از حدود 8 ماه پیش که به عنوان مشاور ورزشی رئیس سازمان بهزیستی کل کشور منصوب شد،فعالیت های بسیاری انجام داد تا ورزش سازمان بهزیستی از حالت سکون و رکود خارج شود و ورزش بانوان نیز بین کارمندان رونق بگیرد.سابقه دیرین ودرخشان حسین شمس در ورزش ،نشانگر موفقیت و تاثیر او در جامعه ورزشی کشور است.
 
 از سوابق ورزشی وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
-              10 سال سرمربی تیم ملی فوتسال ایران و 6 تجربه  قهرمانی
-              بهترین مربی جهان در سال 2009 از نگاه مجله Footsal Planet
-              بهترین مربی قرن آسیا در سال 2010
-              رسیدن به مقام پنجم جهان همراه با تیم ملی ایران در سال 2008
-              قهرمانی جهان با تیم ملی فوتسال ناشنوایان ایران در سال 2011
-              قهرمانی جهان با تیم ملی دانش آموزی ایران در سال 2012
 
در گفت و گو با حسین شمس، با بخش تربیت بدنی سازمان بهزیستی کل کشور، اهداف و برنامه های ورزشی این بخش آشنا می شویم.
 
* ابتدا در مورد نحوه فعالیت بخش تربیت بدنی سازمان بهزیستی توضیح دهید.
 
 -سازمان بهزیستی یک جامعه حدودا 10000000 نفری  از اعضای شبانه روزی(22000 نفر) ناشنوایان و کم شنوایان( حدود 3000000 نفر)، کلیه معلولین و حدود 400000 نفر از زنان بی سرپرست را تحت عنوان گروه های هدف سازمان تحت پوشش خود دارد.
 
در معاونت تربیت بدنی سازمان،6 نفر از آقایان دارای مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی و 2 نفر خانم، مشغول فعالیت و برنامه ریزی برای فعالیت های ورزشی سازمان هستند و تاکنون بارزترین فعالیت ورزشی سازمان هم ؛ برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی جشنواره مهر با حضور فرزندان مهر بوده است.
 
* با حضور شما در این سمت، سازمان از نظر ورزشی در چه شرایطی قرار گرفته است؟
 
- در 8 ماه حضور بنده در بخش تربیت بدنی سازمان، سعی کردم ورزش سازمان را به حدی فراتر از سطح کشوری ارتقا دهم که در این امر خطیر بسیار موفق عمل کردیم و توانستیم سازمان را به این سطح که الان مشاهده می کنید برسانیم.
 
* می توانید به چند مورد از فعالیت های فراکشوری اشاره کنید؟
 
- در سال 91 تیم فوتسال پسران در دو رده سنی زیر 11 سال و زیر 13 سال را جهت حضور در تورنمنت اروپا به کشور بلژیک اعزام کردیم که تنها کشور غیر اروپایی حاضر در این دوره از مسابقات بودیم و در نهایت به عنوان اولین تجربه حضور در مسابقات خارجی، تیم زیر 11 سال ایران مقام هفتم و تیم زیر 13 سال نیز به مقام هشتم در میان 26 تیم حاضر در مسابقات دست یافتند. 
 
* پس می توان گفت سازمان بهزیستی در زمینه فوتسال در رده های سنی مختلف فعالیت چشمگیری دارد.
 
- بله، علاوه بر موفقیت های ذکر شده ،به این مسئله نیز باید اشاره کنم که پس از بخشیده شدن تیم فوتسال پرسپولیس به سازمان بهزیستی از سوی مدیر عامل باشگاه پرسپولیس ، در پایان مسابقات لیگ، پرسپولیس به عنوان بهترین تیم فوتسال لیگ برتر کشور معرفی شد.
 
* نگاه سازمان به ورزش بانوان به چه شکل می باشد؟
 
- برای خانم ها در دو رشته والیبال و پینک پنگ با فدراسیون های مربوطه مذاکراتی داشته ایم تا با همکاری سازمان بهزیستی و  فدراسیون ها بتوانیم برنامه ریزی های لازم برای فرستادن بانوان به تورنمنت های خارجی را انجام دهیم و ورزش بانوان را از    بن بست کنونی خارج کنیم. همچنین با شناسایی استعدادهایی از میان گروه های هدف سازمان، امید به راهیابی به تیم های لیگ برتر و تیم های خارجی را نیز داریم.
 
* تیم های تحت نظر سازمان کدام مسابقات خارجی را پیش رو دارند؟
 
- تیم فوتسال پسران زیر 16 سال تیر ماه و تیم زیر 18 سال در مرداد ماه امسال جهت شرکت در تورنمنت اروپایی به کرواسی اعزام خواهند شد که باز هم ایران تنها کشور غیر اروپایی حاضر در تورنمنت اروپا- خواهد بود.
 
* به مسابقات فرهنگی ورزشی جشنواره مهر اشاره کردید، در این مورد توضیح می دهید؟
 
- این دوره از مسابقات که با حضور فرزندان مهر و تحت نظارت مستقیم سازمان بهزیستی کل کشور برگزار می شود، امسال نیز با حضور 5 تیم خارجی عراق، افغانستان، فلسطین، لبنان و پاکستان، در کنار تیم هایی از استان مازندران و اردوگاه شهرستان بابلسر به عنوان میزبان انجام خواهد شد. در این جشنواره تقریبا 1000 نفر شرکت. کننده، در دو گروه جداگانه دختران و پسران و در دو هفته و همزمان با فعالیت ها و مسابقات فرهنگی به رقابت خواهند پرداخت. 
 
دختران در رشته های ورزشی آمادگی جسمانی، شطرنج، دوومیدانی، شنا، پینت بال ، والیبال و پینک پنگ شرکت خواهند کرد. رشته های ورزشی پسران نیز عبارت است از: فوتسال، آمادگی جسمانی، دوومیدانی، شطرنج، پینک پنگ و پینت بال
 
البته لازم به ذکر است که والیبال، پینک پنگ و پینت بال برای نخستین بار به لیست رشته های ورزشی این جشنواره اضافه شده اند.
سازمان برای تقدیر از برگزیدگان و قهرمانان این جشنواره جوایز نفیسی در نظر گرفته است که این جوایز بدون استفاده از هزینه های دولتی و باکمک های مردمی خیرین که از طریق موسسه خیریه ستارگان بهزیستی جمع آوری می شود تهیه خواهند شد.
 
* بخش های مورد توجه سازمان در زمینه تربیت بدنی و اولویت های آن چیست؟
 
- گروه های هدف سازمان که پیش از این نیز از آنها نام بردیم مهمترین گروه های مورد توجه سازمان می باشند که قصد سازمان توانمند سازی این گروه ها از طریق ورزش با استفاده از امکانات در دسترس و در نهایت توانمندسازی های بعدی می باشد.
 
* سیاست کلی و اهداف سازمان دربخش تربیت بدنی به چه شکلی است؟
 
- سیاست اصلی و کلی بهزیستی ؛خروج ورزش بهزیستی از بن بست از طریق استعداد یابی در مسابقات داخلی و حضور در مسابقات خارجی می باشد و سازمان توجه خاص به ورزش بانوان و ورزش های حرفه ای را نیز در دستور کار خود قرار داده است. البته مهمترین شعار سازمان در مورد ورزش بهزیستی این است که حق مسلم این جامعه است که دیدگاه یکسانی  به آنان و ورزش آنها مانند سایر جامعه وجود داشته باشد.
 
* اهمیت ورزش کارمندی از دیدگاه سازمان چگونه می باشد؟
 
- سازمان بهزیستی با کارمند رسمی در سطح کشور فعالیت های ورزشی وسیعی را برای این قشر از سازمان در نظر گرفته است که همه ساله المپیاد های ورزشی آقایان و بانوان برای کارکنان این سازمان برگزار می شود. سازمان در زمینه کوهنوردی و برنامه ریزی برای صعود های داخلی نیز فعالیت های چشمگیری داشته است. هدف ما نیز افزایش توان کارکنان بهزیستی در سطح حرفه ای و ورود به لیگ های داخلی و مسابقات بین المللی است.
 
* در حال حاضر حضور و فعالیت سازمان در زمینه ورزش های قهرمانی و حرفه ای به چه شکل می باشد؟
 
- فعالیت های گسترده ای برای پسران در رشته فوتسال به عنوان اولین رشته حرفه ای در حال انجام می باشد که با در اختیار گرفتن تیم فوتسال پرسپولیس این فعالیت ها به طرز چشم گیری افزایش یافته است. برای بانوان نیز در زمینه والیبال به عنوان اولین تیم والیبال دختران، برنامه ریزی های دقیقی با همکاری فدراسیون مربوطه انجام گرفته است که سازمان به مرور به دنبال افزایش این رشته های ورزشی است.
 
البته در بخش رشته های ورزشی رزمی سازمان تاکنون بسیار خوش درخشیده است و به موفقیت های چشمگیری رسیده ایم. در زمینه پینک پنگ نیز در حال تشکیل تیم حرفه ای برای شرکت در مسابقات خارجی و داخلی هستیم.
 
* پس از حضور شما در این سمت به عنوان بارزترین موفقیت سازمان چه موردی را می توان نام برد؟
 
- به محض آغاز فعالیت من در سازمان و انجام تمرینات برای حضور در مسابقات خارجی، در مسابقات فوتسال تیم های اروپایی تورنمنت بلژیک، ابوالفضل رنجبر از کرمان که عضو تیم فوتسال زیر 13 سال پسران ایران بود به عنوان ستاره مسابقات تورنمنت در رشته فوتسال معرفی شد که این خود یکی از بزرگترین افتخارات سازمان بهزیستی به شمار می رود.
 
* به عنوان آخرین سوال ،بودجه مورد اختصاص سازمان به ورزش های حرفه ای و قهرمانی به چه صورت می باشد؟
 
- بودجه ورزش های کارمندی و گروه های هدف از طریق منابع دولتی تامین می شود ولی برای ورزش های قهرمانی سازمان حق استفاده از منابع دولتی را ندارد و تمام مخارج از طریق کمک های خیریه، منابع غیر دولتی و اسپانسر ها تامین می شود. هم اکنون نیز پیشنهادهای خوبی از بانکها و سایر موسسات برای اسپانسر شدن داریم که مشغول مذاکره با آنها هستیم.
 
در مورد بودجه اختصاص داده شده برای استانها نیز باید گفت: با در نظر گرفتن بودجه کل سازمان، بودجه استان ها به معاونت پشتیبانی هر استان واگذار می شود تا هزینه مخارج از این طریق تامین شود و در صورت میزبانی استانی برای یک دوره از مسابقات بودجه ای خاص از طرف سازمان بهزیستی کل کشور به استان مورد نظر تعلق می گیرد.
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
سیداصغرجلالی  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۹ تير
0
0
پاسخ
باسلام ممنون ازلطفا شما _ازاستادشمس تشکرکن _امیدوارم شماهمیشه شادباشه
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
شمس:تیم فوتسال پرسپولیس را در اختیار گرفته ایم / 5تیم خارجی در جشنواره مهر بهزیستی حضور دارند
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
14%
 
ضعیف
58%