معاون بهداشت و درمان سپاه ضمن تشریح اقدامات سپاه برای کمک رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، گفت: با همکاری قرارگاه‌های سپاه و انجام مانورهای مختلف، تمهیدات لازم صورت گرفته است تا شبکه درمانی تهران در هنگام وقوع زلزله بتوانند پاسخگوی مردم باشد.
 
فارس، سردار دکتر احمد عبداللهی، معاون امداد، بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی کل سپاه پاسداران ضمن بازدید از مجموعه این خبرگزاری با خبرنگاران بهداشت و درمان به بحث و گفت‌وگو نشست و  مجموعه اقدامات سپاه در عملیات امدادرسانی و کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه و محرومیت زدایی در امر بهداشت و درمان هموطنان در مناطق کم برخوردار را تشریح کرد.
 
*مجموعه اقدامات سپاه در جهت کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه چگونه بود و چه برنامه‌هایی د این راستا اجرا شد؟
 
نیروهای بهداشتی و درمانی سپاه پس از وقوع زمین‌لرزه 7.2 ریشتری در کرمانشاه که شب هنگام به وقوع پیوست شبانه مجموعه اقدامات خود را آغاز کرد و  مراکز بهداری سپاه در غرب  به حالت آماده‌باش درآمدند.  همچنین تمام بیمارستان‌های سپاه در سراسر کشور طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده باید دو بیمارستان صحرایی در دل خود جای داده تا در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرد.
 
بر همین اساس بیمارستان امام حسین کرمانشاه طی بامداد پس از زمین‌لرزه کرمانشاه در سرپل‌ذهاب فعال‌سازی و بیمارستان صحرایی 9 صبح فردا آغاز به کار کرد و مصدومان به آن منتقل شدند.
 
همچنین در استان‌های مختلف با یک ابلاغ 6 بیمارستان صحرایی در نقاط مختلف کرمانشاه راه‌اندازی کردند و اکنون 50 روز پس از وقوع زمین‌لرزه حضور دارند و تا کنون به 7 تا 8 هزار مصدوم خدمت‌رسانی شده است و 600 عمل جراحی در این بیمارستان‌ها صورت گرفته و طی روزهای اول و دوم که نیازهای دارویی و بهداشتی در منطقه داشتیم 5 هزار قلم سرم از مجموعه دانشگاه‌ علوم پزشکی بقیه‌الله به منطقه ارسال شد.
 
همچنین در بخش هوافضا 8 سورتی پرواز برای انتقال مصدومان صورت گرفت و 3 فروند بالگرد و 4 فروند کونتون برای انتقال مصدومان به استان‌های معین به کار گرفته شد و بیش از 300 مصدوم توسط امداد هوایی انتقال یافتند.
 
بهداری سپاه استان نیز در همه نقاط مختلف به ویژه روستاها تقسیم کار انجام دادند و سعی کردند در تمام روستاها درمانگاه و پست بهداشتی و درمانی دایر کنیم که هنوز درمانگاه ازگله مشغول فعالیت است.
 
در مجموعه سپاه با تمام وجود در خدمت مردم بوده، هست و خواهد بود و این فلسفه بنیادی سپاه برای مردم است چرا که از دل مردم جوشیده و هر جا نیاز باشد همواره فعالیت خود را انجام می‌دهد و تلاش کرده‌ایم جز اولین نیروهایی باشیم که در مناطق زلزله‌زده به مردم کمک‌رسانی می‌کنند. در زلزله بم دوستان ما در سپاه در اولین لحظات پس از زلزله حضور یافتند و جز نخستین افرادی بودند که به کمک مردم شتافتند. سپاه حامی و یاور مردم در حوزه‌های مختلف اعم از حوزه بهداشت و درمان بوده است.
 
بزرگ‌ترین بیمارستان صحرایی را از لحاظ کمیت و کیفیت و همچنین تجهیزات در منطقه زلزله‌زده دایر کردیم که حتی جراحی‌های مغز و اعصاب و توراکس در آن امکانپذیر بود این در حالی است که چنین قابلیتی را اصولا بیمارستان‌های صحرایی ندارند ولی سپاه دارای کاملترین بیمارستان صحرایی است بیمارستان شهید صدوقی اصفهانی در مناطق زلزله‌زده یک بیمارستان صحرایی بنا کرد و اقدامات گسترده‌ای انجام داد.
 
البته بخشی از این نیروها و تجهیزات قرار بود جهت کمک به مردم میانمار اعزام شوند ولی به دلیل انجام نگرفتن برخی از هماهنگی‌ها اعزام صورت نگرفت البته در زلزله پاکستان نیز سپاه چندین بیمارستان صحرایی در این کشور برپا کرد و در نهایت آن را به مردم پاکستان هدیه دادیم.
 
سپاه متعهد شده به حضرت آقا که در تأمین خانه‌های کانکسی و سیار برای زلزله‌زدگان اقدام کند که بر همین اساس 8 هزار واحد برای زلزله‌زدگان اختصاص یافت و فرمانده کل سپاه اعلام کردند که این تعهد انجام شده است.
 
در حوزه بهداشت و درمان اگر نیازها اضطراری باشد اکنون وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت‌ها را بر عهده  دارند و ما نیز همچنان در ازگله فعال هستیم و اگر نیازی باشد تمام و کمال در خدمت مردم حضور خواهیم داشت. بنابر این چون شرایط اضطرار تمام شده سایر بیمارستان‌های صحرایی را جمع کرده‌ایم و اکنون برخی پست‌های امداد در منطقه حضور دارند و ما همچنان فعالیت می‌کنیم.
 
*بهداشت و درمان سپاه در مورد زلزله‌ احتمالی تهران چقدر آمادگی دارد و چه تمهیداتی در این زمینه پیش‌بینی شده است؟
 
زلزله‌ تهران موضوع پیچیده‌ای بوده و همچون وقوع زلزله در سایر استان‌ها نیست البته در سپاه تمهیدات لازم حتی رزمایش و تخصصی برگزار شده و جهت خدمت‌رسانی به مردم آمادگی داریم. هنگام وقوع زلزله‌های هفته پیش نیز مراکز درمانی سپاه به حالت آماده‌باش درآمدند ولی باید توجه داشت که زلزله تهران شرایط خاص خود را دارد.
 
این شهر دارای جمعیت میلیونی بوده و زیرساخت‌های آن منطبق با استانداردها نیست لذا شرایط ایده‌آل ندارد و این موضوع قابل تصور نیست که تلفات بالای 7 ریشتر چگونه خواهد بود.
 
ما تمهیدات لازم را با همکاری قرارگاه‌های سپاه همچون قرارگاه ثارالله انجام داده‌ایم تا شبکه درمانی تهران را در هنگام وقوع زلزله طرح‌ریزی و تمرین کنیم و اگر زلزله‌ای رخ داد بتوانیم پاسخگوی مردم باشیم.
 
*حضور سپاه در مناطق محروم و دورافتاده چگونه بوده و چه فعالیتی جهت کمک به مردم این مناطق صورت می‌گیرد؟
 
سپاه قرارگاهی محرومیت‌زدایی دارد و در کنار شناسایی این نقاط محروم در ساخت مراکز بهداشتی، جدول خیابانی، راه‌های مواصلاتی، مدرسه و ... کمک می‌کند و زمانی که در هر استانی رزمایش داشته باشیم در نقاط کم‌برخوردار سپاه بیمارستان صحرایی برپا کرده و خدمات رایگان به بیماران ارائه می‌دهد.
 
طی این سال‌ها به مناطقی اعزام شده‌ایم که بسیاری از مردم حتی روی پزشک را ندیده و از کمترین امکانات برخوردارند و در سال چندین برنامه در این زمینه انجام می‌شود و تمرین‌های اختصاصی نیز در این راستا صورت می‌گیرد. به طور کلی این مسئله یک اصل بوده که در کنار یک رزمایش یک بیمارستان صحرایی برپا کنیم. سالانه سپاه میلیاردها تومان به محرومیت‌زدایی در بخش بهداشت و درمان اختصاص می‌دهد و اقدامات مؤثری در این راستا صورت گرفته است.
 
*نظر شما در مورد اجرای طرح تحول نظام سلامت چیست و نقاط ضعف و قوت آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
طرح تحول سلامت در ابتدا یک طرح ایده‌آل بود البته به شرطی که منابع پایدار و بودجه مورد نیازش پیش‌بینی می‌شد ولی شرایط آن طور که مدنظر بود رقم نخورد و اکنون این طرح با چالش‌هایی روبه‌رو است که فکر می‌کنم طی سال‌های بعد با موفقیت همراه نخواهد بود. منابع در این طرح تضمین‌ نشده بود و الان با چالش‌های زیادی اجراکنندگان آن مواجه هستند این چالش‌ها از بدهی‌های مختلف به پزشکان گرفته تا بخش‌های دیگر و فکر می‌کنم، متولیان آن بالاخره روزی نقطه پایان این طرح را اعلام کنند.
 
همچنین مشکلات اصلی که برگرفته از شرایط تحریم‌ها و فشارهای سیاسی مختلف است به این مسئله دامن زده است. دولت از افتخارات آن طرح تحول سلامت است و اگر اعتبارات آن تأمین می‌شد یکی از برگ‌های زرین و برنده دولت بود ولی نتوانست این طرح آن طور که باید بدرخشد و امروز تقریبا مسئولان هم به این نکته توجه کرده که طرح را روزی شاید به ناچار تعطیل کنند.
 
*وضعیت آموزش پزشکی در نیروهای مسلح به ویژه سپاه چگونه است؟
 
نیروهای مسلح به طور کلی دو دانشگاه علوم پزشکی شامل دانشگاه ارتش و دانشگاه بقیه‌الله دارد که دانشگاه بقیه‌الله زیرمجموعه سپاه بوده و در مقایسه با روزی که کار خود را آغاز کرد فاصله زیادی دارد. امروز در بخش‌های مختلف حرف برای گفتن داریم و 9 سال در حوزه پژوهش این دانشگاه مقام نخست را در کشور کسب کرده است همچنین در حوزه استانداردسازی و اعتباربخشی بیمارستان بالاترین رده را که درجه یک عالی است کسب کرده که این از افتخارات سپاه است.
 
همچنین علاوه بر این مسئله سپاه در رشته‌های علوم پایه و بالینی فارغ‌التحصیلان زیادی داشته و همه ساله افراد زیادی در حوزه‌های  پزشکی عمومی، پرستار، داروساز، علوم آزمایشگاهی و ... در زیرمجموعه سپاه فارغ‌التحصیل می‌شوند. همچنین این دانشگاه دارای دوره‌های تخصصی و فوق‌تخصصی بوده و هرساله فارغ‌التحصیلان زیادی به صورت فلوشیپی داریم. همچنین در 10 تا 11 تخصص رزیدنت تربیت می‌کنیم تا نیازهای تخصصی را بتوانیم تأمین سازیم.
 
همچنین دانشجویان ما از طراز علمی بالایی برخوردار بوده و بر اساس رنکینگ وزارت بهداشت دانشجویان جز تیپ دو بوده و سه سال است به سطح تیپ یک دست یافته‌ایم و در واقع همگام با دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی ایران، تهران و شیراز گام برداشته که از این افتخارات سپاه است.
 
*فعالیت‌های پژوهشی سپاه در چه حوزه‌هایی بوده است؟
 
در حوزه درمان، دارو و هر آنچه مورد نیاز باشد فیلد تحقیقاتی داریم و مراکز ما جز مراکز تحقیقاتی بوده که در موضوعات مختلف فعالیت می‌کند همچنین تا کنون پژوهش‌های ازرشمندی صورت گرفته و در حال توسعه است و فتح قله‌های علم که مورد تأکید مقام معظم رهبری است دور از دسترس نیست و این موضوع ان‌شاءالله در سال‌های نزدیک محقق شده و به تولید علم مورد نظر آقا دست می‌یابیم.
 
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
معاون بهداشت و درمان سپاه ضمن تشریح اقدامات سپاه برای کمک رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، گفت: با همکاری قرارگاه‌های سپاه و انجام مانورهای مختلف، تمهیدات لازم صورت گرفته است تا شبکه درمانی تهران در هنگام وقوع زلزله بتوانند پاسخگوی مردم باشد.
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی و مجازی بومی تا چه میزان اعتماد عمومی جامعه را برای عضویت و استفاده جوانان خصوصا به خود جلب کرده است؟
زیاد
19%
 
متوسط
17%
 
کم
62%