انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاورد‌ها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است. امروز انقلاب اسلامی ایران علیرغم هجمه و توطئه همه‌جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی‌خواه جهان جای گرفته و هر روز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود. بنابراین پیشرفت ایران اسلامی در طول این چهار دهه  بر کسی پوشیده نیست و بیان این دستاورد‌ها نیز در سطح جامعه موجب امیدآفرینی و ایستادگی بیش‌ از پیش مردم در برابر این توطئه‌ها خواهد شد.

 

* دستاوردهای انقلاب در حوزه کتاب و نشر؛ ظهور نویسندگان زن، پدیده پس از انقلاب اسلامی است

 

بر اساس این گزارش، کتاب و نشر از مهم‌ترین پایه‌های فرهنگ محسوب می‌شود و در سال‌های انقلاب توجه ویژه‌ای به آن شده و انصافا دستاوردهای خوبی هم داشته است. بخشی از این دستاوردها بیان می‌شود.

 

نکته مهم و مبنایی اینکه انقلاب اسلامی نشر ­و اندیشه را از بند خفقان و سانسور پهلوی آزاد کرد. در واقع کتاب‌هایی که اجازه نشر هم نمی‌یافت پس از انقلاب منتشر شد. ضمن اینکه پس از انقلاب شمارگان سالانه چاپ کتاب، ۱۳۶ برابر شده (از یک‌میلیون نسخه در سال ۵۷ به ۱۳۶ میلیون در سال ۹۵) رسیده است.

 

نکته جالب اینکه تعداد عناوین کتاب نسبت به قبل از انقلاب ۷۱ برابر شده است. از ۱۵۰۰ عنوان کتاب در سال ۵۶ به ۱۰۷۰۰۰ عنوان در سال ۹۶ رسیده است. کل عنوان کتاب‌های ثبت‌شده کشور از دوره پهلوی اول تا سال ۵۷، تعداد ۱۱۰۰۰ عنوان بوده­ که امروز ۱۲۸۱۹۹۶ عنوان یعنی ۱۱۷ برابر شده است. تعداد ۲۵۰۰۰ عنوان کتاب هویت‌ساز ملی و ایرانی چاپ‌شده است که قبل از انقلاب، کتاب هویت‌ساز نداشتیم. 

 

مسئله برگزاری نمایشگاه‌های کتاب هم از دیگر موضوعات مورد اشاره است؛ چرا که قبل از انقلاب کتاب و برگزاری نمایشگاهی برای آن رویایی بیش نبود. در واقع قبل از انقلاب اصلاً نمایشگاه کتاب نداشتیم. بعد از انقلاب در سطح ملی و بین‌المللی و استانی نمایشگاه کتاب داریم که در حال حاضر تا سال ۹۷ شاهد برگزاری سی و یک نمایشگاه بین‌المللی کتاب بوده‌ایم.

 

در کنار برپایی نمایشگاه‌های کتاب، ۱۲ عنوان جایزه ملی کتاب و راه‌اندازی خبرگزاری کتاب از پدیده‌های اختصاصی پس از انقلاب است. رشد کتابخانه‌های عمومی نسبت به گذشته ۶ برابر شده است.

 

ظهور نویسندگان زن، پدیده پس از انقلاب اسلامی است. تعداد این نویسندگان تا قبل از انقلاب به‌اندازه انگشتان دست هم نبوده است. امروز ۷۳۰۰ نویسنده زن و ۷۰ ناشر زن از پدیده‌های انقلاب اسلامی است.

 

بزرگ‌ترین ناشر قبل از انقلاب ایران «مؤسسه آمریکایی فرانکلین» بود.در این راستا نکته قابل اشاره این است که اغلب کتب قبل از انقلاب، ترجمه بود.

 

جهش خیره‌کننده در فراگیری زبان فارسی در جهان، مدیون انقلاب اسلامی است

 

بر اساس این گزارش، زبان و ادبیات فارسی هم از دیرباز مورد توجه فرهنگ‌دوستان بوده و زبان فارسی در بسیاری از کشورها کاربرد دارد. از این رو بخش شعر و ادبیات نیز پس از انقلاب اسلامی به واسطع تاثیرات آن توانست انعکاس جهانی‌تری بیابد.

 

نکته اول اینکه رهبر انقلاب اسلامی پرچم‌دار ­خیزش ادبی ایران در دوره معاصر است. ایشان اغلب توجه بیشتری به نویسندگان و شاعران در میان سایر مسؤولان داشته و دارد. حتی جلسات نیمه ماه مبارک رمضان هرساله با شعرا برگزار شده و اغلب در طول سال هم داستان‌نویسان به محضر ایشان رفته و درباره کتابت صحبت می‌کنند. ادیب بودن رهبران انقلاب اسلامی ایران، عامل بزرگ تعالی ادب پارسی است.

اعتنای رهبر فرزانه انقلاب به مقوله کتاب، موجب بازدید مفصل و دقیق ایشان از نمایشگاه کتاب شده است

 

اما قابل توجه اینکه اگر فارسی‌ستیزی انگلیس در هند نبود، زبان فارسی، زبان اول جهان بود. در حال حاضر ۴۰۰۰ زن شاعر و داستان‌نویس، سند افتخار ادبی جمهوری اسلامی ایران است. جهش خیره‌کننده در فراگیری زبان فارسی در جهان، مدیون انقلاب اسلامی است. (۲۰۰ مرکز، ۵۲ کرسی، ۷۵۰۰۰ غیر ایرانی مقیم ایران)

 

اضافه می‌شود، انقلاب اسلامی ۱۰ جایزه ملی ادبی را بنیان نهاد. در واقع انقلاب اسلامی در‌های بسته را به روی شعر و ادبیات آیینی و اقوام گشوده است.

 

همچنین شعر با مضامین انقلابی و مقاومت پس از انقلاب اسلامی رونق بیشتری گرفت. در واقع انقلاب اسلامی احیاگر شعر، این ثروت ملی ایرانیان است. عدالت‌طلبی و آرمان‌خواهی با انقلاب اسلامی وارد شعر و ادب فارسی شد. در حالی که هنر رژیم پهلوی، قتل و زندانی کردن شعرای تراز اول کشور بود. شاعرانی چون میرزاده عشقی، فرخی یزدی و ملک‌الشعرای بهار قربانیان فرهنگ پهلوی بودند.

 

انتهای پیام/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاورد‌ها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است. این دستاوردها در بخش کتاب و ادبیات پرونده روشنی دارد.
 
الگو برداری جشنواره های ملی مثل جشنواره فیلم فجر از نمونه های خارجی مثل مراسم اسکار در این سال ها تا چه میزان به رشد فرهنگی کشور کمکم کرده است ؟
زیاد
36%
 
متوسط
20%
 
کم
42%