** محسن رضایی بر اساس قرعه به عنوان اولین نامزد پشت تریبون قرار گرفت**

* رضایی: حسبنا الله و نعم الوکیل، نعم المولی ونعم النصیر. یا ابوالفضل. پیامبر می فرمایند نزدیک است که فقر به کفر بینجامد. مردم عزیز ایران رسول خدا هشدار میدهد. پس ما زمانی که از فرهنگ صحبت میکنیم از طرفی هم باید به فقر و دغدغه مردم توجه کنیم. آیا بیکاری به عزت جوانان لطمه نمیزند؟ وقتی افتادن یک جوان در خیابان ها را به علت بیکاری می شنوم انگار پتکی بر سرم زدند. با چه زبانی باید گفت آقایان به اقتصاد برسید؟ 1000 تومانی امروز برابر 300 تومان گذشته است. نشان دادن یک اسکناس 1000 تومانی توسط رضایی.

 

 

از طرفی تحریم و از طرفی مشکلات گذشته، نظام و دین مردم را در خطر قرار داده است. اعتقاد و ایمان جوانان نباید تضعیف شود. خدا را شاهد میگیرم که اگر احساس خطر نبود و توانایی های لازم را در خود فراهم نکرده بودم به هیچ وجه پا به عرصه نگذاشته بودم. فقر و گرانی و بیکاری در فرهنگ تاثیر گذار است. وقتی حلش نکنیم مثل بستر گرمی است که هرچه کنیم مانند برف بخار می شود. رفتار دولتمردان در مسائل فرهنگی بسیار موثر است. اگر امرا خوب عمل کنند، جامعه فرهنگی می شود. رفتار دولتمردان و جناح ها با فرهنگ نامناسب است. دولتمردان در سینما و فرهنگ و هنر چه میخواهند؟ فرهنگ و سینما و ورزش را باید به خود فرهنگیان بدهیم. شورای انقلاب فرهنگی که عملکرد موفقی داشته اما باید اعتراف کنیم در مسائل فرهنگی پیشرفت مهمی نداشته است.

***نقد صحبت های رضایی توسط دیگر کاندیداها***

* غرضی: آیا تصور آقای رضایی از فرهنگ یک موضوع مقطعی در زمان خاصی است یا فرهنگ ملت در طول تاریخ حرکت میکند؟ آیا اگر در یک مقطعی فرهنگ مورد  تهاجم قرار بگیرد، میتواند خودش را نگهدار یا تسلیم می شود؟ از شما اینطور استنباط کردم که مثلا بیکاری و فرهنگ و ... و اعمال دولت ها میتواند در فرهنگ مردم نفوذ کند و شکل دهد. سوال دقیقا این است که آیا فرهنگ  موجود زنده است که در طول حرکت میکند یا عرض؟

* عارف: تشکر میکنم از آقای رضایی. فکر میکنمم بهتر بود ایشان جزئیات برنامه هایشان را ارائه میکردند. و راهکارهایشان را برای وضعیت فعلی بیان میکردند.

 

* جلیلی: بحثی که آقای رضایی مطرح کردند سوال اساسیم این است که درست است مسائل اقتصادی  مهم است اما از ظرفیت فرهنگ چطور میخواهیم استفاده کنیم برای حل مسائل اقتصادی. فرهنگ یک مقوله در کنار مقوله های دیگر نیست. فضای حاکم بر همه اینهاست. اگر فضای فرهنگی صحیح در اقتصاد داشته باشیم بسیاری از همین مسائل که شما ومردم را رنج میدهد حل می شود. 

مطالبی که آقا درباره اسم سال مطرح میکنند، فرهنگی است  مانند کار مضاعف و اصلاح الگوی مصرف و ... این فرهنگها بسیار از قوانین و برنامه ها بیشتر میتواند موثر شود.

ما از عنصر فرهنگ بتوانیم به خوبی و به موقع استفاده کنیم بخصوص در مورد اقتصاد. اگر بتوانیم با یک فرهنگ اقتصادی، آن را گفتمان حاکم  کنیم به اندازه ده ها قانون می تواند کمک کند.

 

* ولایتی: درباره شورای عالی انقلاب فرهنگی آنطور که رضایی فرمودند به  نظرم نیست و با توجه به عضویت بنده در این شورا از 69 تاکنون، شاهدم که تلاش بسیار ارزشمندی در جهت احیای فرهنگ اسلامی و ایرانی در این شورا صورت میگیرد و مصوبات این شورا حکایت از این نگاه عمیق و گسترده به مساله فرهنگ است. لیکن یک اشکالی که هست این است که مصوبات این شورا ضمانت اجرایی ندارد و لذا به صورت سنتی رئیس جمهور را انتخاب میکنند برای ریاست این شورا. هرمقداری که دولت بودجه اختصاص داد و مصمم برای اینکه این تصمیمات اجرا شود شاهد اجرایی شدنش هستیم.

* حدادعادل: تعجب میکنم از دکتر رضایی که بدون اینکه راجع به فرهنگ و برنامه های فرهنگی صحبت کنند یکسره وارد بحث های اقتصادی شدند. شکی نیست اقتصاد در فرهنگ اثر میگذارد اما اینها که فرمودید، هزارتومانی ارزشش کاهش یافته متعلق به سال اخیر است. آیا قبلش مشکل فرهنگی نداشتیم؟ اگر مشکل فرهنگی ناشی از اقتصاد است پس تقوا جایش کجاست؟ مطابق صحبت شما باید اینطور بفهمیم که پولدارها مشکل فرهنگی ندارند در حالی که خیلی از ناهنجاری ها ناشی از ثروت های کلان است و اینطور نیست که هرجا فقر باشد فرهنگ نباشد.  بسیاری از مشکلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات فرهنگی ماست که سبک زندگی اسلامی و اقتصاد مقاومتی را نمیتوان بدون تغییر نگرش فرهنگی ایجاد کرد.

* روحانی: با تشکر از دکتر رضایی. ما مشکلات بسیار زیادی در بخش فرهنگ داریم که باید بیشتر توجه کنیم. اول اینکه باید فضای فرهنگی ما برای فعالیت فرهنگی دارای امنیت باشد. ناامن بودن فضای فرهنگی و این که اصحاب فرهنگ و آنها که میتوانند فعالیت فرهنگی کنند اگر دغدغه های خاطر داشته باشند که بسیاریشان بی مورد است. مانند نگرانی از سانسورهای غیرلازم و برخی قوانین غیرشفاف. اگر اینها حذف شود اصحاب هنر خلاقیت دارند. وقتی فضا امنیتی می شود خلاقیت هنرمند کشته می شود. مساله دوم صیانت از باورهای دینی است که مورد هجمه وسیع قرار گرفته و متاسفانه برخی مسئولان به جای تقویت باورهای مردم در سالهای اخیر باورها را تضعیف کردند. هر مدیریت ناکارآمدی را به یکی از مقامات دینی و نعوذبالله به امام دوازدهم نسبت دادند. امروز قشری گری رواج یافته و همچنین خرافات به نام دین. تا کی میخواهیم این مسیر را ادامه بدهیم؟ باید عقلانیت را در فهم مسائل دینی ترویج کنیم. ما باید رفتاردینی را ترویج کنیم. برویم سراغ باورها و این قدر به بایدها تکیه نکنیم و هر روز بخشنامه و دستورالعمل صادر نکنیم. اگر باورها را تقویت کنیم مردم بلدند چطور این فرهنگ را تقویت کنند. ما باید در زمینه باورهای دینی به مساله صیانت بپردازیم تا هم دین را از خرافات و افکار موهوم جدا کنیم و هم راه واقعی برای تقویت فرهنگ دینی و ملی آماده و مهیا کنیم.

