به بهانه روز جهانی قدس با "نوذر شفیعی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفتگو کرده ایم. 
 
 
*بسیاری از مشکلات جهان اسلام در حال حاضر ناشی از چیست و علت این مسئله چیست و چه پیامد هایی برای جهان اسلام دارد؟ 
 
به نظرم بی توجهی به قدس یکی از مشکلات جهان اسلام است. معمولا وقتی ما در دنیای اسلام قرار می گیریم باید چهارچوب گفتمان های اسلامی فکر کنیم یکی از گفتمان های اسلامی قاعده نفی سبیل است ما تردید نداریم که اسرائیل به سرزمین فلسطین تجاوز کرده و سرزمین فلسطین را غصب کرده و مردم فلسطین را آواره کرده است ما معتقد هستیم که این روند باید معکوس شود یعنی سرزمین فلسطین از اشغال خارج شود و روند آوارگان معکوس شود و آنها به سرزمین اصلی و مادری شان بازگردند تحقق این امر در دنیای سیاست بین الملل که بحثی از عدالت ، صلح و حقوق بین الملل در آن نیست در پرتو اتحاد، وحدت و یگانگی دنیای اسلام بستگی دارد یعنی دنیای اسلام با اتکا به قدرت سیاسی خودش که در نتیجه وحدت حاصل می شود می تواند بر رژیم صهیونیستی و آمریکا فشار وارد کند.
 
الان می بینید که آمریکاییها چقدر با سماجت از اسرائیل حمایت می کنند اسرائیلی که اصلا پیشتر وجود نداشته او را به وجود آورده اند و از آن حمایت می کنند ولی دنیای اسلام این سماجت را روی مسئله فلسطین ندارد و این متأسفانه ناشی از چندگانگی و چند دستگی دنیای اسلام است لذا توجه به مسئله فلسطین هم می تواند مسئله جهان اسلام را حل کند و هم می تواند در واقع دنیای اسلام را به یک تجربه مفید و سودمندی در زمینه همگرایی و همکاری برساند. 
 
*حوادث یکی دو سال اخیر خاورمیانه باعث شده است که تا حدودی مسئله قدس به حاشیه برود و در صدر خبرها نباشد اسرائیل هم از این قضیه سوء استفاده کرده و به یهودی سازی قدس ادامه می دهد تحلیل شما در این زمینه چیست؟ 
 
درست است. متأسفانه در شرایط فعلی که نوعی آشوب و سردرگمی در فضای خاورمیانه حاکم است رژیم صهیونیستی هم از فرصت استفاده می کند اما نباید فراموش کرد که به هر حال بخشی از این ناملایماتی که در سطح خاورمیانه اتفاق افتاده ناشی از رفتار قبلی سردمداران کشورهای عربی و برخی از کشورهای اسلامی نسبت به مسئله قدس بوده لذا به نظر می آید بعد از فروکش کردن این التهابات و این تحولات دوباره سیاست خارجی کشورها واقعیت خودشان را پیدا می کنند اگر توجه داشته باشید یکی از دلایل که به ناکامی آقای مرسی تبدیل شد توجه اش به رژیم صهیونیستی بود جامعه انتظار داشت که مرسی سیاست های مخالفت با رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطین را اتخاذ کند اما چون این کار را نکرد و آن نامه معروف را که در آن از شیمون پرز و ننتانیاهو به عنوان دوستان عزیز نام برد باعث نگرانی و پرخاشگری در میان مردم مصر و خیلی از کشورهای اسلامی شد. لذا به نظرم در اصل اگر چه رژیم صهیونیستی از این فرصت برای انجام یک سری از کارها استفاده می کند ولی دورنمای تحولات خاورمیانه به گونه ای است که در نهایت جهت گیری ها به ضرر رژیم صهیونیستی خواهد بود. 
 
*با برپایی راهپیمایی روز قدس تا چه اندازه دوباره می توانیم مسئله قدس را به صدر خبرها بیاوریم؟ 
 
این کار بیشتر وظیفه رسانه ها است که می توانند این مسئله را برجسته کنند چون یکی از اصول رسانه ها برجسته سازی اخبار و تحولات است لذا با برجسته سازی این اخبار و تحولات روز جهانی قدس می تواند این مسئله دوباره به صدر اخبار بیاید برای اینکه این برجسته شود مستلزم این است که مردم حضور بیشتری در راهپیمایی داشته باشندتا این حضور به یک سوژه خبری در سطح جهان تبدیل شود/سیاست ما
دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
دنیای اسلام با اتکا به قدرت سیاسی خودش که در نتیجه وحدت حاصل می شود می تواند بر رژیم صهیونیستی و آمریکا فشار وارد کند.
 
آیا در انتخابات شرکت میکنید؟
حتما شرکت میکنم
58%
 
اصلا شرکت نمیکنم
25%
 
بعداز مناظرات تصمیم میگیرم
15%