبور شد قانون هدفمندی در مرحله دوم را متوقف کند، اگر این قانون در چارچوب قانون اساسی بود چرا باید متوقف می شد، باید مجلس برای قانون محوری ارزش قائل شود.
 
کاشانی اظهار کرد: در تجربه بشری برخی محدودیتها برای دولتها به وجود آمده است، طبع سرکش قدرت باید مهار شود، به عنوان مثال انتخابات شورای شهر و روستا در قانون اساسی آمده است، اما گروهی ذینفع هستند که در ری و شمیران شورای شهر وجود نداشته باشد تا شهرداری تراکم فروشی کند. مجلس در سال 81 مصوب کرد که تهران، ری و شمیران یک انتخابات شورای شهر داشته باشند، شورای نگهبان صریحا این مصوبه را رد کرد و مجلس در سال 91 مصوبه ای گذراند که انتخابات شورای شهر ری باید تابع تهران باشد، در این زمینه مردم شمیران و ری باید بتوانند مشکلات خود را به راحتی در صدا و سیما بیان کنند.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه با ذکر اینکه اجرای قانون به صلاح کشور است، گفت: آیت الله کاشانی در دی ماه سال 31 وقتی دولت وقت می خواست به قانون اساسی تجاوز کند، در سخنان کوتاهی به مجلس پیام داد که بزرگی و قدرت دولتها در احترام به قوانین است.
 
وی با بیان اینکه مجلس نیز با تصویب قوانین می تواند برخی مشکلات را حل کند، افزود: به طور مثال شورای نگهبان بارها به مجلس اعتراض کرده که قانونی تصویب کند که هر فردی نتواند برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند، اگر مجلس برای چگونگی احراز صلاحیت کاندیداها مقرراتی را تصویب می کرد این همه شورای نگهبان در تایید صلاحیتها مورد انتقاد قرار نمی گرفت.
 
همچنین در این برنامه حجت الاسلام محسن دعاگو، امام جمعه موقت شمیران در مورد بحث نظارت گفت: نظارت کار مجلس است و باید به دولت نظارت کند، در مسئله قانون هدفمندی این قانون برای این مصوب شد تا به افراد ناتوان یارانه داده شود، این هدف نبود که بین همه مردم یارانه توزیع شود تا نقدینگی افزایش پیدا کند و تورم افزایش یابد.
 
دعاگو با بیان اینکه همیشه برخی از قانون اساسی سوء استفاده می کنند، افزود: برخی افراد می خواهند قوانینی را استخراج کنند که با قانون اساسی سازگار نیست، قانون اساسی بستر مناسبی برای قانون مداری است و قانون اساسی جمهوری اسلامی یکی از جامعترین و کاملترین قوانین اساسی دنیا است و می تواند قانونمداری را تضمین کند.
 
وی با تاکید بر این نکته که با افراد قانون شکن باید مقابله کرد، گفت: افراد دیکتاتور احساس می کنند چون قدرت دارند باید با قانون مقابله کنند اینکه فردی بگوید در همه مسائل صاحب نظر است، نشانه یک دیکتاتوری است، اساسا قانون ستیزی نماد شفاف دیکتاتوری است.
 
امام جمعه موقت شمیران افزود: هر قانونی تصویب شود ضمانت اجرا نیز همراه آن است، کسانی که قانون را رعایت نمی کنند به ضمانت اجرا نیز توجه نخواهند داشت، باید وقتی قانون نقض شد، ناقض قانون مجازات شود، قانون همیشه خوب است زیرا ضمانت اجرا دارد. عده ای خود را فراقانونی می دانند باید در چارچوب قانون دستگاه قضایی با قانون شکنان مقابله کند. برخورد نکردن با قانون شکنان به معنای برخورد کردن با قانون و ملت است، وقتی قانون اجرا نشود حقوق ملت ضایع خواهد شد و هیچ فردی حق ندارد از حقوق ملت بگذرد.
 
دعاگو در پاسخ به این سوال که چگونه می توان مانع از مصلحت اندیشی شد، افزود: اجرای درست قانون برای ایستادگی در برابر مصلحت اندیشی های بی پایه و معارض با قانون است.
 
امام جمعه موقت شمیران در بخش دیگر این مناظره با بیان اینکه نامزدهای ریاست جمهوری باید وظایف خود را مطالعه کنند، گفت: برخی نامزدها شرح وظایف ریاست جمهوری و نمایندگان شورای شهر را مطالعه نکرده اند، در راس نظام ولی فقیه قرار دارد  و سه قوه وظایف مشخصی دارند، اگر رئیس جمهور مدعی است اختیارات محدودی دارد مشخص است که قانون اساسی را درست مطالعه نکرده، امکانات کشورمحدود است، رئیس جمهور باید رفع  مشکلات کنونی را در چارچوب مسئولیتهای کنونی خود بداند.
 
همچنین در این برنامه محمدرضا خباز، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: چندی پیش در مجلس طرحی برای قانون انتخابات نوشته شد و در این طرح به صلاحیتهای رئیس جمهور پرداخته شد، اما به دلایلی چون نزدیک شدن به انتخابات مسکوت ماند، اگر این طرح تصویب شود بسیاری از مشکلات در حوزه ویژگی های رئیس جمهور برطرف خواهد شد.
 
خباز در مورد این نکته دکتر کاشانی مبنی بر اینکه فروش اوراق مشارکت خلاف قانون اساسی است، گفت: ما تلاش می کنیم هیچ امر خلاف قانون تصویب نکنیم، اگر مجلس خلاف قانون اساسی عمل کرد شورای نگهبان مانع خواهد شد و شورای نگهبان فروش اوراق مشارکت را خلاف قانون تشخیص نداد.
 
 
منبع: رادیو گفتگو
 
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
مبین  | ۱۳۹۲ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
1
1
پاسخ
سلام ،نظر ایشان درست است بابا یارانه اومد همه چی *100برابر شد بابا مملکت خیلی گران شد ما رئیس جمهوری میخواهیم که به این اوضاع سامان دهد یارانه هارا بردارد و اوضاع رو به حالت عادی خودش بیاورد،همه چیز بدون استسنا رفته بالای قیمت که شما فک میکردید برای مثال بیسکویت 50تومنی شده300تومن!!!بابا ما میخواهیم یارانه نباشد و بس
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
حجت الاسلام دعاگو، امام جمعه موقت شمیران و دکتر کاشانی، حقوقدان و عضو هیئت علمی دانشگاه و دکتر خباز نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در برنامه مناظره رادیو گفت وگو به بررسی قانون مداری و قانون محوری در انتخابات ریاست جمهوری پرداختند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%
 
صحبت های شیرین دانش آموز کلاس اولی در مورد انتخابات
٠١:١٢
صحبت های شیرین دانش آموز کلاس اولی در مورد انتخابات
بازدید : ٤٤٧
رحمانی فضلی در گفتگوی ویژه خبری: آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیک را داریم|با وجود مرزهاى ناامن امنیت کامل در کشور برقرار است
٤٧:٠٦
رحمانی فضلی در گفتگوی ویژه خبری: آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیک را داریم|با وجود مرزهاى ناامن امن...
بازدید : ١٧٨١
برنامه‌ای برای حامیان دولت در انتخابات نداریم/ استفاده از اقلیتها | گفتگو با حجت الاسلام یونسی
برنامه‌ای برای حامیان دولت در انتخابات نداریم/ استفاده از اقلیتها | گفتگو با حجت الاسلام یونسی
بازدید : ٢٧٦٤
چمران: هیچ لابی‌ای برای انتخابات هیأت ‌رئیسه صورت نگرفت/ شاکری: برخی رسانه‌ها شورا را سیاسی می‌کنند | در دیروز، امروز، فردا
٠١:٠٢:٠٢
چمران: هیچ لابی‌ای برای انتخابات هیأت ‌رئیسه صورت نگرفت/ شاکری: برخی رسانه‌ها شورا را سیاسی می‌کنند ...
بازدید : ٢٦٦٩
بررسی انتخابات کنگره آمریکا در سال 2014 در گفتگو با کریستوفر کلیزا، خبرنگار سیاسی واشنگتن پست
٠١:١٠:٢٣
بررسی انتخابات کنگره آمریکا در سال 2014 در گفتگو با کریستوفر کلیزا، خبرنگار سیاسی واشنگتن پست
بازدید : ٤٣٨٨
ولایتی: ما در سیاست خارجی مهندس کشاورزی هم می خواهیم! | مناظره نمایندگان قالیباف و ولایتی
١٣:٢٣
ولایتی: ما در سیاست خارجی مهندس کشاورزی هم می خواهیم! | مناظره نمایندگان قالیباف و ولایتی
بازدید : ٥٧١٠
دولتی که من مسئول آن باشم دولت اعتدال خواهد بود | گفتگو با نامزد انتخاباتی جناب آقای شریعتمداری
١٥:٢١
دولتی که من مسئول آن باشم دولت اعتدال خواهد بود | گفتگو با نامزد انتخاباتی جناب آقای شریعتمداری
بازدید : ١٢٧٩٨
با این تعداد نامزد نمی‌توان به رأی حداکثری رسید | گفتگو با آقای عسگراولادی در شناسنامه
١٥:٠٠
با این تعداد نامزد نمی‌توان به رأی حداکثری رسید | گفتگو با آقای عسگراولادی در شناسنامه
بازدید : ٦٧٩١
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو