محمد پنجعلی ازجمله مدافعان مستحکم و مشهور فوتبال کشورمان به حساب می‌آید. وی سابقه بازی برای باشگاه‌های برق تهران، فتح تهران، ابومسلم، پرسپولیس، الاتحاد و تیم ملی فوتبال ایران را در کارنامه خود دارد. کمتر فرد فوتبالی و غیر فوتبالی پیدا می‌شود اسم «ممد پنجعلی» نشنیده است. پنجعلی پس از خداحافظی از بازی فوتبال به مربیگری روی آورد و ابتدا در تیم پرسپولیس به عنوان دستیار فعالیت خود را آغاز کرد. مدیر کنونی تیم های پایه پرسپولیس در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس استان تهران در پردیس نشسته است.

 

فارس: آقای پنجعلی هدف خود از سفر به شهر بومهن بیان کنید؟

 

پنجعلی: اولین هدف ما به عنوان یکی از ورزشکاران و پیشکسوتان قدیمی عرصه فوتبال این است که در پایگاه های ورزشی که جوانان جذب  آن شدند حضور پیدا کرده و نسبت به انجام تست و استعدادیابی جوانان اقدام کنیم و این را وظیفه خود می‌دانیم.

 

وی گفت: در این بازدید در کنار هوای دل انگیز این منطقه از حضور پرشور جوانان خانواده های آنها بسیار خوشحال شدم زیرا این علاقه مندی به فوتبال می‌تواند باعث رشد و شکوفایی استعداد های جدید شود.

 

پنجعلی افزود: استعدادهای بسیار خوبی را امروز دیدیم و بنده به عنوان مدیر آکادمی تیم پرسپولیس اعلام می‌کنم هر بازیکنی از سوی مربیان بومهن معرفی شود برای نیم فصل دوم در تیم های پایه پرسپولیس از آنها تست گرفته خواهد شد.

 

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران ادامه داد: استعدادهای بسیار خوبی در حومه تهران و بومهن وجود دارد و از هیچ تلاشی برای شکوفایی این استعدادها دریغ نخواهیم کرد و علی‌رغم اینکه بومهن به تهران بسیار نزدیک است اما تعامل خوبی صورت نمی‌گیرد و این شهر مانند شهرهایی است که 200 تا 300 کیلومتر با تهران فاصله دارد و این فاصله باید از بین برود.

 

کی‌روش فکر می‌کند رئیس فدراسیون است

فارس: به نظر شما به عنوان پیشکسوت پرسپولیس اختلاف برانکو و کی‌روش از چه ناشی می‌شود؟‌ آیا این اختلافات به نفع فوتبال ماست؟

 

پنجعلی: در خصوص درگیری و تنش های به وجود آمده بین کارلوس کی‌روش و برانکو سرمربیان تیم های ملی و پرسپولیس تهران باید بگویم تأثیرات منفی آن‌ها دامن فوتبال ما را گرفته است. من قصد مقصر اعلام کردن فرد خاصی ندارم اما به عنوان یک مربی حرفه‌ای از سرمربی تیم ملی، انتظار این رفتار را نداشتیم.

 

وی اضافه کرد: پس از بازی ایران و پرتقال سرمربی تیم ملی اقدام به مصاحبه‌هایی کرد که کام این نمایش قدرتمندانه را بر مردم تلخ کرد.

 

فارس: از نظر شما ‌نگاه کی‌روش  به فدراسیون صحیح است؟

پنجعلی: زاویه دید کارلوس کی‌روش نسبت به مسؤولان فدراسیون فوتبال از بالا است، احساس می‌کند و به این باور رسیده که آدم های کوچک زیر دستش هستند.

 

وی با بیان اینکه کی‌روش احساس می‌کند رئیس فدراسیون فوتبال است، بیان کرد: این احساس را برای سرمربی تیم ملی به وجود آوردند در غیر اینصورت یک مربی حرفه ای این کلمات را به کار نمی‌برد.

 

زاویه دید کارلوس کی‌روش نسبت به مسؤولان فدراسیون فوتبال از بالا است، احساس می‌کند و به این باور رسیده که آدم های کوچک زیر دستش هستند

 

پنجعلی اذعان داشت: علی‌رغم اینکه بازیکنان تیم ملی در جام جهانی نمایشی قابل قبول و درخشان را به جا گذاشتند با این مصاحبه و اظهار نظر کام مردم ایران تلخ شد، دوست داشتیم چند روزی از زحمات و تلاش تیم ملی در جام جهانی لذت ببریم که به این احساسات خدشه وارد شد.

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران افزود: از مربیان حرفه‌ای انتظار داریم لااقل در کشورمان به آنچه اعتقاد دارند عمل کرده و انجام دهند و این انتظار بالایی نیست.

 

وی ادامه داد: این مصاحبه توسط مردم دیده شد و به همین دلیل بسیاری از این حرکت ناراحت شده و انتقاد کردند که امیدواریم دیگر شاهد این اقدامات نباشیم زیرا کارلوس کی‌روش و برانکو میهمانان ما هستند و قابل احترام هستند اما ما در نهایت یک ملت بزرگ با تاریخ و پیشینه غرور آفرینی هستیم که این تاریخ از بسیاری از کشورهای اروپایی قدیمی‌تر و قوی‌تر است.

 

پنجعلی اضافه کرد: ما حق داریم از این اقدام ناراحت بشویم زیرا آن زمان جو بازی‌های جام جهانی بود و فشار بالایی وجود داشت اما باید به این توجه کنیم که فرزندان ما و جوانان ایرانی این افتخارات را کسب می‌کنند و باعث افتخار ما می‌شوند.

مدیریت‌ ورزش به مردم سپرده شود

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران تصریح کرد: باید بدانیم هنوز کار بسیاری باقی مانده زیرا ما در جام جهانی ژاپن و کره جنوبی را دیدیم و این نشان می‌دهد برای رسیدن به نقطه مطلوب راه طولانی در پیش داریم.

 

فارس: وضعیت فوتبال کشورمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پنجعلی: به نظرم تنها راه رسیدن به نقطه مطلوب به خصوص در بخش ورزش این است که مدیریت ها به صورت بنیادی به دست مردم سپرده شود.

 

وی افزود: ورزش و  به خصوص رشته فوتبال باید درآمدزا باشد این رشته در تمام دنیا درآمدزایی دارد  اما ما در کشورمان پول را از جیب مردم خارج و در ورزش هزینه می‌کنیم.

از جیب مردم میلیارد‌ها تومان برای فوتبال هزینه می‌کنیم

 

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران اذعان داشت: ما از جیب مردم میلیاردها خارج و به مربیان و... پرداخت میکنیم و فوتبال به صورتی شده که فقط مدیریت هزینه انجام می‌شود.

 

فوتبال ما آماتور هم نیست!

 

وی گفت: رفع این مشکلات مستلزم این است که در صورت اجازه دادن برخی دوستان!  15 سال آینده را به معنای واقعی به سمت حرفه ای شدن حرکت کنیم.

 

فارس:‌ خیلی ها می‌گویند فوتبال ما آماتور است؛ آیا فوتبال امروز ما آماتور است؟

پنجعلی: با دلیل و مدرک اعلام میکنم که فوتبال ما حتی آماتور نیست به دلیل اینکه در جای جای دنیا حاضر شده و فوتبال های آماتور، نیمه حرفه ای و حرفه ای را دیده ام و اعلام میکنم فوتبال ما آماتور هم نیست؛ زیرا فوتبال دست دولت است.

 

فوتبال های آماتور، نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای را دیده ام و اعلام می‌کنم فوتبال ما آماتور هم نیست!

 

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران اظهار کرد: ورزش ما مانند زنجیر به دیگر مسائل کشور متصل است. زیرا اگر در ورزش ضعف داشته باشیم در اقتصاد نیز این ضعف وجود دارد، اگر در اقتصاد نقاط ضعف وجود داشته باشیم در سیاست نیز مشکلاتی وجود دارد و پیرو آن در فرهنگ نیز تنگناهایی مشاهده می‌شود و این مشکلات را فقط میتوان با یاری یکدیگر حل کنیم.

 

فارس: چه‌طور باید با فوتبال اشتغال‌زایی کنیم؟

پنجعلی: فوتبال باید به مردم سپرده شود و بخش خصوصی را فعال کنیم تا مردم در این بخش حاضر شده و درآمدزایی کنند در پی این اقدام اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد و این حجم از بیکاری کاسته می شود.

 

وی داشت: به نظرم بیش از نیمی از جوانان تحصیل کرده ما بیکار هستند و همگی شان نیز مستعد مهاجرت هستند، امیدوارم کسانی که الان دوران خدمت شان بیش از حد شده کار را رها کرده و به جوانان بسپارند. در پی این اقدام اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد و این حجم از بیکاری کاسته می شود. فوتبال باید به مردم سپرده شود و بخش خصوصی را فعال کنیم تا مردم در این بخش حاضر شده و درآمدزایی کنند.

 

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران گفت: امیدواریم این اقدامات را به زودی شاهد باشیم زیرا لیاقت این مردم ما بسیار بیشتر از این است و باید از پتانسیل مردم که در تمام زمان‌ها ثابت شده است استفاده کنیم.

 

وی افزود: چرا مغزهای ما بیرون از مملکت شاغل باشند و همه آنها نیز علاقه مند هستند به داخل کشور آمده و برای کشورشان تأثیرگذار باشند و این را در برخوردهای مان با بسیاری از هم‌وطنانمان در خارج از کشور مشاهده کردیم.

 

تصاحب شغل ها توسط افرادی با ژن های خوب!

پنجعلی ادامه داد: بسیاری از جوانانمان به دلیل کمبود شغل مهاجرت کردند و افرادی با ژن خوب بسیاری از شغل ها را تصاحب کرده و اصلا به جوانان فرصت نمی‌دهند.

 

مدیر آکادمی پرسپولیس تهران اضافه کرد: چرا باید بسیاری از جوانان این مرز و بوم به عنوان فرار مغزها از کشور خارج و به کشورهای آمریکایی و اروپایی بروند.

وی تصریح کرد: باید بستر مناسبی برای اشتغال جوانان در داخل کشور فراهم شود اما متأسفانه این اقدام انجام نمی‌شود و پیرو آن این تنش ها به وجود می آید و امیدواریم این مشکلات حل شود زیرا همگی به کشورمان تعصب داریم.

 

فارس:‌ به عنوان مدیر تیم‌های پایه پرسپولیس از بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی و مشکلات آن برای تیم شما بگویید؟

 

پنجعلی: در خصوص بسته شدن پنجره نقل و انتقال در پرسپولیس و خروج احتمالی برخی بازیکنان ملی‌پوش این تیم باید بگویم این محرومیت پرسپولیس از نقل و انتقال باعث بروز مشکلاتی خواهد شد، به دلیل اینکه فوتبال دست بخش خصوصی نیست با مشکل روبرو خواهیم شد.

 

مدیر آکادمی پرسپولیس بیان داشت: به طور مثال بازیکن برای تمدید قرارداد درخواست 3 میلیارد تومان می‌کند و در نبود بخش خصوصی و عدم وجود منابع مالی عدم تمدید و در نهایت شاهد خروج بازیکنان می‌شود.

 

وی اذعان داشت: در سیستم دولتی مدیران مجبور به قرض گرفتن مبالغ درخواستی بازیکنان برای نگه داشتن آن‌ها می‌شود و در این مرحله مدیران به مشکل بر می‌خورند.

پنجعلی افزود: بازیکنان در سراسر دنیا یک قیمتی دارند و باشگاه ها برای جذب آنها اقدام میکنند در صورت نداشتن اعتبار به دنبال بازیکنانی با قیمت کمتر می‌گردند، اما به دلیل اینکه در تیم هایی مانند پرسپولیس هواداران از باشگاه قهرمانی میخواهند سازندگی را کنار گذاشته و بازیکن با کیفیت جذب میکنند.

 

فارس: وضعیت استعدادیابی و تیم‌های پایه را در ایران چگونه‌ می‌بینید؟

پنجعلی:‌ در فوتبال ما باشگاه ها به دنبال ساختن و پرورش استعداد نمی‌روند بلکه بازیکنانی مطرح را جذب میکنند تا بتوانند نتیجه بگیرند.

 

در ایران آکادمی فوتبال وجود ندارد

 

وی در خصوص اینکه در تیم های پایه پرسپولیس (آکادمی) چند بازیکن فعال هستند، گفت: آکادمی به هیچ عنوان در فوتبال ایران وجود ندارد و با هرکسی که خلاف این را بگوید حاضر به برگزاری نشست و مناظره هستم.

 

پنجعلی اضافه کرد: بنده مدارک مربیگری را از اروپا، آمریکای جنوبی، برزیل و آمریکای شمالی دریافت کردم و با اطمینان و با استفاده از سالهای تجربه میگویم که آکادمی در کشور وجود ندارد.

فارس:‌ اگر در ایران آکادمی وجود ندارد مگر شما مدیر آکادمی پرسپولیس نیستید؟

 

پنجعلی:  بله بنده این سمت را دارم اما این اقدامات برای یک آکادمی نیست بلکه فقط اسم آن را آکادمی گذاشتیم، معنی واقعی آکادمی یعنی اینکه تعدادی بازیکن مستعد را انتخاب و با عقد قرارداد و پرداخت پول این بازیکنان را ساخته و پرورش دهید.

 

سکوها عامل نابودی تیم‌های پایه هستند

 

وی اظهار کرد: پس از پرورش این بازیکنان در آکادمی آنها وسیله‌ای برای درآمدزایی باشگاه می‌شوند به صورتی که چند بازیکن در باشگاه به کار گرفته می‌شوند و چند نفر هم به تیم های دیگر ترانسفر می‌شوند.

 

پنجعلی بیان کرد: در فوتبال ایران از تیم های پایه به خصوص تیم های بزرگ نمی‌توانند استفاده کنند زیرا در صورت عدم نتیجه در سکوها شعارها آغاز می‌شود و باعث تغییر مدیریت میشود اما در فوتبال حرفه ای مانند تیم بارسلونا اینگونه نیست و تماشاگران برای باخت هم تیم را تشویق می‌کنند.

 

شایسته سالاری را از شهدا بیاموزیم

مدیر آکادمی فوتبال پرسپولیس گفت: در فوتبالی که دولت بالای سر است و از جیب مردم گرفته و به طور مثال به یک فوتبالیست پرداخت می‌کند کارها درست نمی‌شود، در هیچ کجای دنیا این کار معنی ندارد و بازیکن مانند کارمند کار می‌کند و در صورت تخلف جریمه و با تلاشش تشویق می‌شود.

 

وی بیان کرد: در تیم های حرفه ای از کنار بازیکنان درآمدزایی می‌کنند و به عنوان صنعت و بیزینس به فوتبال نگاه می‌شود اما در ایران به این نرسیدیم و راه حل و دوای آن قانون و پرداختن به آرمان‌های شهدای عزیزمان است که همان شایسته سالاری است خواهد بود و اگر شایسته ها سرکار بودند این‌همه مشکل نداشتیم.

 

انتهای پیام

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
ملی‌پوش اسبق تیم ملی با بیان این‌که کی‌روش احساس می‌کند رئیس فدراسیون فوتبال است گفت: دید کارلوس کی‌روش نسبت به مسؤولان فدراسیون فوتبال از بالا است.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
32%
 
متوسط
16%
 
ضعیف
51%
 
سلطانی‌فر: این تیم ملی فوتبال شایسته قهرمانی در آسیاست/ فدراسیون فوتبال درباره کی‌روش تصمیم‌ می گیرد
سلطانی‌فر: این تیم ملی فوتبال شایسته قهرمانی در آسیاست/ فدراسیون فوتبال درباره کی‌روش تصمیم‌ می گیرد
بازدید : ٤٧
گام اول جوانان ایران زمین در جام ملت‌ها/نبرد با حریف ناشناخته!
گام اول جوانان ایران زمین در جام ملت‌ها/نبرد با حریف ناشناخته!
بازدید : ٤٨
گل‌محمدی: لغو بازی به استقلال کمک زیادی کرد/کی‌روش باید در مورد تناقضات لیست تیم ملی پاسخ دهد
گل‌محمدی: لغو بازی به استقلال کمک زیادی کرد/کی‌روش باید در مورد تناقضات لیست تیم ملی پاسخ دهد
بازدید : ٦٢
کی‌روش از ایران رفت
کی‌روش از ایران رفت
بازدید : ١٠٤
بازتاب انتقاد کی روش از VAR/مرد پرتغالی به دنبال حذف رونالدو و کشورش از جام جهانی+تصاویر
بازتاب انتقاد کی روش از VAR/مرد پرتغالی به دنبال حذف رونالدو و کشورش از جام جهانی+تصاویر
بازدید : ١٠٢
تغییر سیستم و تغییر ترکیب ایران مقابل پرتغال/ تردید کی روش در انتخاب چهارمین هافبک!
تغییر سیستم و تغییر ترکیب ایران مقابل پرتغال/ تردید کی روش در انتخاب چهارمین هافبک!
بازدید : ١١٩
مهدوی‌کیا: نمی‌خواهم به فوتبال ایران برگردم
مهدوی‌کیا: نمی‌خواهم به فوتبال ایران برگردم
بازدید : ٣٦٦
قهرمانی سال ۸۱ بیشتر از ۱۰ قهرمانی می‌ارزید/ ایراد به کی‌روش! | با علی پروین از راز تپه‌های داوودیه تا والیبال و کشتی
قهرمانی سال ۸۱ بیشتر از ۱۰ قهرمانی می‌ارزید/ ایراد به کی‌روش! | با علی پروین از راز تپه‌های داوودیه ...
بازدید : ٦٦٨
آزمون: هیچ پیشنهادی ندارم !!! | گفتگو با مهاجم تیم ملی فوتبال
آزمون: هیچ پیشنهادی ندارم !!! | گفتگو با مهاجم تیم ملی فوتبال
بازدید : ١٩٧١
محصص: حرف زدن درباره قرارداد کی‌روش وقت تلف کردن است/ کدام مربی ایرانی سبک ایجاد کرده؟
محصص: حرف زدن درباره قرارداد کی‌روش وقت تلف کردن است/ کدام مربی ایرانی سبک ایجاد کرده؟
بازدید : ١٨٣٤
گفتگو با زیدان : اگر فوتبالیست نبودم، راننده کامیون میشدم.
گفتگو با زیدان : اگر فوتبالیست نبودم، راننده کامیون میشدم.
بازدید : ٢٧٦٣
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو