پیرامون اولویت های بخش صنعت و معدن در دولت آینده نظرات چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جویا شده ایم. 
 
تثبیت قیمت ارز 
 
"الیاس طاهری"عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: در حوزه صنعت اولین کاری که رئیس جمهور منتخب باید انجام دهد تثبیت قیمت ارز و کنترل نواسانات موجود در بازار ارز می باشد تا شرایطی فراهم شود تا کسانی که می خواهند سرمایه گذاری کنند دیگر دغدغه ای در زمینه نواسانات ارزی نداشته باشند. 
 
طاهری افزود: در وهله دوم اجرای درست هدفمندی یارانه ها است که در اجرای درست آن بحث حمایت از تولید و اجرای بسته حمایتی از بخش تولید باید مد نظر قرار گیرد و هدفمندی یارانه ها را به سمت تولید هدایت کند همچنین باید به تأمین اجتماعی، بیمه و مالیات در تولید توجه بیشتری شود و مالیات این بخش نیز کاهش یابد. 
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: همچنین باید شرایطی فراهم شود که سرمایه در گردش در اختیار بخش تولید قرار گیرد تا به نوعی تولید افزایش یابد و در زمینه واردات کالاهای مشابه تولید در داخل نیز بازنگری شود و شرایط برای تولید بهتر این کالاها در داخل نیز فراهم شود و نهاد ها و سازمان ها نیز از محصولات و تولیدات داخلی بهره بگیرند. 
 
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی افزود: در بخش معادن نیز همیشه تأکید شده با توجه به استعداد ها و شرایطی که داریم، همانطوری که نشان دادیم در برخی از حوزه ها با بهره گیری از نیرو های متخصص می توانیم به خوکفایی برسیم و انشاالله دولت جدید شرایطی را فراهم کند که بخش معادن نیز ارزش افزوده پیدا کند و شرایطی فراهم شود که در زمینه مس و فولاد و سایر معادن ما بتوانیم به فرآوری داخلی دست یابیم و به نوعی از خام فروشی جلوگیری کنیم. 
 
تقویت و زنده کردن صنایع و کارخانجات آسیب دیده 
 
"محسن بیگلری" عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این باره گفت: تقویت و زنده کردن صنایع و کارخانجاتی که آسیب دیده اند و در حال ورشکست شدن هستند اولین کاری است که رئیس جمهور منتخب باید در حوزه صنعت انجام دهد. 
 
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه معادن نیز دولت آینده باید آن معادنی که به مزایده گذاشته شده اند و مشکلاتی که سد راه آنها قرار گرفته تکلیفش را مشخص کند معادنی که می تواند در ایجاد اشتغال بسیار مؤثر باشد باید در همان روز های اول نسبت به مزایده گذاشتن آنها به طور کاملا قانونی اقدام کنند و حدالمقدور به صورت دولتی نیز آنها اداره شوند و دست عوامل دست دوم و دست سوم را کوتاه کنند و این معادن به صورت دولتی به مزایده گذاشته شود. 
 
جلوگیری از خام فروشی 
 
"علی اکبر ناصری" عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره اظهار داشت: همانطوری که مقام معظم رهبری سال گذشته را سال تولید ملی و امسال را سال حماسه اقتصادی نامیدند باید فضای ارزشی برای تولید فراهم شود و آن فضا سازی فرهنگی و ارزشی با توجه به جایگاهی که تولید چه در بخش صنعت و چه در بخش کشاورزی دارد باید صورت گیرد و به نگرش تولید مدارانه باید توجه ویژه ای شود و بعد هم اعلام حمایت همه جانبه از تولیدگران در عرصه اشتغال آفرینی صورت گیرد. 
 
ناصری افزود: همچنین پرداخت مطالبات معوق تولیدگران و اصلاح ساختار بانکی در ارائه تسهیلات به واحد های تولیدی از جمله اولویت های بخش صنعت در دولت آینده باید باشد. 
 
نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در رابطه با معادن نیز باید نظارت بهینه ای صورت گیرد هم آمایش سرزمینی و هم بحث اکتشاف و سپس اقدامات لازمه در استخراج و فن آوری داخلی و خارجی و ارزش افزوده و صادرات مازاد آن به صورت فرآوری نه خام فروشی صورت گیرد./سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
در حوزه صنعت اولین کاری که رئیس جمهور منتخب باید انجام دهد تثبیت قیمت ارز و کنترل نواسانات موجود در بازار ارز می باشد و در حوزه معدن نیز باید شرایطی فراهم شود که ما بتوانیم به فرآوری داخلی دست یابیم و به نوعی از خام فروشی جلوگیری کنیم.
 
آیا رئیس جمهور بدون تحول نظام بانکی متوانددر اقتصاد تاثیر گذار باشد؟
بله
12%
 
خیر
87%