آلودگی هوا سلامت کلیه‌ها را تهدید می‌کند

بازدید : 211
۱۳۹۷ دوشنبه ۵ شهريور

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس و به نقل از اکونومیک تایمز، بررسی‌های جدید محققان نشان می‌دهد، آلودگی هوا به اندازه سیگار بر کلیه‌ها تأثیر منفی دارد.

 

این بررسی که توسط محققان دانشگاه میشیگان آمریکا صورت گرفته، تأکید می‌کند، آلودگی هوا جدا از تمام مشکلات تنفسی که به بار می‌آورد، برای کلیه‌ها هم ضرر دارد و می‌تواند عامل ایجاد بیماری‌های متعدد کلیه باشد.

 

گرشام، سرپرست و محقق ارشد این مطالعه می‌گوید:‌ «کلیه ها دارای حجم زیادی خون هستند که در صورت بروز هرگونه آسیب و صدمه به این سیستم گردش خون، کلیه‌ها اولین عضوی هستند که دچار اختلال می‌شوند».

 

محقق این بررسی تأکید می‌کند، افراد پرخطر بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی قرار دارند، لذا آنهایی که در ناطق آلوده و پرجمعیت ساکن هستند، باید فاکتورهای احتمالی ابتلا را در نظر بگیرند.

 

براساس این پژوهش، افراد مبتلا به دیابت، چاقی، فشارخون بالا یا بیماری قلبی در معرض ریسک بالا ابتلا به بیماری مزمن کلیه قرار دارند.

 

نتایج تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن است، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی هم 8 برابر بیشتر در معرض ریسک بالا مرگ و میر قلبی-عروقی قرار دارند.

 

گرشام باور دارد، استفاده از ماسک‌های که بینی و دهان را می‌پوشاند و محدود کردن ساعاتی که افراد بیرون از خانه هستند، کمک موثری خواهد بود؛ ضمن اینکه لازم است افراد در معرض خطر اقدماات احتیاطی را خود در پیش بگیرند.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
بررسی‌های جدید محققان نشان می‌دهد، آلودگی هوا به اندازه سیگار بر کلیه‌ها تأثیر منفی دارد و می‌تواند عامل بروز بیماری‌های متعددی شود.
 
بنظر شما شبکه بومی و اجتماعی ملی مثل سروش تا چه اندازه قابلیت رقابت فنی با نمونه های مشابه به خارجی را دارد؟
زیاد
20%
 
متوسط
20%
 
کم
58%