هافبک اسبق تیم ملی آلمان و لژیونر پیشین ژرمن‌ها در فوتبال جزیره می‌گوید: راهیابی بایرن و دورتموند به فینال لیگ قهرمانان اروپا حال انگلیسی‌ها را گرفته چون واقعا چشم دیدن موفقیت‌ آلمان‌ها را ندارند.
دیتمار هامان، ۳۹ ساله یکی از چهر‌های ورزشی آلمان‌ها است که انگلیسی را مثل زبان مادری‌اش روان و سلیس صحبت می کند.او که از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ یعنی مدت ۸ سال ۵۹ بازی برای تیم ملی آلمان انجام داد و ۵ گل نیز زد، در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۱ یعنی ۱۳ سال برای ۴ تیم انگلیسی نیوکاسل‌یونایتد، لیورپول، منچسترسیتی و میلتون کینس‌دان بازی کرد.
 
از این رو با خلق و خوی انگلیسی‌ها کاملا آشنا است. به همین دلیل است که می‌گوید:
راهیابی بایرن و دورتموند یعنی ۲ تیم آلمانی به فینال لیگ قهرمانان ، انگلیسی‌ها را بسیار آزار می‌دهد.
 
آنها چشم دیدن ما آلمان‌ها را ندارند. وقتی می‌بینند که در ومبلی، یعنی اتاق نشیمن فوتبال‌شان ،‌ بایرن و دورتموند، ۲ قدرت  آلمانی در حال جدال بر سر کسب مقام نخست هستند، خیلی اذیت می‌شوند...
 
وی در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود در این مورد صحبت‌کرده که در پی می‌آید:
 
*آقای هامان، شما سال‌ها به عنوان لژیونر آلمان در تیم‌های انگلیسی بازی کردید. از این رو برای انگلیسی‌ها چهره‌ای کاملا شناخته شده هستید. در تاریخ ۲۵ مه (۴ خرداد) در ورزشگاه ومبلی حضور خواهید داشت؟
 
بله. خیلی خوشحالم که بلیت این مسابقه را بدست آورده‌ام و می‌توانم از نزدیک بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا را در خاک انگلیس میان بایرن مونیخ و بورسیادورتموند تماشا کنم.
 
*به عنوان یک آلمانی از تماشای دو تیم سرزمین‌تان در این مصاف خوشحال هستید؟
 
بله. واقعا خوشحالم. تماشای ۲ تیم آلمانی در یک مصاف اروپایی به خودی خود هیجان‌انگیز است. وقتی که این ۲ تیم در ایستگاه آخر جامی کاملا معتبر مثل لیگ قهرمانان اروپا باشند، هیجان بیشتری خواهد داشت.
 
*شما در سال ۲۰۰۵ بازیکن لیورپول یعنی یکی از تیم‌های مطرح انگلیس بودید. با آن تیم صاحب جام باشگاه‌ها شدید...
 
... بله. کاملا به خاطر دارم. در آن فینال ما مقابل آ.ث‌میلان ایستادیم و ...
 
*... و چه؟
 
می خواستم بهترین واژه ممکن را بکار ببرم. باید بگویم مقابل میلانی‌ها شاهکار کردیم و تاریخ‌ساز شدیم.
 
*واقعا؟
 
بله. نیمه اول که تمام شد همه فکر می کردند می بازیم اما ما همه پیش‌بینی ها را عوض کردیم. آن بازی، دیداری معمولی در زندگی ورزشی من نیست. اساسا چیزی کاملا استثنایی است. دیداری که هنوز با هیجان خاصی آن را به خاطر می ‌آورم و از تداعی‌اش در ذهن، ‌بسیار لذت می‌برم.
 
*حدود چند روز دیگر از بین بایرن و دورتموند، یک تیم برنده و قهرمان خواهد شد. عنوان نخست به هر کدام از این دو برسد، فوتبال آلمان صاحب افتخار می‌شود.
 
بله. و من از این بابت به عنوان یک آلمانی، بسیار احساس شور و شعف می‌کنم.
 
*برخورد انگلیسی‌ها با این قضیه چطور است؟
 
مطمئن باشید که این مساله آنها را بسیار آزار می‌دهد. آنها چشم دیدن ما آلمان‌ها را ندارند. وقتی ببینند که در ومبلی، یعنی اتاق نشیمن فوتبال‌شان ،‌ بایرن و دورتموند یعنی ۲ تیم قدرتمند آلمانی در حال جدال بر سر کسب مقام نخست هستند، خیلی اذیت می‌شوند.
 
*منظورتان این است که حسادت می‌کنند؟
 
به شدت حسادت می‌کنند. برای این منظور حتی حاضر بودند در ومبلی به جای بایرن و دورتموند، بطور مثال رئال و بارسا حضور می‌داشتند. بازهم تکرار می کنم  چشم دیدن ما  را ندارند.
 
*درست است که مصاف بایرن و دورتموند، باعث اذیت و آزار انگلیسی‌ها شده، اما به هرحال این یک نبرد بوندس‌لیگایی است. فکر می‌کنید کدامیک برنده شوند؟
 
پیش‌بینی در این مورد خیلی سخت است. هر ۲ تیم وضعیت بسیار مطلوبی دارند. فکر می‌کنم هر ۲ می‌آیند که با فوتبالی هجومی چشم‌های علاقمندان را خیره کنند.
 
* برای این منظور کدامیک بیشتر تحت فشار قرار دارد؟
 
مسلم است بایرن. آنها سال گذشته مقابل چلسی ناکام شدند. سال ۲۰۱۰ هم از اینترمیلان در فینال شکست خوردند.
 
* و دورتموند؟
 
آنها هم تحت فشار هستند. سطح انتظارات هواداران‌شان افزایش یافته،‌ اما به هیچ‌وجه مثل بایرن تحت فشار سنگینی  نیستند.
 
*فکر می‌کنید در آن دیدار اگر ماریو گوتسه که اکنون مصدوم است، در صورتی که برای دورتموند بازی کند، موثر واقع شود؟
 
بله. گوتسه یکی از ارکان اصلی بازی دورتموند است. بدون او کار برای تیم یورگن کلوپ بسیار سخت می‌شود. دورتموند به یک گوتسه کاملا سالم و با نشاط در این بازی نیاز دارد.
 
*شما خودتان از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ برای بایرن بازی کردید. بایرن واقعا اکنون بهترین تیم تمام ادوار خود را در اختیار دارد؟
 
نمی‌توان گفت بهترین تیم تمام ادوار اما با این حد فاصله اش کم است.
 
*بایرن مدل ۲۰۱۳ را چگونه تیمی می‌بینید؟
 
تیمی که مثل موتور یک ماشین قدرتمند، منظم و هماهنگ کار می‌کند.
 
*فکر می‌کنید با آمدن گوتسه و احتمالا روبرت لواندوفسکی در تابستان، بایرن بازهم قوی‌تر شود؟
 
با حضور گوتسه و همانگونه که گفتید لواندوفسکی بایرن در چند سال بر تارک فوتبال اروپا خواهد درخشید. از نظر من لواندوفسکی اکنون بهترین مهاجم فوتبال دنیا است. فکر می‌کنم مونیخی‌ها در تدارک راه انداختن یک دوره سلطه مثل آ.ث میلان ایتالیا در دهه ۹۰ یا بارسلونا در سال‌های گذشته هستند.
 
*از بین بایرن و دورتموند مایلید کدامیک فاتح لیگ قهرمانان اروپا شود؟
 
مسلم است بایرن خودم. من در سال‌هایی که برای بایرن بازی کردم، اوقات خوشی را همراه این تیم سپری کردم. به علاوه آنکه همراه با فیلیپ لام و باستین شواین اشتایگر، ملی‌پوشان مونیخی تیم ملی آلمان بودم.

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha