۲ تا ۳ هفته آینده SPV اجرایی می‌شود

بازدید : 243
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رهبران کشورهای اروپایی در تماس با مقامات ما اعلام کردند که در ایجاد SPV تردیدی ندارند. آنها مشکلات خود از جمله فشارهای آمریکا را نیز مطرح کرده‌اند و ما هیچ اراده ای که اروپا عمدتا به دنبال عقب انداختن SPV باشد را ندیده‌ایم. آنها در حال طراحی مکانیزم آن هستند و ساز و کار مالی اروپا برای ارتباط مالی با ایران (SPV) در دو یا سه هفته آینده اجرایی می‌شود.

 

وی افزود: اروپایی‌ها مشکلات خود در مورد فشارهای آمریکا برای عدم اجرای رابطه مالی با ایران را نبز به ما گفتند.

 

واعظی تصریح کرد: در مورد مسائل مربوط به گرجستان گفت سفیر گرجستان به وزارت امورخارجه احضار شده و این بحث پیگیری می شود مردم فعلا سفر خود را به این کشور انجام ندهند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد نامه جهانگیری به رهبری گفت من این نامه را ندیدم.

 

وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: در ستاد اقتصادی دولت مطرح شد قیمت خوردو در کارخانه به صورت شناور پنج درصد کمتر از نرخ بازار باشد که این بحث در زمان وزارت آقای شریتمداری مطرح شد که تا به حال اجرایی نشده است. در کشور ما برخی مردم تا قیمت بالا می‌رود برای خرید هول می زنند. لذا قیمت وقتی بالا می‌رود آرام ارام پایین می‌آید.

 

واعظی در مورد اینکه چرا قیمت اجناس در بازار با کاهش قیمت دلار کاهش پیدا نیافته است و آیا این انتظار مردم برای کاهش قیمت ها انتظار به جایی است، اظهار کرد: این حرف درست است و ما این حق را به مردم می‌دهیم و خودمان هم بر این باور هستیم. هفته‌ گذشته رییس جمهور ، وزیر صنعت، معدن و تجارت را مامور کرد تا این کار را دنبال کند. سازمان حمایت از مصرف کننده نیز در این زمینه  مسئولیت دارد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد اخرین اخبار از بودجه سال اینده بیان داشت: با توجه به رهنمودهای رهبری در رابطه با بودجه سال 98،  جلسه مشترکی هم میان دولت و مجلس شورای اسلامی برگزار شد که امروز و فردا این جلسات ادامه می‌یابد و ما امیدواریم بتوانیم بودجه را به گونه‌ای ببندیم که امورات کشور پیش برود و به طبقه کارمندان و بازنشستگان رسیدگی بیشتری شود.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش یارانه در بودجه سال 98، خاطر نشان کرد: ما در حال‌ حاضر حدود 78 میلیون نفر یارانه می‌دهیم. افزایش یارانه در شرایط سخت تحریم موجب نمی‌شود چیزی به کسی برسد. روش دولت یازدهم و دوازدهم افزایش یارانه افراد تحت پوشش کمیته‌ امداد و بهزیستی است. این شیوه بهتر جواب می‌دهد تا رقم کمی را به همه ملت بدهیم.

 

واعظی همچنین گفت‌: در هفته‌ گذشته تا به حال هم از مردم و هم از اصناف می شنویم که قیمت ها آرام آرام پایین می‌آید. متاسفانه وقتی جنسی می‌خواهد گران شود، مردم برای خرید آن هل می زنند و شیب گرانی زیاد می‌شود، اما کاهش قیمت آرام آرام صورت می‌گیرد.

 

رییس دفتر رییس جمهور در ادامه‌ خاطر نشان کرد: چهار تولید کننده لوازم خانگی اعلام کرده‌اند که پانزده درصد کاهش قیمت دارند و در مورد آجیل و خشکبار هم گفته می‌شود که قیمت ها کاهش داده می‌شود. ما معتقد هستیم قیمت اجناسی که بی جهت بالا رفته است باید پایین بیاید. ما با شما هم عقیده هستیم.

 

وی در مورد آخرین تصمیم دولت درباره دو نرخی شدن بنزین، گفت‌: آن چه که ما به دنبال آن هستیم این است که همه کسانی که خودرو دارند، کارت سوخت داشته باشند. هدف اصلی ما جلوگیری از قاچاق سوخت است ، زیرا بنزین در ایران لیتری هزار تومان و در برخی از کشورهای همسایه بین هشت تا 10 هزار تومان است.

 

واعظی در پاسخ به سوالی پیرامون رایگان شدن آب و برق منازل مسکونی تصریح کرد: نمایندگان چنین موضوعی را مطرح کرده‌اند، اما وقتی قرار است به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد ، قصه آن فرق می‌کند. بودجه طراحی شده توسط ما توانایی کم شدن رقم به این بزرگی را ندارد. اگر رایگان شود در مصرف چگونه کنترل داشته باشیم؟

 

وی در مورد نرخ ارز در بودجه سال آینده گفت: طبق دستور رئیس جمهور نرخ ارز برای25 قلم از کالاهای اساسی همان نرخ 4200 تومان است. از نظر دولت فعلا نه رقم و نه تعداد این مورد افزایش نمی‌یابد. هر چند همین قیمت این کالاهای اساسی موجب قاچاق آنها در شهرهای مرزی شده است که باید جلوی آن گرفته شود، طبیعی است که با کاهش قیمت دلار قیمت اجناس هم باید کاهش یابد که در این زمینه رئیس جمهور به وزیر صنعت، دستور داده است، و اصناف و تجار مردم هم باید در این زمینه کمک کنند.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان داشت: آقای روحانی به وزیر صنعت، معدن و تجارت برای کاهش قیمت ها دستور دادند. طبیعی است با کاهش قیمت ارز قیمت کالاها هم کاهش یابد، مردم و اصناف نیز باید در این زمینه کمک کنند.

 

رییس دفتر رییس جمهور همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قرار است به افرادی که خودرو  ندارند هم بنزین تعلق بگیرد، خاطرنشان کرد: این طرحی است که ارائه شده است و در دولت به صورت دقیق بحث شده است. این طرح نقاط قوت دارد از جمله این که به همه به یک اندازه سوخت می‌رسد، اما نقاط ضعفی هم دارد که به نقاط قوت می چربد. پس دولت وارد این بحث نشده است.

 

انتهای پیام/

فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ساز و کار مالی اروپا برای ارتباط مالی با ایران (SPV) در ۲ یا ۳ هفته آینده اجرایی می‌شود.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
36%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
48%