سعید جلیلی بر اساس قرعه پشت تریبون قرار  گرفت.

سوال: گام دوم قانون هدفمندی یارانه ها را چگونه اجرا میکنید؟
 
*** جلیلی ***
 
قانون هدفمندی یک قانون اسا و باید به خوبی اجرا شود. یکی از بحث هایی که داریم و در هدفمندی خود را نشان داد این است که بخشی از مسائلی که مطرح میکنیم قبلا هم مطرح شده اما چرا موفقیت آمیز اجرا نشدند و مشکلاتی داشتند؟ اولین کار برای هر نگاه اقتادی و هر سیاست اقتصادی این است که باید به ساختار اجرایی دولت بپردازیم تا سیاست ها عملی شوند. وگرنه اینکار انجام نمی شود. دولت به مثابه قطاری هست که اگر راه نیفتد و سرعت لازم را نداشته باشد بهترین قوانین هم دچار مشکل می شود. روی حمایت از تولید همه وفاق دارند اما چرا انجام نمی شود؟ به خاطر اینکه سازوکارها و ساختارها خوب تعریف نشده اند. لذا من ساختار دولت را به گونه ای تغییر میدهم که اولا خودش برای مردم مانع نشود و ثانیا تقویت کند و خودش مشوق شود برای اینکه ظرفیت ها به کار گرفته شوند. اگر به این بحث اساسی نپردازیم سیاست ها و قوانین خوبی که داریم مانند همین هدفمندی یارانه ها، این موضوعات قابل پیگیری نیست. در بحث هدفمندی بحث اصلی این بود که یارانه ها هدفمند و در یک جهت صحیح مدیریت شود.

 

*** رضایی ***

مرحله دوم را به صورت درآمدی و تولیدی عمل میکنیم. باید پول وارد تولید و سرمایه گذاری شود که در مصرف و تقاضا اثر خود را می گذارد. ساختار دولت کافی نیست باید راننده و رفتار دولت هم تغییر کند. نوسازی دولت که متناسب با تولید ملی باشد از مهمترین مسائلی است که اگر انجام نشود هر کسی دیگر به جای احمدی نژاد بیاید تغییر مناسبی صورت نمیگیرد. دولت باید ثروت تولید کن و پول درآور باشد تا از اجرایی کردن طرح ها و قوانین صحبت شود.

*** غرضی ***

دفعه اول  نیست که یارانه میدهیم. بنده وزیر نفت بودم، یک لیتر بنزین 1 تومان بود و از امام اجازه گرفتیم شد 3 تومان تا 2 تومان را به روستایی ها بدهیم. مشکل ناشی از آن است که به جای اینکه گرفتاری را از مردم کم کند، کارشناسی درست نشده و گرفتاری زیادتر شده. حالا همه فکر میکنند اگر به دنبال یارانه دادن بیشتر برویم گرفتاری بیشتر می شود. اینکه پول و شبه پول چگونه تزریق شود که زندگی مردم ارتقا یابد یک بحث کارشناسی وتولیدی و فنی است. وقتی خدایی نکرده میخواهیم با یارانه کار سیاسی کنیم نتیجه غیر از این نمی شود.

*** قالیباف ***

هدفمندی را حتما طبق قانون ادامه میدهیم. البته یارانه تولید را هم در بخش کشاورزی و هم در حوزه صنعت ادامه میدهیم. ضمنا باید سیاست های جبرانی برای دهک های پایین جامعه حتما بگذاریم تا قدرت خرید مردم را بالا ببریم. الان قدرت خرید خاصیتش نسبت به قبل از یارانه ها تغییر نکرده. ما قیمت را تثبیت می کنیم تا قدرت خرید مردم بالا برود. ما در یارانه ها قیمت را واقعی نکردیم. حقی از مردم الان ضایع شده و آن کیفیت است. چرا باید اتوی پرمصرف در خانه ها باشد یا ماشین ها 12 در 100 بسوزانند؟

*** حدادعادل ***

 اگر مراد چند برابر کردن 45 هزار تومان باشد فکر نمیکنم دردی از دمردم دوا کند. این پول باعث افزایش تورم می شود. و 8 برابر آن را باید دوباره از مردم بگیریم. باید اشکالات مرحله قبلی برطرف شود. باید دولت به تناسب درآمدها یارانه ها را توزیع میکرد اما انجام نشد. مبلغی که مقرر شده بود دولت از افزایش قیمت انرژی صرف تولید بکندانجام نشد. اگر مرحله اول درست انجام شود شاید نیازی نباشد که وعده اجرای  مرحله دوم و سوم و بقیه را بدهیم. 

*** عارف ***

هدفمندی یارانه ها در راستای تحقق عدالت اجتماعی مطرح شد. در دولت های بعد از انقلاب در همه مطرح بود که در دولت نهم و دهم به صورت ناقص انجام شد. باید فقر و غنا فاصله شان کم میشد ورفاه اجتماعی تامین میشد. ولی به خاطر عملکردی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم و تورم بالای 30 درصد است به اهداف نرسیدیم. سهم تولید داده نشده که باید پرداخت شود. با ارزیابی دور اول می فهمیم که باید به اقشار آسیب پذیر توجه بیشتری شده و به تامین هزینه های درمانی مردم بپردازیم.

 

*** روحانی ***

یارانه هدفمند نشد باید هدفمند شود رقم پرداختی مردم قدرت هخرید را به مردم نداد و تورم راجبران نکرد 245 هزار توامن دایدم بیشتر برداشتکردیم. مردم روی 45 هزار توامنت حساب باز کردند لذا باید ادامه پیدا کند

باید یارانه افرادی که حقوق ثابت دارند، تقویت شود و پیشنهاد دولت من این است که یارانه کالایی هم باید اضافه شود برای اینکه مردمحداقل نسبت به تأمینت کالاهای اساسی تضمین و اطمینان داشته باشند

*** ولایتی ***

یکی از بدرترین کارها این ست که طرحی خوب اجرا نشود ولو اینکه خود طراحی شده باشد
یارانه باید اجرا شود چون قانون مجلس است

الان مردم میگویند پولی که میدهید را از ما بگیرید اما قیمت ها را به سابق برگردانید. هدفمندی مناسب اجرا نشد.

*** جلیلی ***
 
الان 70 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی داریم. در ماه 2800 میلیارد یارنه می دهیم. الان 6 نفر 5000 میلیارد معوقه بانکی دارند. اگر ساختار اقتصادی را درست نکنیم، مشکل حل نمی شود. نقدینگی بسیار زیادی مشابه این هست که جمع نشده. 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 6
نکته بین  | ۱۳۹۲ دوشنبه ۱۳ خرداد
20
4
پاسخ
آذربایجان در دوره قبل هم به آقای رضایی بیشترین رای را داده بود و این بار هم مقام اولی خود را حفظ خواهد کرد .
captcha
پاسخها
ناشناس  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد
اذربایجان بیر کلام رضایی وسلام
سید  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد
4
0
پاسخ
سلام.با نظر برخی دوستان مبنی بر جوان بودن آ.جلیلی موافقم واما این دلیل محکمی برای انتخاب یا عدم انتخاب ایشان بعنوان رئیس جمهور نیست.چرا که در شرایط فعلی حتی جوان بودن (از حیث پرکار بودن ومشکلات کشور)هم خودش شاخصی است برای انتخاب واما آنچه ازدر این بین مهم است برنامه و تیم مدیریتی(کابینه)کاندیداهاست که از اهمیت زیادی برخورداراست.لذا قضاوت براساس لحن وانتخاب موضوعات وتشابه ایشان به آاحمدی نژاد ومشایی(که اگر از باب تخریب آ.جلیلی گفته می شود)کار درستی نیست و خلاف اخلاق است.اما درباره گفتمان آجلیلی باید گفت گفتمان ایشان براساس گفتمان انقلاب اسلامی است نه گفتمان احمدی نژاد !که گفتمان احمدی نژاد هم مبتنی بر گفتمان انقلاب بود که البته گفتمان ایشان در سیر دولتشان دستخوش انحرافاتی هم شد.
captcha
poya  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد
2
0
پاسخ
na ontori ke shoma fekr mikonid nist aghaye jalili ensane pak momeni hast ba komak khoda mitone irano abad kone
dorod bar jalili
captcha
نصرالله سپهری  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد
2
6
پاسخ
آقای جلیلی جوان خوبی است ولی برای آنکه نفر اول اجرایی کشور باشد خیلی تجربه وپختگی نیاز دارد و لحن کلام او در موضوع شش نفر بدهکار بانکی خیلی شبیه سخنان احمدی نژاد بود . خدا کنه آقای جلیلی با شعار انتخاباتی خود گفتمان انقلاب را که گفتمان شدت با دشمنان ورحمانیت با مرذم وگفتمان منطق و برهان با همه بود ، تحریف نکند .
captcha
پاسخها
کامران  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد
با آقای سپهری بشدت موافقم.
بهبودی  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد
2
5
پاسخ
آقای جلیلی سه هزار میلیارد دیگر به این هزار میلیارد اضافه کن که سارقش را فراری دادن!!!!!!!!!!!!!!!!!
captcha
نظری  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۱ خرداد
6
5
پاسخ
گفتمان آقای جلیلی بسیار به گفتمان آقای احمدی نژادی نزدیک است . هم از حیث لحن و هم از لحاظ انتخاب موضوعات وپرداختن به کلیات. واقعا به کسانی که می خواهند ایشان جایگزین مشابهی برای آقای مشایی و احمدی نژاد باشد تبریک می گویم . به حق انتخاب درستی است .
captcha
پاسخها
ناشناس  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۸ خرداد
نه بابا جلیلی پرتکلف حرف میزنه
احمدی نژاد انقدر مردمی و ساده صحبت میکرد داداش کوچیکه ی منم حرفاشو میفهمید،


یادتون نمیاد...
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
قانون هدفمندی یک قانون اسا و باید به خوبی اجرا شود. یکی از بحث هایی که داریم و در هدفمندی خود را نشان داد این است که بخشی از مسائلی که مطرح میکنیم قبلا هم مطرح شده اما چرا موفقیت آمیز اجرا نشدند و مشکلاتی داشتند؟ اولین کار برای هر نگاه اقتادی و هر سیاست اقتصادی این است که باید به ساختار اجرایی دولت بپردازیم تا سیاست ها عملی شوند. وگرنه اینکار انجام نمی شود.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
39%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
45%