به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، امروز در خبرگزاری فارس نشستی با عنوان «سرپل ذهاب هفت ماه پس از زلزله» با حضور نمایندگان رسانه‌ها برگزار شد.

 

در این نشست فرهاد تجری نماینده مردم سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی وضعیت این شهر را آن هم پس از هفت ماه از وقوع زلزله ویرانگیر تشریح کرد.

 

**نقش موثر حضور رهبری در مناطق زلزله زده

 

فرهاد تجری نماینده مردم سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حضور مقام معظم رهبری و اظهار نگرانی وی از همان روزهای اول همه ارگان‌ها و رسانه را ملزم کرد تا نسبت به بازسازی و ساماندهی این مناطق پیگیر باشند.

 

وی افزود: همه مردم عزیز ایران با حضور ارزشمند خود زلزله که فاجعه‌ای بود را به حماسه و انسجام ملی تبدیل کردند. مردم عزیز کشور و دستگاه‌های اجرایی باعث شدند تا افرادی که عزیزانشان را از دست داده‌اند و خانه‌هایشان آوار شد انگیزه مجددی پیدا کنند و به بازسازی منازل و شهر بپردازند. در این مسیر از رؤسای سه قوه، مقام معظم رهبری و مسئولان مختلف حکومتی باید تشکر کنیم.

 

نماینده مردم سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این مسیر نقش اصحاب رسانه بسیار پررنگ بود و این انسجام ملی از طریق رسانه‌های ملی و جمعی به وجود آمد که با نمایش دادن شرایط سخت منطقه انگیزه همه اقشار را برانگیخت.

 

وی گفت:‌ از همان لحظات اول دستگاه‌های مختلف و به ویژه اورژانس کشور حضور ویژه‌ای داشتند که سازمان صلیب سرخ جهانی برای امدادرسانی به موقع از اورژانس تشکر ویژه کرد.

 

**روز بعد از زلزله حتی یک مجروح تعیین تکلیف نشده نداشتیم

 

تجری گفت: در بحث نجات اورژانس با هوانیرو، سپاه، ارتش و ... هماهنگی‌ها را انجام دادند و سبب آن شدند که در روز پس از زلزله ما حتی یک مجروح رسیدگی نشده نداشته باشیم و این در حالی بود که بیمارستان‌ها تخریب شده بودند.

 

نماینده مردم سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی افزود: حدود 7 هزار مجروح بعد از زلزله ساماندهی شدند که جای دارد از وزیر بهداشت تشکر کنیم. همچنین سپاه، ارتش و بسیج سازندگی، خاتم‌الانبیاء و ... از ابتدای زلزله خدمات مهم و حیاتی ارائه کردند که همه ما باید متشکر آنان باشیم.

 

وی ادامه داد: از همان روزهای اول وضعیت کانکس و اسکان با فراز و نشیب‌هایی همراه بود، برخی دستگاه‌ها از حداکثر توان خود در امدادرسانی استفاده کردند لذا بخش‌هایی وجود داشتند که زحمات قسمت‌های دیگر را زیر سؤال بردند.

 

این نماینده مردم سرپل ذهاب با بیان اینکه اسکان و بازسازی در منطقه در حال حاضر اولویت دارد، گفت: مناطق زلزله‌زده شرایط متفاوتی با سایر مناطق دارد‌، منطقه سرپل‌ذهاب در زمان جنگ تحمیلی به عنوان پیشانی جبهه به حساب می‌آمد، منازل مردم این مناطق در زمان جنگ تحمیلی یک بار تخریب شد و دوباره بازسازی صورت گرفت و اگر این مورد در آن زمان انجام نمی‌شد خرابی‌ها خیلی بیشتر از حال حاضر بود.

 

**کمک‌های کمیته امداد مناسب بود

 

تجری افزود: در کنار خدماتی که توسط دولتمردان ارائه شد شاهد خدمت‌رسانی توسط مردم و بخش‌هایی نظیر کمیته امداد بودیم لذا باید از حضور آقای فتاح در منطقه تشکر کنیم زیرا کمک‌های مالی و تکمیلی این ارگان بسیار کمک‌کننده بود.

 

نماینده مردم سرپل‌ذهاب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ دستگاه‌های مختلفی متولی بازسازی شدند و خدماتی در حال ارائه است،‌ حوزه بهداشت و درمان در حال حاضر در بهترین وضعیت قرار دارد و کمبودی وجود ندارد.

 

**بازسازی اماکن مذهبی و مساجد به احسن وجه انجام نشده است

 

فرهاد تجری نماینده سرپل ذهاب در مجلس در خصوص بازسازی اماکن مذهبی و مساجد پس از زلزله سرپل ذهاب اظهار داشت: از آنجایی که مساجد و اماکن مذهبی معمولاً مأوا و مأمن مردم هستند انتظار می‌رفت این اماکن سریع‌تر بازسازی و ساماندهی شود اما متأسفانه از وقتی این مسئله به سازمان متولی آن یعنی سازمان اوقاف واگذار شده، بازسازی مساجد به شکل احسن انجام نمی‌شود.

 

وی در ادامه تصریح کرد: علی‌رغم تذکرات داده‌شده و امکان بهره‌گیری از ظرفیت خیرین برای بازسازی این اماکن، سازمان اوقاف مساجد را رها کرده و می‌گوید ما اعتبار نداریم.

 

نماینده سرپل ذهاب در مجلس با تأکید بر اینکه این سازمان از خود سلب مسئولیت کرده است، گفت: در حوزه‌های دیگر مثل بهداشت و درمان و آموزش و پرورش نیز با کمبود اعتبارات مواجه بودند، اما این دستگاه‌ها برای بازسازی اماکن تحت نظارت خود از طریق خیرین وارد عمل شدند. اگر سازمان اوقاف نیز مسئولیت‌شناس بود باید از ظرفیت خیرین بهره می‌گرفت.

 

تجری ادامه داد: برای حل این معضل از مقام معظم رهبری می‌خواهیم تا از مسئولان اوقاف دلیل این کم‌کاری را جویا شده و ایشان بخواهند اوقاف در این زمینه پاسخگو باشند.

 

**آنهایی که حساب شخصی اعلام کردند پاسخگوی موجودی حساب‌هایشان باشند

 

وی در خصوص کمک گرفتن و اعلام حساب‌های از سوی اشخاص، چهره‌ها و سلبیریتی‌ها در جریان زلزله سرپل ذهاب نیز اظهار داشت: در آن ایام متأسفانه برخی با بهره‌گیری از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و حتی صداوسیما و با مظلوم‌نمایی و یا با احساس مسئولیت، حساب‌های شخصی را برای دریافت کمک‌های مردمی اعلام کردند و این رویه باعث شد بخشی از کمک‌های مردمی جذب حساب‌های شخصی شود. بسیاری از حساب‌هایی که در زمان شرایط حاد و اضطراری سرپل ذهاب نتوانستند به وضعیت مردم منطقه یا زلزله‌زده کمک کنند.

 

نماینده سرپل ذهاب در مجلس در ادامه ابراز داشت: ناتوانی و نداشتن اطلاعات کافی، عدم مشورت از دستگاه‌های مسئول و عدم بهره‌گیری از ظرفیت‌های محلی، سازمانی و ملی باعث شد این کمک‌ها نتوانند موثر بوده و درواقع در حق مردم زلزله‌زده ظلم شد.

 

تجری با بیان اینکه کسانی که برای کمک به مردم اعلام حساب شخصی کردند باید پاسخگوی موجودی حساب‌هایشان باشند، بیان داشت: این افراد باید پاسخگو باشند که به چه شکل کمک‌های مردمی را هزینه کردند.

 

وی با بیان اینکه به موجب قانون بر تمامی حساب‌ها و هزینه‌های انجام‌گرفته در جریان زلزله سرپل ذهاب باید سازمان هلال‌احمر نظارت داشته باشد، گفت: این سازمان متولی شرایط بحرانی است.

 

** هلال احمر به درستی به وظایف خود عمل نکرد

 

نماینده سرپل ذهاب در مجلس در ادامه اظهار داشت: در این زمینه هم باید از عملکرد سازمان هلال‌احمر انتقاد کرد؛ چراکه در شرایط بحرانی با وجود اینکه می‌توانست خوب عمل کند، به دلیل عدم مدیریت نتوانست به وظایف خود عمل کند.

 

تجری افزود: این نبود عدم مدیریت در سازمان هلال‌احمر باعث شد کمک‌های مردمی به سمت اشخاص و حساب‌های شخصی ریخته شود، درحالی‌که این حساب‌ها باید با واسطه هلال‌احمر هزینه می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: با وجود این‌که منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب در شرایط پایداری قرار گرفته است هنوز هم پول و کمک‌های مردمی در برخی حساب‌های شخصی بلوکه شده و برخی از این افراد حساب و کتاب روشنی ندارند و معلوم نیست در کنار خدمات اندکی که به این مناطق ارائه داده‌اند، مابقی حجم کمک‌های مردمی به کجا رفته است.

 

**مدعی العموم به موضوع حسابهای شخصی ورود کند

 

نماینده سرپل ذهاب در مجلس یادآور شد: باید مدعی‌العموم به این مسئله وارد شود و از این اشخاص مطالبه کند تا متوجه شویم این کمک‌ها که برای استفاده مردم زلزله‌زده در نظر گرفته شده بود، به چه سرنوشتی دچار شده است.

 

تجری در خصوص پیشرفت بازسازی مناطق حوزه روستایی سرپل ذهاب نیز ابراز داشت: به دلیل اینکه سیستم اداری و تشریفاتی در مناطق روستایی طولانی نیست، بازسازی در این مناطق با روند مناسبی پیش می‌رود اما تبعات زلزله شرایط جدیدی ایجاد کرده که باید در زمینه طرح هادی از سوی بنیاد مسکن یک بازنگری صورت گیرد. همچنین باید مسئله وجود معارضین دستگاه‌های مختلف را در این مناطق حل کنیم تا روند بازسازی تسریع شود.

 

وی‌ ادامه داد: میزان کمک‌های بلاعوض برای بازسازی در مناطق روستایی به تناسب شرایط اقتصادی آن زمان تعیین شد، اما با تغییر شرایط اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار و به‌تبع آن قیمت خدمات دیگر مردم این مناطق برای دستیابی به کمک‌های بلاعوض تحت فشار هستند.

 

نماینده سرپل ذهاب در مجلس در ادامه در خصوص روند بازسازی مناطق شهری این منطقه زلزله‌زده نیز تصریح کرد: ساخت و سازهای شهری نیازمند موافقت دستگاه‌های مختلف است و چون سیستم اداری و فنی برای صدور مجوز مدت زمان طولانی‌ترین عمل می‌کند در این بخش روند بازسازی‌ها کندتر انجام می‌گیرد که به نظر می‌رسد بنیاد مسکن‌های معین مستقر در محل به تناسب شرایط می‌توانند این مسئله را تسهیل کرده اما در حال حاضر این روند به کندی پیش می‌رود.

 

**وجود انتقاد به برخی از عملکردهای بنیاد مسکن

 

وی افزود: بنیاد مسکن در بخشی از حوزه‌‌ها خدمات خوبی ارائه داده و در برخی حوزه‌ها انتقاداتی به عملکردش وارد است.

 

این نماینده مجلس در خصوص شرایط بهداشتی مناطق زلزله‌زده 6 ماه پس از زلزله نیز ابراز داشت: آب و هوای منطقه در فصل گرما حتی به بالای 50 درجه هم می‌رسد و گرمازدگی، عدم قدرت نگهداری مواد غذایی و امکان فاسد شدن این مواد می‌تواند یک تهدید بزرگ باشد.

 

تجری خاطرنشان کرد: برای حل معضل گرمای مناطق زلزله‌زده، هلال‌احمر کمک‌هایی کرده و در کنار این نهاد خیرین هم به تأمین کانکس و حتی توزیع کولر پرداخته‌اند.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
نماینده مردم سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی وضعیت شهر سرپل ذهاب را هفت ماه پس از زلزله سال گذشته در منطقه کرمانشاه تشریح کرد.
 
بنظر شما شبکه های اجتماعی و مجازی بومی تا چه میزان اعتماد عمومی جامعه را برای عضویت و استفاده جوانان خصوصا به خود جلب کرده است؟
زیاد
19%
 
متوسط
17%
 
کم
62%
 
سخنگوی سازمان امداد و نجات: جزئیات وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری در بوشهر/ اعزام تیم های امدادی به محل حادثه
سخنگوی سازمان امداد و نجات: جزئیات وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری در بوشهر/ اعزام تیم های امدادی به محل ح...
بازدید : ٢٧٢
معاون بهداشت و درمان کل سپاه پاسداران: آمادگی قرارگاه ثارالله در صورت وقوع زلزله در پایتخت
معاون بهداشت و درمان کل سپاه پاسداران: آمادگی قرارگاه ثارالله در صورت وقوع زلزله در پایتخت
بازدید : ٣٩٥
معاون آموزش و فناوری هلال احمر: مردم برای زلزله آماده نیستند
معاون آموزش و فناوری هلال احمر: مردم برای زلزله آماده نیستند
بازدید : ٤٠٥
در صورت بروز زلزله در تهران هیچ نوع سیستم هشدار دهنده برای اطلاع عموم وجود ندارد | پورحیدری و صادقی در گفتگوی خبری
٣٠:٢٧
در صورت بروز زلزله در تهران هیچ نوع سیستم هشدار دهنده برای اطلاع عموم وجود ندارد | پورحیدری و صادقی ...
بازدید : ١٨٩٧
ایران جزو 10 کشور حادثه خیر جهان است/در زلزله مورموری مسئولین و صدا و سیما به پای کار آمدند | نجار در گفتگوی خبری
٤٢:١١
ایران جزو 10 کشور حادثه خیر جهان است/در زلزله مورموری مسئولین و صدا و سیما به پای کار آمدند | نجار د...
بازدید : ٤٣٩٤
بنیاد مسکن متولی بازسازی خانه‌های تخریب شده است | نجار در گفتگوی ویژه خبری
٤١:٤٥
بنیاد مسکن متولی بازسازی خانه‌های تخریب شده است | نجار در گفتگوی ویژه خبری
بازدید : ٣١٧٩
شعار حفظ هویت شهری و مقاوم سازی در بم عملیاتی شد | گفتگوی خبری با رئیس بنیاد مسکن کشور
٢٠:١٠
شعار حفظ هویت شهری و مقاوم سازی در بم عملیاتی شد | گفتگوی خبری با رئیس بنیاد مسکن کشور
بازدید : ٢١٤٧
در صورت وقوع زلزله در تهران تخمین فاجعه آن نشدنی است | گفتگو با آقای پرویز سروری
١٧:١٣
در صورت وقوع زلزله در تهران تخمین فاجعه آن نشدنی است | گفتگو با آقای پرویز سروری
بازدید : ٢٩٣١
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو