در حالی كه محمد مرسی رییس جمهور مصر توسط ارتش كنار گذاشته شده و در مكانی نامعلوم در بازداشت است، هوادارانش در میدان رابعه العدویه قاهره و خیابان های دیگر شهرهای این كشور حضور دارند. مخالفان وی نیز میدان تحریر قاهره را جولانگاه خود قرار دادند، در این بین گروه های طرفدار دو طرف در نقاط مختلف شهرها با هم درگیر می شوند و گاهی اوقات درگیری‌های خونینی بین آن ها به راه افتاده است و تعداد تلفات این درگیری ها روبه افزایش است. 
 
در همین حال محمد بدیع رهبر گروه اخوان المسلمین روز جمعه در سخنانی در جمع هواداران محمد مرسی، رییس جمهوری بركنار شده مصر در میدان رابعه العدویه قاهره گفت: جمعیت میلیونی در خیابان ها خواهد ماند تا رئیس جمهور خود را بر شانه های خود بلند كنیم. او تاكید كرد كه از ریاست جمهوری محمد مرسی عقب نشینی نمی كنیم و برای این مساله جان خود را فدا می كنیم. 
 
همچنین بعد از برکناری مرسی از قدرت، ارتش مصر اقدام به دستگیری گسترده اعضای اخوان المسلمین نمود و در همین رابطه امروز در خبرها داشتیم که دفتر اخوان المسلمین در قاهره نیز تعطیل شد و درگیری ها در شهر هیا مختلف مصر بویژه قاهره میان طرفداران و مخالفان مرسی همچنان ادامه دارد در این رابطه با "احمد رضا دستغیب" نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به گفتگو پرداخته ایم. 
 
 
*با توجه به اینکه ارتش طی چند روز اخیر بعد از سقوط مرسی تعداد زیادی از سران اخوان المسلمین را دستگیر کرده است آیا واقعا ارتش به دنبال حذف اخوان المسلمین از صحنه سیاسی مصر است؟ 
 
نمی توانیم بگوییم انگیزه ارتش حذف اخوان المسلمین است اما آنچه که در ارتباط با تحولات مصر مشاهده می شود حکایت از این دارد که رفتار های اخوان المسلمین و حزب حاکم نتوانسته پاسخگوی نیازها و مطالبات مردم مصر باشد. طبیعتا در این خلأ مدیریتی و بی تدبیری که صورت گرفته ابتکار عمل اکنون در اختیار ارتش و مخالفین مرسی و اخوان است در واقع این ابزار را خود اخوانی ها در اختیار ارتش قرار داده اند یعنی خطاها و اشتباهات آنها موجب شد که قدرت در اختیار ارتش قرار گیرد. 
 
من فکر می کنم حوزه عمل اخوان المسلمین در صورت پافشاری بر برخی از تفکرات یک سویه می تواند چالش جدی را ایجاد کند و محدودیت هایی را برای فعالیت آنها در آینده به دنبال داشته باشد. 
 
*اکنون مجلس منحل شده و اخوان دیگر در آنجا کرسی ندارد و مرسی تنها برگ برنده اخوان محسوب می شود آیا ادامه اعتراضات و درگیری میان طرفداران اخوان و مخالفین آنها منجر به جنگ داخلی نمی شود؟ 
 
اقدامی که ارتش داشته غیر اصولی است و مبنای قانونی ندارد یعنی یک شبه کودتا توسط ارتش در مصر انجام شده است شبه کودتا شیوه جدیدی از کودتا است که تعریفش این است که حضور ارتش با پشتوانه مردمی همراه باشد یعنی ارتش به صحنه سیاست ورود پیدا کرده و از آن طرف هم حمایت بخشی از مردم را در اختیار دارد. 
 
این که نیمی از مردم مصر مخالف مرسی هستند تردیدی در ان نیست اما از آن طرف در اینکه نیمی از جامعه مصر هم طرفدار مرسی و اخوان هستند در آن هم شکی نیست یعنی این اتفاقی که اکنون رخ داده می تواند یک بار دیگر تکرار شود ولی اینبار توسط اقلیتی که کنار زده شده اند و تلاشی را برای بازگشت دوباره به قدرت دارند بنابراین معنای احقاق حقوق جامعه خارج از فرایند انتخابات چیزی نیست جز هرج و مرج و بی نظمی. 
 
* برخی معتقدند که برکناری مرسی به نوعی موجب شکست و تضعیف شبه نظامیان سوری شده است چون مرسی همواره از شبه نظامیان مخالف حکومت سوریه حمایت می کرد؟ 
 
آقای مرسی غیر از اینکه در سیاست داخلی اش دچار اشتباهات فراوانی شده در عرصه سیاست خارجی اش هم اشتباهات زیادی را مرتکب شده است آقای مرسی دو اشتباه کلیدی را مرتکب شده است اول اینکه در ارتباط با کشور های غربی و رژیم صهیونیستی سیاست منفعلانه را دنبال کرد . د وم اینکه در ارتباط با کشور های دوست و حامی خودش در برخی مواقع بی تفاوتی و کاهش روابط و در برخی مواقع نیز در حد اقدامات مداخله جویانه پیش رفت من فکر می کنم این شرایط نتایج برابری ندارد یعنی با برکناری مرسی ما نمی توانیم بگوییم که این مسئله تأثیرات واحدی را در همه کشور ها به جای خواهد گذاشت در ارتباط با سوریه برکناری آقای مرسی شرایط را قدری به نفع نیروهای دولتی و مردم سوریه تغییر خواهد داد و جبهه معارضین را نیز قدری تضعیف خواهد کرد./سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
محمد مرسی به غیر از اینکه در سیاست داخلی اش دچار اشتباهات فراوانی شده در عرصه سیاست خارجی اش هم اشتباهات زیادی را مرتکب شده است.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
60%
 
اصلا شرکت نمیکنم
26%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
13%