* قالیباف: ضمن تشکر از برادر عزیزم دکتر رضایی: از مجموعه توضیح شما این برداشت را کردم که نگاه اقتصادمحوری نسبت به فرهنگ اولویت بیشتری دارد. اگر درست باشد این سوال را از شما دارم که به هرحال فلسفه یک نظام اسلامی چیست و چه فرقی بین نظام اسلامی و دیگر نظام ها هست. اگر به دنبال رشد و تعالی انسانهاییم آیا نگاه فرهنگی و تربیتی برای ما یک اولویت نیست؟ اگر حفظ استقلال باشد اولویت نیست؟ آیا از اشکالات عمده دولت های مختلف، به خاطر اینکه کارنامه قابل قبولی در فرهنگ نداریم، اینکه فرهنگ را مظلوم کرده‌اند. باید اقتصاد و سیاست تحت تاثیر فرهنگ باشند وگرنه اساس نگاه ما به فلسفه حکومت اسلامی زیر سوال می رود. این اشکال رویکردی است. اگر غیر این هست توضیحات شما را بشنوم.

***پاسخ رضایی به نقدها***

رضایی: خوشحالم که بحث من باعث شد گرمی بهتری در این جلسه شکل بگیرد و از حالت خشک که وقت مردم را تلف کند خارج کرد. از صحبت برخی دوستان برمیاید که بیش از حد در تهران زندگی میکنند. من 250 شهرستان رفتم و در انتخابات قبلی اخطار کردم که اگر وضع به همین منوال پیش برود به سمت پرتگاه می رویم الان هشدار میدهم. مشکل اقتصادی  هم سیاست را تهدید میکند هم دین و فرهنگ را. من هنوز وارد برنامه هایم نشده ام و تا آخر برنامه وقت دارم. خواهم گفت فرهنگ چه تاثیری بر اقتصاد دارد. رویکردها مهمتر است تا اینکه حرفهایی بزنیم که باید وزیر ارشادمان برود دنبالش. معلوم است که در برنامه هایم خواهم گفت تاثیر فرهنگ بر اقتصاد را. آنها که از شورای انقلاب فرهنگی دفاع میکند ما هویتی را بعد از جنگ تحویل شما دادیم امروز چه تحویل گرفته ایم؟ معماری در تهران و استانهای دیگر کجایش با معماری اسلامی ایرانی سازگاری دارد؟ بسیاری از این معماری ها تولید خشونت کرده و نظام خانواده را فرومی پاشد؟ کدام بخشنامه را در این زمینه صادر کردید؟ این شورا در مساله فناوری کارهای بزرگی کرده اما کاستی های جدی هم دارد که قابل دفاع نیست. دوستان ما طوری صحبت نکنند که فکر کنیم مشکل اقتصادی نیست.

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 3
ناشناس  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
14
1
پاسخ
انــــــــــــــــــــتــــــــــــــــــــــخـــــــــــــــــــاب
اصــــــــــــــــلــــــــــــــــــح فــــــــــــــــــقـــــــــــــــــــط
دکـــــــــــتــــــــــــر مـــــــــحــــــســــــــن رضـــــــــایــــــــــــــی
تـــــعـــــهـــــد اخــــــــــــلاق اعــــــتــــــدال غـــــــیـــــــــرت
تــــــخــــــصـــــص تـــــــجـــــــربــــــــه شـــجـــــاعـــــت
captcha
حسین  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
15
0
پاسخ
عالی بود .
شکر خدا که هنوز غیرت و جوانمردی زنده است و انشاالله که مردم شریف ایران ، مثل گذشته به شما اعتماد خواهند کرد و انتخاب خواهید شد .
روزهای مبارکی را در پیش داریم و یادآوری آنرا مناسب می دانم :
جمعه 17 خرداد ماه ـ مبعث حضرت رسول اکرم (ص)
چهارشنبه 22 خرداد ماه ـ ولادت حضرت امام حسین (ع)
پنج شنبه 23 خرداد ماه ـ ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع)
جمعه 24 خرداد ماه ـ ولادت حضرت امام سجاد (ع)
captcha
javad  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد
17
0
پاسخ
عالی بود
ممنون از اطلاع رسانی شما
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
فقر و گرانی و بیکاری در فرهنگ تاثیر گذار است | آقای رضایی اولین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
42%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
13%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
44%