"حمد بن خلیفة آل ثانی" امیر قطر پس از ۱۸ سال حکمرانی روز سه شنبه ۴ تیر ماه رسماً از قدرت کناره گیری کرد و پسرش شیخ تمیم را جانشین خود کرد. 
 
امیر جدید قطر متولد سال ۱۹۸۰ میلادی در شهر دوحه پایتخت قطر است. او پسر چهارم امیر قطر و دومین پسر از همسر دوم امیر سابق قطر شیخه موزه بنت ناصر المسند است و در پنجم ماه آگوست سال ۲۰۰۳ میلادی پس از آنکه برادر بزرگ‌ترش شیخ جاسم پسر شیخه موزه از منصب ولی‌عهدی کناره گیری کرد ، ولی‌عهد این کشور شد. 
 
وی مدرک تحصیلات متوسطه خود را از مدرسه شیربون انگلیس درسال ۱۹۹۷ و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه ساندهیرست نظامی انگلیس کسب کرده است، به‌گفته نزدیکان به شیخ تمیم، امیر جدید قطر وی علاوه بر زبان عربی به زبان انگلیسی و فرانسوی هم تسلط کامل دارد. 
 
شیخ تمیم از ۵ آگوست سال ۲۰۰۳ ولیعهد امیر قطر بود تا این که هفته گذشته سرانجام ریاست حکومت این شیخ‌نشین کوچک خلیج فارس را به‌عهده گرفته به‌عنوان امیر جوان قطر منصوب شد. 
 
پیرامون انتصاب امیر جدید قطر و سیاست این کشور در منطقه با "حسن هانی زاده" کارشناس و تحلیل گر مسائل خاورمیانه گفتگو کرده ایم. 
 
*شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر از مقام خود کناره گیری کرد و زمام امور را به پسرش شیخ تمیم بن حمد سپرد این تحول تا چه اندازه با توجه به شرایط کنونی قطر در منطقه قابل پیش بینی بود؟ 
 
مدت ۱۸ سالی که "شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی" امیر سابق قطر ریاست این کشور را بر عهده داشت قطر بیش از ظرفیت و جایگاه خودش در سطح منطقه و جهان ایفای نقش کرده بود و عمده نقش هایی را که امیر سابق قطر بر عهده داشت نوعا دخالت های تخریبی بوده یعنی موجب شده بود که قطر در مسائل سوریه، فلسطین، لبنان، مصر، تونس و لیبی بیش از حجم جغرافیایی و سیاسی اش ایفای نقش کند و لذا بسیاری از کشور های منطقه از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت نسبت به افزایش نقش قطر در مسائل کشور های مختلف به آمریکا گلایه کردند و به همین دلیل آمریکایی ها بر اساس برآیند گزارش های رسانه های این کشور از ماهها پیش به امیر قطر ابلاغ کردند که باید قدرت را به فرزندش "شیخ تمیم بن حمد" واگذار کند دلیل این امر این است که قطر کشوری کوچک اما ثروتمند در منطقه خلیج فارس خیلی آسیب پذیر و شکننده است و به نظر می آید که اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا می کرد قطر دچار یک بحران اجتماعی مانند بحرین می شد. 
 
همچنین قطر نیاز به یک سلسله اصلاحات اساسی در ساختار داخلی خود داشت و این اصلاحات اساسی را امیر سابق قطر نمی توانست انجام دهد لذا آمریکایی ها صلاح را در این دیدند که امیر قطر، قدرت را به فرزندش واگذار کند که شیخ تمیم بن حمد بتواند قانون اساسی جدیدی در قطر تدوین کند، انتخابات پارلمانی برگزار نماید و به آزادی های فردی و اجتماعی در قطر احترام گذارد. بنابراین مأموریت جدید شیخ تمیم این است که یک سلسله اصلاحات داخلی انجام دهد و در مسائل بسیاری از کشور ها دخالتی نداشته باشد.
 
مثلا در سوریه شیخ حمد بن خلیفه بیش از اندازه در مسائل داخلی این کشور دخالت کرد و موجب شد که بحران سوریه به مرز های اطراف این کشور مثل لبنان سرایت کند که جمع کردن و مهار کردن این بحران برای آمریکا و بازیگران بین المللی کاملا دشوارشده است همچنین از یک سو امیر سابق قطر هم با اسرائیل و هم با حماس و از سویی دیگر هم با گروههای سلفی و اسلام گرای افراطی از جمله طالبان و سایر جنبش های افراطی منطقه رابطه داشت. بنابراین به نظر می آید شرایط به گونه ای بود که آمریکایی ها و غربی ها به این نتیجه رسیدند که تاریخ مصرف امیر قطر به پایان رسیده و باید قدرت را به فرزندش واگذار کند. 
 
*آیا تحولات کشور های عربی و شکل گیری انقلاب های عربی در این تصمیم گیری مؤثر بوده است؟ 
 
با توجه به اتفاقاتی که در لیبی، تونس و مصر رخ داد به نظر می اید که بسیاری از کشور های عربی بویژه کشور های عرب حوزه خلیج فارس را تحت تأثیر قرار داده است و برای نمونه بحرین یکی از کشورهایی است موج بیداری اسلامی خیلی سریع به آنجا رسید و انتظار می رفت که این موج بیداری و این جنبش هایی که در کشور های عربی رخ داده در قطر و عربستان که دارای مشکلات اجتماعی نیز هستند، رخ دهد، لذا قطر آماده پذیرش یک چنین تحرک و حرکت اجتماعی بود و با توجه به اینکه بزرگترین مرکز فرماندهی ارتش آمریکا نیز در قطر قرار دارد و آمریکا از این مرکز یعنی از قطر، فرماندهی عملیاتی خودش را در خاورمیانه انجام می دهد بنابراین آمریکایی ها بسیار نگران تحولاتی دراماتیک و غیر قابل کنترل در قطر بودند و به همین دلیل به امیر قطر پیشنهاد کناره گیری دادند. 
 
*پس می توان گفت یکی از اهداف اصلی این تغییر جلوگیری از وقوع انقلاب و نا آرامی در قطر بوده؟ 
 
بله. به هر حال به خاطر اینکه قطر بیش از ۱۳۰ سال است که به وسیله یک ساختار قبیله ای اداره می شود بسیاری از نخبگان قطری در حال حاضر شدیدا نگران وضعیت این کشور هستند و با رفتن شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی که یک نگاه سنتی به مسائل داخلی قطر داشت الان فرزند جوان او که به هر حال تحصیل کرده غرب است و تحت تأثیر الگو های غربی است می تواند یک تغییرات اساسی به لحاظ آزادی های فردی و اجتماعی و تشکیل نهاد های مدنی در این کشور ایجاد کند و از بسیاری از اتفاقات جلوگیری نماید. 
 
*آینده قطر بویژه در سیاست خارجی را چگونه ارزیابی می کنید آیا شیخ تمیم بن حمد سیاست های پدرش را در عرصه بین الملل دنبال می کند یا اینکه سیاست دیگری را اتخاذ خواهد کرد؟ 
 
طبیعی است که شیخ تمیم بن حمد در سیاست خارجی روش معتدل تری اتخاذ کند در مورد مسئله سوریه شیخ تمیم سعی خواهد کرد که کمتر در مسائل داخلی سوریه و لبنان دخالت کند و سعی می کند از طریق اتخاذ روش های ملایم روابط خودش با کشور های منطقه را تعدیل کند مخصوصا در مورد جمهوری اسلامی ایران که شیخ حمد رفتاری واقعا دور از عرف دیپلماتیک داشت و الان شیخ تمیم تلاش می کند تا فصل جدیدی در مناسبات خودش با کشور های منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران بازگشایی کند.
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
بنابراین به نظر می آید شرایط داخل قطر و منطقه به گونه ای رقم خورده که آمریکایی ها و غربی ها به این نتیجه رسیدند که تاریخ مصرف امیر قطر به پایان رسیده و باید قدرت را به فرزندش واگذار کند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
58%
 
اصلا شرکت نمیکنم
30%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
11%