گروه اجتماعی خبرگزاری فارس-محمدتاجیک: با تولد نظام جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و به فرمان ایشان، در همان بدو پیروزی انقلاب نهضت خدمات رسانی و جهاد همه جانبه برای تحول کمی و کیفی در سطوح مختلف زندگی مردم به ویژه مناطق محروم و نیازمندان جامعه به عنوان ولی نعمتان انقلاب اسلامی آغاز شد.

 

در همان روزهای پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) با دور اندیشی خود هفت نهاد حمایتی را در جهت گسترش خدمات و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه تشکیل داد که این نهادها شامل «کمیته امداد امام خمینی (ره)»، «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی»، «بنیاد مسکن انقلاب اسلامی»، «جهاد سازندگی»، «سازمان بهزیستی کشور»، «بنیاد 15 خرداد» و «بنیاد برکت» است.

 

اهداف ایجاد چنین نهادهای حمایتی، نهادینه شدن احسان و نیکوکاری و رسیدگی به محرومان، توسعه مشارکت مردم و سامان دهی به اوضاع نامطلوب بخش زیادی از افراد کشور در دوران حکومت منحوس شاهنشاهی بود.

 

در چهل سالگی انقلاب اسلامی و برای آشنایی از برکات و ثمرات این درخت تناور و با شکوه و طعم خوش خدمت رسانی به نیازمندان و اقشار آسیب پذیر جامعه، در قالب این گزارش به بررسی وضعیت خدمات رسانی به محرومان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با شرایط فعلی می پردازیم تا بتوانیم با مقایسه اعداد و ارقام مربوط به فعالیت نهادهای حمایتی و ارائه خدمات متنوع به نیازمندان جامعه با کارهای بزرگی که صورت گرفته است، آشنا شویم.

 

*فعالیت 462 صندوق قرض الحسنه در ابتدای انقلاب تا فعالیت 12 هزار صندوق در حال حاضر

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فقط  462 صندوق قرض‌الحسنه در سطح کشور وجود داشته است که امروز این تعداد به 6 هزار صندوق قرض‌الحسنه رسمی رسیده است؛ضمن اینکه تعداد 7600 صندوق قرض‌الحسنه نیز توسط بسیج راه‌اندازی شده و بیش از 50 درصد مساجد کشور دارای صندوق‌های قرض‌الحسنه محلی هستند و در کنار این صندوق‌ها هزاران صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی بین مردم فعال هستند.

 

* فعالیت 15 هزار مؤسسه خیریه در کشور

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تعداد مؤسسات خیریه بسیار اندک بود، اما در حال حاضر بیش از 15 هزار مؤسسه خیریه در سطح کشور وجود دارد که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند؛ ضمن اینکه 16 شبکه ملی و کشوری این مؤسسات را مدیریت می‌کنند.

 

برگزاری جشن‌های بزرگ احسان و نیکوکاری و عاطفه‌ها در آستانه سال نو و بازگشایی مدارس و جشن رمضان در ماه مبارک رمضان در سطح ملی و کشوری نماد گسترش فرهنگ نیکوکاری در جامعه است.

 

* حمایت از 330 هزار کودک یتیم و بد سرپرست

در حال حاضر تعداد 180 هزار نفر از ایتام و 150 هزار نفر از کودکان بدسرپرست تحت حمایت نهادهای حمایتی و مؤسسات خیریه بوده است؛ ضمن اینکه 10 هزار کودک بی‌سرپرست در 634 مرکز بهزیستی نگهداری می‌شود و نگهداری 15 هزار کودک بی‌سرپرست نیز به خانواده‌ها سپرده شده است.

 

 *پوشش حمایتی از 10 میلیون نفر توسط نهادهای مردمی و مؤسسات خیریه

در حال حاضر حدود 3 میلیون و 800 هزار خانواده بی‌سرپرست و بدسرپرست با حدود 10 میلیون نفر جمعیت تحت پوشش نهادهای مردمی و مؤسسات خیریه قرار دارند.

 

* حمایت و پشتیبانی از یک میلیون و 300 هزار نفر معلولان/پشتیبانی از یک میلیون و 480 هزار سالمند

در حال حاضر تعداد یک میلیون و 300 هزار نفر از معلولان تحت پوشش نهادهای حمایتی و مؤسسات خیریه بوده و 2200 مرکز توانبخشی دولتی و خصوصی خدمات توانبخشی به معلولان ارائه می‌کند؛ ضمن اینکه یک میلیون و 480 هزار نفر از سالمندان کشور نیز تحت پوشش طرح شهید رجایی هستند، حدود 610 هزار نفر از سالمندان تحت پوشش حمایتی نهادهای حمایتی و مؤسسات خیریه بوده و 36 هزار نفر از سالمندان نیز در مراکز بهزیستی نگهداری شده و توسط خیرین پشتیبانی می‌شوند.

 

* آزادی 110 هزار نفر از زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد و محکومین دیه

با تشکیل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند و برگزاری جشن‌های مردمی گلریزان تا به امروز بیش از 110 هزار نفر از زندانیان نیازمند از زندان آزاد شدند؛ ضمن اینکه تعداد 60 هزار خانواده زندانیان نیازمند نیز تحت پوشش نهادهای حمایتی، مؤسسات خیریه و معلولین قرار دارد.

 

*  330 هزار دانش‌آموز و 70 هزار دانشجو تحت حمایت کمیته امداد امام

اغلب دانش‌آموزان و دانشجویان خانواده‌های نیازمند در سطح کشور تحت حمایت و پشتیبانی نهادها و سازمان‌های حمایتی و مؤسسات خیریه مردمی هستند که بنا بر آمار ارائه شده، 330 هزار دانش‌آموز و 70 هزار دانشجو تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) است.

 

* 200 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد به خودکفایی رسیدند

با اقدامات حمایتی نهادها و سازمان‌های حمایتی و مؤسسات خیریه فعال در حوزه خودکفایی نیازمندان هر ساله شاهد کاهش قابل توجه خانواده‌های مددجو و خودکفایی آنها هستیم که بر اساس آخرین آمارها، تعداد 200 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد به خودکفایی رسیده و از پوشش حمایتی کمیته خارج شده است که همین موضوع در خصوص مددجویان بهزیستی نیز قابل توجه است.

 

* حمایت از 6000 نفر بیمار خاص و صعب العلاج تحت پوشش کمیته امداد

 

هم نهادهای حمایتی و هم موسسات خیریه مردمی اقدامات چشمگیری در حوزه حمایت از بیماران صعب العلاج داشته اند. تعداد 6000 نفر بیمار خاص و صعب العلاج تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) قرار دارند.

 

برای نمونه فقط توسط یک مؤسسه خیریه تا به امروز تعداد 2500 دستگاه دیالیز، 3600 تخت با تجهیزات جانبی و 6500 تجهیزات پزشکی تهیه و به 1100 مرکز درمانی اهداء شده است؛ضمن اینکه به بیش از 6200 بیمار مبتلا به بیماری‌های خاص، مبلغ 284 میلیارد ریال کمک هزینه دارو و درمان پرداخت شده است.

در کنار این خدمات به بیماران نیازمند، به 2600 نفر اهداءکننده کلیه نفری یک میلیون تومان هدیه پرداخت شده است.تعداد 6 مرکز تخصصی مجهز تأسیس و راه‌اندازی 8 مرکز در حال ساخت می‌باشد.

 

*امروز بیش از 4 میلیون نفر دارای کارت اهداء عضو

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به اینکه همه عمل‌های پیوند اعضاء در خارج از کشور انجام می‌شد و توانمندی لازم در داخل کشور ایجاد نشده بود؛ لذا مسأله اهداء عضو نیز عملاً موضوعیتی نداشت اما بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و دستاوردهای قابل توجه در عرصه پزشکی و سلامت (به ویژه در بحث پیوند عضو)، فرهنگ اهداء عضو در سطح جامعه گسترش یافته و امروز بیش از 4 میلیون نفر دارای کارت اهداء عضو بوده و با همت مردم نوع دوست تا به امروز در سطح کشور:

حدود 50 هزار مورد عمل پیوند کلیه حدود

حدود 9 هزار مورد عمل پیوند مغز استخوان

حدود 5 هزار مورد عمل پیوند کبد و حدود هزار مورد عمل پیوند قلب انجام شده است.

 

*تأمین مسکن 264 هزار واحد برای مددجویان/ 90 هزار واحد مسکن  برای مددجویان بهزیستی

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر اقدامات قابل توجه نهادهای مسئول در حوزه تأمین و بهسازی مسکن روستایی، تعداد توجهی مسکن برای محرومان و مستضعفان با مشارکت مردم و خیرین احداث شده که ذیلاً نمونه‌هایی ذکر می‌شود:

 

مسکن احداث شده با پشتیبانی خیرین برای مددجویان بهزیستی 90 هزار واحد

 

مسکن احداث شده با پشتیبانی خیرین برای مددجویان کمیته امداد حضرت امام (ره) 264 هزار واحد

 

مسکن احداث شده برای جنگ‌زدگان فقط در شهر هویزه توسط آستان قدس رضوی 2 هزار واحد

 

مسکن احداث شده برای محرومان و مستضعفان توسط خیرین مسکن ساز بنیاد مسکن 137 هزار واحد

 

*مهرماه سال 96 بیش از 5000 کلاس آموزشی به بهره‌برداری رسید

 

بیش از 20 درصد فضاهای آموزشی از ابتدای انقلاب اسلامی با مشارکت خیرین احداث شده است.

 

در مهر ماه سال 1396 بیش از 5000 کلاس آموزشی به بهره‌برداری رسیده، حدود 50 درصد آن با مشارکت خیرین احداث شده است.

 

*تعهدات 800 میلیارد تومانی خیرین مدرسه‌ساز

تعداد خیرین کشور 29000 نفر شامل اشخاص حقیقی و حقوقی است.

تعهدات خیرین مدرسه‌ساز در ابتدای انقلاب اسلامی سالانه کمتر از یک میلیارد تومان بوده است که در حال حاضر به مبلغ 800 میلیارد تومان در سال افزایش یافته و معمولاً به میزان 50 درصد در هر سال تحقق می‌یابد.

 

* ساخت 3306 مرکز درمانی و بیمارستانی توسط خیرین

بر اساس آمار منتشره توسط مجمع خیرین سلامت از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 1393 تعداد 3306 پروژه مرکز درمانی و بیمارستانی توسط خیرین احداث و تعداد 5227 قطعه زمین توسط خیرین برای احداث مراکز درمانی اهداء شده است.

 

تعدد 2 هزار واحد از پروژه‌های خیرین سلامت احداث خانه سلامت در روستاها بوده است.

تعداد 70 هزار نفر از مردم و خیرین با خیرین سلامت همکاری دارند.

 

 

*تشکیل بیش از 8800 گروه جهادی مردمی/بیش از 132 هزار پروژه در مناطق محروم

تشکیل بیش از 8800 گروه جهادی مردمی توسط بسیج و فعالیت‌های جهادی در مناطق محروم که به برخی از اقدامات آن از بدو آغاز به کار اشاره می‌شود:

 

اجرای بیش از 132 هزار پروژه  در مناطق محروم

اعزام بیش از 68 هزار مورد تیم‌های پزشکی به مناطق محروم

ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی و طرح‌های صنایع تبدیلی بیش از 24 هزار کارگاه بیابان‌زدایی بیش 22 هزار هکتار.

امداد و نجات و کمک به آسیب‌دیدگان حوادث و بلایای طبیعی

حس نوع‌دوستی هموطنان ایرانی که در روزهای اول انقلاب اسلامی فعال‌تر و در طول هشت سال دفاع مقدس به اوج خود رسید، همچنان در صحنه امدادرسانی و کمک به آسیب‌دیدگان حوادث و بلایای طبیعی رو به رشد و تعالی است.

 

*اهداء 6275 کانکس توسط مردم به زلزله زدگان/کمک نقدی 63 میلیارد تومانی مردم

نگاهی به کمک‌های مردمی در جریان زلزله‌های سال‌های اخیر در مناطق‌ رودبار و طارم، بم، زرند کرمان، ورزقان آذربایجان شرقی و زلزله سال گذشته کرمانشاه نشانگر حضور حماسی مردم در این عرصه انسان‌دوستانه است.

کمک نقدی 63 میلیارد تومانی مردم از طریق هلال‌احمر، کمک 10 میلیارد تومانی یکی از خیرین مرتبط با کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و اهداء تعداد 6275 کانکس توسط مردم از طریق بسیج و ... همه و همه تجلی شورا احسان و نیکوکاری توسط مردم و خیرین است.

اقدامات نهاد جهاد سازندگی در طول مدت 21 ساله عمر خود و پس از بسیج سازندگی در عرصه عمران و آبادانی روستاها و کمک به کشاورزان با مشارکت مردم و خیرین بر کسی پوشیده نیست.

 به اقدامات برخی از نهادهای انقلابی و مردمی که با مشارکت مردم و خیرین انجام شده‌اند اشاره می‌شود:

 

*بهسازی  120 هزار مسکن روستایی نیازمندان توسط کمیته امداد

اجرای طرح هادی بیش از 18 هزار و 600 روستا توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری مردم و خیرین

بهسازی حدود یک میلیون و 900 هزار  مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین

کمک به بهسازی حدود 120 هزار مسکن روستایی نیازمندان توسط کمیته امداد حضرت امام (ره) با جلب مشارکت‌های مردمی و خیرین

 

راه‌اندازی بیش از 133 هزار پروژه اقتصاد مقاومتی توسط بسیج سازندگی

راه‌اندازی بیش از 29 هزار پروژه صنایع تبدیلی توسط بسیج سازندگی

تأمین جهیزیه و کمک به ازدواج جوانان

علاوه و اقدامات حمایتی نهادها و سازمان های مختلف برای جامعه هدف خود مانند اقدامات ارزشمند نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اگر دانشگاه ها در امر ازدواج دانشجویان، اقدامات ارزشمند نیروهای مسلح در امر ازدواج سربازان ، اقدامات ارزشمند نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی در امر ازدواج مددجویان تحت پوشش، در طول عمر چهل ساله انقلاب اسلامی شاهد اقدامات خودجوش و مردم تشکل‌ها و مؤسسات خیریه مختلف در این عرصه بسیار مهم هستیم.

*اطعام فقرا و نیازمندان

با برنامه‌ریزی نهادهای حمایتی و تشکل‌های مختلف مردمی و خیریه مختلف مانند جشن‌ رمضان و افطار نیازمندان در ماه مبارک رمضان، شاهد توسعه فرهنگ اطعام نیازمندان در جامعه هستیم.

*راه‌اندازی بیش از 133 هزار پروژه اقتصاد مقاومتی توسط بسیج سازندگی/انجام بیش از 34 هزار پروژه‌ محرومیت‌زدایی توسط قرارگاه محرومیت‌زدایی کشور

تا سال 1395 بیش از 34 هزار پروژه‌ محرومیت‌زدایی در اقصی نقاط کشور توسط قرارگاه محرومیت‌زدایی کشور به انجام رسیده که شامل فعالیت‌ در حوزه‌های عمرانی و غیرعمرانی است.

سپاه بنا دارد با رفع مشکلات حوزه اشتغال، سلامت و مسائل حوزه فرهنگی، 100 دهستان و بیش از 3 هزار روستا در نقاط محروم کشور را به عنوان الگوی اسلامی  ایرانی پیشرفت دهستان معرفی کند که از هر استان چند دهستان در این طرح قرار دارند.

 به گزارش فارس،با عنایت و دقت نظر در سیاهه بلند خدمات نهادهای مختلف حمایتی کشور در طول چهل سال عمر نظام جمهوری اسلامی، می توان به خوبی ثمرات خدمت رسانی به محرومان و نیازمندان را در نقاط مختلف کشور مشاهده کرد.

امروز مردم در اقصی نقاط ایران اسلامی از سایه بلند درخت تناور انقلاب اسلامی و میوه شیرین محرومیت زدایی آن بهره مند شده اند و امید به آینده بین محرومان و نیازمندان زنده شده است، اما باید بدانیم با همه تلاش های صورت گرفته در محرومیت زدایی و توانمد سازی اقشار کم برخوردارتر و ضعیف، هنوز تا رسیدن به آرمان بلند معمار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و خلف صالح او رهبر معظم انقلاب که همانا محو کامل سایه شوم محرومیت و فقر از جامعه و نشاندن لبخند رضایت بر چهره محرومان است راه طولانی داریم که طی کردن آن، عزمی جزم تر و تدبیر و دور اندیشی فزون تر می طلبد.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
ثمرات و برکات توجه و خدمات رسانی به نیازمندان و محرومان بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در اقصی نقاط ایران مشاهده می شود، اما برای محو کامل سایه شوم فقر و محرومیت نیازمند عزمی جدی و تلاش افزون تری هستیم.
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی و مجازی بومی تا چه میزان اعتماد عمومی جامعه را برای عضویت و استفاده جوانان خصوصا به خود جلب کرده است؟
زیاد
23%
 
متوسط
17%
 
کم
59%
 
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک: تا زمانی که "فقر" حل نشود؛ جمع‌آوری کودکان کار راه به جایی نمی‌برد
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک: تا زمانی که "فقر" حل نشود؛ جمع‌آوری کودکان کار راه به جایی نمی‌بر...
بازدید : ٥٤٠
فتح الله زاده و واعظ آشتیانی برای محرومیت استقلال به مناظره نشستند
٥٢:٤٠
فتح الله زاده و واعظ آشتیانی برای محرومیت استقلال به مناظره نشستند
بازدید : ٨٥٩
ناظم الشریعه: تیم ملی فوتسال فقر تاکتیکی دارد|مقایسه ام با کی روش درست نیست
ناظم الشریعه: تیم ملی فوتسال فقر تاکتیکی دارد|مقایسه ام با کی روش درست نیست
بازدید : ٥١١
خصوصی، دولتی یا خصولتی | آیا با خصوصی سازی مشکل آموزش و پرورش ایران حل می شود؟ | صد و 80 درجه
٠١:٠٩:٢٨
خصوصی، دولتی یا خصولتی | آیا با خصوصی سازی مشکل آموزش و پرورش ایران حل می شود؟ | صد و 80 درجه
بازدید : ١٧١٥
قرآن باید وارد زندگی عموم مردم شود/ فقر محتوایی در ترجمه های قرآن | یک کارشناس علوم قرآنی
قرآن باید وارد زندگی عموم مردم شود/ فقر محتوایی در ترجمه های قرآن | یک کارشناس علوم قرآنی
بازدید : ٧١٤
سهم بنیاد برکت در توسعه زیر بنایی و محرومیت زدایی | نوروزی و جمشیدی در گفتگوی ویژه خبری
٤٤:٥٨
سهم بنیاد برکت در توسعه زیر بنایی و محرومیت زدایی | نوروزی و جمشیدی در گفتگوی ویژه خبری
بازدید : ٥٥٧٣
مسکن مهر؛ طرح خوبی که بد اجرا شد/مخالفت ۵۷ درصدی مردم با طرح | گزارش از مناظره مسکن مهر
٠٢:١٠:١٠
مسکن مهر؛ طرح خوبی که بد اجرا شد/مخالفت ۵۷ درصدی مردم با طرح | گزارش از مناظره مسکن مهر
بازدید : ٤١٩٦
فقر و گرانی و بیکاری در فرهنگ تاثیر گذار است | آقای رضایی اولین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
١٣:٠٦
فقر و گرانی و بیکاری در فرهنگ تاثیر گذار است | آقای رضایی اولین نفر در دومین مناظره انتخاباتی
بازدید : ٤١٦٦
تورم جیب فقرا را خالی و جیب اغنیا را پر کرد | گفتگوی انتخاباتی سید محمد غرضی
١٦:٠٣
تورم جیب فقرا را خالی و جیب اغنیا را پر کرد | گفتگوی انتخاباتی سید محمد غرضی
بازدید : ٢٨٩٥
از محرومیت زدایی تا سازندگی | مناظره آقایان بشارتی و نیکزاد در برنامه دیروز، امروز، فردا
١٥:٠٨
از محرومیت زدایی تا سازندگی | مناظره آقایان بشارتی و نیکزاد در برنامه دیروز، امروز، فردا
بازدید : ٨٩٣٥
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو