فرمانده کلاه‌سبزهای نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس گفت: هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد.
 
مهر- سوم خرداد، یادآور دلاور مردی و ایثار شهیدان، استقامت و پایداری ملت ایران، شجاعت و شهامت فرماندهان و از خودگذشتگی رزمندگان میهن اسلام و اوج خداباوری و خلوص امام شهیدان خمینی کبیر (ره) است که فرمود: «خرمشهر را خدا آزاد کرد.»
 
آزادسازی خرمشهر تجلی قدرت لایزال الهی بود که در طرح عملیاتی غرورآفرین کربلا ۳ و به دست توانای مردم خدا جو و مومن، با اقتدا به مولای متقیان(ع) و با رمز «علی ابن ابیطالب (ع)» به نام مقدس «بیت المقدس» ظهور کرد.
 
عملیات پیروزمند بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر در سوم خرداد ماه سال ۱۳۶۱ پیدایش وضعیت نوینی در صحنه سیاسی- نظامی جنگ تحمیلی ۸ ساله و تحولات بعد از آن در منطقه بود.
 
بازخوانی و ترسیم وقایع این رخداد سرنوشت‌ساز برای نسل‌های امروز انقلاب و آینده سازان واقعی این سرزمین، یک امر بدیهی است. امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی (ره) در باره اهمیت آزادی خرمشهر فرمودند؛ «فتح خرمشهر فتح خاک نیست، فتح ارزشهای اسلامی است، خرمشهر شهر لاله های خونین است.»
 
برای بیشتر شنیدن از آن روزهای سرنوشت ساز و همچنین آشنایی با شرایط و آمادگی امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ به تهدیدات احتمالی با ناخدا یکم دریایی هوشنگ صمدی فرمانده کلاه‌سبزهای نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس به گقتگو نشستیم.
 
وی در این رابطه گفت: آزادی خرمشهر کار آسانی نبود، دشمن بعثی ۳۶ گردان در خرمشهر مستقر و یک دژ غیرقابل تسخیر ایجاد کرده بود. آنها همه شهر را به سنگرهای زیرزمینی و بتنی تجهیز کرده بودند. صدام در اظهارنظری اعلام کرده بود اگر ایرانی‌ها بتوانند خرمشهر را پس بگیرند، من کلید طلایی بصره را به آنها خواهم داد.
 
عملیات بیت‌المقدس طبق طراحی فرماندهان قرار بود در چهار محور انجام شود که از ۱۱ فروردین آغاز و در ۳ خرداد ۱۳۶۱ نیروهای ما بعد از آزادی خرمشهر، به مرز شلمچه با عراق رسیدند. یگان‌های عمل‌کننده سه قرارگاه‌ بودند که زیر نظر قرارگاه کربلا از غرب، شمال و شمال شرق شهر خرمشهر عمل کردند؛ این عملیات از سخت‌ترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس بود زیرا یگان‌های عمل‌کننده باید از دو رودخانه کارون و کرخه عبور می‌کردند.
 
نیروی دریایی ارتش در این عملیات برای انتقال نیروها از هفت فروند هواناو یا هاورکرافت، پنج فروند هلی‌کوپتر و ۳۰۰ فروند قایق تندرو استفاده می‌کرد. یگان رزمی تکاوران در جناح چپ و مشرف به کارون، در این عملیات عمل می‌کرد.
 
عملیات بیت‌المقدس یک عملیات بسیار سنگین است که در آن ارتش عراق حدود ۱۹ هزار اسیر و در همین حدود کشته و زخمی داد و مجبور به عقب‌نشینی از شهر خرمشهر شد. گردان تکاوران که من فرمانده آن بودم از جایی وارد خرمشهر شد که ۴ آبان ۱۳۵۹ از همان‌جا مجبور به خروج از شهر شده بود؛ این یک لحظه بسیار زیبا و تاریخی برای تکاوران بود.
 
برخی عدم آمادگی ارتش بعد از انقلاب را دلیل تجاوز رژیم بعث به ایران می‌دانند، در صورتی که ۳۱ شهریور آغاز جنگ و اول مهرماه حضور تکاوران ارتش با فرماندهی شما در خرمشهر را داریم، این سرعت عمل ناشی از چیست؟
 
از اسفند ۵۸ درگیری مستقیم نیروهای ایران با عراق و دست‌نشانده‌های عراق در خوزستان را داریم، اسفند ۵۸ خلق عرب به وجود آمد. رژیم بعث خودش را در قرارداد الجزایر متضرر می‌دانست و می‌گفت در آن زمان ایران دست برتر را در مذاکرات داشته و در قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر حق و حقوق عراق ضایع شده است.
 
جنگ ایران با رژیم بعث عراق قبل از ۳۱ شهریور آغاز شد
 
خلق عرب در خرمشهر با بمب‌گذاری و تیراندازی ناآرامی به وجود آورد و با گروگان‌گیری، به مردم آزار و اذیت رساند. در نتیجه استاندار خوزستان از نیروی دریایی تقاضای کمک کرد. نیروی دریایی برای کمک به شهربانی در اسفند ۵۸ واحدی را برای تأمین امنیت شهر اعزام کرد که بسیار موفق بودند و توانستند پرونده خلق عرب را ببندند و امنیت را به شهر برگردانند.
 
در فروردین سال ۵۹ یک گروهان به کمک شهربانی برای مقابله با ارتش عراق در مرزها فرستادند زیرا نیروهای عراقی امنیت مرزهای ایران را مختل کرده بودند. واحد سوم را در اردیبهشت ۵۹ برای تأمین امنیت پتروشیمی بندر امام (ره)، به آنجا اعزام کردیم. یک واحد دیگر را نیز نیروی دریایی برای کمک به قرارگاه دریایی اعزام کرد.
 
آمادگی ارتش برای عملیات جنگی به مدت‌ها قبل از ۳۱ شهریور برمی‌گردد زیرا واحدهایی که به مناطق مختلف خوزستان ارسال کرده‌ بودیم، اطلاعاتی را که به پایگاه مرکزی می‌دادند حاکی از آن بود که رژیم بعث آماده حمله به ایران است.
 
تحرکاتی که نیروهای عراقی در مرز مشترک با ایران داشتند، نشان می‌داد که آنها آماده حمله نظامی به ایران هستند و ما این اطلاعات را به تهران مخابره می‌کردیم. در ضمن فرماندهان نیروی دریایی، این اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کردند و به این نتیجه رسیده بودیم که اینها قراین یک جنگ هست؛ پس جنگی در پیش است اما تاریخ آن مشخص نیست.
 
در چند ماه منتهی به ۳۱ شهریور و آغاز رسمی جنگ، نیروی دریایی در شمال خلیج‌فارس مانورهای متعددی را برای آمادگی نیروها انجام داد و با توجه به اطلاعات به دست آمده، یگان‌های شناور را از اروندرود به داخل خلیج‌فارس انتقال داد که این به دلیل طرح نقشه جنگی بود که توسط فرماندهان آماده شده بود.
 
فرمانده تیپ هشتم نیروی دریایی به این نتیجه رسیده بود که یگان‌هایش در اروندرود امنیت کامل ندارند و به راحتی در تیررس دشمن هستند؛ به همین دلیل نیروها را از محل ترک و به شمال خلیج‌فارس در آب‌های سرزمینی انتقال دادند. این اقدام در ۲۶ مرداد صورت گرفت که ۴۱ فروند شناور برای اینکه مورد هدف قرار نگیرند، به شمال خلیج‌فارس انتقال پیدا کردند. دوم شهریور ۵۹ دو فروند سوخوی نیروی هوایی ارتش عراق به یگان‌های ما حمله کردند که ناو نقدی، این دو فروند جنگنده عراقی را سرنگون کرد. این نشان می‌دهد که این تحرکات، جنگ است و نیروهای ارتش ایران آماده مقابله با متجاوزین هستند.
 
۳۱ شهریور زمانی که جنگ به صورت رسمی آغاز شد در ساعت سه بعدازظهر فرمانی برای ما صادر شد که تکاوران نیروی دریایی از بوشهر حرکت کنند و برای دفاع از خرمشهر، وارد این شهر شوند. اما مسئله‌ای که باید اینجا به آن اشاره کنم این است که ۲۳ شهریور جانشین نیروی دریایی ارتش از تهران به بوشهر آمد و قرارگاه فرماندهی جنگ را تشکیل داد؛ این به معنای آن است که ارتش می‌داند جنگی در پیش است و قرارگاه فرماندهی جنگ را تشکیل دادند، بنابراین جنگ دریایی از بوشهر مدیریت می‌شد.
 
 ناخدا بفرمایید در حالی سوم خرداد کجا بودید و چه می‌کردید؟
 
۳۱ شهریور گردان تکاور نیروی دریایی اولین دستور را برای اعزام به خرمشهر داد و ساعت ۱۲ همان شب به سمت خرمشهر حرکت و صبح آن روز وارد خرمشهر شد و از ساعت ۱۱:۳۰ صبح عملیات‌ در خرمشهر آغاز شد. یک گروهان از نیروهای ما برای کمک به مدافعان شلمچه، عازم آنجا شدند. البته نیروهای مردمی و یگان‌هایی از لشگر ۹۲ زرهی اهواز،  ژاندارمری و کمیته برای دفاع از مرز، به شلمچه رفته و با عراقی‌ها درگیر بودند. اولین مأموریت ما، کمک به مدافعین در شلمچه بود.
 
اولین شکست نیروهای عراق در عملیات ذوالفقار ۱ و در جبهه جنوب بود
 
فرماندهان تکاور در زمانی که یک گروهان برای کمک به مدافعین شلمچه رفته بود، به شناسایی شهر و برنامه‌ریزی برای دفاع از خرمشهر پرداختند و به این نتیجه رسیده بودند که دفاع کلاسیک از خرمشهر مقدور نیست زیرا عده‌ی نیروهای ما کم و منطقه بسیار وسیع است. تنها راهی که برای ما باقی مانده بود، دفاع پارتیزنی از شهر بود که تخصص ویژه تکاوران دریایی ارتش است. این ۸۰۰-۷۰۰ نیرویی که وارد خرمشهر شده بودند، همه افسر بودند و فرد بی‌تجربه‌ای بین ما وجود نداشت. من ۴۰ سال داشتم و بقیه پرسنل زیر ۳۰ سال؛ همه ورزیده، دوره دیده و آماده نبرد. از ساعت ۱۱ مأموریت دفاع از شهر بر عهده تکاوران گذاشته می‌شود البته نیروهای مردمی نیز وجود داشتند اما تنها یگان سازمان‌یافته که با تمام تجهیزات جنگی و منسجم وجود داشت، تکاوران بودند.
 
اولین شکست نیروهای عراق در عملیات ذوالفقار ۱ و در جبهه جنوب بود، دشمن می‌خواست محاصره آبادان را با عبور از بهمنشیر و رسیدن به اروندکنار کامل کند. در هشتم و نهم آبان ۱۳۵۹ گردان تکاوران و مدافعان شهر شبانه برای مقابله با نیروهای عراقی رفتند. گردان ۱۵۳ مشهد نیز از بندر امام خمینی (ره) با پاورت‌گراف!؟ برای کمک به نیروهای ما آمدند و توانستیم نیروهای عراق را عقب برانیم؛ این اولین شکست دشمن بعثی بود که موجب آزادسازی جاده خاکی و امکان تردد نیروها شد.
 
از روز هفتم آبان ۵۹ وضعیت تغییر کرد؛ در ابتدا نیروهای بعثی مهاجم و حمله‌ور بودند و نیروهای ایران، مدافع اما از این روز به بعد مقاومت مردم و نیروهای مسلح موجب زمین‌گیر شدن نیروهای عراقی و تغییر وضعیت آنها  به حالت دفاعی‌شان شد. دفاع مردم و نیروهای مسلح ایران، استراتژی ارتش رژیم بعث عراق را تغییر و موجب شد ۱۷ ماه بعد شکست حصر آبادان رقم بخورد که البته در طی فرمان امام راحل (ره) انجام شد.
 
لشگر۷۷ با همکاری مردم در عملیات ثامن‌الائمه، نیروهای عراقی را شکست و آنها را تا پشت جاده اهواز ـ خرمشهر عقب راند. به فاصله کمی یعنی ۱۹ ماه بعد از آغاز جنگ با توجه به پیشرفت‌های میدانی و روحیه بالای نیروهای ایران، از طرفی پایین آمدن نیروی دشمن با توجه به شکست‌های پی‌درپی، موفقیت‌های بسیاری در جبهه به دست آمد. در همین زمان دو عملیات دیگر در غرب کشور انجام و دشمن در آنها شکست خورد که مجبور به ترک مناطق غرب و بازگشت به مرزهای بین‌المللی شد.
 
آزادی خرمشهر کار آسانی نبود
 
فرماندهان با توجه به این شرایط به این نتیجه رسیدند که ارتش شکست خورده عراق را باید تغییر داد؛ بنابراین عملیات بیت‌المقدس توسط اساتید دانشگاه جنگ از جمله امیر بختیاری فرمانده وقت دانشگاه طراحی شد. این عملیات با مشارکت همه نیروها از جمله سپاه و ارتش برنامه‌ریزی و به اجرا درآمد.
 
آزادی خرمشهر کار آسانی نبود، دشمن بعثی ۳۶ گردان در خرمشهر مستقر و یک دژ غیرقابل تسخیر ایجاد کرده بود. آنها همه شهر را به سنگرهای زیرزمینی و بتنی تجهیز کرده بودند. صدام در اظهارنظری اعلام کرده بود اگر ایرانی‌ها بتوانند خرمشهر را پس بگیرند، من کلید طلایی بصره را به آنها خواهم داد.
 
عملیات بیت‌المقدس طبق طراحی فرماندهان قرار بود در چهار محور انجام شود که از ۱۱ فروردین آغاز و در ۳ خرداد ۱۳۶۱ نیروهای ما بعد از آزادی خرمشهر، به مرز شلمچه با عراق رسیدند. یگان‌های عمل‌کننده سه قرارگاه‌ بودند که زیر نظر قرارگاه کربلا از غرب، شمال و شمال شرق شهر خرمشهر عمل کردند؛ این عملیات از سخت‌ترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس بود زیرا یگان‌های عمل‌کننده باید از دو رودخانه کارون و کرخه عبور می‌کردند.
 
نیروی دریایی ارتش در این عملیات برای انتقال نیروها از هفت فروند هواناو یا هاورکرافت، پنج فروند هلی‌کوپتر و ۳۰۰ فروند قایق تندرو استفاده می‌کرد. یگان رزمی تکاوران در جناح چپ و مشرف به کارون، در این عملیات عمل می‌کرد.
 
عملیات بیت‌المقدس یک عملیات بسیار سنگین است که در آن ارتش عراق حدود ۱۹ هزار اسیر و در همین حدود کشته و زخمی داد و مجبور به عقب‌نشینی از شهر خرمشهر شد. گردان تکاوران از جایی وارد شهر شد که ۴ آبان ۱۳۵۹ از همان‌جا مجبور به خروج از شهر شده بود؛ این یک لحظه بسیار زیبا و تاریخی برای تکاوران بود.
 
در دوران جنگ تحمیلی شاهد درگیری و ایستادگی ناو سهند، سبلان و جوشن نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با ناو آمریکایی هستیم. شما در آن دوران کجا بودید و چه شد که ارتش ایران مقابل یکی از ابرقدرت‌های جهان ایستادگی کرد؟
 
نکته‌ای که باید توجه داشت، این است که من فرمانده تکاوران نیروی دریایی ارتش بودم و در دریا حضور نداشتم، اما در جریان موضوعات هستم. ناوهای نیروی دریایی ارتش ایران با ناو آمریکایی درگیر شدند آن بود که آمریکا سکوهای نفتی کشور ما را بمباران و نیروی دریایی در مقابل آن ایستادگی کرد.
 
فرماندهان این سه ناو جنگی ایران با شجاعت در پاسخ به آنها که می‌گفتند این محل را ترک کنید، گفتند اینجا سرزمین ماست؛ پس شما باید از سرزمین ما خارج شوید. یاد و خاطره شهدای عزیز ناوهای سهند، سبلان و جوشن که هنوز هم پیکر پاکشان در اعماق آب‌های نیلگون خلیج‌فارس است، همیشه برای ما گرامی است.
 
کسینجر سیاستمدار آمریکایی گفته بود «صدام ۱۰ روزه ایران را تصرف می‌کند»
 
یک مطلبی که باید به آن اشاره کنم این است که رژیم بعث و حامیانش بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده بودند و با توجه به شرایط بعد از انقلاب و کاهش زمان خدمت سربازی و البته خروج افسران عالیرتبه از ارتش ایران، فکر می‌کردند که ارتش دیگر توان گذشته را ندارد؛ به همین دلیل و با پشتیبانی ابرقدرت‌ها، تصمیم به تجاوز به ایران را گرفتند اما آنها غافل از این موضوع بودند که مردم ایران با چوب و چماغ هم مقابل آنها ایستادگی می‌کنند.
 
رژیم بعث که از پشتیبانی بلوک غرب و شرق و با حمایت مالی شیخ‌نشینان حاشیه خلیج‌فارس و کمک‌های بسیار اردن، به خیال تصرف ایران دست به حمله نظامی علیه ایران اسلامی زد، نقشه آنها این بود که در روز اول خرمشهر را بگیرند و در روز سوم اهواز و خوزستان و هفتمین روز، میدان آزادی تهران و بعد از آن رادیو و تلویزیون ایران سخنرانی صدام را پخش کرد.
 
کسینجر سیاستمدار آمریکایی گفته بود «صدام ۱۰ روزه ایران را تصرف می‌کند» اما با مقاومت ملت ایران و ایستادگی آنها همانند کوه دماوند، روز دهم جنگ، ارتش عراق زمین‌گیر شد. رشادت‌های جوانان ایرانی همانند نوجوان ۱۳ ساله و خلبانان ایران مانند خلعتبری تمام محاسبات دشمن بعثی را برای تصرف ایران بر هم زدند. صدام درباره ایستادگی ایرانی‌ها گفته بود «ایرانی‌ها مرز را همانند آهن گداخته در دست می‌گیرند»؛ بله ایرانی‌ها بسیار باغیرت و شجاعت هستند و برای دفاع از میهن و انقلاب خود، جان خودشان را نیز می‌دهند.
 
درباره توان ارتش عراق باید گفت آنها در ابتدای جنگ ۱۲ لشگر بودند؛ یعنی ۵ لشگر زرهی، ۵ لشگر مکانیزه و ۲ لشگر پیاده، اما در سال ۶۴ این تعداد نیروهای آنها به ۵۴ لشگر رسیده بود. این در حالی است که مقاومت نیروهای مسلح ایران به پشتوانه ملت شریف، نقشه آنها را نقش بر آب کرد.
 
در سال های اخیر شاهد حضور نیروی دریایی ارتش در آب های آزاد هستیم، نظر شما در این باره چیست و به نظر شما دلیل حضور ایران در آب های آزاد چه می تواند باشد؟
 
من در سال ۱۳۶۴ بازنشست شدم اما ارتباط خودم را با نیروی دریایی قطع نکردم به خصوص از زمانی که امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی  ارتش شدند به دلیل اینکه در جبهه از همرزمان من در گردان تکاوران بود، ارتباط تنگاتنگی با نیروی دریایی دارم. من در رزمایش های نیروی دریایی حضور دارم و پیشرفت های آنها را در همه حوزه ها مشاهده می کنم. نیروی دریایی ما امروز یک ارتش کامل است، زیرا نیرو های زمینی و تکاور، نیروهای ویژه، یگان های سطحی و زیرسطحی، هوایی و پهباد دارد.
 
تمامی تجهیزات موردنیاز نیروی دریایی در داخل کشور تولید می شود، امروز ما شاهد ساخت ناو جماران، پیکان، جوشن، سهند، سبلان، دماوند، الوند و همچنین زیردریایی و انواع و اقسام مهمات در داخل کشور هستیم و نیاز به هیچ کشور بیگانه نداریم. آموزش یگان های نیروی دریایی در عالی ترین سطح است و نیروی دریایی برای تربیت نیروهای خود دانشکده و دانشگاه های متعددی دارد. که تا عالی ترین سطح آموزشی در همین دانشکده ها، دانشجویان می توانند به تحصیل بپردازند. کارخانه های کشتی سازی در بندرعباس، بوشهر و نوشهر نیازهای داخلی را تامین می کنند. بنابراین همه تجهیزات مختص به خودمان است.
 
هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد
 
امروز شاهد آن هستیم که نیروی دریایی از خلیج فارس خارج شده و در دریای عمان، آب های آزاد حضور پیدا کرده است. دریا نوردان ما امروز در فاصله سه هزار کیلومتری آب های سرزمین حضور دارند که نشان می دهد نیروی دریای ما یک نیروی بین المللی است. نیروی دریایی از طریق جهاد خودکفایی و وزارت دفاع به روزترین تجهیزات مسلح می شوند و هیچ نیازی به بیگانگان ندارند. پیشرفت امروز نیروی دریایی قابل مقایسه با ۳۱ شهریور زمان تجاوز نظامی رژیم بعث صدام به ایران نیست. امروز نیروی دریایی در سواحل مکراند به آبادانی منطقه پرداخته است.
 
هیچ قدرتی در منطقه یارای مقابله با نیروی دریایی ایران نیست و کشورهایی که متوسل به ابرقدرت ها هستند و می خواهند زیرسایه آنها باشند جرات چپ نگاه کردن به ایران را ندارند و مطمئن باشید اگر یک روزی اتفاقی بیفتد اگر چه ما جنگ طلب نیستیم و خواهان صلح هستیم اجازه نفس کشیدن به آنها نخواهیم داد.
 
نیروی دریایی ایران با حضور در آب های آزاد برای کشورهای جهان راه های آبی امن به وجود آورده
 
چند سال پیش رهبر معظم انقلاب عنوان نیروی دریایی راهبردی را برای نیروی دریایی ارتش به کار بردند، به نظر شما انتخاب این اسم به چه دلیل است و تفاوت نیروی دریایی قبل و بعد از این نامگذاری چیست؟
 
فرمانده معظم کل قوا، نگاه بسیار مثبتی به نیروری دریایی دارند و همگان نیروی دریایی را به عنوان یک نیروی ولایی می شناسد. زیرا فرمانده و کارکنان نیروی دریایی ولایی هستند و راهبردی بودن آن نیز از همین جا نشأت می گیرد. نیروی دریایی همواره آماده فرمان ولایت فقیه است و به خواست ایشان در آب های آزاد حضور دارند و برای کشورهای جهان راه های آبی امن به وجود آورده اند.   امروز تامین امنیت نفت کش ها و کشتی های تجاری در جنوب آفریقا توسط نیروی دریایی ایران انجام می شود و در مقابل دزدان دریایی از کشتی های عبوری در این آب ها دفاع می کنند. نیروی دریایی ما همواره آماده عملیات است و یا تاکنون در عملیات های بسیاری به مقابله با دزدان دریایی پرداخته این آمادگی نیروی دریایی به امروز بازنمی گردد در زمان جنگ تحمیلی دشمن بعثی نتوانست حتی یک روز فروش نفت ایران را متوقف کند.
 
در ماه گذشته شاهد رزمایش مشترک نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با کشور عمان بودیم، این توانایی از کجا نشأت گرفته است؟
 
ایران با کشور عمان همسایه و دوست دیرینه است، برای ادامه همکاری و آشنایی بیشتر پرسنل با قوانین دو کشور این رزمایش ها برگزار می شود. از این جمله می توان به مانور مشترک با پاکستان در دریای خزر اشاره کرد. این رزمایش ها هم نشان می دهد که ایران همواره خواهان صلح و دوستی است، به همین دلیل با برپایی رزمایش های مشترک به دنبال گسترش روابط و دوستی با همسایگان است. امنیت در خلیج فارس را کشورهای حوزه آن با همکاری هم تامین کنند و نیاز به نیروی خارجی در این منطقه نیست.
 
