به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه به‌وقت تهران در سخنانی که در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا بر زبان راند مدعی شد که آماده است بدون هیچ پیش‌شرطی با مقامات ایرانی دیدار کند.

 

رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری دوشنبه در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا تمایل دارد با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران دیدار کند گفت: «من آماده‌ام با هر کسی دیدار کنم. من به ملاقات اعتقاد دارم.» وی با طرح این ادعا که ایرانی‌ها درگیر شرایطی سخت هستند، از اینکه آیا مقامات ایران آمادگی دیدار با او را دارند یا نه ابراز بی‌اطلاعی کرد.

 

این خبر در حالی مطرح شد که برخی در ایران نیز طی روزهای اخیر دوباره مذاکره‌طلب شده‌اند و حتی با مثال زدن پذیرش قطعنامه 598، ایران را به آنچه خود تصمیم سخت می‌خوانند، فراخوانده‌اند.

 

«دیپلماسی ترامپی» که به‌دنبال تهدید و فشار همراه با در باغ سبز نشان دادن برای گفت‌وگو است در شرایطی رخ می‌دهد که:

 

الف – ایران و شش کشور موسوم به 1+5 پس از سال‌ها مذاکره سرانجام به توافقی در خصوص موضوع هسته‌ای دست یافتند که ترامپ زیر آن زد. وی در 18 اردیبهشت از این توافق خارج شد و اعلام کرد که تحریم‌های ضدایرانی آمریکا بازاعمال خواهند شد.

 

ب – ایران درگیر مذاکراتی با اروپا برای بررسی امکان حفظ برجام بدون حضور آمریکاست. آنچه از مذاکرات برمی‌آید نشان‌دهنده آن است که پیشنهادهای اروپا هنوز با خواسته‌های ایران فاصله قابل توجهی دارد.

 

ج – وزیر خارجه آمریکا در سخنانی 12 خواسته را از ایران مطرح کرده که می‌توان آنها را پیش‌شرط‌های آمریکا برای رفع تحریم‌ها خواند. از جمله این پیش‌شرط‌ها توقف کامل غنی‌سازی، عدم توسعه برنامه موشکی، قطع حمایت از گروه‌های مقاومت و ... است.

 

د – واشنگتن با خروج از برجام ثابت کرده که نمی‌تواند برای توافق مورد اعتماد قرار گیرد. این مساله بارها به تایید مقامات دولتی نیز رسیده است.

 

ه – دولت ترامپ حاضر نیست یک قدم از خواسته‌های رژیم صهیونیستی کوتاه بیاید و همان چیزهایی را روی میز مذاکره خواهد گذاشت که تل‌آویو و تیم تندرو نتانیاهو از او و دولتش بخواهند. نگاه صهیونیست‌ها به ایران نیز روشن است و نمی‌توان انتظار داشت خواسته‌های آنان مورد موافقت ایران قرار گیرد.

 

و – همه می‌دانند که ترامپ با فشار اقتصادی به‌دنبال از پای درآوردن نظام اقتصادی ایران با هدف گرفتن امتیازات سیاسی است.

 

با اوصاف فوق‌الذکر، سخنان ترامپ دارای سه تناقض آشکار است:

 

اولا، اینکه ترامپ می‌گوید بدون پیش‌شرط آماده مذاکره است از بیخ و بن دروغ است چرا که مایک پامپئو، وزیر خارجه او، پیش‌تر شرایط مدنظر ایالات متحده را مورد تصریح قرار داده است.

 

ثانیا، برای مذاکره ابتدا ثابت می‌کنند که طرفی قابل اعتماد هستند و بعد پای به کارزار مذاکره می‌نهند. دونالد ترامپ با خروج از برجام به‌وضوح نشان داد که حاضر است زیر هر توافقی بزند. بر این اساس، نه‌تنها قابل اعتماد نیست، بلکه دقیقا برعکس، مطلقا غیر قابل اعتماد است.

 

ثالثا، دعوت از تمام دنیا به اعمال فشار علیه ایران هیچ تناسبی با راهبردهای دیپلماتیک ندارد. آمریکا نه‌تنها خود در حال اعمال فشار اقتصادی بر ایران است بلکه با دوره انداختن هیئت‌هایی از وزارت‌های خزانه‌داری و خارجه، دیگر کشورها را نیز به فشار علیه تهران فرا می‌خواند.

 

مرور آن 12 شرط یا خواسته‌ای که پامپئو مطرح کرد نشان می‌دهد که او نه به‌دنبال مذاکره از موضعی برابر که به‌دنبال تسلیم ایران است. این تسلیم نه فقط تسلیم مادی که تسلیم هویتی است که نمود عینی آن خواسته آمریکا برای ترک محور مقاومت است؛ محوری که در سراسر منطقه عرصه را بر واشنگتن و متحدینش تنگ کرده است.

 

تاجر قمارباز آمریکایی شاید به‌خیال آن نشسته تا با دیداری با مقامات ایرانی برای دیپلماسی ورشکسته خود که جز فاکس‌نیوز در آمریکا هم طرفداری ندارد اعتبار بخرد. این قماری است که او در آن از پیش باخته است. نباید فراموش کرد که او در حالی مقامات ایرانی را به دیدار فرامی‌خواند که «جان بولتون»، طرفدار سینه‌چاک گروهک تروریستی منافقین و حامی بی‌قید و شرط براندازی، مشاور امنیت ملی اوست.

 

امروز مسیر عزت و اعتلای ایران از مدیریت بازارها، آرامش بخشیدن به مردم و تأمین نیازهای آنان می‌گذرد نه گفت‌وگو با کسی که خیانت‌پیشگی خود را حتی به طرفداران برجام هم ثابت کرده است و جامعه ایران را یک‌صدا در برابر خود قرار داده است. او با طرح هر از گاه مذاکره در کنار فشارهای غیرانسانی به مردم ایران به‌دنبال ایجاد شکاف در جامعه ایران است و این دقیقاً فرصتی است که نباید به او داده شود.

 

دولت ترامپ اگر به‌ گفت‌وگو اعتقاد داشت از توافقی که با دو سال گفت‌وگو به دست آمده بود خارج نمی‌شد. درک این نکته، ساده‌تر از آن است که کسی منکر آن باشد.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
دولت ترامپ در حالی دم از گفت‌وگو با ایران می‌زند که از توافقی که با دو سال گفت‌وگو با ایران حاصل شد خارج شده است و تمام دنیا را به فشار علیه ایران فرامی‌خواند؛ دیپلماسی ترامپی را چگونه می‌توان باور کرد؟!
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
44%
 
تکمیلی | ترامپ: جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند؛ خواهان جنگ با ایران نیستم
تکمیلی | ترامپ: جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند؛ خواهان جنگ با ایران نیستم
بازدید : ٣٣
دولت ترامپ شماره تلفن داد تا ایران تماس بگیرد
دولت ترامپ شماره تلفن داد تا ایران تماس بگیرد
بازدید : ٢٧
55 درصد از آمریکایی‌ها در انتخابات 2020 به ترامپ رای نمی‌دهند
55 درصد از آمریکایی‌ها در انتخابات 2020 به ترامپ رای نمی‌دهند
بازدید : ٤٩
رئیس‌جمهور آمریکا: استیضاح شوم، شورش می‌شود
رئیس‌جمهور آمریکا: استیضاح شوم، شورش می‌شود
بازدید : ٨٠
مشوّقان بررسی پیشنهاد ترامپ با چه سوالاتی مواجهند؟
مشوّقان بررسی پیشنهاد ترامپ با چه سوالاتی مواجهند؟
بازدید : ١٢٠
«گل به خودی» ترامپ محکوم به شکست است
«گل به خودی» ترامپ محکوم به شکست است
بازدید : ١٧٨
سران آمریکا و کره شمالی دیدار کردند؛ ترامپ: بهتر از انتظار بود؛ کیم: دیدار می‌تواند مقدمه صلح باشد
سران آمریکا و کره شمالی دیدار کردند؛ ترامپ: بهتر از انتظار بود؛ کیم: دیدار می‌تواند مقدمه صلح باشد
بازدید : ١٩٢
کری: دولت آمریکا راهکار غیر سازنده‌ و خودتخریبی را در پیش گرفته است/ترامپ همه نگرانی‌های رهبر ایران را تائید کرد
کری: دولت آمریکا راهکار غیر سازنده‌ و خودتخریبی را در پیش گرفته است/ترامپ همه نگرانی‌های رهبر ایران ...
بازدید : ١٣٢
صدراعظم اسبق اتریش:باید تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را در سازمان ملل به چالش بکشیم/ آمریکا فقط ترامپ نیست
صدراعظم اسبق اتریش:باید تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را در سازمان ملل به چالش بکشیم/ آمریکا فقط ت...
بازدید : ١٧٤
سردار سلامی:روز بعد از خروج ترامپ از برجام سرزمین‌های اشغالی به آتش کشیده شد/ اگر از موشک‌های ما می‌ترسند به پناهگاه بروند
سردار سلامی:روز بعد از خروج ترامپ از برجام سرزمین‌های اشغالی به آتش کشیده شد/ اگر از موشک‌های ما می‌...
بازدید : ١٨٣
بیانیه‌های کره شمالی، ترامپ را درباره دیدار با کیم دچار نگرانی و تردید کرده است
بیانیه‌های کره شمالی، ترامپ را درباره دیدار با کیم دچار نگرانی و تردید کرده است
بازدید : ١٥٥
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو