**حسن روحانی بر اساس قرعه پشت تریبون قرار گرفت**

 

* روحانی: با گرامیداشت موسی ابن جعفر(ع) اسوه صبر و مقاومت و با گرامیداشت 15 خرداد و یاد امام راحل. مساله فرهنگ و آسیب های اجتماعی از مهمترین مسائل اجتماعی و ملی ماست. انقلاب ما اساسا یک انقلاب فرهنگی بود و امروز در زمینه فرهنگ آنچه مردم باید شاهد باشند.و نیستند. انقلاب ما انقلاب نور و اخلاق بود. آیا امروز در جامعه ما اخلاقی وجود دارد؟ بزرگانی در جامعه بودند و  هستند که مروج اخلاق بودند. وقتی در رسانه های عمومی سخنی گفته می شود که مردم آشکارا میدانند مبالغه است و آمار غیردقیق و نادرست است. 

افرادی از مسئولان به دیگران تهمت می زنند بدون اینکه حکم قضایی صادر شده باشد. الناس علی دین ملوکهم. وقتی افرادی که مسئولیت های سنگین دارند اخلاق را زیر پا میگذارند چه باقی می ماند؟ اعتماد عمومی از بین می رود و این همه چک های بی محل و اعتیاد هر روز آمارش زیاد می شود. حاشیه نشین ها زیاد می شوند. طلاق ها در یک سال گذشته 7 درصد رشد داشته. همه آسیب های اجتماعی با بررسی ما در مرکز تحقیقات استراتژیک کردیم رو به افزایش بوده برای اینکه مبنای فرهنگ صدمه دیده است؟ من در میان انواع راهکار های مختلف مهمترینش را تمرکززدایی میدانم. تا زمانی که فرهنگ ما دولتی است مسائل ما حل و فصل نخواهد شد. 

تا زمانی که به جای تعمیق به ترویج بپردازیم مسائل ما حل و فصل نمیشود. تا زمانی که دنبال کمیت باشیم و هر روز آمار بدهیم و حتی آمار تولید کنیم اما دنبال اثربخشی نباشیم مسائل حل نمیشود. دولت باید در فرهنگ سیاستگذار باشد و نظارت و حمایت کند. اولین حمایتش شفافیت مقررات و فضای امن در جامعه است اما باید کار را به صاحبان اصلی اش یعنی اصحاب هنر واگذار کنیم. 

***نقد صحبت های روحانی توسط دیگر کاندیداها***

* قالیباف: نکته ای که جناب روحانی اشاره کردند، بحث درستی است کلیاتش که آثار مسئولان حتما یکی از بهترین روشهاست برای تاثیرگذاری فرهنگی نسبت به مردم. مردم نگاه می کنند به مسئولان در مدیریت و صداقت و گفتار و وعده هایی که داده می شود. ما منکرش نیستیم. اما سوالم از آقای روحانی نسبت به صحبتهایشان این است که دولت به معنای دولت، بنا هست در دولت ایشان با چه رویکرد فرهنگی به این موضوع نگاه کنیم؟ اگر تمرکز را از بین بردیم رویکردها اصلاح می شود؟ یا باید طرح نودرانداخت. و نوع دیگری به موضوع فرهنگ نگاه کرد. یکی از ضعف های فرهنگ رفتار دوگانه با رابطه بین دولت و ملت است و بسیار آسیب زاست.

* رضایی: آقای روحانی یکی از عواملی که عرض کردم و رفتار دولتمردان بود را توضیح دادند. البته دامنه این رفتار غلط خیلی وسیع تر از آن است که روحانی اشاره کرد شاید وقتش کم بود. باید رابطه دولت و مردم را به نحوی بازسازی کنیم که تحول فرهنگی به وجود بیاید. این را در صحبت های بعدی ام توضیح خواهم داد.

* غرضی: سوالم از روحانی این است که آیا فرهنگ جامعه اکتسابی است یا تزریقی؟ آیا دولتها میتوانند فرهنگ جامعه را تغییر دهند؟

* عارف: جناب روحانی به نکته کلیدی اشاره کردند. اما آیا تمرکززدایی انجام شود اما قیم مآبی حل نشود به جایی می رسیم؟ و اینکه آیا فعالیت را در بخش های هنری حق میدانید یا امتیاز. آنگونه که تا الان بوده امتیاز بوده و دولت به خود حق میداده امتیاز را سلب کند. مانند بستن روزنامه ها و تعطیلی خانه سینما. چه کنیم نهادهای مردمی بتوانند فعالیت خود را در چارچوب قانون ادامه دهند؟

* جلیلی: نگاه به فرهنگ دوگونه تهدید محور و فرصت محور باید باشد. اگر فرصت ها را درنیابیم نمیتوانیم تهدیدها را هم حل کنیم. نباید گزینشی و سیاسی به فرهنگ نگاه کرد. برخی مقولاتی که شما گفتید در کنارش مقولات دیگری هم هست. یک زمانی اشرافی گری داشت اوج میگرفت که این قطعا آسیب بخش است. فرهنگ اسراف و دوری از ساده زیستی و تبعیض داشت شکل میگرفت و توجیه می شد. اگر مجموعه آسیب ها بخصوص در عرصه حکومت و دولت بتواند آثار سنگینی داشته باشد حتما تاثیرات مخرب خواهد داشت. باید به مجموعه اینها نگاه کرده و مانعشان شویم. بخصوص دولت باید جلوی اشرافی گری و تبعیض و فساد و اسراف را بگیرد.

* ولایتی: جناب روحانی به بخشی از آسیب های فرهنگی اشاره کردند ولی توقع این بود که بعد از آسیب شناسی راه حل ها را ارائه کنند. منتظریم بشنویم.

* حداد عادل: آقای روحانی که هم اسما روحانی هستند و هم در کسوت روحانیت هستند اشاره کردند که نگران باورها و اعتقادات فرهنگی هستند. و خیلی راجع به سانسور و ... نگرانی کردند. من مدافع سانسور نیستم ولی از آقای روحانی سوال میکنم اگر در یک اثر هنری و کتاب و فیلم به باورهای دینی و مقدسات اهانت شده یا ریشه های اخلاقی جامعه مورد هجوم قرار گیرد شما اجازه میدهید آن وارد خانواده ها شده و فساد ایجاد کند؟

دیگر اینکه می فرمایند آیا در جامعه ما اخلاقی وجود دارد؟ گویی هیچ اخلاقی وجود ندارد. گیرم به یک نفر و دو نفر و چند نفر در عالم اداره کشو رانتقاد داشته باشند. اما آیا همه شخصیت های اثرگذار منحصر به این چند نفری هستند که مورد انتقاد شمایند؟ در این جامعه هیچکس گفتار اخلاقی و عرفانی ندارد؟ مراجع و رهبری و .../ می فرماییید فرهنگ باید به دست مردم باشد آیا فرهنگ مذهبی مردم به دست خود مردم نیست؟

***پاسخ روحانی به نقدها***

* روحانی: راه حل این است که وقتی سیاست ها را دولت وضع کرده و قانون شفاف می شود به انجمن های حرفه ای و نظام صنفی کارها را واگذار کنیم. آنها وضعیت را بهتر کنترل می کنند. اخلاق آنچه گفتم امروز مشاهده نمی شود اخلاق مطلوب و کمال اخلاق است که مورد انتظار انقلاب اسلامی است. اخلاق قبل انقلاب هم بوده و مردم مسلمان و اخلاقی هستند اما آیا امروز وضعیت خوب است؟ 

مقدسات باید مورد احترام باشند اما آیا این موضوع را فقط آن فردی که در اداره نشسته و ممیزی میکند می فهمد؟

اینکه گفته می شود فرهنگ اشرافی گری نباید باشد کاملا درست است. اسراف نباید باشد. اما متاسفانه آنهایی که دم از ساده زیستی زدند ببینید پایان کارشان به کجا رسید. آنها که دم از مبارزه با فساد زدند ببینید فساد 3 هزار میلیاردی از کجا آمد. اگر میخواهیم فساد نباشد به رسانه ها و مطبوعات آزادی بدهیم. اکتفا نکنیم به نظارت های رسمی. فرهنگ البته تزریقی نیست. اشکال ما این است که فرهنگ آبشاری است و باید روی مردم باز شود. فرهنگ چشمه جوشانی است که در نهاد مردم است و باید باز شود. شرایط امروز جامعه که نگاه قیم مآبانه هست، نباید باشد. ما قیم نمیخواهیم قوام میخواهیم.

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 5
مهسا  | ۱۳۹۲ دوشنبه ۲۰ خرداد
4
7
پاسخ
یه حرفی با آقای روحانی داشتم...آقای دکتر خیلی عاقلانه و عمیق صحبت میکنید اما درنظر ندارید که مخاطبان شما کیستند یا بهتر بگم اکثریت مخاطبانتان کیستند؟ فعلا ذهن اکثر مردم تا جایی پیش نرفته که حرفاتون رو هضم کنه
captcha
پاسخها
ناشناس  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد
درود به شرف خانمها ، من گفتم که خانمها هم مثل آقایان میدونند که از این حرفها ، بوی حرفهای دو پهلو و کلی گویی و .... میاد .
فاطمه  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
11
9
پاسخ
انــــتـــــخــــــاب
اصــــــــلـــــــــح فـــــــــقــــــــــط
دکــــــــــتـــــــــــر مــــــــحـــــســـــــن رضـــــــــایــــــــــــــی
تـــــعـــــهـــــد اخــــــــــــلاق اعــــــتــــــدال غـــــــیــــــــرت
تــــــخــــــصـــــص تـــــــجـــــــربــــــــه شـــجـــــاعـــــت
captcha
قاسم  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
11
2
پاسخ
با احترام
مدت های زیادی هست که دولت های مختلفی بر سرکار میان و شعار میدن چه اصلاح طلب و چه اصول گرا چه فرجی شده به جزء اینکه هر دو حزب همدیگه رو کنار میزارن این کار درستی نیست
کار رو باید به کاردان سپرد و متخصص به جزء اقای رضایی چه کسی از اقتصاد حالیش هست اگه بود که وضع مملکت ما این نبود باید بجای شعار متخصص بود و عمل کرد اگه به شعار باشه همه میتونن شعار بدن به امید اینکه هر متخصص در پست خودش قرار بگیره و در مورد مناظره دیروز راهکار های اقای رضای خیلی خوب بود و اقای جلیلی و حداد عادلم بجا صحبت کردن ما بقی شعار شعار شعار
captcha
bh  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
5
10
پاسخ
روحانی وولایتی خوب بودند
captcha
سپیده  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد
12
15
پاسخ
آقای روحانی بسیار خوب حرف زد
captcha
پاسخها
ناشناس  | ۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۲ خرداد
متاسفم که زودباورید و فورا گول می خورید !
روحانی به درد ریاست جمهوری نمی خوره .
حسین  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
همه خوب بودند و آقای دکتر محسن رضایی اصلح است .
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
باید دین را از خرافات و افکار موهوم جدا کنیم | آقای حسن روحانی دومین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
63%
 
اصلا شرکت نمیکنم
23%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%