* تاریخ مساله مهدویت و منجی بشریت به چه زمانی بر می گردد؟

از تفحص در ملل و نحل بدست می آید که انتظار ظهور منجی در همه مکاتب بشری و ادیان ابراهیمی رواج داشته است تاجایی که برخی علماء علوم تجربی نیز به این مهم اشاره کرده اند. بنابراین بر اساس تفکر بشری و حکت آفرینش که همواره در نظر بشر بوده است حکومت صالحه از بدو تمدن بشر در تفکرات و آمال او جا داشته است.

 

* اینکه یاران امام زمان (عج) را 313 نفر ذکر کرده اند آیا در هیچ عصری تاکنون 313 نفر مهیا نبوده است که امام زمان (عج) ظهور کند؟

در اینکه این 313 نفر آیا باید همگی در یک عصر باشند و یا در اعصار مختلف هم می توانند باشند فی ما بین بزرگان محققین این رشته اختلاف شده است، لکن آنچه از قرائن و شواهد معلوم می گردد این افراد انسان های شاخص و برجستهای هسند که علوه بر تدین دارای قابلیت های بسیار دیگری رای اداره جهان می باشند که گاهی در تاریخ قرنها برای آمدن یکی از آنها وقت صرف شده است. بنابراین و با این تحلیل می توان گفت این بزرگواران افراد معمولی و حتی متوسط نیستند که اینگونه انسانها در طول مدت غیبت زیاد ظهور و بروز کردهاند پس با ایت توضیح هنوز این افراد تکمیل نشده اند و اشکالی که به ذهن می رسد مبنی بر اینکه چگونه با وجود این همه افراد صالح در طول این مدت مدید باز 313 نفر نشده اند، نیز مندفع می گردد.

 

* در عصر ظهور امم زمان (عج) به چه وسیله ای در مقابل این همه ابزار جنگی پیشرفته مقابله می شود؟

اینجا چند احتمال وجود دارد یکی اینکه عناوینی مانند "سیف" که در روایات آمده است کنایه از ابزار جنگی است و البته سیف هر عصری متناسب با خود آن عصر می باشد مخصوصا اینکه در روایات مهدویت وارد شده است که امام زمان (عج) علم بشر را کامل می کند پس ایشان ممکن ات دست به اختراع اسلحه هایی پیشرفته تر از سلاح عصر خود بزنند و با همه آنها مقابله کنند. احتمال دیگر آن است که چون سلاح های امروزی نوعی ناجوانمردی در مقابله به حساب می آید حضرت به معجزه همه آنها را مخلوع کنند و لاجرم جنگ به سیف و سنان محول شود، الیته موارد دیگری مانند افول تمدن وجود دارد که دراین مختصر نمی گنجد.

 

* آیا مصداق تعیین کردن برای علائم ظهور صحیح می باشد؟

از نصوص وارده درباره علائم ظهور استفاده می شود که امارات همگی کلی و قابل انطباق بر ازمنه و امکنه مختلفه می باشند و این خود شاهد بر این است که تعیین مصداق مورد نظر ذوات مقدسه معصومین (ع) نبوده است چه اینکه بررسی سیره مستمره علماءتشیع عدم تعیین مصداق و بلکه نهی از آن را نشان می دهد.

 

* آیا جهان امروز را برای ظهور امام زمان (عج) آماده می بینید؟

با عنایت به پاسخ سوال قبل جواب این سوال تقریبا روشن است. تعیین زمان ظهور امر دشواری است که سخن گفتن پیرامون آن خالی از نواهی شرعی نیز نمی باشد در هر صورت در نصوص وارده آمده است که شیعه باید همیشه آماده و امیدوار برای ظهور باشد خدای متعال انشاء الله  ما را از بین این افراد قرار دهد.

 

* ویژگی های عصر ظهور امام زمان (عج) چگونه می باشد؟

آنچه از روایات در این زمینه استفاده می شود پس از استقرار امام زمان (عج) حکومت صالح و عادل برقرار می گردد و تقریبا تمام محاسنی که بزرگان حکمت در کتب مدینه فاضله خود گفته اند محقق می گردد و بشر به آرزوی دیرینه خود که همانا حکومت عباد صالح بر روی زمین است می رسد و شرایط رشد و ترقی برای انسانها بدون هیچگونه محدودیت و تبعیضی ایجاد می گردد و در یک کلمه بشر آنگونه که خالق او مقدر نموده است مسر رشد و کمال را طی می کند. انشاءالله

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
دکتر حسینی در گفتگو با مناظره: شیعه باید همیشه آماده و امیدوار ظهور امام زمان (عج) باشد
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی در فضای مجازی برای نشر معارف دینی تا چه اندازه مفید بوده اند ؟
زیاد
50%
 
متوسط
18%
 
کم
31%