بعضا شاهد حضور ناوهای کشورهای بیگانه از جمله امریکا در دریای عمان و خلیج فارس هستیم، از طرفی تهدیدات روسای جمهور ایالات متحده نیز گهگاه وجود دارد؛ شما آمادگی ارتش برای مقابله با این تهدیدها را به چه میزان می بینید؟
 
آمادگی امروز نیروی دریایی راهبردی ارتش به هیچ عنوان قابل مقایسه با زمان جنگ تحمیلی نیست ما در آن زمان به صورت مستقیم با امریکا وارد جنگ شدیم. امروز نیز آمادگی داریم در مقابل هر گونه تهدید و زیاده خواهی با تمام توان ایستادگی کنیم. توان نیروی دریایی ما در منطقه بی نظیر است و کشورهایی که برای تامین امنیت شان به بیگانگان وابسته هستند، اجازه ورود بیگانگان به خلیج فارس را ندارند، وگرنه تامین امنیت خلیج فارس باید توسط کشورهای منطقه برقرار شود.  دلیلی برای حضور امریکا و دیگر کشورها در خلیج فارس وجود ندارد. مگر کشورهای حوزه خلیج فارس چه چیزی کم دارند که نتوانند امنیت منطقه را تامین کنند.
 
غربی ها با فروش تجهیزات نظامی به کشورهای مسلمان به دنبال ایجاد مخاصمه و دشمنی در کشورهای منطقه هستند
 
غربی ها با فروش تجهیزات نظامی به کشورهای مسلمان به دنبال ایجاد مخاصمه و دشمنی در کشورهای منطقه هستند و حضورشان در خلیج فارس هیچگونه توجیه و معنا ندارد. ایران اسلامی به هیچ ابرقدرتی وابسته نبوده و با توکل به توان داخلی توانسته امنیت کاملی را برای خود تامین کند و در آبهای آزاد حضور فعال و موثری داشته باشد.
 
شما آینده نیروی دریایی ارتش را با توجه به اینکه در زمان رژیم پهلوی و دوران انقلاب اسلامی فرمانده بودید چگونه پیش بینی می کنید؟
 
من بسیار روشن و درخشانی برای نیروی دریایی پیش بینی می کنم، تمامی برنامه آینده این نیرو مدون است و طبق آن پیش می رود. بنابراین با قدرت و اطمینان کامل می گویم نیروی دریایی یک نیروی راهبردی و تعیین کننده است که به هیچ کشور بیگانه ای وابسته نیست و تمام تجهیزات خود را با توسل به جوانانش تولید و به کار می گیرد.
 
نیروی دریایی یک نیروی تجهیزات محور است، به نظر شما چه شد که این نیرو پس از انقلاب و با توجه به تحریم ها و جنگ تحمیلی توانست روی پای خود بایستد و با اقتدار ادامه حیات دهد و تعیین کننده باشد؟
 
در سال ۵۸ پس از خروج مستشاران امریکایی از ایران فرماندهان ما به این نتیجه رسیدند که برای تجهیز تسلیحات خود باید به دانش و توان داخلی اتکا کنند. زیرا در تحریم هستیم و اجازه تامین قطعات به ایران داده نخواهد شد. قبل از انقلاب اجازه تامین قطعات به نیروهای ایرانی داده نمی شد و اگر قطعه ای آسیب می دید مستشاران آن را باز می کردند و برای تعمیر به خارج می فرستادند و پس از خروج آنها به این نتیجه رسیدیم که باید خود قطعات را تعمیر کنیم، این آغاز اتکا به توان داخلی و تلاش برای تعمیر و بازسازی تجهیزات بود. از این زمان بود که ارتباط ارتش با دانشگاهیان و صنعتگران برای تعمیر و تامین قطعات با استفاده از مهندسی معکوس ایجاد شد.
 
این اقدام نیروی دریایی مبنایی برای سایر نیروهای ارتش شد تا با جهاد خودکفایی نیازمندی های خودشان را تامین کنند. نقش مضاعف وزارت دفاع در این پروسه تعیین کننده و اساسی است. این وزارتخانه با دانشگاه ها و صنعت در ارتباط است و تجهیزات موردنیاز نیروهای مسلح را تامین می کند. در پایان باید بگویم که تکاوران نیروی دریایی تنها در خرمشهر ۱۰۳ شهید و ۲۹۳ جانباز داده اند که نمونه آن فرمانده امروز نیروی دریایی ارتش امیر سیاری است. هرساله برای پاسداشت شهدای خرمشهر در روز سوم خرداد در این شهر جمع می شویم و یاد آنها را گرامی می داریم.
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
فرمانده کلاه‌سبزهای نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس گفت: هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
43%