**قالیباف پشت تریبون قرار گرفت**

* قالیباف:تسلیت امام  موسی کاظم و رحلت حضرت امام(ره). هر ملت و کشوری مهمترین موضوع برایش استقلال و عزتش است. ممکن است با یک انقلاب استقلال یابیم اما حفظ آن فقط با قدرت سیاسی ممکن است؟ کشوری میتواند استقلالش را حفظ کند که مولد باشد. کشور نیازمند تولید قدرت است. نیازمند تولید ثروت و معرفت و منزلت است. 

اگر این تولید در این ابعاد بود و همه جانبه نگری بود استقلال حفظ میشود پس اقتصاد و سیاست و کرامت انسانی و ... مهم است ولی انقلاب اسلامی و نظام فلسفه اش تعالی و رشد انسانهاست و ما اقتصاد را برای این میخواهیم. مانند اقتصاد سرمایه داری فقط به دنبال انباشت ثروت نیستیم. خدا به انسان، انسانیت و آزادگی داده و تحت هدایت قدسی میتوانیم اینها را حفظ کنیم لذا فرهنگ اساس کار ما و دولت است. یک وقتی گفتیم توسعه سیاسی و یا اقتصادی، هردویکجانبه نگری و اشتباه بود. باید همه جانبه باشیم. در فرهنگ باید به دنبال معنویت و اخلاق باشیم. برنامه من با این نگاه است. واقعا فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است. حق فرهنگی یعنی نقش فرهنگ در سیاست و اقتصاد و اجتماع و ... ادانشده است. این اساس کار ماست و بنده این مبنای کارم است. 

دولت حتما در کنار حق فرهنگی که یک موضوع کیفی است یک وظیفه کمی هم دارد اگر ملاک در نظام اسلامی این است که انسانها اعتبار دارند که دارند، باید دید تربیت کجاست؟ آموزش و پرورش و معلمان. باید دقت کنیم اساتید و معلمان و دانشجویان و حوزه ها و طلبه ها و مساجد و هنرمندان و نویسندگان هستند که تولید فرهنگ میکنند. هر تولیدی لباس فاخر هنر را به تن کرد بدون شک در تاریخ ماندگار خواهد بود و اثر گذار.

 


***نقد صحبت های قالیباف توسط دیگر کاندیداها***

* رضایی: جناب قالیباف در منزلت اجتماعی فرهنگیان و هنرمندان و ورزشکاران و روحانیون و اصحاب تولید فرهنگ و  هنر صحبت کردند باید بگویند چطور میخواهند این منزلت را تقویت خواهند کرد؟

* غرضی: آیا فرهنگ بر سیاست  تاثیرگذار است یا برعکس؟

* عارف: فرمودید فرهنگ اساس کار یک دولت است آیا در شهرداری هم با همین رویکرد جلو رفتید؟ آیا معماری شهر تهران با رویکرد معماری اسلامی ایرانی است؟ یا در رابطه با برج های شمال شهر. در نزدیکی ما باغ 2500 متری بود که داشت درختان خشک می شد با یکی از دوستان شهرداری تماس گرفتم و گفتم. بررسی کرد و اطمینان داد کنترل کردیم و باغ می ماند. متاسفانه در همان باغ دو برج ساخته شده است. رویکردی که فرمودید با عملکردی که شهرداری تهران داشته مغایرت دارد البته خاص دوره شما نیست و از گذشته شروع شده است.

* جلیلی: صحبتی ندارم.

* ولایتی: سوالم این است که همانطوری که اشاره شد از قبل این مشکلات در تهران شروع شد ولی برای آینده چه طراحی برای احیای معماری اسلامی ایرانی دارید؟

* حدادعادل: در صحبت های قالیباف اشاره شد به اینکه اهل فرهنگ و هنر از نظر زندگی هم تامین شوند. این نکته را مهم میدانم و معتقدم اگر میخواهیم در جامعه ما فرهنگ و هنر که یک مظهر بارز فرهنگ است توسعه یابد و رشد داشته باشد، بایدکاری کنیم که اهل فرهنگ و هنر بتوانند همه ی وقت و وجودشان را صرف آفرینش کار هنری کرده و اطمینان خاطری داشته باشند که زندگی شان تامین است ولی الان این نیست. 

در آینده دولت به این موضوع توجه ویژه کند. بایداهالی فرهنگ بتوانند از کاری که به کمک اندیشه و ذوقش میکند زندگی قابل قبول و متوسطی داشته باشد ولی الان نیست به خاطر اینکه فرهنگ و هنر را جدی نمیگیرم. در نظر ما فرهنگ مثل سبزی خوردن کنار سفره است که اگر باشد خوب است ولی اگر نباشد اتفاقی نمی افتد. کار تشریفاتی است و ... این نگاه باید درست شود. در نظر دارم برای اقتصاد فرهنگ در دولتم فکری اساسی بکنم.

 

* روحانی: فرمودند که باید نقش فرهنگ را در سیاست و بقیه بخش ها ببینیم همان است که در همه طرح ها پیوست فرهنگی هم ببینیم. ولی ما باید فرهنگ را بالاتر از اینها ببینیم. سیاستی نداریم که در دلش و متنش فرهنگ نباشد. همچنین اقتصاد. چرا که فرهنگ همان باورها و ارزشها و رفتارهایی است که بر مبنای آن ارزشها و باورهاست. فرهنگ را همه جا باید ببینیم و سایه آن را لمس کنیم. اشاره کردند که در فرهنگ معرفت و منزلت باید  مورد توجه باشد. 

امروز کمبودی که در جامعه ما هست منزلت همه اقشار مانند کارگر و معلم و کسبه و دانشجو و... است که همه منزلت میخواهند و اگر نباشد فضای فرهنگی حاکم نمیشود. امروز به جای اینکه فضای فرهنگی را حاکم کنیم فضای  امنیتی حاکم شده. کرسی های آزاداندیشی را رهبری تاکید کردند اما ما نمی بینیم فضایی که دانشجویان بتوانند حرف های خود را آزادانه بزنند. همه باید حس کنند ایرانی معزز و محترم هستند و به ایرانی و مسلمان بودنشان افتخار کنند.

***پاسخ قالیباف به نقدها***

* قالیباف: فرهنگ مهمترین پایه قدرت است و منابع انسانی  مهمتر از نفت و گاز هستند لذا من بر این موضوع یعنی منزلت فرهنگی تاکید ویژه دارم. مظلومیت فرهنگ اینجاست که تا یک وقتی بودجه کم می آید از بودجه فرهنگ کم میکنند. قول میدهم در دولتم هیچوقت این اتفاق نیفتد. 

باید رویکردها را اصلاح کنیم. یعنی دست و پای دولت نمیتواند اینقدر بزرگ شود که به حریم شخصی و زندگی خصوصی برود. فرهنگ سفارشی نیست و امنیتی نیست باید این را دولت باید بداند.. دولت باید سعه صدر داشته باشد. آفرینش های فرهنگی ممکن است خطایی هم داشته باشد با یک خطا نباید اعتمادمان را به اصحاب فرهنگ و هنر زایل کرده و با آنها برخورد قهری کنیم. فرهنگ را به پیوست فرهنگی در طرح ها کاهش ندادم. باید برای مردم حرمت و احترام قائل باشیم. در حوزه شهرسازی شهر تهران 50 سال بدون طرح تفصیلی بوده ولی امروز با قانون اداره می شود. 

اسناد بالادستی و شورای انقلاب فرهنگی نیامدند بگویند ساختمان  ها را چطور بسازیم. در شهرداری  تهران این سازمان خدماتی را به نهاد فرهنگی و اجتماعی تبدیل کردیم. هم پل می سازیم و هم مسجد و خوابگاه. امروز خانه هنرمندان و خانه سینما، بیشترین حمایت را از انها شهرداری انجام می دهد.

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 4
فاطمه السادات موسوی  | ۱۳۹۳ جمعه ۸ اسفند
0
0
پاسخ
اقای عارف چرا شما با همه چیز ساز مخالف می زنید و با همه هم سر جدال دارید رغابت هست اما باید رغابت سالم باشد
captcha
احمدرضا  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۸ خرداد
12
2
پاسخ
زنده باد مرد عمل دکتر قالیبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاف
captcha
پاسخها
ناشناس  | ۱۳۹۲ جمعه ۲۴ خرداد
درودبرمردانقلابي دكترقاليباف
حسین  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
15
16
پاسخ
انــــــــــــــــــــتــــــــــــــــــــــخـــــــــــــــــــاب
اصــــــــــــــــلــــــــــــــــــح فــــــــــــــــــقـــــــــــــــــــط
دکـــــــــــتــــــــــــر مـــــــــحــــــســــــــن رضـــــــــایــــــــــــــی
تـــــعـــــهـــــد اخــــــــــــلاق اعــــــتــــــدال غـــــــیـــــــــرت
تــــــخــــــصـــــص تـــــــجـــــــربــــــــه شـــجـــــاعـــــت
captcha
پاسخها
ناشناس  | ۱۳۹۲ يکشنبه ۱۹ خرداد
سخت تر از جنگ نیست که دست خالی در مقابل چندین کشور ایستاده بودند ، باید به جوانها اعتماد بنفس بدهند که ایشان میتواند و تجربه کرده است و تازه همه کاندید ها به نوعی زیر پر و بال آقا محسن بوده اند والبته خودشان هم زحمت کشیده اند و تا این حد رسیده اند و الآن چی ؟ فوق لیسانس و دکتر هم میگیری ، هیچ کس تحویلت نمیگیره و یه استخدام نصفه و نیمه هم نمیدن و جهار دستی قبضه کرده اند و یکی نمی پرسه که مگه با پنجم استخدام نشدی ؟ مگه دست خالی ازدواج نکردی ؟ پس چرا به جوانهای مردم بیهوده ایراد میگیرین . خدا رو خوش نمیاد .
محمد  | ۱۳۹۲ شنبه ۱۸ خرداد
اقای رضایی حرفای خوبی میزنه ولی یکم نخیلی فکر میکنه اخه این طرحا که اجرایی نیس تو این مملکت
شهلا  | ۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد
11
16
پاسخ
انــــــــــــــــــــتــــــــــــــــــــــخـــــــــــــــــــاب
اصــــــــــــــــلــــــــــــــــــح فــــــــــــــــــقـــــــــــــــــــط
دکـــــــــــتــــــــــــر مـــــــــحــــــســــــــن رضـــــــــایــــــــــــــی
تـــــعـــــهـــــد اخــــــــــــلاق اعــــــتــــــدال غـــــــیـــــــــرت
تــــــخــــــصـــــص تـــــــجـــــــربــــــــه شـــجـــــاعـــــت
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
فلسفه انقلاب اسلامی حفظ انسان‌ها و رشد و تعالی آنها است | آقای قالیباف پنجمین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
58%
 
اصلا شرکت نمیکنم
30%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
11%