اخیرا اتحادیه اروپا با انتشار دستورالعملی به تمام کشورهای عضو این اتحادیه دستور داد تا همکاری خود را با سازمان ها و نهادهای فعال در شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری و قدس شرقی قطع کنند. 
 
مطابق دستورالعمل جدید اتحادیه اروپا کلیه نهادهای دولتی و خصوصی در کرانه باختری و قدس شرقی از سال ۲۰۱۴ از دریافت کمک مالی اتحادیه اروپا محروم خواهند شد. 
 
"مایا کوتسیا نچیچ" سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا در این باره گفت، این تصمیم به منظور تفکیک میان دولت اسرائیل و شهرک های یهودی نشین اتخاذ شده است چرا که ما ساخت و سازهای اسرائیل را در سرزمین های فلسطینی خلاف قوانین بین المللی می دانیم. 
 
اما نکته اصلی اینجاست که همواره اتحادیه اروپا علیه رژیم صهیونیستی بویژه توسعه شهرک های این رژیم فقط به موضع گیری و بیانیه ها بسنده می کنده و هیچ گاه این موضع گیری های خود را عملی نکرده است پیرامون این مسئله با "مصیب نعیمی" کارشناس و تحلیل مسائل خاورمیانه گفتگو کرده ایم. 
 
*اتحادیه اروپا چند روز قبل دستورالعملی علیه شهرک سازی رژیم صهیونیستی صادر کرد آیا واقعا اتحادیه اروپا در صدور این دستور العمل صادقانه عمل کرده یا اینکه فقط یک حرکت فریبنده است؟ 
 
خیلی ساده انگاری است که ما سیاست اتحادیه اروپا در جهت حمایت از حقوق ملت فلسطین یا جلوگیری از تجاوز گری های رژیم صهیونیستی تلقی کنیم چرا که در این اردوگاهی که الان رژیم صهیونیستی در آن قرار دارد حامی اصلی اش آمریکا است و تقریبا همه مجموعه اتحادیه اروپا نیز جزء حامیان این رژیم جعلی محسوب می شوند. 
 
شهرک سازی، آمریکایی ها و اروپایی ها بارها گفته اند که مخالف این مسئله هستند اما نه تنها هیچ گونه اقدامی علیه شهرک سازی انجام نداده اند بلکه بخش اعظم هزینه ساختن شهرک های جدید یا هزینه توسعه شهرک های صهیونیستی در سرزمین های اشغالی و کرانه باختری توسط کمک های بلا عوض آمریکا و حمایت اروپایی ها تأمین می شود لذا این یک دروغ بزرگ است که اروپایی ها بگویند ما مخالف شهرک سازی هستیم ولی عملا حمایت کنند. 
 
به نظر من با توجه به تجریبات گذشته این فرمول اصلا یک فرمول هماهنگ با رژیم صهیونیستی است که از یک طرف بقیه را مرعوب و خام کنند و این تلاقی را در ذهن ایجاد کنند که اروپا مخالف شهرک سازی است و از طرف دیگر به صهیونیست ها فرصت بدهند که هرچه سریعتر برای تغییر ماهیت و هویت فلسطین چه در بیت المقدس و چه در مناطق دیگر کرانه باختری اقدامات عملی صورت دهند چون حداقل در این چند سال اخیر که بحران های منطقه ای بیشتر شده بیشترین سوء استفاده را از این بحران ها صهیونیست ها با ساختن شهرک های جدید بویژه توسعه شهرک های قبلی که اروپا موافق آن است، برده اند. 
 
اروپایی ها ظاهرا فقط مخالف شهرک سازی جدید هستند و توسعه شهرک های قبلی با توجه به افزایش جمعیت و زاد و ولد در آن را، توجیه می کنند و می گویند که حتما باید توسعه پیدا کند که این مسئله هم یک اجحاف و حق کشی وهم یک تجاوز آشکار است لذا این اقدام اروپا تأثیری هم ندارد آن چیزی که الان می تواند در فلسطین وضعیت را رقم بزند اول، تداوم پایداری و مقاومت مردم است و دوم شرایط منطقه است که با ساختار جدیدی که پیش می آید قطعا عرصه را بر رژیم صهیونیستی تنگ خواهد شد. 
 
*آیا این اقدام های ظاهری اتحادیه اروپا کمکی به فلسطینیان خواهد کرد؟ 
 
قطعا این اقدامات کمکی به فلسطینیان نمی کند چون این مسئله یک حرکت هماهنگ برای آرام کردن و عدم واکنش فلسطینی ها است یعنی اینها برای جلوگیری از هرگونه واکنش از سوی فلسطینی ها و حامیان آنها به ظاهر این مسئله را اعلام می کنند اما عملا آن چیزی که اتفاق می افتد فعالیت بسیار گسترده توسعه شهرک های صهیونیست نشین قبلی و ایجاد شهرک های جدید است که با کمک آمریکا به رژیم صهیونیستی این توسعه انجام می شود. 
 
*در این دستورالعملی که اتحادیه اروپا منتشر کرده بخشی از ان تحریم کالاهای تولیدی شهرک نشینان است آیا واقعا اروپا می تواند این بخش را عملی کند؟ 
 
این یک فریب است. کالاهای شهرک نشینان با کالاهای صهیونیست ها چه فرقی دارد اگر واقعا همه کالاهای تولید رژیم صهیونیستی را تحریم می کردند درست بود، ولی وقتی شهرک نشینان از طریق صهیونیست ها کالاها و تولیدات خود را در اروپا توزیع می کنند دیگر این تحریم چه تأثیری دارد. اروپا از یک طرف شهرک نشین را تحریم می کنند و از طرف دیگر به نوعی از آنها حمایت هم می کنند چطور می توان این دوگانگی را پذیرفت شهرک نشینان یک مقوله جدایی از رژیم صهیونیستی نیستند در قالب رژیم صهیونیستی کار می کنند به نظر من این خود یک نوع فریب جدیدی برای افکار عمومی است. 
 
*آیا این درست است که حوادث و بحران های خاورمیانه طی چند سال اخیر موجب شده تا حدودی مسئله فلسطین به حاشیه رانده شود و رژیم صهیونیستی نیز از این شرایط سوء استفاده کرده و بیشترین توسعه شهرک ها را نیز طی چند سال اخیر انجام داده است؟ 
 
در کوتاه مدت ممکن است بتوان این قضایا را به نفع رژیم صهیونیستی تلقی کرد ولی قطعا با توجه به وضعیت و خواسته های مردم جوامعی که در سال های اخیر در آن انقلاب رخ داده و چه جوامعی که مردم آن مخالف سیاست های سازشکارانه با اسرائیل هستند، به زودی این رژیم طرد خواهد شد. 
 
در مصر بعد از این همه تغییر و تحولی که رخ داده می بینید که یکی از شعار های اصلی آنها جدا شدن از سیاست های آمریکا و نپذیرفتن کمک های آمریکا و حمایت از حقوق مردم فلسطین است در تونس و سایر کشور ها در کنار اختلافات داخلی که وجود دارد یکی از نقد های اساسی برای رژیم های جدید این کشور از سوی مردمشان این است که باید برخلاف رژیم های قبلی که سازشکار بودند پیرامون مسئله فلسطین موضع مشخصی بگیرند و تحت هیچ شرایطی نپذیرند که سرزمین فلسطین در مالکیت صهیونیست ها باقی بماند این یک امر بدیهی است./سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
قطعا اقدام اتحادیه اروپا علیه شهرک سازی رژیم صهیونیستی کمکی به فلسطینیان نمی کند چون این مسئله یک حرکت هماهنگ برای آرام کردن و عدم واکنش فلسطینی ها است یعنی اینها برای جلوگیری از هرگونه واکنش از سوی فلسطینی ها و حامیان آنها به ظاهر این مسئله را اعلام می کنند اما عملا آن چیزی که اتفاق می افتد فعالیت بسیار گسترده توسعه شهرک های صهیونیست نشین قبلی و ایجاد شهرک های جدید است.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
54%
 
اصلا شرکت نمیکنم
29%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
15%