آرین غلامی، شطرنج‌بازی است که حالا بیشتر از او می‌شنویم. شطرنج باز کشورمان در پایان مسابقات بین‌المللی ریلتون سوئد ضمن عبور از ریتینگ زنده 2500 موفق به کسب اولین نورم استادبزرگی شد. در پایان بخش استاندارد مسابقات بین‌المللی ریلتون سوئد آرین غلامی موفق شد جایگاه یازدهم را از آن خود کند.

 

غلامی با ریتینگ 2488 در دور نهم و پایانی مسابقات مقابل هبرلا از لهستان با ریتینگ 2550 صاحب برتری شد تا با کسب 6.5 امتیاز (هم امتیاز با نفر پنجم) در جایگاه یازدهم قرار گیرد. در پایان این رقابت‌ها آرین غلامی ضمن عبور از ریتینگ زنده 2500 موفق به کسب اولین نورم استادبزرگی شد، اما نقطه عطف عملکرد غلامی در مسابقات بین المللی ریلتون سوئد ، در بخش بلیتز بود که در این بخش آرین غلامی با 6 پیروزی به نایب قهرمانی رسید.

 

آرین که متولد سال 1380 است در دور هفتم به حریفی از رژیم اشغالگر قدس برخورد، اما حاضر به مسابقه با او نشد تا از سکوی اولی باز ماند. انصراف از رویارویی با نماینده رژیم صهیونیستی آرین را از پاداش دلاری چشم‌گیر دور کرد، اما شطرنج‌باز ایرانی در اقدامی جوانمردانه دفاع از مردم مظلوم فلسطین را به قهرمانی ترجیح داد و همین موضوع بهانه‌ای شد تا میزبان این ورزشکار با اخلاق در خبرگزاری فارس باشیم.

 

* چه شد که به سراغ رشته شطرنج رفتی؟

پاسخ سوال شما تنها یک کلمه است و آن هم «علاقه»؛ در ابتدا من ژیمناستیک کار می‌کردم و زیرگروه قهرمانی هم بودم، اما حادثه‌ای برایم رخ داد و دستم شکست. واقعیت این است که در حال انجام حرکات ساده بودم که این اتفاق برایم رخ داد. در کنار باشگاهی که می‌رفتم یک مرکز آموزش شطرنج هم بود. در خانواده‌مان هم نفرات زیادی شطرنج بازی می‌کردند و به همین دلیل تصمیم گرفتم به سراغ این رشته بروم. در همان ماه‌های اول موفق شدم بهترین ریتینگ جهانی در رده سنی خودم را کسب کنم و پس از آن هم قهرمان جهان در سن خودم شدم.

 

* یعنی زمانی که شطرنج را شروع کردی به راحتی تمام اعضای خانواده را شکست می‌دادی؟

مادرم تمام مسائل شطرنجی را برایم می‌چید و من هم حل می‌کردم، اما خودش بلد نبود! مادرم به نوعی معلمی می‌کرد، اما خودش برای بازی شطرنج مسلط نبود.

 

* هیچ وقت دلت نخواست به سراغ فوتبال بروی؟

فوتبال هم بازی می‌کردم، اما حرفه‌ای نبودم. برای اینکه بتوانم در شطرنج موفق باشم به سراغ رشته‌های دیگر هم رفتم. به عنوان مثال دور زمین فوتبال می‌دویدم تا استقامت بدنی‌ام بالا برود و بتوانم بهتر در مسابقات سیمولتانه (همزمان با چندین نفر) بازی کنم.

 

* پیگیر رسانه‌ها هم هستی؟

از همان ابتدا رسانه‌هایی که خبرهای خودم را چاپ می‌کردند می‌خواندم. دیدن عکس‌هایم در سایت‌ها و روزنامه‌‌ها برایم جالب بود.

 

* اولین مسابقه‌ بین‌المللی که شرکت کردی، کجا بود؟

مسابقات ارومیه نخستین رقابت‌های بین‌المللی بود که در آن حضور پیدا کردم و توانستم در دور اول بازیکن خارجی از ارمنستان را شکست دادم. در دور دوم هم به پیروزی رسیدم و همین موضوع موجب شد در سن خودم ریتینگ 2036 را به دست بیاورم که بالاترین ریتینگ در جهان بود. در آن زمان حدوداً 6 سال سن داشتم و به همراه مادرم در مسابقات حاضر می‌شدم. این موضوع برای همه عجیب بود، اما از همان زمان فدراسیون هم چندان توجهی به من نداشت. اولین مسابقه خارجی‌ام هم در ترکیه بود که در همان اواین حضور قهرمان شدم.

 

* درس و تحصیل را چه می‌کردی؟

درس هم می‌خواندم، اما زمان زیادی به مدرسه نمی‌رفتم. شاید تنها یک ماه در طول دوران تحصیل به مدرسه می‌رفتم، اما در فصل امتحانات کتاب را سه روزه تمام می‌کردم و نمره‌هایم عالی بود. هر زمانی که می‌رفتم مدرسه آماده بودم و اگر بچه‌ها تا صفحه 50 می‌خواندند، من تا صفحه 60 می‌رفتم. بخش زیادی از این موفقیت را مدیون مادرم هستم که در تحصیل و شطرنج بهترین معلمم بود.

 

* آیا در شطرنج هم مانند تمام رشته‌ها ستاره هایی حضور دارند که خاص باشند؟

بله؛ شطرنج‌بازان کشورهای هند، چین و روسیه بسیار قوی و صاحب سبک هستند و پیروزی بر آنها سختی‌های خاص خودش را دارد. به نوعی می‌توان گفت که در حال حاضر شطرنج در دست این سه کشور است. من با آنها بسیار روبرو شده‌ام و هم شکست داشته‌ام و هم پیروزی.

 

* الگوی تو در شروع کارت چه کسی بود؟

در ابتدا احسان قائم‌مقامی الگوی من بود و می‌توانم بگویم که او الگوی همه شطرنج‌بازان نسل ما است. با قائم‌مقامی هم مسابقه داده‌ام و در دیداری رسمی به تساوی رسیده‌ایم.

 

* مدتی هم با فدراسیون دچار چالش بودی!

بله، متاسفانه در شرایطی که نایب قهرمان ایران بودم مرا از لیست تیم ملی خط می‌زدند. در آن زمان با پدرم مقابل فدراسیون تحصن کردیم که در ابتدا نتایجی داشت و قول‌‌هایی دادند، اما در نهایت هیچ کدام از آن قول‌ها انجام نشد. در آن زمان نزدیک به برگزاری انتخابات فدراسیون بودیم و آقایان می‌خواستند حواشی زودتر تمام شود. به هر حال حالا رابطه خوبی با فدراسیون دارم. من زود می‌بخشم و سریع دستم را زمین می‌گذارم و بلند می‌شوم. من از این ضربه‌ها در شطرنج زیاد خورده‌ام، اما خیلی سریع بلند شده و روی پایم ایستاده‌ام. پدرم همیشه به من می‌گوید حقت را روی صفحه بگیر، چون آنجا کسی نمی‌تواند مانع رشد تو باشد.

 

* درمورد آخرین مسابقه‌ات صحبت کن، رقابتی که در سوئد برگزار شد...

یکی از معتبرترین مسابقات شطرنج به میزبانی سوئد بود که معمولاً در شروع سال جدید میلادی آغاز می‌شود. مسابقات در دو بخش سریع و فکری برگزار شد. در بخش فکری توانستم نرم استاد بزرگی را به دست بیاورم و در بخش سریع هم از 6 بازی موفق به کسب 6 پیروزی شده‌ بودم که قرار شد با نماینده رژیم صهیونیستی روبرو شوم، اما من حاضر به انجام این کار نشدم.

 

* چه شد که تصمیم گرفتی با نماینده رژیم صهیونیستی روبرو نشوی؟ در آن زمان با چه کسانی مشورت کردی و به داوران چه گفتی؟

واقعیت این است که برای گرفتن این تصمیم زمان زیادی نداشتم و در مسابقات تنها بودم. در طول 2-3 دقیقه تصمیم گرفتم و به داوران هم اعلام کردم. به مسئولان اعلام کردم که دلایل سیاسی در دور هفتم مسابقه نمی‌دهم. این موضوع برای همه عجیب بود، چون در آستانه قهرمانی بودم و ناگهان از ادامه کار انصراف دادم. بعد از مسابقه با مادرم تماس گرفتم و گفتم که این اتفاق رخ داده است. چون مسابقات برق‌آسا است زمان زیادی برای فکر کردن نداریم. کاری که کردم در رسانه‌های سوئدی هم بازتاب زیادی داشت و من هم به همه شرایط را توضیح می‌دادم.

 

* شطرنج‌بازان رژیم صهیونیستی در نهایت چندم شد؟

او در جایگاه سوم قرار گرفت و آن هم به لطف امتیازی بود که از عدم حضور من گرفت.

 

* کدام مهره شطرنج را از همه بیشتر دوست داری؟

فیل؛ چون می‌تواند از دور به همه جا برود و تاثیرگذار است.

 

* مربی شخصی هم داری؟

بله؛ با دو مربی خارجی کار می‌کنم. زمانی که عضو تیم ملی بودم با سوکولف هم کار کردم. هزینه مربیان را خودم باید پرداخت کنم و با توجه به شرایط ارزی این امر کمی مشکل است. زمانی که عضو تیم ملی بودم فدراسیون به ما کمک می‌کرد، اما فعلاً که نامم به نفرات تیم ملی اضافه نشده است.

 

* چرا به مسابقاتی که می‌روی معمولاً تنها هستی و شطرنج‌باز دیگری از ایران همراه تو نمی‌آید؟

حضور در سوئد کمی گران بود و شاید دلیلش این باشد؛ البته شطرنج‌بازان با توجه به شرایط خود در مسابقات مختلف حضور پیدا می‌کنند و لزومی ندارد همه با هم در یک تورنمنت حاضر شوند. تعداد مسابقات در شطرنج زیاد است و بازیکنان می‌توانند انتخاب کنند.

 

* سبک بازی کدام شطرنج‌باز را دوست داری؟

مگنوس؛ یک بار هم با وی دوستانه بازی کردم. همچنین با مگنوس فوتبال هم بازی کرده‌ام. او عاشق فوتبال و بسکتبال است و در این دو رشته هم شرایط خوبی دارد. مگنوس مدتی است که با افت روبرو شده، اما همچنان برترین شطرنج‌باز جهان است.

 

* هدف نهایی‌ات در شطرنج چیست؟

دوست دارم به نرم سوپر استاد بزرگی برسم. ریتینگ هم 2500 است و می‌خواهم به 2700 برسم و فکر می‌کنم طی 5 سال آینده بتوانم به آن دست پیدا کنم.

 

* شرایط شطرنج ایران را چطور می‌بینی؟

در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده‌ایم. بالا رفتن سطح شطرنج ایران رقابت بین نفرات را جدی‌تر می‌کند. خوشبختانه رابطه خوبی را همه نفرات تیم ملی دارم و بهترین دوستم هم مسعود مصدق‌پور است. بیشتر زمانی که با هم به مسابقات می‌رویم آنها را می‌بینم. معمولاً قبل از مسابقه همه به هم کمک می‌کنند و بسیار در رشدمان تاثیرگذار است.

 

* چه توقعی از فدراسیون داری؟

از آنها می‌خواهم اگر مربی خوبی به ایران می‌آورد برای من هم باشد، یعنی اجازه دهند که من هم با وی کار کنم. همچنین از مسئولان می‌خواهم برای اعزام‌ها نام مرا به راحتی خط نزنند. رابطه فدراسیون با من بسیار خوب شده است، اما دلم می‌خواهد نگاه‌ها تغییر کند. پیش از این همیشه ایراد می‌گرفتند که درجه‌ام زیر 2500 است که حالا آن هم بالا آمده.

 

* آیا دوستان و اقوام هم درخواست بازی با تو می‌کنند؟

بله؛ یک شوهرعمه دارم که همیشه اصرار دارد که با من مسابقه دهد. برخی‌ها هم می‌گویند مهره وزیر را بیرون بگذارم و بازی کنم! در مجموع بیشتر با پدرم شطرنج بازی می‌کنم.

 

 غیر از شطرنج به چه رشته‌ای علاقه داری؟

تنیس روی میز که با پدرم هم بازی می‌کنم.  فوتبال را هم دوست دارم، اما زیاد بازی نمی‌کنم و فقط تماشاگر خوبی هستم.

 

* تیم مورد علاقه‌ات در ایران و خارج  کدام است؟

در ایران که هوادار استقلال هستم. در خارج هم رئال مادرید را دوست دارم. رئال امسال شرایط خوبی ندارد و با جدایی زیدان و رونالدو کار بسیار سخت شده است. متاسفانه امسال زمان زیادی نداشتم که بتوانم بازی‌های استقلال را هم ببینم؛ ضمن اینکه این را هم باید بگویم که در شرایط کنونی طرفدار دوآتشه نساجی هستم. امیدوارم با شرایطی که نساجی دارد امسال در لیگ برتر بماند.

 

* فوتبالیست مورد علاقه‌ات کیست؟

محمد عباس‌زاده.

 

* در دیدار استقلال و نساجی دوست داری که کدام تیم برنده شود؟

نساجی!

 

انتهای پیام/

مجتبی ذکی‌زاده -  فارس/

 

دریافت کد : توجه : شما میتوانید با تغییر مقادیر width و height در کد فوق عرض و ارتفاع دلخواه خود را تنظیم کنید.
نظر شما :
captcha
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو
استاد بزرگ شطرنج ایران گفت: برای تصمیم‌گیری درباره انصراف از مبارزه با ورزشکار رژیم صهیونیستی زمان زیادی نداشتم و در طول 2-3 دقیقه تصمیم گرفتم و به داوران هم اعلام کردم.
 
باتوجه به اتمام لیگ برتر فوتبال عملکرد سازمان لیگ را چگونه ارزیابی میکنید
خوب
32%
 
متوسط
16%
 
ضعیف
50%
 
نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است
نتانیاهو: ایران قدرتمندترین نیروی اسلامی است
بازدید : ٣٤
ژنرال ارشد صهیونیست از برجام دفاع کرد
ژنرال ارشد صهیونیست از برجام دفاع کرد
بازدید : ٣٩
خادم‌الشریعه: مگنوس به من تبریک گفت/ اصلا فکر نمی‌کردم که بتوانم مدال بگیرم
خادم‌الشریعه: مگنوس به من تبریک گفت/ اصلا فکر نمی‌کردم که بتوانم مدال بگیرم
بازدید : ٢٣
نگاهی به آنچه نتانیاهو با افشاگری‌های دروغین دنبال می‌کند
نگاهی به آنچه نتانیاهو با افشاگری‌های دروغین دنبال می‌کند
بازدید : ٧٠
رهبر انقلاب:راه‌حل منطقی ایران برای مسئله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان است / دانشگاه باید با کار علمی و راهگشا در مسئله اقتصاد ورود کند
رهبر انقلاب:راه‌حل منطقی ایران برای مسئله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان است / دانشگاه باید با کار علم...
بازدید : ١٣٦
اعتراف رژیم صهیونیستی به ناتوانی در مقابله با بادبادک‌های فلسطینی‌ها
اعتراف رژیم صهیونیستی به ناتوانی در مقابله با بادبادک‌های فلسطینی‌ها
بازدید : ٨٥
لاریجانی:کشتار روز گذشته مردم فلسطین لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و آمریکا است/ امروز همگان متوجه شده‌اند راه احقاق حق فلسطینیان مقاومت است
لاریجانی:کشتار روز گذشته مردم فلسطین لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و آمریکا است/ امروز همگان متو...
بازدید : ١١٦
شطرنج 100 هزار و 22 نفری در آزادی/ یک گل در نیمه اول لطفاً!
شطرنج 100 هزار و 22 نفری در آزادی/ یک گل در نیمه اول لطفاً!
بازدید : ١١٤
آژانس اتمی ادعای تازه نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران را رد کرد
آژانس اتمی ادعای تازه نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران را رد کرد
بازدید : ١٦٩
خادم الشریعه: فشار روانی زیادی را تحمل کردم
خادم الشریعه: فشار روانی زیادی را تحمل کردم
بازدید : ٣٣٦
خشونت و خونریزی تنها ابزار رژیم صهیونیستی است/ پیام سردار سلیمانی در فلسطین بازتاب زیادی داشت | گفتگوی خبری
٤٠:٣٨
خشونت و خونریزی تنها ابزار رژیم صهیونیستی است/ پیام سردار سلیمانی در فلسطین بازتاب زیادی داشت | گفتگ...
بازدید : ٣٣٦٥
  • محل تبلیغ شما در پورتال مناظره و گفتگو