از این هفته شروع به مصاحبه های ورزشی با قهرمانان رشته های مختلف ورزشی نموده ایم .هدف از این مصاحبه ها نگاهی تخصصی به رشته های ورزشی است و سعی بر آن شده است سوالات ورزشی مطرح گردد. اما مهمان این هفته ما "جناب آقای محسن ربانی قهرمان ارزنده و با اخلاق پرش با نیزه ایران و آسیا" هستند.

 

برای شروع و  آشنایی خوانندگان کمی از رشته پرش با نیزه برامون بگین .
 
خب پرش با نیزه یکی از ماده های رشته دو میدانی است که در المپیک نیز حضور داره و به گفته بیشتر متخصصان ورزش تکنیکی ترین رشته ورزشی دنیا نیز شناخته می شود . پرش با نیزه کمی دیرتر از سایر رشته های دو و میدانی بوجود آمد.در ابتدا هم پرش با نیزه به این شکل اجرا نمی شد.یعنی پرش طول با نیزه انجام می شده. جنس نیزه هم از فایبرگلاس و کربن است .
 
خب چرا پرش با نیزه تکنیکی ترین رشته ورزشی  دنیا لقب گرفته ؟
 
شاید دلیلش این میتونه باشه که رشته پرش با نیزه تلفیقی از فاکتورهای آمادگی جسمانی است و اینکه دارای ظرافت بسیار خاصی نیز هست . 
 
سن شروع و خاتمه برای رشته ورزشی شما چند سال است ؟
 
سن شرکت در مسابقات رو مربی تشخیص میده اما در جهان با کودکان 6 سال به بالا بازی های متنوع مرتبط به پرش با نیزه رو تمرین می کنند تا بهتر برای ورود به رشته پرش با نیزه آماده بشن . سن پایان هم مشخص نیست . مثلا ما قهرمان 40 ساله المپیک هم داشتیم .
 
مهمترین فاکتورهای آمادگی جسمانی رشته پرش با نیزه چی هست ؟
 
مهمترین فاکتورهای آمادگی جسمانی برای یک ورزشکار رشته پرش با نیزه مثل اکثر رشته های ورزشی سرعت ، قدرت و انعطاف پذیری است . اما متاسفانه در ایران وقتی یک ورزشکار سرعتی باشه باید بره رشته های سرعت ، قدرتی های معمولا جذب رشته های پرتابی میشن . 
 
با این طرز تفکر علمی و زیبا چه افرادی میان پرش با نیزه ؟
 
خب متاسفانه طرز فکر مربیان دو و میدانی این هست که ورزشکاری که شاخص های بالا رو نداره باید بره پرش نیزه ، در حالی که ورزشکار پرش با نیزه باید خیلی باهوش باشند و سرعت ، قدرت  همچنین دارای آکروبات بالایی باشه . شاید به همین دلیل هست که ورزشکارای رشته پرش با نیزه در ایران و حتی جهان نسبت به سایر رشته های ورزشی تعدادشون کمتره .
 
چه فیزیک بدنی در رشته پرش با نیزه موفق تره؟
 
معمولا ورزشکارایی که دارای قد بلند و چابک تر هستند در الویت قرار دارند و در این رشته موفق ترند.اما شما ببینید سرعت ، قد ، چابکی  و . . .  فاکتور هستند اما اصل نیستند. جالبه که بدونین ما قهرمان هایی هم داشتیم که 170 سانتی متر قد داشتند و قهرمان المپیک شدند. اما در کل میشه گفت چون زوایای بدن به صورت سانتی متری در پرش نقش داره ورزشکارای با قد بلندتر موفق تر هستند.
 
ورزشکارای نوجوان و جوان پرش با نیزه چند ساعت باید در روز تمرین کنند ؟
 
ببین یه نکته ی خیلی مهم باید بگم که رشته پرش با نیزه یه رشته وارداتی است و کشورهای مثل روسیه ، انگلیس و آمریکا صاحب سبک در این رشته هستند . یه ورزشکار جوون باید حتما مربی رو بالای سر تمرینات خودش داشته باشه تا تکنیک رو بدرستی از ابتدا یاد بگیره.
 
برای ورزشکار جوان معمولا تمرین روزانه 2 تا 3 ساعت خوب است و اینکه چه تمرینی انجام بده رو مربی باید بگه. 
 
نیزه در رکوردهای رشته شما چند درصد نقش داره ؟
 
خب اسم رشته با نیزه این مفهوم رو میرسونه که نیزه خیلی نقش مهمی در ثبت رکوردهای بالا داره.شاید بتونم به جرات بگم که تا 50 درصد نقش مستقیم در رکوردهای ورزشکار نقش ایفا می کند .
 
ورزشکاران سطح بالای پرش با نیزه معمولا چند جلسه در روز تمرین می کنند؟
 
قهرمان های دنیا معمولا 2 جلسه در روز تمرین دارن .
 
اکثر زمان تمرین هم با نیزه کار می کنند ؟
 
نه خب ، اولا که مربی تصمیم می گیره چند جلسه و چه تمریناتی انجام بدن.حتی شده که در یک هفته فقط دو بار دست به نیزه می زنند و در روزهای دیگه تمرینات آماده سازی عمومی و اختصاصی انجام میدن.
 
محسن ربانی چه مسیری رو برای قهرمانی آسیا طی کرده ؟
 
من خودم مسیری که برای قهرمانی رفتم رو به کسی پیشنهاد نمیدم چون سختی های زیادی کشیدیم.شاید اگه الان برگردم به اون موقع اصلا این راه رو نمیرفتم .
 
چرا خب ؟ بیشتر توضیح میدی؟
 
ببین من ورزش رو تو قم شروع کردم ، بر اساس یکسری مشکلات مسئول دو میدانی اجازه استفاده از پیست رو به من نداد در حالی که من همزمان قهرمان 110 متر با مانع جوانان ایران نیز بودم . اما به خاطر علاقه و جذابیت پرش با نیزه تصمیم گرفتم تمریناتم رو در تهران ادامه بدم.دقیقا من یک سال و نیم هفته ای 2 بار با اتوبوس و گاها نیزه به دست برای تمرین به تهران میومدم.زیر نظر اقای علی فیضی تمریناتم رو ادامه دادم و تونستم با رکورد 60/4 قهرمان جوانان کشور بشم و همون سال در اولین اعزام برون مرزی به مسابقات جوانان  قهرمانی آسیا با همین رکورد نفر ششم آسیا شدم.
 
دوران قهرمانی از کی استارت خورد ؟
 
بعد مسابقات آسیایی پیش آقای جلالی رئیس فدراسیون وقت فدراسیون رفتم و گفتم با این رکوردهایی که الان دارم دیگه در توانم نیست که بتونم هر روز برای تمرین به تهران بیام.خدا حفظشون کنه ایشون فرمودن بیا تهران و در اردو بمون . که بعد از سه ماه اولین رکورد 5 متری خودم رو پریدم . بعد این مدت من نزدیک به 5 سال دائم در اردو بودم به طوری که ماهی یکی دوبار خانواده ام رو بیشتر نمیدیدم.
 
وضعیت مربی پرش با نیزه در ایران به چه صورت است ؟ 
 
ما نزدیک 5 سال مربیان خوب خارجی در کشور داشتیم،ای کاش مربی های ما میومدن در کنار اونها  علم خودشون رو بالاتر می بردن.خود من تا زمانی که مربیان خارجی نبودن دید درستی نسبت به تمرینات پرش با نیزه نداشتم.
 
چه کشورهای در پرش با نیزه صاحب عنوان هستند ؟
 
امریکا ، روسیه ، المان ، فرانسه و در آسیا ، چین ، ژاپن و حتی تایوان
 
در اروپا و جهان قهرمان های پرش با نیزه چه جوری تعلیم داده میشن ؟
 
خب در اروپا مدرسه پرش با نیزه وجود داره .یا یک سالنی در تایوان هست که فقط داخلش 2 تا تشک پرش با نیزه هست و یعنی مربیانی هستند که کودک ، نوجوان و جوانان رو به شکل های مختلف تمرین میدن . 
در کشور بلاروس سالنی است که  3 تا مربی نزدیک به 4 سانس شاگرد پرش با نیزه در رده های سنی مختلف دارند و  روزانه 8 ساعت برنامه آموزش دارند و در قبال پیشرفت ورزشکار دستمزد میگیرن . حالا به نظرت نباید از ما بهتر باشن ؟ من خودم مربی ندارم و تمرین می کنم.اینجوری معنی ورزش حرفه ای رو بهتر متوجه میشیم .
 
مشکلات پرورش ورزشکاران در رشته پرش با نیزه در ایران چه مواردی هستند ؟
 
ببین پرش با نیزه رشته وسیله ای است و نیازمند امکانات هست که ما نداریم . ما بهترین سالن دو ومیدانی خاورمیانه رو داریم اما خالیه . چرا ؟ ورزشکار پرش با نیزه با صحبت خالی نتیجه نمیگیره . اهمیت وسایل آموزشی در پرش با نیزه اونقدر زیاد هست که سه تا شرکت بزرگ در آمریکا خط تولید نیزه و سایر وسایل کمک آموزشی رو دارن.اگر مهم نبود خب انقدر براشون مهم نبود و هزینه نمیکردن. اما متاسفانه در ایران برعکسه و ما عادت کردیم که با امکانات کم نتیجه بگیریم در حالی که اشتباه است . 
 
نظرت درباره ورزشکار حرفه ایی . . . 
 
اگر کسی بخواد حرفه ای بشه باید حرفه ای فکر کنه یعنی شخصیت حرفه ای داشته باشه.رفتار ، ساعت خواب ، تغذیه ،تفریحات و . . .  حتما باید دارای چهارچوب باشه .مسلما ورزشکاری که تا ساعت 2 شب چت می کنه حرفه ای نیست .
 
بهترین خاطره ورزشی محسن ربانی؟
 
خاطره خب زیاده اما بهترینش سالی بود که قهرمان آسیا شدم و سربازی معاف شدم و تونستم دانشگاه برم.بهترین خاطره زندگی شخصی ام هم تولد دخترم بود .
 
بهترین لحظه در یک مسابقه پرش با نیزه کیه ؟
 
همون لحظه ای که از مانع رد میشی و میبینی مانع سرجاشه.
 
و سوال آخر اینکه توصیه ات به ورزشکارای پرش با نیزه ؟
 
مربی اوکراینی ما همیشه این توصیه رو می کرد که علاوه بر همه ی فاکتورهای لازم برای قهرمان شدن مهمترین فاکتور "زمان" است.یعنی برای رسیدن به قهرمانی باید صبور باشین و تلاش کنید و تجربه کنید . رسیدن به قهرمانی در پرش با نیزه نیازمند زمان است . ورزشکارای آماتور باید حداقل 5 ماه فقط با نیزه تمرینات ساده مثل زانو بالا زدن یا تاب خوردن رو انجام بدن . منظورم اینه صبر و حوصله اش رو بالا ببره و عجله برای مسابقه نداشته باشه./فیتس آنلاین
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
گفتگو با " محسن ربانی " قهرمان پرش با نیزه ایران و آسیا
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
14%
 
ضعیف
58%