در ماه می 2017 که هواپیمای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ریاض به زمین نشست و دستش را بر روی گنج گذاشت و فریاد زد «آن را یافتم»، به تنهایی حائز این دستاورد نشد؛ دوشیده شدن میلیاردها دلار از خزانه سعودی و ایجاد فرصت‌های زیاد شغل‌ی (در آمریکا)، همه زاییده فکر مردی (محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی) بود که نظام و ثروت‌های کشور و ملتش را به تاجری تحویل داد که رأی‌دهندگان آمریکایی او را به رئیس‌جمهور رسانده بودند.

 

سران ریاض یا به بیان دقیق‌تر محمدبن‌سلمان در دادن وعده‌های مختلف سرمایه‌گذاری و هدیه‌های مالی وانسانی به تیم آمریکایی در این سفر بخل نورزیدند و هر آنچه در چنته داشتند، تقدیم کردند. عربستان سعودی به ابزاری برای منافع و طمع‌های آمریکا در منطقه تبدیل شد.

 

روزنامه «الاخبار» همزمان با روزنامه «نیویورک‌تایمز» و با همکاری این روزنامه به بررسی اسنادی مربوط به سال 2016 می‌پردازد سالی که نگاه‌ها به سمت دونالد ترامپ متکبر به عنوان فردی که می‌خواهد رئیس‌جمهور آمریکا بشود، چرخید.

 

 الاخبار گزارش کرد؛  روزی مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا « زبیگنیو برژینسکی» گفت «جایی روی زمین وجود ندارد که نظر آمریکا را نپرسد». کشورهایی به دلیل دشمنی با آمریکا و برخی به دلیل همسایگی می‌خواهند بدانند واشنگتن چه می خواهد اما اسناد منتشر شده نشان می‌دهد بن‌سلمان در تحرکات سیاسی و اقتصادی خود مانند یک برده که برای به بردگی‌کشیده شدن تلاش می‌کند، ظاهر شده است.

 

عربستان سعودی خیلی زود سعی کرد ترامپ و تیمش را دریابد و با پول تعدادی از افراد صاحب نفوذ از جمله «کنث دوبرستین » (Kenneth Duberstein) را به سمت خود جذب کرد و خیلی زود به اهمیت «جرد کوشنر» داماد ترامپ پی برد.

 

در نوامبر 2016 تیم بن‌سلمان پیشنهادی بزرگ شامل موضوعات سیاسی، امنیتی، فرهنگی و نظامی به ترامپ عرضه کرد. (گویا ریاض می‌گفت) چه چیزی از ما کم می‌شود که مانند اسرائیل ، متحد شما باشیم؟ حتی اصلاحاتی که در این اسناد آمده بود مربوط به افکار عمومی آمریکا بود نه شهروندان سعودی (مانند اعطای حق رانندگی به زنان و مقابله با افراط‌گرایی و باز شدن فضای رسانه‌ای و فرهنگی). اسلام؟ ما بیش از دو هزار عالم و اندیشمند اسلامی داریم و که وجه تمایز آنها تأثیر بسیار زیاد بر جهان اسلام است حتی دین ما در خدمت شماست. با یکدیگر مسأله فلسطین را حل می‌کنیم و میلیاردها دلار در کشور شما سرمایه‌گذاری می‌کنیم. نظر شما درباره منطقه تجاری آمریکایی در دریای سرخ چیست؟ کافی نیست؟ ما نیروی انسانی عربی مبارزی داریم که تحت فرمان آقای رئیس‌جمهور هستند. هر چه می‌خواهید انتخاب کنید؛ ما آماده سجده هستیم. قبل از اینکه ترامپ وارد کاخ سفید شود، بن‌سلمان، خود و تیم کاری‌‌اش به علاوه ثروت‌های کشورش را در اختیار وی قرار داد.

 

پیشنهادی سعودی به ترامپ

 

 صلح دائم در خاورمیانه؛ اعطای پایگاه نظامی به آمریکا در دریای سرخ و تأثیرگذاری برای مبارزه با افراط‌گرایی

 

هیأت سعودی پس از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا ، در نوامبر 2016 عازم این کشور شد و به همراه خود پیشنهادی بالاتر از حد تصور واشنگتن داشتند. عربستان سعودی تنها کشوری نبود که برای جذب دونالد ترامپ تلاش می‌کرد اما پیشنهاد این کشور فقط به ابتکارات، چشم‌اندازها و انتظارهای مربوط به آینده روابط و شراکت‌های راهبردی دو طرفه محدود نمی‌شد بلکه ریاض رسما خودش را تسلیم دولت جدید آمریکا کرد و کلید سیاست‌های داخلی و خارجی‌‌اش را در اختیار ترامپی قرار داد که پیش از رئیس‌جمهور شدن به شدت از شراکت آمریکایی-سعودی انتقاد می‌کرد.

 

سند منتشر شده تحت عنوان «ابتکارات چشم‌انداز عربستان سعودی برای شراکت راهبردی با ایالات متحده آمریکا» به تمام زمینه‌های شراکت سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی میان ریاض و واشنگتن می‌پردازد.

 

سیاسی

 

از نظر سیاسی، سند مذکور بر تلاش ریاض برای جایگاه و تأثیر این کشور در دو جهان عربی و اسلامی با هدف تحقق منافع مشترک در منطقه، تحقق صلح دائم در خاورمیانه (غرب آسیا) و حل نزاع فلسطینی-اسرائیلی تأکید می‌کند.

 

طرف سعودی در ادامه بخشی از دستاوردهایی که واشنگتن از طریق تعمیق روابط راهبردی-سیاسی با ریاض به دست خواهد آورد؛ برمی‌شود که برخی از آنها به این شرح است: تقویت موضع مذاکره‌ واشنگتن مقابل روسیه از این طریق که آمریکا می‌‌تواند به اعمال فشار بر سعودی برای بالا بردن تولید نفت به 15 میلیون بشکه نفت در روز اشاره کند؛ تأسیس صندوق توسعه مشترک با کشورهای خلیج (فارس) برای توسعه آفریقا با سرمایه‌ای بالغ بر 50 میلیارد دلار؛ فشار بر سودان تا اجازه ساخت پایگاه آمریکایی بدهد؛ تلاش برای جلوگیری از مشارکت میان مصر و روسیه و عدم تأسیس پایگاه روسی در این کشور و کار در راستای تقویت روابط آمریکا با کشورهای اسلامی مانند پاکستان.

 

نظامی

 

بر اساس سند مذکور، سعودی تلاش می‌کند توانایی‌های نظامی‌اش را در راستای تحقق منافع مشترک میان دو کشور به خدمت بگیرد، این کار از طریق چند گام که بارزترین آنها بستن قرارداد با وزارت دفاع آمریکا برای دست‌یابی به اهدافی در یمن با مبلغ 200 میلیون دلار و اعطای اجازه با آمریکا برای ساخت پایگاه نظامی در دریای سرخ است.

 

ریاض همچنین به دولت جدید آمریکا وعده داد بودجه اختصاص داده شده به دفاع و همکاری با نیروهای دفاعی آمریکا را طی چهار سال به 50 میلیارد دلار برساند. سعودی فقط به دادن مال و پایگاه نظامی اکتفا نکرد بلکه ملت‌های عربی و اسلامی را تحت فرمان واشنگتن قرار دارد، 37 نظامی را به 50 هزار نظامی در 37 کشور افزایش داد و این نیروها تحت فرماندهی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم تحت فرماندهی آمریکا هستند و در صورت تمایل رئیس‌جمهور منتخب، آماده هستند.

 

اقتصادی

 

هیأت رسمی سعودی، آمادگی خود برای بخشش از خزانه سعودی و ریختن پول به پای واشنگتن از طریق سرمایه‌گذاری‌های مستقیم و غیرمستقیم در آمریکا به ارزش 200 میلیارد دلار طی چهار سال را اعلام کرد. علاوه بر این، ریاض پیشنهاد ایجاد صندوقی با شورای همکاری خلیج فارس برای حمایت مالی از زیرساخت‌های آمریکا به ارزش 40 تا 100 میلیارد دلار و نیز سرمایه‌گذاری آمریکایی-سعودی در زمینه انرژی و ... به ارزش 70 میلیارد دلار در جهان را داد.

 

امنیتی

 

از نظر امنیتی، ریاض به سمت همکاری اطلاعاتی با واشنگتن رفت و پیشنهاد ارائه نقش در اجرایی کردن طرح غربالگری متقاضیان اقامت در آمریکا (Extreme vetting) را در راستای حمایت از امنیت داخلی و منافع عالی آمریکا داد. سند مذکور، همچنین به امکان گسترش دامنه همکاری در زمینه امنیت سایبری با آمریکا اشاره می‌کند تا حدی که شامل بیش از 50 کشور اسلامی شود.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
یک روزنامه لبنانی در گزارشی به چگونگی تلاش عربستان سعودی برای مقبول شدن نزد دولت جدید آمریکا پرداخت و اعلام کرد سعودی با ارائه پیشنهادی فراتر از تصور واشنگتن، رسما کلید سیاست‌های داخلی و خارجی‌اش را تحویل رئیس‌جمهور آمریکا کرد.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
44%
 
قطر: بیانیه اجلاس مکه با توافق نبود؛ پیشنهاد «عدم تعرض» ایران شایسته پاسخ است
قطر: بیانیه اجلاس مکه با توافق نبود؛ پیشنهاد «عدم تعرض» ایران شایسته پاسخ است
بازدید : ٤٧
نماینده سعودی در سازمان ملل: ما مرد جنگیم؛ نشست‌های مکه برای مقابله با رفتار ایران است
نماینده سعودی در سازمان ملل: ما مرد جنگیم؛ نشست‌های مکه برای مقابله با رفتار ایران است
بازدید : ٤٢
لابی‌گر ریاض در واشنگتن: رابطه آمریکا و ریاض برای امنیت اسرائیل مهم است
لابی‌گر ریاض در واشنگتن: رابطه آمریکا و ریاض برای امنیت اسرائیل مهم است
بازدید : ٥٩
هوشیار زیباری خطاب به سعودی‌ها؛ خیلی دیر آمدید
هوشیار زیباری خطاب به سعودی‌ها؛ خیلی دیر آمدید
بازدید : ٩٤
بندر بن سلطان: رهبر ایران مردی روشنفکر است
بندر بن سلطان: رهبر ایران مردی روشنفکر است
بازدید : ٧٩
زلزله در راه ریاض؛ اعضای خاندان سعودی در تکاپوی تغییر جانشینی ملک سلمان
زلزله در راه ریاض؛ اعضای خاندان سعودی در تکاپوی تغییر جانشینی ملک سلمان
بازدید : ١٢٧
وزیر خارجه سعودی: نگاه ما نگاه «نور» است و نگاه ایران «تاریکی»
وزیر خارجه سعودی: نگاه ما نگاه «نور» است و نگاه ایران «تاریکی»
بازدید : ١٣٢
ظریف:در شرایط «گذار» جهان هستیم/ جوانک کم استعداد سعودی با جَزَع می‌خواهد دنیا از عربستان در برابر ایران محافظت کند
ظریف:در شرایط «گذار» جهان هستیم/ جوانک کم استعداد سعودی با جَزَع می‌خواهد دنیا از عربستان در برابر ا...
بازدید : ٢٤٣
ظریف: خروج از NPT یکی از گزینه‌ها است/ عربستان نشان ایران را بر روی موشک‌های انصارالله جعل کرده بود
ظریف: خروج از NPT یکی از گزینه‌ها است/ عربستان نشان ایران را بر روی موشک‌های انصارالله جعل کرده بود
بازدید : ٢٠٤
تیراندازی در قصر سعودی؛‌ هراس از کودتا یا پهپاد اسباب‌بازی
تیراندازی در قصر سعودی؛‌ هراس از کودتا یا پهپاد اسباب‌بازی
بازدید : ٢٢٤
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو