عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه در همایش ایران و لوایح چهارگانه FATF که در دانشکده حقوق شهید بهشتی برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت:‌ از چند توافق که وزارت اقتصاد وقت با مقامات در خصوص FATF داشته 4 مورد به مصوبه داخلی ایران مربوط می‌شد که از جمله آنها می‌توان به پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و توافقنامه پالرمو و CFT اشاره کرد.

 

وی افزود: قانون مبارزه با پولشویی دارای اشکالاتی بود که در نهایت نظر شورای نگهبان تامین شد اما یکسری موارد باقی ماند که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

 

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: امروز هم اولین جلسه در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی ایرادات مربوط به پولشویی تشکیل شد.

 

کدخدایی ادامه داد: قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم هم قبلا در ایران وجود داشته و تصویب شده بود و در این رابطه ایرادات شورای نگهبان مطرح و بررسی شد. البته CFT هنوز از شورای نگهبان و مجلس در رفت و آمد است و آخرین وضعیت آن این است که مجلس ایراداتی به آن وارد کرده است

 

وی  بر همین اساس گفت:‌در جلسه آینده مباحث مربوط به لایحه CFT ادامه خواهد یافت.

 

سخنگوی شورای نگهبان بر همین اساس اضافه کرد: ما از شورای نگهبان، مجمع و هر نهاد دیگری انتظار داریم در چارچوب وظایف و اختیارات قانونی خود عمل کند.

 

کدخدایی یادآور شد: از ابتدای تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام 140 مورد اختلافی وجود داشته که در مجمع برای آنها تعیین تکلیف شده است لذا بحث سیاسی و ارسال آن به مجمع مورد عجیبی نیست.

 

وی عنوان کرد: ایراداتی که نسبت به هر کدام از لوایح چهارگانه گزارش شده است مانند دیگر مصوبات است که به آنها ایراد گرفته می‌شود.

 

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ایرادات لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) خاطرنشان کرد: شورای نگهبان جای مجمع و مجلس ننشسته است ولی در جای خود محکم می‌نشیند و قطعا بر اساس اختیارات و وظایف جایگاه خود را حفظ می‌کند.

 

کدخدایی تاکید کرد که ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه CFT یازده گانه است نه 22 ایراد چرا که دو مورد از آن شکلی و ساده بوده که رفع شده است و برخی ایرادات مربوط به استرداد مجرمین بوده است که از جمله ایرادات قدیمی است و سه مورد هم مربوط به حق شرط است.

 

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد:‌ شورای نگهبان درباره مصوبه CFT اعلام کرد در صورت عدم رفع ایرادات، این مصوبه خلاف منافع ملی است و از سوی دیگر می‌گویید حفظ حکومت از اوجب واجبات است پس حفظ منافع ملی مهم بوده و اگر ایرادات در مجمع تشخیص و مجلس رفع شود شورای نگهبان دیگر نسبت به این موضوع بحثی ندارد.

 

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پالرمو که جزء قوانین داخلی ما بود، دارای ایراداتی بوده که اکنون ایرادات قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم اصلاح و توسط رئیس جمهور ابلاغ شده اما ایرادات پالرمو را باید دید چه می‌شود.

 

وی افزود: اخیرا مصوبه‌ای در مجلس با نام لایحه خاک داشتیم که از لحاظ سیاسی بسیار خنثی است، اما به دلیل ایراداتی از سوی شورای نگهبان به مجلس ارجاع شد لذا شورای نگهبان نسبت به اختیارات خود بر اساس قانون اساسی می‌تواند ایراداتی را بگیرد و اگر نسبت به ایرادات چشم پوشی کند شما به عنوان شهروندان می‌توانید از شورای نگهبان ایراد بگیرید.

 

وی اظهار داشت: اگر کشوری می‌خواهد عضو کنوانسیونی شود و قوانین آن را بپذیرد، امکان دارد بخواهد بر اساس مصالح کشور این قوانین را بپذیرد که در این میان مجمع تشخیص مصلحت اعلام نظر می‌کند.

 

کدخدایی بر همین اساس اضافه کرد: اگر می‌خواهیم نسبت به ضرورت الحاق به یک کنوانسیون صحبت کنیم، این مبحث دیگری است و نمی‌توان بر اساس مسائل حقوقی نسبت به آن صحبت کرد؛ آنچه شورای نگهبان اعلام نظر می‌کند در چارچوب قانون و شرع است.

 

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد:‌ کنوانسیون CFT با هفت حق شرط در قالب یک ماده واحده و تبصره آورده شده که مجلس ایراداتی را که در متن معاهده وجود داشت قرار بود به وسیله حق شرطها رفع کند پس یکسری حق شرط در این مصوبه قرار داده شد.

 

وی همچمیم عنوان کرد: برخی برای آنکه اعلام کنند بار منفی در ایرادات شورای نگهبان وجود دارد می‌گویند این شورا 22 مورد ایراد نسبت به CFT گرفته است در صورتی که ما تنها 11 مورد ایراد گرفته‌ایم و مابقی به صورت مبنایی ایراد گرفته شده است یعنی ایرادی که در یک بند وجود داشته در بند دیگری هم قرار داشته است.

 

کدخدایی ادامه داد: دو مورد از ایرادات که به صورت شکلی بوده که رفع شد و در جای دیگر هم شورای نگهبان سوالی را درباره عنوان لیست سیاه مطرح کرده بود که این عنوان در کدام اسناد ذکر شده است؟ ما در محاوره و رسانه‌ها اعلام می‌کنیم لیست سیاه، اما این عنوان در متن این کنوانسیون وجود نداشت لذا چرا باید این عبارت ذکر شود؟

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان جای مجمع و مجلس ننشسته است ولی در جای خود محکم می‌نشیند و بر اساس اختیارات و وظایف خود جایگاه خود را حفظ می‌کند.
 
بنظر شما حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو محصول کدامیک ازرفتارهای زیر از سوی مسئولین است؟
صداقت و مطابقت گفتار ورفتار
41%
 
رعایت ارزشها در تعاملات سیاسی
14%
 
خدمتگزاری موثر و حصول نتایج عملی در حوزه وظایف
44%
 
جلسه فوق‌العاده شورای نگهبان برای بررسی مصوبه استانی‌شدن انتخابات مجلس 5 شنبه برگزار می‌شود
جلسه فوق‌العاده شورای نگهبان برای بررسی مصوبه استانی‌شدن انتخابات مجلس 5 شنبه برگزار می‌شود
بازدید : ٧٤
شورای نگهبان مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارکنان را تأیید کرد/ ایرادات ۱۹گانه به بودجه
شورای نگهبان مصوبه مجلس برای افزایش حقوق کارکنان را تأیید کرد/ ایرادات ۱۹گانه به بودجه
بازدید : ٧١
ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT برطرف نشد/ اصلاحات بی‌فایده کمیسیون امنیت ملی
ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT برطرف نشد/ اصلاحات بی‌فایده کمیسیون امنیت ملی
بازدید : ١٢٣
بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی‌ترین اعضای FATF /شش عضو FATF درگیر ابرپولشویی
بزرگ‌ترین پولشویی تاریخ در یکی از اصلی‌ترین اعضای FATF /شش عضو FATF درگیر ابرپولشویی
بازدید : ١٢٧
چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT
چهار ایراد مهم شورای نگهبان به کنوانسیون CFT
بازدید : ١٠٥
طبق گزارش لاریجانی ایراد شورای نگهبان به لایحه مبارزه با پولشویی درباره قضایی بودن برطرف شده است
طبق گزارش لاریجانی ایراد شورای نگهبان به لایحه مبارزه با پولشویی درباره قضایی بودن برطرف شده است
بازدید : ١٤١
کدخدایی در نشست خبری:لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تایید شورای نگهبان رسید/ نباید از نظارت مجلس نگران باشیم
کدخدایی در نشست خبری:لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به تایید شورای نگهبان رسید/ نبای...
بازدید : ١١٨
کدخدایی درباره «قانون انتخابات» و «ردصلاحیت‌ها»: شورای نگهبان اجازه یابد جزئیات ردصلاحیت‌ها را اعلام می‌کند
کدخدایی درباره «قانون انتخابات» و «ردصلاحیت‌ها»: شورای نگهبان اجازه یابد جزئیات ردصلاحیت‌ها را اعلام...
بازدید : ٢٠٧
کدخدایی در «نگاه یک»: هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند|همه کشورها بر هزینه‌های انتخاباتی نظارت می‌‌کنند
٠١:٠٦:٣٤
کدخدایی در «نگاه یک»: هیچ‌ جای دنیا ۱۲ هزار نفر برای ۳۰۰ کرسی رقابت نمی‌کنند|همه کشورها بر هزینه‌های...
بازدید : ٧٥٤
از روحانی و لاریجانی خواستم هاشمی را منصرف کنند/درخواست برای رد صلاحیت احمدی‌نژاد | کدخدایی در برنامه شناسنامه
٠١:٠٧:٠٥
از روحانی و لاریجانی خواستم هاشمی را منصرف کنند/درخواست برای رد صلاحیت احمدی‌نژاد | کدخدایی در برنام...
بازدید : ٣٧١٦
کدخدایی: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است شرایط جسمی نامزدها را مورد توجه قرار دهد
کدخدایی: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است شرایط جسمی نامزدها را مورد توجه قرار دهد
بازدید : ٢٢٣٥
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو