جهانبخش:حضور در جام جهانی آرزوی من است

بازدید : 1,251
۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۷ مرداد
علیرضا جهانبخش که تمریناتش را در تیم NEC هلند با جدیت آغاز کرده و دیشب برای نخستین بار در لیگ هلند به میدان رفت، به سوالاتی از چگونگی حضورش در فوتبال هلند و رویاهایی که در سر دارد پاسخ داد که مشروح آن در زیر می‌آید:
 
 NEC با چه شرایطی لیگ هلند را آغاز کرده است؟
 
شرایط تیم خوب است. شنبه دیدار دشواری را با تیم (خرونینگن) داشتیم که از تیم‌های خوب لیگ هلند است. خرونینگن فصل گذشته ششم شد اما تیم NEC در رتبه چهاردهم یا پانزدهم قرار گرفت. NEC تیم جوانی است. ما آماده‌ایم تا حضور قدرتمندی در لیگ هلند داشته باشیم و به جایگاه بهتری نسبت به فصل قبل برسیم.
 
شرایط خودت در NEC چگونه است؟ توانسته‌ای با خواسته‌های مربیان و مقررات باشگاه وفق پیدا کنی؟
 
خدا را شکر شرایط خودم هم خوب است. البته تازه 10 روز است به تیم اضافه شدم و سایر بازیکنان حدود یک ماه پیش تمرینات را شروع کرده‌ بودند. با این حال وضعیت خوبی در تمرینات پیدا کردم. با نظر سرمربی تیم تمرین‌های شخصی را بیشتر و پرفشار کردم. ارتباطم با مربیان و بازیکنان هم رضایت‌بخش است و نسبت به روزهای اول حضورم خیلی بهتر شد. بی‌صبرانه امیدوارم آنقدر موثر باشم که به ترکیب تیم راه پیدا کنم.
 
پس تا اینجا از انتخاب تیمت راضی هستی؟
 
بله، هلند لیگ بازیکن سازی است و من هم چند روز دیگر تازه 20 ساله می‌شوم. اینجا با من به گرمی رفتار می‌کنند و سعی دارند شرایطی داشته باشم تا با آرامش به تمریناتم برسم. تیم‌های لیگ هلند عمدتا هجومی هستند و به همین خاطر به بازیکنان هجومی و روبه جلو کمک می‌کنند تا پیشرفت زیادی داشته باشند.
 
شما پیشنهادهای دیگری هم داشتی و بالاخره NEC را انتخاب کردی؟
 
بله من از روبین کازان هم پیشنهاد داشتم. بعد از بازی‌های قهرمانی جوانان آسیا بود که این پیشنهادها را دریافت کردم و وقتی همه شرایط را بررسی کردیم، فکر می‌کنم NEC انتخاب خوبی بود.
 
در لیگ هلند بازیکن ایرانی دیگر یا دورگه‌ای متعلق به ایران بازی می‌کند؟
 
تا جایی که می‌دانم در لیگ اصلی هلند هیچ بازیکن ایرانی حضور ندارد. حتی ظاهرا در گذشته هم وجود نداشته است.
 
بازیکن جوانی هستی و برای زندگی در خارج از ایران دچار مشکل نشدی؟
 
نه خدا را شکر اینجا ایرانی‌های زیادی زندگی می‌کنند. شنیده‌ام 1500 نفر ایرانی در هلند حضور دارند که با بعضی از آنها ارتباط دارم و به من کمک می‌کنند. برای اینکه با شرایط زندگی در اینجا و قوانین حضور در باشگاه عادت کنم قرار شد مدتی را هتل اقامت داشته باشم تا بعد از اینکه این هفته به کلاس‌ زبان رفتم و کم‌کم با شرایط زندگی در اینجا آشنا شدم، به منزلی که برایم تهیه می‌کنند نقل مکان کنم. البته ما اینجا اکثر صبح و عصر تمرین می‌کنیم و بیشتر وقت من در باشگاه سپری می‌شود.
 
دیدگاه هلندی‌ها نسبت به اولین بازیکن ایرانی حاضر در این کشور چگونه است؟
 
تا الان که خیلی خوب بوده؛ شاید خودم این‌طور تصور نمی‌کردم. آنها دیدگاه مثبتی نسبت به ایران و ایرانی‌ها دارند. حتی در روزی که دیدار تدارکاتی با اوساسونا داشتیم، برخی از طرفداران تیم وقتی متوجه حضور تازه من در تیم شده بودند، با پرچم‌های ایران به آنجا آمده و سعی می‌کردند با من ایرانی حرف بزنند و احوال‌پرسی گرمی داشتند.
 
از حضور در NEC هلند چه هدفی را دنبال می‌کنی؟
 
هدف من اول راهیابی به ترکیب تیم و سپس انجام بازی‌های خوب و موثر در لیگ هلند است. کم‌کم دراین تیم جا می‌افتم و انگیزه زیادی دارم تا به سرعت پیشرفت کرده و نماینده خوبی از فوتبال ایران در اینجا باشم. در حال حاضر از روند پیشرفتم در تمرینات راضی هستم.
 
در این مدت کارلوس کی‌روش یا نمایندگان او تماسی با شما داشتند؟
 
خیر، با کی‌روش و سایر مربیان تیم ملی در ارتباط نبودم. فکر می‌کنم اول باید قدم مثبتی از عملکرد در تیم NEC بردارم و بعد انتظار داشته باشم که مورد توجه کادر فنی تیم ملی قرار بگیرم.
 
پس برای پوشیدن پیراهن تیم ملی انگیزه زیادی داری؟
 
بله، صددرصد. امسال می‌خواهم بازیکن بهتری نسبت به فصل گذشته در ایران باشم. می‌خواهم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشم و بالاخره پیراهن تیم ملی را بر تن کنم. کاملا متوجه هستم که باید از موقعیتی که اکنون برایم ایجاد شده به نحو احسن استفاده کرده و همانطور که گفتم نماینده خوبی از فوتبال ایران در هلند باشم.
 
چقدر فکر می‌کنی مسافر جام جهانی برزیل باشی؟
 
این می‌تواند آرزوی من باشد. دعوت شدن به تیم ملی اتفاق مثبتی است که امیدوارم امسال برای من رخ دهد. تلاش می‌کنم در اروپا آنقدر خوب بازی کنم تا سرمربی تیم ملی قبل از جام جهانی من را دعوت کند. پوشیدن پیراهن تیم ایران از اهداف بزرگ من در فوتبال است.
 
قطعا NEC را به عنوان سکوی پرتابی از حضور در فوتبال اروپا انتخاب کردی؛ رویایت حضور در کدام لیگ و تیم اروپایی است؟
 
بی شک من هم مثل خیلی از بازیکنان دیگر آرزوی حضور در تیم‌های بزرگ اروپایی را دارم اما سعی می‌کنم خیلی رویاپردازی نکنم و بدانم الان کجا قرار گرفته‌ام. قدم‌های کوچک هستند که انسان را به هدف‌های بزرگ می‌رسانند بنابراین همه تلاشم را می‌کنم تا قدم‌هایم را در جایگاهی که الان دارم مثبت بردارم تا در آینده فرصتی برای حضورم در تیم‌ها و لیگ‌های معتبر جهان فراهم شود.
 
شما اولین سال حضور در فوتبال اروپا و احتمالا یک باشگاه مجهز را تجربه می‌کنید. امکانات باشگاه NEC چگونه است؟
 
در مجموع امکانات فوتبال هلند خوب است. شاید در اینجا امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود در یک باشگاه یک موضوع حل شده و پیش‌افتاده شده باشد. این باشگاه‌ها امروز با عبور از بحث فراهم کردن امکانات لازم به موضوع‌های دیگر درگیر با پیشرفت بازیکنان فکر می‌کنند. اینجا باشگاه‌های آماتور هم امکانات کافی را دارند. در لیگ یک یا همان لیگ اصلی هلند غیر از باشگاه‌های بزرگی چون آژاکس، فاینورد، PSV آیندهوون و... که تیم‌هایی در سطح اول فوتبال اروپا هستند، سایر تیم‌ها هم امکانات پیشرفته‌ای دارند. حتی می‌بینم تیم‌های آماتور مثلا 2 یا 3 زمین تمرین خوب دارند.
 
الان باشگاه NEC پنج زمین چمن درجه یک دارد. 3 زمین چمن طبیعی و 2 زمین چمن مصنوعی. در باشگاه هم همه نوع امکانات برای یک ورزشکار وجود دارد. از سالن‌های بدنسازی مختلف، استخر تا سالن‌هایی برای بازی‌های کامپیوتری و تفریح ورزشکاران. الان در باشگاه‌های پیشرفته همه از این مسایل عبور کردند و مشغول بررسی‌ موشکافانه ریزترین عوامل موثر در عملکرد بازیکنان هستند.
 
الان در یک باشگاه اروپایی کاملا طعم نظارت دقیق باشگاه بر عملکرد و فعالیت‌ های بازیکنان را حس می‌کنی؟
 
بله دقیقا. نظارت‌ها دقیق و کامل است واصلا من معمولا از ساعت 8 صبح تا 5 عصر دراختیار باشگاه هستم و بیشتر اوقاتم در باشگاه صرف می‌شود. در مابقی زمان‌ها هم بیشتر باید استراحت کرد چون فرصت بسیار محدود است. مخصوصا در هلند که نظم در کارها و فوتبال حرف اول را می‌زند.
 
اگر در ایران می‌ماندی می‌توانستی در ازای پول بیشتری در لیگ برتر بازی کنی؟ اگر این طوراست چرا حضور در NEC را انتخاب کردی؟
 
واقعا نمی‌دانم چون پاسخ مثبت دادن به یکی از پیشنهادهای خارجی‌ام را در ذهن داشتم، خیلی به پیشنهادهای داخلی فکر نکردم. نمی‌خواهم بگویم پول برایم مهم نیست. برای هر بازیکن گرفتن پول بیشتر اهمیت دارد چون سختی‌های زیادی می‌کشند اما اعتقاد دارم پیشرفت در فوتبال به ویژه در سنینی که جای رشد وجود دارد، اهمیت زیادی داشته و باید جدی گرفته شود. از همین رو من خیلی سختی‌ها را به جان خریدم و با این تیم هلندی قرارداد 3 ساله بستم. اینجا تنها زندگی می‌کنم و باید خیلی دشواری‌های دیگر را تحمل کنم تا به موفقیت برسم. برای من پیشرفت در فوتبال نسبت به گرفتن دستمزد در سال‌های اول کارم، بیشتر اهمیت داشت.
 
شما از معدود بازیکنانی بودید که از استقلال و پرسپولیس یا حتی‌ تیم‌های صاحب‌نام دیگر لژیونر نشدید. به نظر عملکرد شما در تیم ملی جوانان باعث این موفقیت‌تان شد؟
 
بازی کردن در استقلال و پرسپولیس آرزوی هر بازیکنی است. برای من هم این فرصت بوجود آمد و امسال از پرسپولیس پیشنهاد داشتم که اگر نهایتا دراین تیم بازی می‌کردم برایم افتخار بود. شاید بخاطر نتیجه‌گرا بودن، فشار هواداران و... باشد که استقلال و پرسپولیس چندان جوانگرایی نمی‌کنند و همیشه سعی دارند از بازیکنانی استفاده کنند که باتجربه‌تر باشند. من از وضعیتی که فصل گذشته در داماش داشتم راضی بودم. این تیم و مربیانش خیلی خوب من را پشتیبانی کردند و توانستم در مجموع عملکرد قابل قبولی دراین تیم داشته باشم اما حضورم در تیم ملی جوانان تاثیر زیادی در لژیونر شدنم داشت.
 
استعدادیاب‌ها و برخی از مسوولان تیم‌ های اروپایی از جمله تیم NEC از نزدیک مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در امارات را زیرنظر داشتند و همان‌جا من را انتخاب کردند. باید از مربیان تیم ملی جوانان در آن زمان و زمان قبل از آن و همچنین مربیانی که در باشگاه داشتم تشکر کنم. آنها زحمات زیادی برای پیشرفت من کشیدند و قطعا اگر تلاش آنها نبود، الان در چنین موقعیتی قرار نداشتم.
 
 و حرف آخر
 
از مردم می‌خواهم برای موفقیتم دعا کنند. من نماینده فوتبال ایران در هلند و یکی از نمایندگان کشورم در فوتبال اروپا هستم. اینجا دیدگاه‌ها نسبت به ایران و ایرانی مثبت است و امیدوارم نماینده خوبی برای ایران باشم.
 

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
لژیونر 20 ساله ایرانی شاغل در فوتبال هلند آنقدر برای پیشرفت و رسیدن به جایگاه‌های رفیع مصمم است که انگیزه‌اش را می‌شد از اقتدار کلامش فهمید. جهانبخش از دل سرخابی‌ها و زردقناری‌ها به اروپا نرفت بلکه درخشش سال گذشته او در تیم ملی جوانان سکوی پرتاب او شد.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
27%
 
متوسط
13%
 
ضعیف
59%