به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آلیستر برت» وزیر مشاور دولت انگلیس در امور غرب آسیا (خاورمیانه) در گفت‌وگویی با روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» چاپ لندن، ایران را موظف به رعایت تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای (برجام) دانست و از تهران خواست که به «شروطی از جمله موضوعاتی مثل موشک‌های بالستیک» متعهد باشد.

 

برت با بیان این جمله که دلایل آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای مهم است، به نوعی از آمریکا در خروج از برجام حمایت کرد و بدون اینکه به این خروج معترض باشد،‌ بر تعهدات ایران تأکید کرد.

 

این وزیر انگلیسی بر خلاف تأکید مقامات تهران مبنی بر اینکه درباره مسائل خارج از برجام و حتی درباره توافق برجام، مذاکره نمی‌کند، گفت، «اینکه برخی امور قابل مذاکره نیست و بخشی ازتوافق هسته‌ای نیست بدین معنا نیست که نمی‌توان درباره آن بحث و صحبت کرد».

 

برت به آخرین تحولات در سوریه و حمله رژیم صهیونیستی به مواضعی در سوریه پرداخت و مدعی شد که رژیم صهیونیستی در حملات به سوریه از خود دفاع می‌کند.او گفت «ما به اسرائیل حق می‌دهیم از خودش دفاع کند».

 

برت اذعان کرد که لندن به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرده به صورت فعال و از نظر سیاسی و نظامی در سوریه باقی بماند.

 

مشروح گفت‌وگو؛

 

** برت در پاسخ به این سوال که «برخی معتقدند تنش اخیر (در مرز سوریه و فلسطین اشغالی) به تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای مرتبط بوده است»، گفت: نمی‌دانم. مردم از چند مدت پیش پاسخ ایران به حمله اسرائیل به فرودگاه «تی 4» را پیش‌بینی می‌کردند، حمله‌ای که در پاسخ به حملات پهپادهایی از ایران بود. پیش‌بینی این موضوع به ما ارتباطی ندارد اما موضع بریتانیا "تصمیم سیاسی برای خویشتنداری" است؛ منطقه به این امر بیشتر از هر زمان دیگری نیاز دارد، هر کسی حق دفاع از منافعش را دارد و اسرائیل نیز حق دفاع از خاکش دارد، همه باید بفهمند وضعیت چقدر شکننده است و باید هر آنچه می‌توان برای کم کردن از تنش‌ها انجام داد، در پیش گرفت.

 

** الشرق الاوسط در خصوص توافق هسته‌ای پرسید، «سه‌شنبه گذشته، دیداری میان فرانسه-آلمان-انگلیس با ایرانی‌ها در بروکسل انجام شد؛ چه چیزی مطرح کردید؟» برت گفت: صریح بگویم؛ اوضاع تغییر کرده است. در خصوص تصمیم آمریکا که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، برای تهران، سوال‌های بسیاری وجود دارد. ایران مسئول تعهداتش بر اساس توافق بین‌المللی است و باید به آن متعهد باشد. در رابطه با ما، ما و دیگران نیز باید به تعهداتمان متعهد باشیم اما مسایلی که آمریکا را به سمت خروج از توافق هسته‌ای سوق داد، بسیار مهم است و واضح است که ایران باید این خواسته‌ها را اجرا کند.

 

وی ادامه داد: ایران نباید بگوید من متعهد هستم اما (همزمان) شروط را اجرا نکند خواه در مسأله موشک‌های بالستیک باشد یا نقش منطقه‌ای تنش‌زدای این کشور. ما ایمان داریم که این امور را می‌توان حل کرد، اینکه برخی امور قابل مذاکره نیست و بخشی ازتوافق هسته‌ای نیست بدین معنا نیست که نمی‌توان درباره آن بحث و صحبت کرد. ایران باید درباره مسایلی که برای دیگران مهم است، آماده صحبت باشد. زمانیکه این کار را انجام داد باید عکس‌العمل‌ها و پاسخ‌هایی برای آن داشته باشد، این تنها راه دوری از درگیری است. بریتانیا هوشیار و چشمانش روی فعالیت‌های ایران در منطقه باز است. ابزارهای مختلفی برای رسیدن به نتیجه‌ای که خطرات ناشی از درگیری را پایان دهد و اهداف نهایی متعلق به برنامه هسته‌ای ایران را بدون نگرانی کشورهای دیگر محقق کند، وجود دارد؛ این همان موضوع اساسی است.

 

** این وزیر انگلیسی در پاسخ به این سوال که «نظر شما درباره حملات اسرائیل در سوریه چیست؟ چه چیزی بین اسرائیل و ایران اتفاق افتاد؟»، شروع حملات را به ایران منتسب کرد و مدعی شد: حمله‌های اولیه توسط نیروهای ایرانی حاضر در سوریه و با شلیک موشک‌هایی به پایگاه‌های اسرائیل در جولان آغاز شد و اسرائیل به این حملات واکنش نشان داد. موضع ما واضح و آشکار است، ما از اسرائیل در دفاع از اراضی و مرزرهایش دفاع می‌کنیم. حملات اول مه منجر به پاسخ شد را محکوم می‌کنیم. علاوه بر این خطرهای ورود به تنش‌های متقابل را درک می‌کنیم و خواهان مشاهده افزایش این تنش‌های نیستیم. تمامی طرف‌های را به خویشتنداری فرامی‌خوانیم و آنچه برای رسیدن به راه‌حل‌ لازم باشد، انجام می‌دهیم.

 

** «الشرق‌الاوسط» در ادامه پرسید:«اسرائیلی‌ها میگویند که مواضع ایران و حزب‌الله ونیروهای سوریه را هدف قرار داده‌اند؛ برخی طرف‌های سوم هستند که هدف قرار گرفته‌اند، آیا اطمینان دارید که طرف‌های سوم پاسخ نخواهند داد؟ وزیر مشاور دولت انگلیس پاسخ داد: بریتانیا نمی‌تواند پاسخ دهد، پاسخ مربوط به طرف‌هایی می‌شود که مورد هدف قرار گرفته‌اند. اسرائیلی‌ها چند وقتی است که به صورت واضح  اعلام کرده‌اند که برخی فعالیت‌ها در سوریه، برای اسرائیل تهدیدآمیز است و اگر موضوع مربوط به امنیت اسرائیل باشد وارد عمل خواهند شد به همین دلیل حملات فعلی، غیر قابل پیش‌بینی نبود بلکه دفاع از اراضی اسرائیل بود. همه طرف‌های باید ضرورت تصمیم سیاسی و اینکه اقدام نظامی، ضروری نیست را درک کنند. ما همه طرف‌ها را برای رسیدن به این گزینه تشویق می‌کنیم.

 

** «الشرق‌الاوسط» پرسید، « چه ترتیباتی می‌توان در سوریه اتخاذ کرد که مطالبات ایران و اسرائیل برای احترام به قواعد بازی را برآورده کند؟»  الستر برت پاسخ داد: سوال خوبی است : ابتدا باید درگیری در سوریه پایان یابد و قعطنامه سازمان ملل برای آتش‌بس اجرایی شود. دوم: مذاکرات ژنو باید از سر گرفته شود. سوم: موضوع به مردم سوریه برای مشخص کردن آینده کشورشان مربوط می‌شود. چهارم: درباره راه‌حل سیاسی نهایی، باید در راستای از بین بردن ریشه‌های درگیری کار کرد.

 

** این روزنامه فرامنطقه‌ای سپس پرسید: «رئیس‌جمهور ترامپ می‌خواهد از شرق سوریه خارج شود و فقط بر داعش تمرکز کند، آیا موضع لندن با واشنگتن هماهنگ است؟» برت پاسخ داد: ما مانند آمریکا در سوریه نیروی نظامی نداریم که بخواهیم عقب‌نشینی کنیم ، تعهد ما طولانی‌مدت است، ما نقش رهبری در کنفرانس کشورهای کمک‌کننده (به سوریه) در کویت و در روند سیاسی بازی کردیم، ما در سوریه در راستای کمک به روند انتقال سیاسی کار می کنیم، موضع آمریکا به صورت کامل واضح نیست امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه ، آمریکا را به ماندن در سوریه تشویق کرد و ما (انگلیس) نیز آمریکا را تشویق می‌کنیم تا شکست کامل داعش در سوریه به صورت فعال باقی بماند.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
وزیر مشاور دولت انگلیس در امور غرب آسیا، ضمن دفاع ضمنی از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران را موظف به رعایت تعهدات خود خواند و مدعی شد که تهران نمی‌تواند خود را متعهد بداند اما به شروطی مثل موضوع موشک‌های بالستیک متعهد نباشد.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
37%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
47%
 
بشار اسد: اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایران راهزنی بود
بشار اسد: اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایران راهزنی بود
بازدید : ١٠٣
روحانی: انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریاها هستند و تبعات آن را درک خواهند کرد
روحانی: انگلیسی‌ها آغازگر ناامنی در دریاها هستند و تبعات آن را درک خواهند کرد
بازدید : ١١٠
ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مانند برجام
ترامپ: ایران باید با ما توافق واقعی کند نه معامله‌ای طنز مانند برجام
بازدید : ٢٠١
لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/ شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم
لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/ شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند ...
بازدید : ١٨٥
لاوروف: آمریکا با خروج از برجام به دنبال «تقابل تمام عیار» با ایران است
لاوروف: آمریکا با خروج از برجام به دنبال «تقابل تمام عیار» با ایران است
بازدید : ١٩٨
سردار سلامی:روز بعد از خروج ترامپ از برجام سرزمین‌های اشغالی به آتش کشیده شد/ اگر از موشک‌های ما می‌ترسند به پناهگاه بروند
سردار سلامی:روز بعد از خروج ترامپ از برجام سرزمین‌های اشغالی به آتش کشیده شد/ اگر از موشک‌های ما می‌...
بازدید : ٣١٥
بوریس جانسون: برجام را باطل نکنید/ نباید دستنبدهای ایران را باز کرد
بوریس جانسون: برجام را باطل نکنید/ نباید دستنبدهای ایران را باز کرد
بازدید : ٢٠١
حمله موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه/ مسکو: حدود هفتاد درصد موشک‌ها ساقط شدند
حمله موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه/ مسکو: حدود هفتاد درصد موشک‌ها ساقط شدند
بازدید : ٣٦٢
تا سال ۲۰۳۰ اتفاق می‌افتد: دو سوم ثروت جهان در دستان یک درصد مردم/ نابرابری و فساد در جهان به شدت افزایش می‌یابد
تا سال ۲۰۳۰ اتفاق می‌افتد: دو سوم ثروت جهان در دستان یک درصد مردم/ نابرابری و فساد در جهان به شدت اف...
بازدید : ٤٦٣
برانکو ایوانکوویچ: برای تغییر فوتبال انگلیسی به ایران آمدم|با سوادترین مربی دنیا هستم
برانکو ایوانکوویچ: برای تغییر فوتبال انگلیسی به ایران آمدم|با سوادترین مربی دنیا هستم
بازدید : ٤٧٦
سلیمی‌نمین: آیا انگلیس جاسوس خود را می‌سوزاند؟
سلیمی‌نمین: آیا انگلیس جاسوس خود را می‌سوزاند؟
بازدید : ٤٠١
روابط ایران و پاکستان بعد از برجام گسترش می‌یابد | گفتگو با رییس موسسه فرهنگی اکو
روابط ایران و پاکستان بعد از برجام گسترش می‌یابد | گفتگو با رییس موسسه فرهنگی اکو
بازدید : ٧٤٨
اشکان دژاگه: دوست دارم با آلمان یا انگلیس هم‌گروه شویم.
اشکان دژاگه: دوست دارم با آلمان یا انگلیس هم‌گروه شویم.
بازدید : ١٧٠٨
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو