عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است

بازدید : 142
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ آبان

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افتتاح چهارمین فن بازار علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: بحث فن بازار از ۴ سال پیش مطرح شد و‌‌ خوشحالم که دانشگاه تهران پیشتاز این امر است.

 

وی افزود: برای پیشرفت راهی جز توجه به علم و فناوری نداریم و اختراع دانشمندان و رشد علمی در چهار چوب فن بازار مطرح می‌شود.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ابتدای کار عده ای گفتند که امکان ندارد دانشگاه ها در بحث فن بازار نقش آفرینی کنند اما امروز مشاهده می‌کنیم که آنها وارد میدان شده اند. شرکت های دانش بنیان مخصوصا شرکت های زیستی رشد بسیار خوبی داشته اند و سهم ما در تولید دانش ۲ درصد است اما سهم ایران در تولید ثروت کم است و باید چرخه دانش تا خلق ثروت ایجاد شود.

 

وی تاکید کرد: اگر اقتصاد ما دانشی شود می‌توان خودکفایی و خلق ثروت را در آن مشاهده کرد و راهی جز دانش بنیان کردن اقتصاد نداریم.اقتصاد دانش بنیان از دل دانشگاه ها بیرون می‌آید.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحریم‌های اعمالی گفت: تحریم ها حرکت ظالمانه جهانی و جرم است، اینکه کشوری را بدون هیچ دلیل موجهی از تامین نیازهای خود محروم کردن جرم و بی قانونی جهانی است و در این میان نخبگان و دانشگاهیان نقش بسیاری دارند و اگر قدردان آنها باشیم با موفقیت از این شرایط عبور خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: زمانی که هیچ علم و پیشرفتی در کشور وجود نداشت ما نمی‌توانستم در برابر تحریم ها ایستادگی کنیم اما اکنون ۲ درصد علم جهان را تولید می‌کنیم و دانشمند یک درصدی داریم و به واسطه همین نخبگان می‌توان از شرایط تحریم عبور کرد و به سمت اقتصاد دانش بنیان رفت.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ظرفیت انسانی کشور اظهار داشت: امروز کشور با ظرفیت انسانی خوبی مواجه است و در شاخص توسعه انسانی بالاتر از کشورهای هم سطح خود هستیم و این ظرفیت جدی ایران غیر از منابع طبیعی است.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه تجربه موفقی را پس از انقلاب در معرض دید همگان قرار داده است،گفت: توان دانشگاه تبدیل به تکنولوژی ساخت شد و نیروگاه و انرژی هسته و توان دفاعی کشور تبدیل شد.

 

مخبر دزفولی با اشاره به فعالیت دانشگاه گفت: رتبه ایران در ثبت پتنت ۳۴ جهان است و در سال گذشته ۱۱۷ پنتا ثبت شد و امسال تعداد آن به ۱۳۳ عدد رسیده است البته این میزان کم است. فن بازار یکی از راه های پیشرفت است و به کمک آن می‌توان توان دانشی را صنعت تبدیل کرد.

 

وی گفت : در حوزه علوم پزشکی سرآمد هستیم و باید توان خود را به کشورهای منطقه و فرا منطقه عرضه کرد و نباید تنها به فکر گردشگری سلامت بود.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان گفت: به کمک دانشمندان اقتصاد را به سمت دانش بنیان شدن و عبور از شرایط تحریم پیش برد.

 

انتهای پیام /

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانشمندان و نخبگان ما می‌توانند با دانش‌بنیان کردن اقتصاد تحریم‌ها را دور بزنند.
 
بنظر شما شبکه بومی و اجتماعی ملی مثل سروش تا چه اندازه قابلیت رقابت فنی با نمونه های مشابه به خارجی را دارد؟
زیاد
25%
 
متوسط
25%
 
کم
50%