پیرامون عزل مرسی توسط ارتش مصر و لغو قانون اساسی این کشور با "جعفر قناد باشی" کارشناس و تحلیل گر مسائل شمال افریقا گفتگو کرده ایم. 
 
مرسی رئیس جمهور مصر روز چهارشنبه از کار برکنار شد و به جای ایشان آقای "عدلی منصور" رئیس دادگاه قانون اساسی مصر به عنوان رئیس جمهور موقت تعیین شد و برخی از کشور ها از جمله ترکیه معتقدند که یک کودتا علیه مرسی صورت گرفته آیا واقعا این یک کودتا بوده است؟ 
 
تعریفی که از کودتا وجود دارد این است که عده کمی با اتکا به اسلحه و با استفاده از قوه قهریه مراکز حساس را در اختیار بگیرند،حکومت را سرنگون کنند و با لغو قانون اساسی زمام امور را در دست بگیرند این را کودتا می نامند. کودتا تفاوتش با انقلاب در حضور مردم است در انقلاب مردم اهرم اصلی برای فروپاشی هستند اما در کودتا اسلحه است که حرف اول و آخر را می زند آنچه که در مصر اتفاق افتاد در واقع کودتا است اما چون پوشش مردمی دارد یعنی ارتش این بار به بهانه همکاری با مردم وارد صحنه شده است و مردم هم در همه مراحل حضور داشتند لذا امکان دارد که عده ای به اشتباه بیافتند و حوادث مصر را کودتا تلقی نکنند اما آنچه که در خیابان ها وجود دارد و همچنین ورود ارتش به صحنه، نشان می دهد که این یک اقدام غیر قانونی است در یک نظام دموکراتیک تا زمانی که برپا است و متکی به آرای مردم است هرگونه فروپاشی یک کار غیرقانونی و کودتا تلقی می شود. 
 
آمریکایی ها برای اینکه بر این کودتا سرپوش بگذارند به آن عنوان "کودتای دموکراتیک" دادند و برخی از رسانه ها برای اینکه اقدام ارتش مصر در فروپاشی نظام دموکراتیک مصر را کمرنگ جلوه دهند آنرا "کودتای سفید" و "کودتای نرم " خواندند چون در ان خون ریزی و درگیری صورت نگرفته است و ارتش هم تاکنون درگیری جدی با کسی نداشته است ولیکن تحلیل آنها از این قضیه این است که آقای مرسی و حزب آزادی و عدالت و جماعت اخوان المسلمین که از آن پشتیبانی می کند اشتباهاتی را داشتند و محبوبیتشان کاهش یافته بود.
 
اما در کشورهای دموکراتیک به طور متعارف کاهش محبوبیت هیچ دلیلی برای فروپاشی نظام یا هیچ دلیلی برای حضور نظامیان در عرصه قدرت نیست به طور مثال میزان محبوبیت جمهوری خواهان و بوش پسر در دوران ریاست جمهوری اش به ۲۲ درصد کاهش یافت اما مردم صبر کردند و در دوره بعدی انتخابات ایشان و جمهوری خواهان را از صحنه قدرت کنار گذاشتند. الان در برخی دولت های اروپایی مردم نسبت به سیاست های اقتصادی به شدت ناراضی هستند و حتی محبوبیت برخی از دولت های اروپایی تا نزدیک ۱۷ درصد رسیده است اما این مسئله هیچ دلیلی برای اینکه رئیس جمهور یا نخست وزیر از صحنه قدرت به صورت قهر آمیز کنار گذاشته شود و دستگیر شود و نظامیان به قدرت برسد، نمی باشد. 
 
در عرف معمول رسم نیست که چنین اتفاقی بیافتد البته ارتش مصر برای حضور خود در صحنه می تواند یک توجیهی داشته باشد و آن این است که ادامه وضعی که از روز یکشنبه در مصر اتفاق افتاد باعث شده که برای جلوگیری از خونریزی وارد عرصه شود اگر هم چنین بهانه ای هم درست باشد باز هم نباید رئیس جمهور را دستگیر و قانون اساسی را لغو می کرد بلکه ارتش باید شرایط را حفظ و از قانون اساسی موجود و دولت دموکراتیک پاسداری می کرد. 
 
ولی همه اینها بدین معنا نیست که مرسی اشتباهات نداشته است آقای مرسی و حزب آزادی و عدالت مرتکب اشتباهات شدند و خودشان هم معترف ان هستند. ناکارآمدی ها و سیاست های اشتباه زیادی داشتند اما همه اینها به این معنی نیست که پروسه ای برای سرنگونی مرسی کلید نخورده بود از مدت ها پیش حتی پیش از زمانی که آقای مرسی سر کار بیایند پروسه جلوگیری از تشکیل و برپایی حکومت مردم سالاری دینی در مصر رقم خورده بود و ما نشانه های زیادی از آن داریم کما اینکه اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم مقام معظم رهبری زمانی که هنوز مرسی سر کار نیامده بود، خطر مصادره انقلاب مصر را مطرح کردند و تحلیل گران داخلی بر اساس سخنان مقام معظم رهبری خطر تکرار تجربه الجزایر را مورد مصر مورد اشاره قرار می دادند که طبیعتا الان می توان گفت به نوعی تکرار تجربه الجزایر در مصر آن هم با تأخیر و با پوشش های مردمی اتفاق افتاده است. 
 
شما به دخالت های خارجی اشاره کردید آیا اینجور به نظر نمی رسد که آمریکا، مرسی را قربانی بده و بستان های خودش با مخالفان وی نظیر عربستان و امارات کرده است؟ 
 
این تحلیل نمی تواند چندان صحیح باشد چون پروسه برگزاری اجتماعات و راهپیمایی ها از مدت ها قبل کلید خورده بود و ما در طی یک سال گذشته شاهد بودیم که دائما احزاب مخالف مرسی جهت گیری شان به سمت فروپاشی بود هیچ گاه با وی همراهی نکردند و همواره سنگ اندازی و مانع تراشی می کردند و سعی داشتند یک تصویری تیره از آینده مصر ترسیم کنند لذا ما اگر این جریانی که ایجاد شده بود را ببینیم متوجه می شویم که آنچه که اتفاق افتاده حاصل کار این جریان است بنابراین این مسئله از مدت ها قبل کلید خورده بود اما پیرامون زمان اجرای آن برخی زد و بند هایی با عربستان و امیر قطر صورت گرفته بود که این زدو بند ها موجب شد تا در زمان آن تسریح صورت گیرد این پروژه، پروژه بسیار بزرگ و عمیقی است که برای همه کشور هایی که در آن بیداری اسلامی صورت گرفته، طراحی شده که مانع شوند تا بیداری اسلامی به مردم سالاری دینی نیانجامد. 
 
با توجه به شرایطی که به وجود آمده به نظر شما آیا اخوان المسلمین این شرایط موجود کنونی را قبول خواهد کرد و یا اینکه سعی می کند که مرسی را دوباره به قدرت بازگرداند؟ 
 
طبیعتا مرسی برگ برنده مهمی برای اخوان المسلمین است چون آرای مردم پشت سرش قرار دارد و اخوان کرسی هایی که در مجلس داشتند را از دست دادند چون مجلس را منحل کرده اند بنابراین الان تنها برگ برنده قانونی که آنها می توانند داشته باشند شخصیت آقای مرسی است منتها شرایطی که اکنون اخوان در آن به سر می برد شاید در طول تاریخ حیاتش سابقه نداشته الان احزاب مخالف شرایطی را ایجاد کرده اند که مثل الجزایر آنها را دستگیر و زندانی کنند حتی زندان های ابد و اعدام را می توان در سرنوشت اخوان متصور شد و مخالفین درصدد هستند تحت خواسته های مردمی دادگاهی را برپاکنند و اخوان را به محاکمه بکشانند و نگذارند که اجازه پیدا کنند تا در انتخابات بعدی شرکت کنند. 
 
نقشه راهی که ارتش برای تشکیل دولت و تدوین قانون اساسی مصر تهیه کرده است تا چه اندازه عملی خواهد شد؟ 
 
تجربه ای که همیشه کودتاها داشتند این است که وعده های نظامیان هیچ گاه تحقق پیدا نکرده است شما در همین مصر در دوره یکساله آقای طنطاوی از بعد از سقوط حسنی مبارک تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مشاهده می کنید که هیچ کدام از وعده هایشان به معنی واقعی تحقق پیدا نکرده است یعنی ارتشی که با اهرم زور و سلاح وارد صحنه شده لذا هر کجا که مانعی باشد با ارعاب و زور آنرا به اصطلاح حل می کند و در راه رسیدن به هدفش هیچ مانعی جلودارش نیست.
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
آنچه که در مصر اتفاق افتاد در واقع کودتا است اما چون پوشش مردمی دارد یعنی ارتش به بهانه همکاری با مردم وارد صحنه شده است لذا امکان دارد که عده ای به اشتباه بیافتند و حوادث مصر را کودتا تلقی نکنند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%